Candlemass - Psalms for the Dead (05/2012)

Ψιλοάχρωμο το κομμάτι, δεν μου λέει κάτι…
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι λείπουν τελείως οι riffάρες που έκαναν το συγκρότημα να ξεχωρίζει και τα τραγούδια να σου μένουν.
Σαν filler καλό είναι, αλλά ελπίζω σε κάτι (αρκετά) παραπάνω για τον υπόλοιπο δίσκο.

…καλό το κομμάτι, αλλά στάνταρ θα έχει και πολύ καλύτερα ο δίσκος:):!:

Προσωπικά με ικανοποίησε, αν και είμαι σίγουρος ότι ο δίσκος θα έχει πολύ καλύτερα κομμάτια. Πιστεύω ότι θα κλείσουν με καλή κυκλοφορία την καριέρα τους.

Το άκουσα μερικές φορές.
Κάτι δεν μου κολλάει χωρίς να είμαι 100% σίγουρος τι … :frowning:
Ίσος το σόλο …
Ίσος το σημείο μετά το 1ο σόλο κλπ (μάλλον προς αυτό τείνω) … κάτι δεν μ κολλάει

ΑΛΛΑ το riff (ειδικά στην αρχή) είναι μέγιστο έπος και γαμάει άπειρα !!!

Ποιό riff ακριβώς εννοείς, γιατί στην αρχή ακούω μόνο κάτι εναλλαγές συγχορδιών;
Ας πούμε και εδώ http://www.youtube.com/watch?v=8XqZyKYv8IQ έχουμε μια εισαγωγή με εναλλαγή συγχορδιών (έτη φωτός ανώτερη βέβαια), αλλά μετά μπαίνει και ένα riff που σου κολλάει τα μυαλά στον τοίχο.
Στο Mad Queen Bee ούτε που υπάρχει υποψία riff (καλά, ίσως υπάρχει στην αλλαγή του 2:33 που είναι και το μόνο αξιόλογο σημείο του κομματιού), γι’ αυτό ρωτάω…

Η αποθέωση της μετριότητας, όπως και ο προηγούμενος δίσκος τους. Κρίμα.

Εϊναι candlemass αυτό? Ε, όχι δα…ταφόπλακα. Τέτοιο κομμάτι βγάζει και το τελευταιο φλωροπαουεράδικο γερμανικό γκρουπακι.

Το καινουριο κομματι απλα καλο, ως εκει. Μου αρεσε η ερμηνεια του Lowe, αλλα η μουσικη δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο και απο Candlemass περιμενω πολλα.

Απο εκει και περα περιμενουμε με ανυπομονησια τον καινουριο δισκο, ευχομαστε σε 4η συνεχομενη δισκαρα (τα 3 προηγουμενα ειναι απιστευτα) και ευχομαστε να αλλαξει γνωμη ο Leif και να μην ειναι ο τελευταιος τους δισκος αυτος. Το εξωφυλλο τα σπαει ασχημα, πολυ ομορφο.

Reviews και φουλ tracklist:

Samples : http://www.amazon.co.uk/Psalms-for-the-Dead/dp/B007XTNIBY/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1338197593&sr=8-13

Και επίσης επιβεβαίωση ότι

Contrary to the rampant rumors, the band will not be splitting up, but rather concentrating on live performances.

Για οποιον ενδιαφερεται “κυκλοφορησε”…

From Russia with love.

Και στον ροκμποξ :wink:

Υ.Γ. Οι Ρώσσοι είναι ο ρουτράκερ;

έχωντας το ακούσει μόλις μία φορά κατέληξα ότι είναι ένας καλοφτιαγμένος δίσκος! Άν και δε δηλώνω doom-ό-πληκτος τους λατρεύω απ’το ξεκίνημα, κι ενθουσιάστικα ξανά μετά από καιρό. Κρίμα που διαλύουν μας μένουν μόνο οι Krux σ’αυτό το στυλάκι. Υπέροχα επικά φωνητικά όπως πάντα και μελωδίες που περισσότερο σε ταξιδεύουν παρά σε ρίχνουν. Κομμάτια που ξεχώρισα το Dancing in the Temple (Of the Mad Queen Bee) με τις ψυχεδέλιες του και τα όλα του, και το Siren’s Song με τις τζαζιές ή ότι ήταν. Well done Candlemass! :slight_smile:

Δεδομενου πως η σχεση μου με τους candlemass ειναι το sorcerers plague kαι το παρον κομματακι το οποιο μου αρεσε αρκετα (dancing in the temple of the mad queen bee) εως πολυ, τι προτεινετε να ακουσω??

Τα φωνητικα για μενα παιζουν μεγαλο ρολο, δηλαδη ο πρωτος τραγουδιστης μου αρεσε πολυ στο προαναφερθεν τραγουδι, ο μεσιας τα σπαει αλλα τον εχω ακουσει μονο στους μεμεντο, και ο τελευταιος, αυτος απο τους solitude δεν ειναι κακος. Αν και πρεπει να αναφερω πως σ’ενα σιντακι των solitude που μου ειχαν δανισει με ειχε παρει ο υπνος. Συγκεκριμενα το μονο κομματι που μου ειχε μεινει ηταν ενα που ελεγε “father said to his son…blah blah”…

Αλλα ξεφυγαμε, τι να ακουσω απο δαυτους (οχι το epicus, παραειναι παλιο!)

Ακου το king of the grey islands με Lowe kai to Nightfall me Messiah και δε θα μεινεις παραπονεμενος:wink:

Θα επανελθω αργοτερα για το νεο αλμπουμ αφου το λιωσω οπως και οσο πρεπει!

εγώ το λιώνω απο χτες…
δισκάρα είναι… έχει έπη μέσα, αλλά νομίζω είναι μισό κλικ πιο κάτω απο τα 2 προηγούμενα

Εμένα ο δίσκος με ικανοποίησε. Κινείται στο γνωστό αργό ύφος των Candlemass, με το μόνο γρήγορο κομμάτι να είναι το Dancing in the Temple (Of the Mad Queen Bee). Τον βρίσκω πιο ατμοσφαιρικό από την προηγούμενη κυκλοφορία, ίσως και λόγω της χρήσης των πλήκτρων που ντύνουν κάποια κομμάτια, δίνοντας έτσι μια αίσθηση “παλαιού” ή “ρετρό” κατά κάποιο τρόπο. Για μένα, το Siren Song είναι μακράν η κορυφαία στιγμή, όπως επίσης και το Prophet και το The Sound of Dying Demons. Εν κατακλείδι: κλείνουν με καλό τρόπο τη δισκογραφία τους και μια μεγάλη καριέρα. Ακολουθούν βέβαια και περαιτέρω αυτιές για να σταμπάρουμε κ λεπτομέρειες.

εξω ο Lowe ,μέσα ο Levén(για τώρα)
http://legacy.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=174875

ΩΩΩΩ τρομερό νέο!

We are sorry to inform you that Robert Lowe is no longer the singer for CANDLEMASS. It has been a very difficult decision for the band and [B]has mainly to do with the quality of the live performances[/B].

Α ρε Rob, στα λέγαμε… :stuck_out_tongue: