Camel

Εκανα search αλλα δεν βρηκα πουθενα θεμα για τους ΘΕΟΥΣ Camel…Απο τα πολυ αγαπημενα μου συγκροτηματα και πιστευω απο τα πολυ καλα του prog rock γενικοτερα…Δισκοι οπως Rajaz, A Nod And A Wink, Harbour Of Tears ειναι τρομεροι και πιστευω πως δεν πρεπει να λειπουν απο κανεναν!! Ακουω γνωμες λοιπον…

Χμ, όντως υπήρχε θρεντ μόνο για τον Λάτιμερ. Περίεργο… :-k Ίσως θα έπρεπε να ενωθούν πάντως γιατί δε νομίζω ότι είμαστε τόσοι πολλοί οι οπαδοί ώστε να δικαιολογούμε δύο θρεντ.

Ον τόπικ τώρα, μου έκανε εντύπωση που αναφέρθηκες στους τρεις πιο πρόσφατους δίσκους τους. Μόνο το Rajaz μπορεί να τοποθετηθεί δίπλα στα αριστουργήματα του παρελθόντος ενώ το ANAAW ίσως είναι και το χειρότερό τους (αν και αυτό δεν το κάνει απαραιτήτως κακό)

Και δεν ξεχνώ τη sold out συναυλία τους τον Οκτώβρη του 200 στο Ρόδον. Εμπειρία ζωής…

Προφανώς, αποκτά και ιστορική σημασία άλλωστε!

(συγγνώμη για το off-topic αλλά δεν άντεξα :oops: No offence meant :slight_smile: )

Πολυ απλα θεοι .-

Μακαρι να τους ηξερα το 2000 οταν ηρθαν εδω.:frowning: Το bootleg που εχω απο κεινη τη συναυλια, ειναι στο ριπιτ εδω και καμια βδομαδα :stuck_out_tongue:

Ολα τους τα αλμπουμ ειναι απιστευτα, αλλα ειδικα τα 4 πρωτα ειναι τα πολυ αγαπημενα μου (κλασικα:p)

Αυτα τα CD μου ηρθαν με την μια… Σιγουρα υπαρχουν και αλλα πιο αριστουργηματικα (βλ. Snow Goose/Moonmadness/Nude)…

Υ.Σ. Το The Harbour Of Tears ειναι το πρωτο που ακουσα απο αυτους και…κολλησα:):slight_smile:

Σκοτώνω να τους δω…Δύσκολο πια…Από τις καλύτερες μελωδίες ever,πολύ κλάμα…

Kι εγω μαζι σου!που τετοια τυχη ομως…ανεκπληρωτο ονειρο…[-o<

Eγώ δυστυχώς ήρθα σε πρώτη επαφή με το αριστούργημα που ακούει στο όνομα Mirage λίγο μετά την εμφανιση τους στην Αθήνα. ΚΑταριεμαι την ώρα και την στιγμή που δεν τούς είχα μάθει πιο νωρίς. Το Μirage μαζί με το Snow Goose ήταν δισκάκια που έμαθα απέξω και την παραμικρή τους νότα στα επόμενα χρόνια. Και όχι μόνο εγώ, ακόμα και στο ανηψάκι μου το είχα κάνει δώρο, στα έβδομα γενέθλιά του. Κάποια στιγμή είχα αγοράσει και το I Can See Your House From Here, συμπαθητικό δισκάκι οκ. Από τα πρόσφατα εχω ακουσει το Rajaz και είναι πολύ καλό όπως αναφέρθηκε.

στο 2’:03’’, δεν νομίζω να μπορεί να του αντισταθεί κανείς.

όμορφα πράγματα.

__Ναι, ήμουν σ’ αυτήν της Θεσσαλονίκης το 2000. ΟΝΤΩΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ. ΙΣΩΣ η καλύτερη συναυλία που έχω δει ποτέ (και από αυτές που έχω δει σε dvd /κασσέτες!). Δεν είχε φώτα τρομερά, δεν είχε σκηνικά, δεν είχε πυροτεχνήματα, δεν είχε τίποτα… Είχε όμως DUENTE.

