Candlemass - Trouble - Ghost - Hell - Lord Vicar 8/10/11 @ Fuzz Club

χαχαχα ναι αλλα απλο ορκακι, οχι ουρουκι (δωσε βαση στο μαλλί)

:slight_smile: ο έτερος βαψομαλλιας, καραφλας, μουστακιας lowe εμενα αλλον μου θυμιζε

και λιγα λες, βαλε τις μπυρες*5?

και για τον κλιματισμο με τη τσιγαριλα που γραψαν πιο πανω τι να πουμε, που κανονικα το καπνισμα απαγορευεται ετσι κ αλλιως.
το μαγαζι δε κοβει αποδειξεις, ο κοσμος καπνιζει, ο εξαερισμος ειναι αναπαρκης.
εχουν καταστρατηγηθει ολοι οι νομοι κι ο καθενας κανει οτι γουσταρει σε αυτη τη χωρα, οποτε ο (μη) εξαερισμος και οι (μη) αποδειξεις ειναι οτι μας αξιζει…

λοιπον συναυλιακα :
lord vicar = doom
hell = φοβεροι, απλως σε οσους δεν ηξεραν τι να περιμενουν και δεν ειχαν ακουσει το σιντι τους ηρθε κεραμιδα. βγαλμενοι απο αλλη εποχη οντως. κριμα που δεν εκαναν το κολπο με την ανατινασσομενη βιβλο
trouble = εδω δεν ηξερα τι να περιμενω, παντως doom δεν ακουσα/ειδα. εκοψα φλεβες με τις ποζεριες τυπου coverdale. εκατσα κατω και ηπια μπυρα. ζζζ
lowe = χαζευα τα μπουτια της διμετρης ξανθιας που αναφερθηκε παραπανω…
johan = αξιος! πειραζει ομως που προτιμω τον χοντροmessiah; αφταστος :frowning:

για ghost τι να γραψω χωρις να γινω γραφικος, αφου γι αυτους πηγα στο live. πιστευω οτι αποδειξαν πως δεν ειναι υπερεκτιμημενοι… οσοι προσπερασατε το δισκο τους, ριχτε του αλλη μια ακροαση…

δυστυχως το χαμερ δεν διαπαιδαγωγησε το ελληνικο κοινο στο να μαθει τους trouble
και την αξια τους!

παντως τους ανεβασε πολυ ο κορυ
θεος ο wagner αλλα στο λαιβ τους εδω πριν 4 χρονια δεν κουναγε ρουπι απο την θεση του!

κριμα που δεν παιξανε το bastards και το memory garden

το καινουργιο προμηνυεται για μπομπα!!!the dark riff!!

ο lowe διασυρει το ονομα του!!!ΓΙΑΤΙ???
παρε τον leven ρε μαστορα,μια χαρα θα εισουνα!!!τον φωναξες που τον φωναξες να σου τραγουδησει στα ντεμο…

Γενικά όμορφα ήταν.
Τα σκηνικά με τους σεκιουριτάδες που δεν αφήνανε κόσμο να βγει έξω ήταν ό,τι πιο άκυρο έχω πετύχει ποτέ μου. Όχι ρε μαλάκα, μ’έχεις 9 ώρες στο κλουβί (που έχω πληρώσει 40 γιούρια κιόλας) όπου το μόνο μέρος να καθήσεις είναι η χέστρα και θα μου ζητήσεις και το λόγο κιόλας που βγαίνω έξω να πάρω αέρα/να φάω/να γαμήσω. Great Success.
Η Φανή έχει περάσει απ’όλα τα ροκόμπαρα της Αθήνας και ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΛΑΟ. Κανονικά έπρεπε να το βουλώσει ο Λόου και να της δώσει το γλέντι να βγάλει λόγο απ’το μπαλκόνι.
Τσηρζ σε όσους είδα, και συγκίνιση που ανακάλυψα πως με νεόφερτο έντιτορ του σάιτ είμασταν μαζί φαντάροι. Μόνο κλάμα.

