Μεγα πασχαλινο παζαρι βινυλιων & cd κυριακη 17 απριλιου @ 7 sins

Ας το γράψω εγώ γιατί αν περιμένω από τους άλλους, δεν θα το μάθει κανείς :lol:

Στο 7 Sins ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ ΚΑΙ ΓΑΜΒΕΤΑ,ΑΘΗΝΑ (πρώην, Underworld, Sin City, Next κλπ) αυτή την Κυριακή, θα λάβει χώρα Μεγάλο παζάρι με τη συμμετοχή Εταιρειών, Μαγαζιών και Ιδιωτών.

Από τις 10.30 - 5.00

Εισοδος Ελεύθερη

Καιρος ηταν :slight_smile:

Ανάσταση!

Καλές πωλήσεις:metal:

θα τιμηθει το παζαρι για αλλη 1 φορα… :slight_smile:

Ρε παιδιά κανα τέτοιο κόλπο προς σαλόνικα μερια δε παίζει να γίνει;;;

8)8)8)8)8)

Κυριακή 8 Μαϊου.

Λεπτομέρειες προσεχώς :slight_smile:

Κατι ξερω οτι θα γινει και 7 Μαιου Λαρισα παζαρι.
Θα εισαι αγαπητε Tera?

Θα καταπλεύσω με ισχυράν μουσική δύναμη, παρέα με τον γνωστό και μη εξαιρεταίο Trampakoula :smiley:

Καταλαβα…παλι θα ξεφραγκιαστουμε…

συμμετοχη που δηλώνουμε?

φιλε μου αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Έτσι είναι αυτά τα πράγματα… η φτήνια τρώει τον παρά :D:D:D:D

Eτσι πρεπει, οσο το δυνατον περισσοτερα με αυτα τα λιγα που μας εχουν αφησει :lol: Γιαυτο οσοι ερθουν νωρις θα βρουν ως συνηθως :):wink:

Λέω να περάσω μια βόλτα αύριο.

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε…

:slight_smile:

Εμείς ξεφραγκιαστήκαμε, εσείς; :lol:

tapi kai psixremoi…

Δεν είχα σκοπό να ποστάρω τα παρακάτω, αλλά κάνω bump για να καβαλήσω το thread του τζιμάρα…

Μούφα βγήκε για μένα το παζάρι…
Όπως πήγα, έφυγα. Δεν αγόρασα τίποτα.
Βέβαια να ξεκαθαρίσω ότι κοίταξα πιο πολύ για cd και όχι τόσο για βινύλια (εκεί δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα).
Βασικά ξενερώνω όταν σκάνε μύτη στα παζάρια μαγαζάτορες.
Ε και το συγκεκριμένο παζάρι είχε αρκετούς.
Οι τύποι κατά κανόνα προσπαθούν να σπρώξουν το stock τους και γενικώς τα πράματα που δεν τους φεύγουν εύκολα και σε τιμές ίδιες με αυτές των μαγαζιών τους.
Αν πάλι θελήσεις να παζαρέψεις την τιμή, μπορεί να ξενερώσουν κιόλας και να σε κοιτάξουν περίεργα.
Sorry, αλλά έτσι ποιο το νόημα του παζαριού?
Αν είναι έτσι ρε φίλε, γιατί να έρθω στο παζάρι και να μην έρθω στο μαγαζί σου κατευθείαν? Ποια η διαφορά?
Πάλι καλά που υπάρχουν οι ιδιώτες (και όχι idiots) και πουλάνε σε λογικές τιμές, αποχωριζόμενοι πολλές φορές κομμάτια από τις προσωπικές τους δισκοθήκες.

Τα παραπάνω δεν πάνε όλα απαραίτητα στο συγκεκριμένο παζάρι, απλά ήταν σκέψεις που ήθελα καιρό να εκφράσω.

Ότι στο μαγαζί είναι αναγκασμένος να σου κόψει απόδειξη! :wink:

Να πω κι εγώ δύο πραγματάκια σχετικά με τα γραφόμενα του φίλου brein.d3d

Ευτυχώς η δυστυχώς είναι αδύνατη η μη συμμετοχή καταστημάτων σε παζάρια και ειδικά σαν το προχτεσινό, που ήταν σε σχετικά μεγαλύτερο χώρο και είχε διαφημιστεί παραπάνω από τις άλλες φορές.

Ένας λόγος είναι ότι δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί ιδιώτες (εντός ή εκτός εισαγωγικών) που να μπορούν να δώσουν την απαραίτητη ποικιλία που πρέπει να διαθέτει μια τέτοια εκδήλωση.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν μπορείς να κοντράρεις τα μαγαζιά αποκλείοντας τους, γιατί πολύ απλά θα σε κυνηγήσουν.

