Candlemass-solitude aeturnus

Για να δουμε τι προτιμαμε…?Μη μου πειτε οτι και τα δυο συγκροτηματα ειναι θεικα.Ουτως η αλλως αυτο ισχυει…Αν ομως ειχατε να διαλεξετε ενα απο τα δυο τι θα διαλεγατε?

Solitude Aeturnus !!!
Ο Rob Lowe έχει ΤΗ φωνή και ο Perez είναι απο τις καλύτερες riffομηχανές.
Εχουν επηρεάσει πολύ κόσμο χωρίς να γίνουν μεγάλο όνομα. Είναι και απο τα πιο τίμια συγκροτήματα ever.
A! και το πιο σημαντικό…δεν έχουν μέτρια δουλειά, όλες είναι αριστουργήματα.
Και το φετινό album αποδεικνύει του λόγου το αληθές.
Είναι συγκροτηματάρα .-

Οι Candlemas έχουν βγάλει 2-3 διαμάντια και δεν τους κουνάει κανείς. Ο χοντρός μας τα κάνει σκατά συνέχεια με τα μέσα-έξω όμως.

Υ.Γ.: Το απόλυτο doom συκρότημα είναι ένα. Μy Dying Bride. Τέλος. :twisted:

:-k 1.Oι Solitude Aeturnus είναι από τα καλύτερα doom metal συγκροτήματα την σήμερον ημέρα(λες και έχουν μείνει και πολλά),stop
2.Eίναι απο τα πιο υποτιμημένα συγκροτήματα όλων των εποχών,stop
3.O νέος δίσκος τους είναι φανταστικός.(Χαλάλι η προσμονή 8 χρόνων),stop
4.O Lowe είναι φωνάρα,stop
5.Eχουν κάνει φανταστική διασκευή στο Heaven and Hell (Μην ρωτήσετε ποιων… :lol: ),stop
6.Oι Candlemass έχουν ένδοξο παρελθόν,έβαλαν τις βάσεις του είδους,έβγαλαν αραβουργήματα (Νightfall,Tales of Creation) αλλά πλέον έχουν καταντήσει σαπουνόπερα,stop
7.Οι My Dying Bride σπέρνουν,έτσι απλά,stop

και εγω θα προσθετα αλλο ενα γκρουπ που ομως δεν μιλανε πολλοι γι αυτους και πιστευω αξιζουν την προσοχη…MEMORY GARDEN…!!!

Electric Wizard

To tides είναι δισκάρα…Αλήθεια που χάθηκαν αυτοί?

Τo tides kai τo mirage ειναι πολυ δισκαρες.και κριμα που εχουν χαθει ετσι…Δεν ξερω αλλα ελπιζω να βγαλουν τιποτα…και να ειναι και καλο.Αν και τους εχω εμπιστοσυνη…

Kι εδω παραξενο που δεν υπαρχει ψηφος στους solitude aeturnus…ενταξει, τεραστιοι οι candlemass αλλα ειναι δυνατον; Ειναι δυνατον; Παλι χαμηλα;

Καλοί και υπέρχρυσοί οι Candlemass και άνετα στα 10-15 αγαπημένα μου γκρουπ, αλλά οι Solitude έιναι στην 5άδα μου άνετα. Απανωτά σοκ κάθε κυκλοφορία τους στα 90s. Έλιωνα ώρες μαζί τους. Είχα μάθει απ΄εξω και ανακατωτά πιο σόλο είναι του Πέρεζ και πιο του Ριβέρα. Φοβεροί μουσικοί και συνθέτες. Επίσης τεράστια υποστήριξη στην σκηνή. Όποιο booklet διάβαζες τα 90ς από us metal, doom μπάντες κτλ, ton John Perez και τους Solitude έβρισκες. Ά ρε Solitude <3

Βασικά μόνο που ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο Perez λατρεύει Awaken The Guardian και δεν σήκωνε μύγα στο σπαθί του για Manowar καταλαβαίνω πολλά γιατί η μουσική του είναι αξεπέραστη.

…και τα δυο είναι εκπληκτικά συγκροτήματα…απλά οι Candlemass μαρλεσουν ένα κλικ περρισότερο:):!:

Γ@μάνε οι Solitude Aeturnus…αλλά σάν τα 2 πρώτα Candlemass δέν έχει