Lord Vicar…μου άρεσαν, όσς περνούσε η ώρα και περρισότερο…θα αναζητήσω το cd τους
Hell…πολύ καλή εμφάνιση…όντως ο μπασίστας ορκ, Γκόλουμ, κάτι τέτοιο, αλλά και μορφάρα…άπαικτο metal
Ghost…λίγο στην αρχή και λίγο στο τέλος του σετ τους είδα…στο ενδιάμεσο, στον καναπέ του εξώστη…δεν με πολύ αφορά αυτό κάνουν,αλλά είδα κόσμο που πέρασε καλά
Trouble…απλό γαμηστερό αγνό metal…τι άλλο να γράψω…δεν με χάλασε ο τραγουδιστής
Candlemass…λιγότερα λάθη, απ’τον Λόου, και κάπως πιο καλυμένα, μάλλον τον μάθανε οι άλλοι του γκρουπ…πάντως και στο δικό του μέρος το γκρουπ τά’σπασε
…με τον Γιόχαν, ήταν συγκλονιστικοί…δικαιολογημένος ο χαμός που έγινε σε όλο το σετ τους, αλλά κυρίως με τον Γιόχαν Λανκουίστ
…υπέροχο βράδυ λοιπόν…πάντα τέτοια
:):!:

Το λοιπον, λιγα λογια και απο εμενα:

Lord Vicar: Οχι κατι σουπερ πρωτοτυπο, αλλα με κερδισαν. Πολυ ωραια κομματια, δυναμη και ογκος στις συνθεσεις, ενα μπασσιστα μορφη και σωστο ψυχακι. Δεν εχω τι αλλο να πω, απλα οτι με κερδισαν!

Hell: Νταξ, τρομερο στησιμο και σκηνικη παρουσια. Ο τραγουδιστης τα εδωσε ολα, ωραια φωνη και τρελαρας! Αν και πιο νορμαλ μετα, χωρις βαψιμο :Ρ. Ωραιες συνθεσεις, 80ς χεβυ μεταλ, ωραια και πορωτικα ριφφακια και βγαλανε γουστα! Ο μπασιστας ηταν η διαβολικη εκδοχη του Dio και ο ενας κιθαριστας του Derrick Green.

Ghost: Καλτ εμφανιση που μου αρεσε πολυ, αλλα μουσικα δεν μου ειπαν πολλα. Ενδιαφεροντες, ο καλυτερος ηχος της βραδιας οντως αλλα ως εκει.

Trouble: Ε ναι παιδια, ντροπη να νιωθουν 10 ατομα στους Trouble. Ακομα και εγω που δεν ειμαι ο πιο φανατικος ουτε εχω ακουσει τα παντα, τραγουδουσα και κουνιομουν λιγακι. Οι περισσοτεροι γυρω ξυνονταν, κοιτουσαν αδιαφορα κτλ. Καλα εκαναν και επαιξαν λιγοτερο (εκτος αν επρεπε σονυ και ντε να βγουν οι Καντλμας στις 23.00 και αναγκαστηκαν να σταματησουν). Ο Κορυ δεν ηταν κακος, γουσταρα τα ποζεριλικια του αλλα η φωνη σε οχι τοσο καλη κατασταση. Assassin και End Of My Daze αγαπες.

Candlemass: Ο Lowe οσο και να τον αγαπω και να λατρευω τη φωνη του (γιατι εχει φωνη ο ανθρωπος, μην λεμε οτι θελουμε) χθες δεεεεν εκανε. Νταξ οτι μπερδευε στιχους (κατι που με εκνευριζε ομως), αλλα οταν δεν τραγουδας ε, αυτο ειναι μαλακια. Αλλα νταξ, βγηκε ο γερο-Γιοχαν και εβαλε τα πραγματα στη θεση τους. Τεραστιες στιγμες. Συγκινηση. Sorcerer’s Pledge γαμω τα συμπαντα.

Αυτα συνοπτικα, σιγουρα παρομοια ειπωθηκαν και πριν. Α και παραδοξως πολυ καλος ηχος για Φαζζ!

ΥΓ. μορφάρα και ο τραγουδιστής των Hell…Σαιξπηρική ερμηνία:):!:

Μονο Trouble. Και Lord Vicar. Αλλα μονο Trouble.

Βεβαια, ενα κομματι που επαιξαν απ τον επερχομενο δισκο ηταν τιγκα Warrior Soul και γι αυτο γουσταρουμε. Αντε να βγει το επος. Για ανοιξη του 2012 παει λογικα κι εχω βαλει το ρολοι να μετρα αναποδα.

Επισης πολλα τσιρς στον τιμιο μπασιστα των Need που σταθηκε παραπανω απο αξιος στο ρολο του.

Έχουμε και λεμε:
Οι Vicar είναι από τις αγαπημένς μου μπάντες και έχω ασχοληθεί πολύ μαζί τους. Γι αυτούς πήγα από τόσο νωρίς και δε με απογοητεύσανε, ήταν ότι ακριβώς έπρεπε για να ανοίξει η βραδιά. Περιμένω πώς και τι τη νέα τους κυκλοφορία, όσοι ασχολούνται με doom και δεν τους έχουν υπόψη, ας δώσουν βάση.

