Candlemass - Psalms for the Dead (05/2012)

ΡΕ ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΛΑΝΚΟΥΗΣΤ ΡΕ.

Αυτό είναι καλύτερο νέο και από την κυκλοφορία του CD!!!
Επιτέλους, προσμένω την επίσκεψή τους στην Ελλάδα για να καούν όλα όπως πρέπει!!!

Επίσης, έχω την υποψία ότι αυτή η φημολογία για “τελευταίο άλμπουμ” έχει να κάνει με θέματα εταιρίας/management.
Όταν συνειδητοποιήσουν ότι η επιλογή του Lowe ήταν η χειρότερη που είχαν κάνει ποτέ, θα θελήσουν να ηχογραφήσουν και άλλο δίσκο με σωστό τραγουδιστή αυτή τη φορά.

Αναμένω και άλλες εξελίξεις αργά ή γρήγορα…

…τέτοια θέλω να διαβάζω:roll:

ο Λόου στο στούντιο ήταν καλός…αλλά ο Λέβεν καλύτερος, αν βγάλουν μαζί του δίσκο, και στα live, γαμάτος…καλά νέα λοιπόν
:):!:

Καταπληκτικός δίσκος, απο τις καλύτερες κυκλοφορίες τους και μακράν ο καλύτερος δίσκος με τον Lowe , ο οποίος παρεμπιπτόντως τραγουδάει καλύτερα απο ποτε . Στα live υστερεί αλλα στο στούντιο ειναι φοβερός τραγουδιστής και εδω τα δίνει όλα. Ειναι σαν ένα πολυ βαρυτερο και με περισσότερα sabbathika στοιχεία chapter VI (δισκαρα ) . Τέλεια και έντονη παρουσία πληκτρων . Πραγματικά απολαυστικο heavy metal , με όλη την σημασία του όρου, άλμπουμ .

Μακάρι να μην ειναι ο τελευταίος τους …

Όσο περνάνε τα ακούσματα τόσο και πιο δισκάρα μου φαίνεται. Έχει ήδη ξεπεράσει το προηγούμενο. Δεν ξέρω αν υπερβάλλω αλλά μερικά τραγούδια μου ξυπνάνε όμορφες αναμνήσεις. Πχ το Light of Thebes με παραπέμπει πολύ ευχάριστα σε Ancient Dreams!

Εγώ από την άλλη μάλλον νομίζω οτι βγάλανε τον πιο αδύναμο δίσκο από τα τελευταία τους. King of Grey Islands και Death Magic Doom πολύ ανώτερα.

Συμφωνώ ότι είναι κατώτερος των δύο προηγούμενων. Απλά δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός αδύναμος που χρησιμοποιείς. Απλά θεωρώ ότι οι Candlemass μας έδειξαν οτι ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν κακό και αδύναμο άλμπουμ. Η δισκογραφία τους το δείχνει καθαρά.

Το αγόρασα σε απλό CD ελέω οικομικής κρίσης (δεν μπορώ να δίνω άλλα 20αρια και να παίρνω και το DVD. Τα λεφτά λιγοστεύουν). Ο δίσκος αξίζει τη προσοχή μας. Είναι βαρύς και επικός, όπως πάντα.

Μόνη ένσταση (και μάλιστα βροντερή) η γελοία εισαγωγή του Black as Time (time is short, time is endless, time dosn’t give a shit και άλλες μπούρδες. Αυτό ΔΕΝ είναι epic). Κατά τ’άλλα το τραγούδι δεν είναι κακό.

Το άλμπουμ αγγίζει το 8/10 άνετα. Ανάλογα τις διαθέσεις μου ίσως το ξεπεράσει.

Ναι άλλα είναι κυνικό doom…:naughty:

μήπως θυμάσαι τι τιμή εχει στα καταστήματα?? και για τις 2 εκδόσεις

Από όσο θυμάμαι

Public
Απλό CD 11,99
CD+DVD 19.99

Play.com
Απλό CD 12,55
CD+DVD 17.50

…μμμ καλή πληροφορία:):!:

Jewel case, με το μαύρο πλαστικό στα αριστερά.