__O Λάτιμερ θύμιζε Λόρκα, είχε “το άγγιγμα του αγγέλου”, τη ταπεινότητα αγείου, την αλήθεια της φωτιάς και την σοφία του νερού, και όλοι οι μουσικοί κατέθεσαν μπροστά στο κοινό την ψυχή τους. Δεν είναι τυχαίο πως είναι το μοναδικό (και μη “προγραμματισμένο”) τριπλό encore που έχω δει.

http://www.youtube.com/watch?v=B0jfZ4nP-II. Koμματάρα σε μέτριο όμως δίσκο και φοβερό σαξόφωνο και
http://www.youtube.com/watch?v=EJV_8l3XdJQ&feature=related
τραγούδι που μπαίνει(όπως και πολλά άλλα)άνετα στο Τραγούδια που μας κάνουν λιώμα… από τη δισκάρα Moonmadness

οταν ειχα πρωτοπαρει το moonmadness,το εκανα με προτροπη φιλου που μου ειπε χαρακτηριστικα’‘παρε αυτο να ακουσεις μελωδιες και πιου πιου’’…ποσο τον λατρευω αυτο το δισκο δεν λεγετε…εχει γινει το απολυτο soundtrack για οτιδηποτε επικο-ταξιδιαρικο βιβλιο ή κομικ διαβαζω…δισκαρα…εχω και μερικα ακομη-camel τκτλ- που ειναι ενα κι ενα…συγκροτηματαρα,λυπαμε πολυ που δεν τους εχω δει και γω Live…

Εκπληκτικη μπαντα οι camel.Ειδικα για τα 4 πρωτα αλμπουμ οτι και να πουμε ειναι λιγο.Και μαλλον δεν ειχαν την αναγνωριση που τους αξιζε.
Επισης για τους φιλους των maiden ας θυμησω την συμπαθεια που τους ετρεφε ο Harris και το ποσο επηρεαστηκε το παιξιμο του απο αυτους.Χαρακτηριστικα αναφερω το arubaluda απο το ομωνυμο αλμπoυμ των camel…

ω ναι!

το mirage ήταν από τα πρώτα cd που άκουσα ποτέ… απλά υπέροχο. παραδόξως δεν ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα album τους, ίσως είναι καιρός να αρχίσω τώρα μετά απο 10+ χρόνια :-k

Οκ, για τα κλασικά τους εκπληκτικά άλμπουμ τι να αναφέρουμε. Mirage, Snow Goose, Moonmadness απλά αριστουργηματικά.

Επίσης, το παρακάτω είναι πανέμορφο και άξιο.

To The Snow Goose ήταν το άλμπουμ των Camel που μου άρεσε με διαφορά απο τα υπόλοιπα. Είναι γεγονός πάντως πως οι πρώτες τους δουλειές παρουσιάζουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Έργα τέχνης, αγαπητοί μου. Πραγματικά ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ. :bow::bow::bow:

1973

1974

1975

1976

1977

δεν θα μπορουσες να με καλυψεις πιο ολοκληρωμενα!
ειναι ολα οσο θεωρω οτι χρειαζομαι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ απο αυτο το Σουπερ συγκροτημα!!
τα υπολοιπα…καποια στιγμη θα τα τσιμπησω και αυτα!!(αυτο το λεω περιπου 10 χρονια τωρα!!:stuck_out_tongue: )

Ακούστε κι αυτό

Πολύ όμορφο κόνσεπτ δισκάκιον, μπορεί να μη φτάνει τα κλασικά τους, αλλά έχει την ποιότητα που μπορεί να αγγίξει κάποιον που γουστάρει τα παλαιότερα.

Κατά τ’ άλλα White Rider και τα μυαλά στα κάγκελα!

Το Rain Dances μόνο εμένα μου φαίνεται άνισο(αν και έχει φοβερές στιγμές)?


Το τελικό σόλο σε αυτό το κομμάτι με αρρωσταίνει!Τεράστιος κιθαρίστας…