Οι Hell, αν και είχαν κακό ήχο, έκαναν δυναμική εμφάνιση και πιστεύω κέρδισαν αρκετούς. Πολύ θεατρικοί και δεμένοι πάνω στη σκηνή, περάσαμε καλά.

Ghost: δεν μου αρέσουν καθόλου, απλώς έκανα υπομονή να τελειώσουν.

Οι Trouble ξεκίνησαν με δράμα ήχο που βελτιώθηκε στη συνέχεια. Σϊγουρα ο Clarke (χωρίς να θέλω να τον απαξιώσω τον άνθρωπο ε?) είναι εντελώς αταίριαστος, δεν μπορείς να ταιριάξεις την ντουμίλα και την ψυχεδέλεια αυτού του υπερυσκροτήματος με τους Motley Crue. Πάντως ήταν τεράστια εμπειρία για μένα να βλέπω στη σκηνή την ηγετική μορφή που ακούει στο όνομα Franklin. Απίστευτο παίξιμο, εκφραστικός, γενικά τον λάτρεψα ακόμα περισσότερο χθες. Πολύ καλό και το έτερο κιθαρόνι Wartell.

Κλείνοντας, να πω ότι έζησα έναν από τους αγαπημένους μου δίσκους, τίποτα άλλο. Ανατριχίλα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο ριφ, πολλά μπράβο στον Λονκβιστ για την απόδοσή του. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον Robert. Όση φωνάρα έχει, τόσο αδικεί τον εαυτό του στα παλιά κλασικά κομμάτια, είναι πολύ κρίμα που το κάνει αυτό. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, τα είπαν και οι προηγούμενοι.

YΓ1. Χάρηκα πολύ που γνώρισα τον Chritus και για τις τρελές φωτο που βγάλαμε από πίσω, μια χαρά ήταν, σουρωμένος αλλά θεός!
ΥΓ2. Διάβασα τα προηγούμενα ποστ για τους σεκιουριτάδες. Απλά τραγικοί. Δηλαδή όποιος θέλει να φάει κάτι να στανιάρει, πρέπει πολύ απλά να πεθάνει από την πείνα. Μάλιστα…Ευτυχώς που είχα φέρει κάτι μαζί μου από πριν γιατί υποψιαζόμουν ότι θα γίνουν καφρίλες, αλλά αυτή δεν είναι συμπεριφορά σε κόσμο που έχει πληρώσει.

Lord Vicar : Πολύ καλή απόδοση, αλλά το στυλ που παίζουν δεν με τρελαίνει, δεν είναι και τόσο του γούστου μου!

Hell : Ευχάριστη έκπληξη, πάρα πολύ καλοί και ηχητικά και παικτικά, το μόνο που με χάλασε ήταν να βλέπω γερόντια να το παίζουν 25άρηδες αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα, ο τραγουδιστής τους ώρες ώρες στα ψιλά του μου θύμιζε έντονα Halford! (εμένα ο περίφημος πλέον μπασίστας τους μου θύμισε νεκραναστημένο Nick Cave)

Ghost : …δηλαδή ο διαβολοπαπάς με το εκνευριστικό του λιβανιστήρι και τα Νάζγκουλ για παρέα, είχαν τον καλύτερο ήχο της βραδιάς αλλά τα κομμάτια τους μου φαίνονται ‘‘λίγα’’, σόρυ κιόλας, και όλη η εμφάνιση τους πήγε να το σπάσει το kitchόμετρο!

Trouble : Πραγματικά καραγούσταρα, Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο-Ι, αλλά γιατί τόσο απαράδεκτο ήχο ρε παιδιά;; Το μπάσο ήταν τέρμα χωρίς λόγο, ο ήχος έφτιαξε από το tempter και μετά, δηλαδή σε 2 τραγούδια αν θυμάμαι καλά! Επίσης η χροιά του Clarke μου κόλλαγε μια χαρά!

Candlemass : Και αυτοί στα πρώτα 2 κομμάτια είχαν κακό ήχο, μετά έφτιαξε για τα καλά! To Epicus ήταν το highlight όλης της βραδιάς, έτσι απλά! Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα ειπώθηκαν για τον Lowe, η καλύτερη εκτέλεση εκτός Epicus ήταν κατ’εμέ το At The Gallow’s End, η συναυλία μου φάνηκε πως τελείωσε κάπως απότομα, δηλαδή περίμενα να παίξουν και Don’t Fear The Reaper (καλά κάνατε και δείχνατε την φώτο τους και το logo τους, αλλά που είναι το κομμάτι, οέο;), και εδώ βλέπουμε τον Lowe σε μια αγαπημένη ερμηνεία http://www.youtube.com/watch?v=SXC-c3flMFA , AYTA!

