Carnivale(Το Τσιρκο Του Μυστηριου)

Αν και δεν ειναι καινουρια σειρα,ωστοσο τωρα αποφασισα να ασχοληθω μαζι της,εχοντας ακουσει πολυ καλες κριτικες απο ατομα που ειναι αρρωστα με σηριαλς.Εχει ολοκληρωθει ηδη η σειρα σε 2 σεζον απ οσο ξερω και κυκλοφορουν και οι 2 σεζον σε box sets με την ελληνικη μεταφραση του τιτλου ως"το τσιρκο του μυστηριου".

Ειδα μονο ενα επεισοδιο ως τωρα(ωριαια σε διαρκεια τα επεισοδια),αλλα μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα,κυριως απ την ατμοσφαιρα(τοπια και χαρακτηρες σε μια γκροτεσκ εκδοχη της αμερικης του 1930) και απ το σεναριο που προβλεπεται"κολλητικο".Ασχολειται με το αιωνιο θεμα της αναμετρησης καλου-κακου με τελος την ιδια την"Αποκαλυψη",οπου οπως ολα δειχνουν στο σεναριο της σειρας πλησιαζει απειλητικα…

Στο cast οι φιλοι του David Lynch θα αναγνωρισουν και τη “συμπαθη” φυσιογνωμια του νανου που μιλουσε αναποδα στο κοκκινο δωματιο στο Twin Peaks.

Aν καποιος το εχει δει ας πει τη γνωμη του,να μας κατατοπισει και καλυτερα!

ειμαι ηδη στο 4ο επεισοδιο

και προσκυναω

καταπληκτικη σειρα

φοβερη σκηνοθεσια,ηθοποιοι,σεναριο

αμα συνεχισει στα ιδια επιπεδα
παιζει να ειναι οτι καλυτερο εχει βγει τα τελευταια χρονια

επειδη δεν παιχτηκε στην τηλεοραση
και δεν απεκτησε hype
μην την προσπερνατε

βαθμολογια στο imdb 9/10 απο 7790 ψηφους!!!

έτσι ε? μας αρέσει το καρνιβάλε?

όταν εγώ σε επρηζα να στην γράψω πριν απο κανα χρονο δεν γουσταρες…

να τον ακους τον Ουλβερ :wink:

ναι τωρα ομως την εχω γραμμενη κατευθειαν απο το dvd (που χρυσοπληρωσα απο το βιντεο κλαμπ της γειτονιας) :stuck_out_tongue:

ίσως η καλύτερη σειρά των τελευταίων ετών, με γραμμένο σενάριο από την αρχή για 6 σήζονς σε πακέτα των 2. δυστυχώς την κόψανε απ το hbo επειδή ήταν ακριβή παραγωγή… μεγάλο απωθημένο :frowning:

Μεγαλη σειρα αλλα…τα ειπε ο δουδ…σιγκναλ,προσπαθησε να ριξεις-αν γινεται-τον ενθουσιασμο,γτ στο φιναλε θα ξενερωσεις πολυ…

ε μην με ξενερωνεις απο τωρα…

δε θα ξενερώσεις με το τέλος καθ’ αυτό, αλλά με το (λογικό) μη-τέλος.

Την ειχα στα “επομενα” που θα αρχιζα εδω και καιρο αλλα παντα σκεφτομουν οτι τη κοψαν αποτομα και ξενερωνα να το αρχισω…
Παντως μαρεσει αρκετα το στορυ και ατμοσφαιρα απο λιγο που εχω δει(την ειχε παιξει και το σταρ αρκετα παλια)
και λογικα θα τη ξεκινησω την αλλη βδομαδα!
Ντουντ κοιτα να ισχυουν οσα λες και να παμε για 2η αγαπη μετα το BSG… :wink::!:

Η σειρά τα σπάει. Κάθε επεισόδιο είναι μάθημα σκηνοθεσίας και ερμηνείας! Η αναπαράσταση της εποχής είναι εκπληκτική σε πείθει άνετα! Από τις σειρές που κακώς την έκοψε το HBO , ειχε παρα πολλα να δώσει ακόμα, οι φανς ελπίζουν εδώ και χρόνια για καμιά τηλεταινία αλλά δεν το βλέπω :frowning:

Στα συν τα πραγματικά υπέροχα και καλοφτιαγμένα opening credits! :slight_smile:

είδα sig του signal και είπα να κάνω ένα bump. αξιώθηκε κάνας ακόμα να δει αυτό το (έστω και κομμένο) αριστούργημα?