Επίσης δεν ξέρω αν μπορεί το 7 sins να δοθεί σε έναν ξεκάρφωτο (π.χ. σε εμενα) για διοργανώσω ένα παζάρι. Προχτές την διοργάνωση την έκανε μαγαζί, οπότε ήταν λογικό οι μαγαζάτορες ? συνεργάτες που είναι όλοι μια παρέα, να συμμετέχουν και να έχουν πιάσει και τα καλύτερα (λέμε τώρα) πόστα.

Από την άλλη, εάν τα μαγαζιά έρχονται στο παζάρι με διάθεση να μην ?παζαρευτούν? αυτό είναι φυσικά εις βάρος τους. Η αγορά τιμωρεί και να είστε σίγουροι πως κάτι τέτοιο γίνεται σε κάθε παζάρι. Όποιος έχει ψηλές τιμές και δεν “κόβει”, πάει άπατος, όπως έγινε και προχτές σε κάποιες περιπτώσεις.

Απλά πράγματα…

Τα μόνα παζάρια πάντως που τα μαγαζιά είναι λίγα, είναι αυτά που γίνονται στο Camelot, έτσι πληροφοριακά.

@ [B]forkboy :[/B]

Βασικά εγώ το πήγαινα ως προς την έννοια του “παζαριού”. Ότι δεν είναι διατεθειμένοι να διαπραγματευτούν τιμές.
Τώρα, σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο.
Βρίσκουν ευκαιρία οι μαγαζάτορες να πουλήσουν χωρίς απόδειξη, αλλά ταυτόχρονα και με τις ίδιες τιμές που έχουν στα καταστήματά τους πολλές φορές. Meaning, περισσότερο κέρδος.
Και όταν πας να παζαρέψεις κανα 2-3 ευρώ, να του “πάρεις πίσω” τον ΦΠΑ ουσιαστικά, γίνεσαι εσύ ο μίζερος…
Πάντως δεν θα μπορούσαν να κόβουν αποδείξεις στα παζάρια?
Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά, απλά ρωτάω. Στα αντίστοιχα παζάρια βιβλίων γιατί κόβουν?

@ [B]Tera_Rare :[/B]

Ναι, ούτε κι εγώ ξέρω αν μπορεί να δεσμευτεί ένας χώρος για κάποιους “ξεκάρφωτους”. Γι’αυτό αλλά και για άλλους λόγους (ποικιλία, διαφήμιση) που ανέφερες, ίσως είναι όντως απαραίτητη η συμμετοχή καταστημάτων.
Όταν όμως σε ένα παζάρι βρίσκονται 4-5 μαγαζιά και πιάνουν περισσότερο από το μισό χώρο τότε αλλάζει το πράμα.
Έρχονται, πιάνουν τα “καλά πόστα”, δεν έχουν διάθεση να κάνουν παζάρι και φέρνουν τις δευτεράντζες και τις ομπσκουρίλες που σκονίζονται στα μαγαζιά τους.
Φέρνουν 20-30 κόπιες των ίδιων δίσκων, και περιμένουν να ξεφορτωθούν υλικό με τις παραπάνω πρακτικές που περιέγραψα.
Το αποτέλεσμα είναι να καταντάει το παζάρι αδιάφορο και να μοιάζει με παράρτημα των καταστημάτων.
Συγγνώμη αλλά εγώ όταν πηγαίνω σε ένα παζάρι έχω άλλα πράγματα στο μυαλό μου.
Να βρω φθηνά μεταχειρισμένα cd με μονοψήφια τιμή, να βρω ίσως κανα καινούργιο σε χαμηλότερη τιμή, τίποτα περίεργο που δεν μπορώ να βρω αλλού, κανα out-of-print, κανα βινυλιάκι και να κάνω χαβαλέ με λίγο (λογικό πάντα) παζάρεμα.
Δε γουστάρω να βλέπω average τιμή 12-13 ευρώ (που είναι σχετικά ακριβά) και καινούργιες κυκλοφορίες στις ίδιες τιμές με αυτές που έχουν στα ράφια των δισκοπωλείων. Άσε τις τσατσιές με τα bootlegs και τα promos (που υποτίθεται δεν είναι προς πώληση…). Οι καταστηματάρχες ψάχνουν για κορόιδα, ανυποψίαστους που έρχονται στο παζάρι και συνεπαρμένοι από το όμορφο κλίμα να πέσουν στην παγίδα τους.
Έχω πάει σε πολλά παζάρια κατά καιρούς και αυτά είναι γενικές διαπιστώσεις.
Για μένα ένα παζάρι οφείλει να έχει ένα ξεχωριστό χαρακτήρα.
Οι ιδιώτες είναι πάντως αυτοί που σώζουν την κατάσταση.

Τέλος πάντων, ας κρατήσουμε το παρακάτω πολύ σωστό:

[SPOILER]Στο Camelot δεν έχει τύχει να πάω. Θα το επιδιώξω πάντως, θενξ.[/SPOILER]