Ειμαι στο πατωμα και κλαιω με το βιντεο του Καραμουρτζουνη. Πραγματικα. Εκει με το μηλο και τα ματια, ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ! Αναφερει οτι εφτιαξε και τα παντα, παραπεμπει σε Tales Of Creation κτλ.

[SPOILER]AT THE END OF MY DAZE!
TIME TO CHANGE MY WAAAAAYS![/SPOILER]

Για σεκιουριταδες που λετε εναν απο αυτους τον θυμαμαι απο εποχες Ροδον. ΜΙΑ ΖΩΗ τις ιδιες μλκιες, καμποσοι το παιζαν τοτε καμποσοι το παιζουν και τωρα. Αμα δεν εχει με τι να ασχοληθει ο ανθρωπος και του φταινε ολα στη ζωη του…

αχαχαχαχαχαχαχαχα

Lord Vicar: τους πέτυχα ενώ είχαν ήδη ξεκινήσει, ωραία απόδοση και κομμάτια, αλλά δεν είχα ασχοληθεί περισσότερο μαζί τους για να εκφέρω πιο τεκμηριωμένη άποψη.

Hell: πολύ καλή απόδοση, συγκίνηση στις Judas Priest-ικές κινήσεις του κιθαριστικού διδύμου και του μπασίστα, φοβερή ενέργεια ο frontman (αλλά πολύ αστείο το headbanding του). Φαντάζομαι ότι, παρά την προώθηση, πολλοί εκεί μέσα δεν είχαν ακούσει το cd τους (όπως κι εγώ άλλωστε), αλλά αν μετά από αυτή την εμφάνιση δεν ψήνεται κανείς να το τσεκάρει μάλλον ακούει λάθος μουσική. Μπασίστας μάλλον από σπόντα δεν έγινε νεκροθάφτης. Andy Sneap θεός.

Ghost: το cd τους το έχω λιώσει, αλλά στην αρχή της εμφάνισής τους παραξενεύτηκα. Όχι λόγω απόδοσης ή ήχου, ο οποίος ήταν όντως ο καλύτερος της βραδιάς, αλλά λόγω κινητικότητας. Τέτοια στατικότητα ούτε τα έπιπλα στο σαλόνι μου. Αφού στην πολλή πόρωση, η χαρακτηριστική κίνηση του Αντιπάπα ήταν το τίναγμα του γιακά. Μόλις όμως έμπαινες στο κλίμα, τα ξεχνούσες αυτά και απλά απολάμβανες. Η διασκευή Beatles μου φάνηκε ακόμα καλύτερη στο live.

Trouble: Δεν είμαι και ο φανατικότερος οπαδός τους, ούτε έχω λιώσει τους δίσκους τους. Όμως η εμφάνισή τους ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατή. Ξανά παραξένεμα στην αρχή, καθώς ο Clarke έχει τόσο χαρακτηριστική φωνή που πρέπει να υπενθυμίσεις πολλές φορές στον εαυτό σου ότι ΔΕ βλέπεις Warrior Soul. Τελικά όμως έδεσε καλά. Ίσως πάντως να μην είναι εντελώς δίκαιο το να τα ρίχνουμε στο κοινό για τις χλυαρές αντιδράσεις…

Candlemass: Η στιγμή που όλοι περίμεναν και σίγουρα το κοινό δεν απογοήτευσε με τις επιδόσεις τους. Όμως, όπως σωστά επισημαίνουν οι περισσότεροι από πάνω, ο Lowe αν και φωνάρα δεν το έχει. Σαν frontman δεν είναι και ο χειρότερος, αν και φυσικά δε φτάνει ούτε τα πατσά του Messiah. Το να χάνει όμως στίχους ή να μπερδεύει τα λόγια του είναι απαράδεκτον! Ο Langquist είχε πολύ καλύτερη απόδοση αν και η αμηχανία του μεταξύ των κομματιών ήταν εμφανής. Τέλος πάντων, ελπίζω να αποφασίσουν και οι ίδιοι που θέλουν να πάνε στο μέλλον γιατί πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δε χωράνε (κύριε Lowe).

Υ.Γ.1: 5 ευρώ η μπύρα!!!
Υ.Γ.2: I’ve got a fever, and the only prescription is more cowbell. So where the fuck is the cowbell???
Υ.Γ.3: Ευχαριστούμε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, χάρη στην οποία βλέπουμε τέτοια Live με άνεση, χωρίς να στριμοχνώμαστε… Επιτέλους, ΣΥΓΚΛΙΣΗ!