22μιση ευρώ η σεζόν στο πλέυ btw…

Για να καταλάβω και εγώ… Όταν λέτε “κόπηκε” τι εννοείται; Υπήρξε ένα τέλος ή η πλοκή έμεινε στα μισά;

Εγω πρωτη φορα ακουω γι’αυτη τη σειρα κ σκεφτομαι να κατεβασω αυτες τις 2 σεζον να τις δω. Ειδα οτι εχει ενα καλο σεναριο [ καλη ιδεα δηλαδη ]. Εδω ακουγονται καλα λογια, στο IMDB ειναι με 9/10, δεν εχω να χασω κατι. Αλλα για να καταλαβω καλα αυτη σταματησε γιατι ηταν ακριβη παραγωγη; Κ οταν λες το λογικο μη-τελος…;

μανσον, απ’ όσα θυμάμαι η σειρά είχε σενάριο για 6 seasons (που ανα δύο θα κλείνανε έναν “κύκλο” κατά κάποιον τρόπο) αλλά τελικά αποφασίστηκε από το κανάλι (hbo) να μη συνεχίσει μετά το δεύτερο κύκλο, πιθανότατα λόγω κόστους παραγωγής…

έχω ακούσει πως έχει δοθεί διαφορετικό φινάλε στη δεύτερη σεζόν, αλλά αμφιβάλλω καθώς ούτως ή άλλως σε αφήνει σε “to be continued” φάση έτσι όπως τελειώνει.

τι γαματη σειρα

κριμα για το κοψιμο

ο λογος μαλλον ηταν το κοστος της παραγωγης και τα νουμερα τηλεθεασης

παντως η παραγωγη ηταν αψογη

και πολυ καλοι οι ηθοποιοι και οι ρολοι τους

το στορυ φοβερο
και με ολες τις προσμιξεις που ειχε (θρησκεια,ταρο μυθολογια, κλπ κλπ)
το εκανε τρομερα πρωτοτυπο και ενδιαφερον

ο ιερεας ηταν καταπληκτικος ρολος
και ιδιαιτερα οι λογοι του ητανε το κατι αλλο

brothers and sisters…

Ποπο,η σειρα σπερνει,οντως…ιερεας απιστευτος…κριμα για το κοψιμο indeed,αλλα και παλι,η σειρα αξιζει με τα 1000,μανατζερ μην το σκεφτεσαι καν…

Επικό ξεθάβειν που το αξίζει η σειρά.
Καταπληκτική παραγωγή αλλά γυρίστηκε σε λάθος χρονική στιγμή. Πολύ κρίμα που κόπηξε ξαφνικά. Το τέλος είναι ικανοποιητικό μεν, αλλά απότομο και αφήνει πολλά ερωτήματα ακόμη δε.

Ψαρωτική και υποβλητική με στοιχεία τρόμου όσο πρέπει και με εντυπωσιακούς χαρακτήρες (που μπορούν από ένα βλέμμα τους και μόνο να αισθανθείς ένα ρίγος να σε διαπερνάει)
Λατρεία ο πανέξυπνος νάνος Samson και ο επιβλητικός ιερέας Brother Justin με την τρομερή φωνή του και τους πορωτικούς λόγους του.

Η σειρά αποτελείται από μόλις 24 επεισόδια 55 λεπτών κατά μέσο όρο, αλλά είναι αρκετά βαριά και θέλει προσοχή.
Συμβολισμοί, μυθολογία, μάχη καλού με κακού, σχέσεις μεταξύ των μελών στο τσίρκο, προβληματισμοί των νέων της εποχής, είναι όλα μέσα.

Πολύ κρίμα και πάλι που κόπηκε, συνοψίζοντας με λίγες λέξεις:
ξεχωριστή και απλησίαστη σε ύφος.

Καλύτερη ατμόσφαιρα σε σειρά έβερ. Βέβαια, αν συνεχιζόταν ιιιισως να εξελισσόταν σε μούφα όταν θα προσπαθούσε να τα εξηγήσει όλα αυτά. (αν και νομίζω ότι ο συγγραφέας έχει αποκαλύψει τη συνέχεια του στόρι, αλλά δεν το 'χω ψάξει)

Πάντως, μέχρι εκεί που έφτασε, είναι απλά απίστευτη. Και μουσικάρα.

Ήταν λέει 6 σεζόν να κάνουν και αναγκάστηκαν να τα βάλουν όλα σε δύο.

Επίσης φωνή Management, κρυμμένος πίσω από τις κουρτίνες.
Ο ορισμός του ψαρωτικού, κάθε φορά ανέβαζε κατακόρυφα το επεισόδιο.

Εντάξει, σαν τη φωνή του παπά (απ’ τους καλύτερους χαρακτήρες έβερ) δεν έχει. Ο εν λόγω ηθοποιός, αν το ψάξει κανείς, πέραν του συγκεκριμένου ρόλου έχει κάνει καριέρα μόνο και μόνο απ’ τη φωνή του.

Πάντως, όλο το Carnivale έχει απίστευτο casting. Είναι θαυμαστό το πώς βρήκαν για κάθε χαρακτήρα τον πλέον κατάλληλο ηθοποιό.