Candlemass-king of the grey islands

Δεν το εχω ακουσει ακομα αλλα απο κριτικες που διαβασα,πρεπει να ειναι πααρα πολυ καλο!!!
Για να δουμε…Αν και γενικοτερα Δεν απογοητευει ο Εdling…!!!

Super einai kai polu epiko!Gamates fwnhtikes melwdies!

Επειδη εχουμε ηδη τοπικ για αυτο στην επικαιροτητα. Κυριοι Mods μηπως θα ηταν καλυτερα να μεταφερουμε το αλλο τοπικ εδω και να του αλλαξετε τον τιτλο, βαζωντας τον τιτλο του δισκου ?

ΥΓ: γαματος δισκος μου αρεσε πολυ!:slight_smile:

Δισκάρα!!! Leif εγγύηση!!
Πολύ θετικό που άλλαξαν τραγουδιστή γιατί θα υπήρχε κίνδυνος να δυνόταν η εντύπωση ότι επαναλαμβανώντουσαν σε σχέση με το προηγούμενο…
Όπως και να 'χει, απλά φοβερό…8)

Εχοντας ακουσει τον δισκο πλεον αρκετες φορες μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλος!!
Το μονο που θα ηθελα ισως θα ηταν καποια κομματια να ειχαν ελαφρως ανεβασμενη ταχυτητα…αλλα και παλι ο σβερκος μια χαρα μπορει να κουνηθει…

Το νέο album είναι δισκάρα. Ο Rob Lowe μπορεί να μην έχει αυτή την οπερετική φωνή του Messiah, αλλά κολλάει πολύ ωραία με τους υπόλοιπους Candlemass. Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο του πολύ καλού Candlemass.

Δισκαρα για αλλη μια φορα.Αστειρευτη η εμπνευση του Leif.Το Embracing The Styx Slayer-ιζει επικινδυνα παντως!!:wink:

Κορυφη κομματαρα! Γενικα ολο το αλμπουμ μου ακουγεται αρκετα καλο, με highlights τα Clearsight kai Destroyer…Βαρυ μεταλο για οσους αντεχουν τ’αυτια τους…

milame H diskara!8) exei kollhsei sto cd-player m edw k kati vdomades…
mporei na ginomai vlasfhmos alla o messiah dn pianei mia mprosta ston upertato Theo,Lowe…
loipon einai alitheia telika! H kaluterh doom banda me ton kalutero doom tragoudisth!8)

k pragmati to embracing the styx an k fernei ligo apo dead skin mask einai monadiko!

Πέστα!!!Τρομερός δίσκος!Επικότατος!Ο Messiah δεν υπάρχει!!Clearsight,Devil seed,Styx,Emperor,Of Stars and Smokes monadikes stigmes!!!

Xαλαρώστε. Το King Of The Grey Islands είναι δισκάρα, ο Rob Lowe τα σπάει, αλλά είναι πολύ διαφορετική φωνή από τον Messiah για να συγκριθούν. Και δεν είναι σωστό να μειώνετε τις φωνητικές ικανότητες του χοντρού μόνο και μόνο λόγω του χαρακτήρα του. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να αρέσουν σε κάποιον οι Candlemass και όχι οι Memento Mori…

Εντάξει πέρα απο την φωνή δεν έχουν και τόσες ομοιότητες.Οι Memento Mori για μένα είναι progressive doom!Πολύ μπροστά παίξιμο και πανέξυπνες συνθέσεις!Ένας τρομερός κιθαρίστας ο Mike Wead!Ένα ΧΤΑΠΟΔΙ ο Snowy Shaw και όλοι οι άλλοι πολύ καλοί!Μακρυά απο τις επουράνιες συνθέσεις tvn Candlemass!Τους προτιμώ πάντως απο τους candlemass…εξαιρείται το Epicus!

Eγώ προτιμώ Candlemass και ναι δεν έχουν ομοιότητες, αλλά δεν μπορεί ένας οπαδός των Candlemass, δηλαδή και του Messiah να μην τους σέβεται έστω και αν δεν τους ακούει.:wink:

Εντάξει μωρε τον σεβόμαστε και τον συμπαθή χοντρούλη ιεροκύρηκα…απλά ποτέ δεν με πόρωνε η πνιχτή οπερατική φωνή του…Απλά στους memento mori μου αρέσουν υπερβολικά οι συνθέσεις και το παίξιμο της μπάντας!

Yperbolikous sas briskw… An to KOTGI einai diskara, tote ta Nightfall / Epicus / Ancient Dreams ti einai??

An 8elete th gnwmh enos fanatikou me tous Candlemass, o kainourgios diskos einai kalos apla. Badizei sta xnaria tou prohgoumenou “Candlemass” alla kai pali den mporei na ftasei ta dys8ewrhta ypsh twn paliwn aristourghmatwn! Pio poly hxos apo Krux/Abstract Algebra mou kanei para gia Candlemass.

Auta apo mena :slight_smile:

Πιστεύω ότι η φωνή του Rob ταιριάζει περισσότερο στο KOTGI επειδή είναι πιο σκοτεινό και επικό και αποδίδει σε όλο το μεγαλείο τα κομμάτια. Ο δίσκος είναι φοβερός ο Leif αποτελεί εγγύηση αν και όπως είπε ο Candlemass μου φέρνει λίγο προς Krux…

Απλά απίστευτο άλμπουμ. Το προηγούμενο με είχε απογοητεύσει συν το ότι ο Messiah(που γενικά λατρεύω) είχε αρχίσει να μου γίνεται βαρετός. Το “KOTGI” δεν έχω σταματήσει να το ακούω.

Ετσι πες τα! μν λεμε μαλακιες ο δισκος δεν παιζεται κ μη σ πω μαρεσει περισσοτερο κ απο καποια παλιοτερα-βλεπε ancient dreams,tales of creation κ λοιπα…μενει να δουμε τωρα πως θα το αποδωσουν live…απο ο,τι ακουσα θα παιχτει υλικο απ’το καινουριο…τουλαχιστον τα 3 πρωτα,το clearsight k to embracin θα παιχτουν!8)

Σεβαστές οι απόψεις σας, απλά πιστέυω ότι κάποιος που γνώρισε τους πάλαι ποτέ θεούς του doom από το Epicus Doomicus Metallicus και από το Nightfall, θα συμφωνήσει μαζί μου ότι ο δίσκος είναι απλά καλός, συγκρινόμενος με τα προαναφερθέντα αριστουργήματα. Όσοι τους ξέρετε από τις νεότερες δουλειές τους (Chapter VI και μετά) μπορεί και να σας αρέσει τόσο, τι να πώ…

Βασικά τους Candlemass τους γνώρισα πριν μια 12ετία από τα nightfall και epicus doomicus. Το ότι γουστάρω απίστευτα αυτά τα άλμπουμ δεν θα με κάνει να μην αναγνωρίσω την αξία του King of the grey Islands.
Όπως είπα πριν ο Messiah με είχε κουράσει στο “Candlemass”. Προτιμώ για αυτήν τη χρονική στιγμή τον Rob.
Το ότι μια μπάντα έβγαλε κάποτε μνημειώδη άλμπουμ δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί στο μέλλον να ξαναβγάλει. Αν ήταν έτσι όλες οι μπάντες έπρεπε να έκαναν μια δεκαετία καριέρα και μετά να το διαλύανε το μαγαζί.