Πλάκα είχε τελικά χτες.

Για να λυθουν οι αποριες…

Το ‘‘Don’t Fear The Reaper’’ των Blue Oyster Cult ηταν στο σετλιστ και ηταν να παιχτει…Στον υπευθυνο για τα video ειχε δοθει το συνολο των video για να παιχτουν απο τα video walls και αυτο ακριβως εγινε με τη σειρα που δοθηκαν…Απλα για καποιο λογο (μαλλον χρονικα περιθωρια) το εν λογω κομματι κοπηκε απο το σετλιστ και προχωρησαν αμεσως στο ‘‘Darkness In Paradise’’…Δεν μπορουσε ομως ή δεν εγινε η ιδια παρακαμψη και στα video…Γι’ αυτο βλεπαμε το τελευταιο κομματι με εικονες απο Blue Oyster Cult…

αυτο. οπως ειπε κι ενας τυπος χθες, ηταν η πρωτη φορα που προσπαθησαμε να βγουμε με ντου :lol:

να ξεκινήσω με τα του μαγαζιού. με τέτοιες τιμές δεν πας πουθενά. 1 το νερό, 5 η μπύρα, 2 η γκαρνταρόμπα. έλεος δηλαδή. και υποψιάζομαι πως η απαράδεκτη και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ κίνηση να μην αφήνουν τον κόσμο να βγεί έξω έχει να κάνει με τον περιορισμό της κατανάλωσης μπύρας και ποτών από παρακείμενα καταστήματα και περίπτερα ώστε να αυξηθεί η κατανάλωση στο μπαρ

lord vicar εντελώς έξω από το γούστο μου (πιά). τα αργά κομμάτια ήταν πολύ αργά και τα πιό γρήγορα ήταν τσίτα count raven οπότε δεν ενθουσιάστηκα
hell αντιπροσωπεύουν τα 15 euro από τα 40 που έδωσα. τους ευχαριστήθηκα αν εξαιρέσουμε τον ήχο. τα τραγούδια μ’αρέσουν και γουστάρω σκηνική παρουσία, είναι κάτι το διαφορετικό.
ghost να ξεκαθαρίσω πως σέβομαι τη φάση με τη σκηνική παρουσία αν και το λιβάνι με κουδούνισε (άλλωστε και η μπάντα μου βγάζει παπά επί σκηνής :p). αλλά το hype είναι στην καλύτερη αδικαιολόγητο.
trouble ήθελα να κλάψω. να ξεκαθαρίσω πως είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες και δεν μιλάω μόνο γιά τα 3-4 πρώτα ξερωγώ. το plastic green head ας πούμε είναι ένα από τα πιό πολυακουσμένα άλμπουμ της δισκοθήκης μου. και ήμουν τυχερός που τους είδα με τον πραγματικό τους τραγουδιστή και ας λειτουργούσε στο 50% του. αυτό το πράμα δεν ήταν trouble και δεν μέμφομαι τον κλαρκ, το παλικάρι είναι αυτός που είναι και μπράβο του. έχει την ιστορία του, τη θεωρία του. αλλά σε ότι αφορά τους trouble απλά δεν κάνει. το υλικό είναι του wagner και ουτε ο dio ξερωγώ θα μπορούσε να το πεί
candlemass είναι τα υπόλοιπα 25 ευρώ. η μάλλον ο johan. lowe γιά άλλη μία φορά κατώτερος των περιστάσεων και είναι κρίμα γιατί είναι μέσα στην πενταροδεκάδα μου από λαρύγγια άσε που SA γουστάρω περισσότερο από 'mass. epicus και άντε γειά λοιπόν, το ζήσαμε και αυτό.

Πολύ σωστός!!!
Νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος…
Trouble με Bon Jovi (και βραχνιασμένο κιόλας…) στα φωνητικά!!!

Ε, ντάξει όχι και Μποντζόβης ο Κόρι ε. Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε. Η χροιά του είναι πιο άγρια και πορωτική από το σύνολο των τραγουδιστών του glam/sleaze και οι Warrior Soul απείχαν παρασάγγας από το “σκυλάδικο” metal της σκηνής του LA.
Απλά οι Trouble θέλουν άλλο πράγμα ρε παιδί μου. Θέλουν το βελούδο και συνάμα τον πόνο της χροιάς του Eric…

Ίσως και να χαίρομαι που ανακάλυψα τους trouble αρκετά αργά για να τους συνηθίσει το μυαλό μου και με Kory στα φωνητικά.