…μετά την πρώτη ακρόαση, έχω να γράψω, ότι ο δίσκος μάρεσε…δεν κάνω συγκρίσεις με τα δύο προηγούμενα, που τά’χω ακούσει τόσες φορές, απλά λέω ότι μάρεσε:):!:

Έτσι κι αλλιώς το DVD making off δεν έχει μέσα ? Ναι, καλό είναι το δισκάκι.

…μάλλον ναι:):!:

Άρα καλά έκανα και δεν το πήρα στη limited edition. Making of και κουραφέξαλα. Κάθομαι και σκέφτομαι πόσα extra DVDs έχω σε ειδικές εκδόσεις και πόσα έχω κάτσει να δω. Ποσοστό γύρω στο ένα στα δέκα. Τσάμπα λεφτά. Ενώ το απλό CDάκι μια χαρά, αν και έχω αδυναμία στα digipack. Το Psalms δεν νομίζω να βγήκε σε digi.

Το ακούω τώρα και μονολογώ. Μα τι ΦΩΝΑΡΑ είναι ο άνθρωπος!! Πολύ κρίμα να έχει τα προβλήματα που έχει. Μακάρι να συνεχίσει να βγάζει δίσκους με του Solitude.

Ο δίσκος όπως αναμενόταν. Δεν εκπλήσσει, αλλά ο Leif συνεχίζει μετά από τόσα χρόνια να αρνείται να βγάλει κάτι μέτριο. Πάντως το περσινό Krux μάλλον μου αρέσει λίγο παραπάνω.

…σε ότι έγραψες προσυπογράφω…απλά και τα δυο δημιουργήματα του Leif τασ βρίσκω εξίσου καλά…κιαυτό το Prophet μ’έχει στειχιώσει:):!:

on it’s way. :papas:

Ενός λεπτού σιγή για το κάθε κομμάτι ξεχωριστά. Και 2 λεπτά για Light of Thebes, ξεκάθαρος ύμνος στον Dio με άμεσες αναφορές σε Gates of Babylon και Egypt.

καλο αλμπουμ αν και δε φτανει το grey islands που ηταν το κορυφαιο τους με αυτον τον τραγουδιστη.

θα το βαζα στα ιδια επιπεδα με το προηγουμενο και στο ιδιο στυλ κιολας.εχει τις κλασσικες candlemass στιγμες του οπως πχ το waterwitch η το sound of dying demons με το ερπον riff του, εχει και καινοτομιες και πιο πειραματικα κομματια οπως το dancing in the… με την κουλη δομη του η το black as time με την τελειως αποτυχημενη εισαγωγη.

Και παλι εχουμε εξωφυλλαρα και πολυ καλη παραγωγη ενω ξεχωριζει με την αποδοση του ενας απο τους πιο υποτιμημενους metal κιθαριστες.ο lowe καλος οπως παντα στο studio ενω ο edling ειναι ο γνωστος ογκολιθος στο μπασο.τυμπανα απλα συνοδευτικα τιποτα το ιδιαιτερο εκει.

απο τα κομματια ξεχωριζω τα prophet,waterwitch,dancing… ενω συγχαρητηρια αξιζει ο αρχηγος που συνεχιζει να μην γεμιζει ολο το χρονο που του δινει το cd αν δεν εχει αξιολογες συνθεσεις.ετσι γλιτωνουμε και τα φιλλερς.τι καλα που θαταν να τον ακολουθησουν κιαλλοι και να μην ακουμε ντε και καλα αλμπουμ 80λεπτα…

για την μπαντα νομιζω ειναι σωστη η αποφαση να κουλαρει με τις κυκλοφοριες και να κοιταξει τα λαιβ.οταν και αν εχει κατι καλο ο lief σιγουρα θα το βγαλει…