Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά cd?

Σήμερα έκλεισα τα 16!

8O

ρε μεγαλε, την ιδια μερα ειμαστε γεννημενοι!

Χρόνια μας πολλά, λοιπόν! (Εισαι και ένα χρόνο μικρότερος απ’ότι είδα:lol: :stuck_out_tongue: )

__XΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΕΣ!!! :smiley: 8) 8)

__Ωραία, μια χαρα ηλικία, οπότε αφού ακούσει αυτά, θα μπορούμε να σε βάζουμε και σε πιο ψαγμένα!

Μαγκες νομιζω οτι το παιδι θα κανει χρονια να φαει!Με τοσα που του προτεινατε και Special edition kai διπλα και…Coolαρετε!!!

Etsi akrivws einai! Alla egw tha proteina SCORPIONS fysika giati einai oi kalyteroi kai sas patane olous xamou!:stuck_out_tongue: Xwris plaka einai poio rock apo ta ypoloipa onomata. Ton prwto kairo polla album pou twra goustarw,tote den borousa kan na ta akousw!
Swstoi oi Shadowcaster kai Starstruck, first things first!
Swstos kai o HateBreed3r! Kalh lysh se ayto einai ta best of! Exw agorasei kai egw merika san eisagwgika gia ena sygrotima kai itan poly xrisima!

P.S.: Happy birthday guys!

Ξεκινα απο αυτα που σου προτειναν τα παιδια παραπανω, αλλα μην μεινεις εκει… Μεταλ και ροκ δεν ειναι μονο οι Sabbath/Priest/Maiden/Metallica/Zeppelin/Deep Purple κτλ. Υπαρχουν πολυ ομορφα πραγμα εκει εξω να ανακαλυψεις…

Εντάξει, βέβαια θέλει πολύ εξάσκηση για να μπορέσει να ακούσει Isis!! Πάρα πολύ!!:roll:

Βασικά το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσει με την εξής 5δα:

AC DC-Back In Black
Iron Maiden-The Number Of The Beast
Judas Priest-Painkiller
Metallica-Kill Em All
Megadeth-Youthanasia

Και αφού ακούσει όλα αυτά θα καταλάβει προς τα πού θα συνεχίσει τα ακούσματά του…
(Βασικά εγώ θα του πρότεινα δισκογραφία Megadeth8) 8) 8) )

Εγραψα που θενα το ονομα Isis? Απλα αμα κολλησει στα γνωστα 5-10 συγκροτηματα που ακουνε οι περισσοτεροι ουτε Monster Magnet δεν προκειται να ακουσει…

Μπα μην το λες!! Και Mars Volta μπορεί να ακούσει, δε σημαίνει κάτι αν ξεκινάς με maiden… Το αν κολλήσεις με αυτά και δεν πας παρακάτω είναι προσωπικό θέμα!:wink:

Και να μην έγραψες το όνομα Isis, καλό είναι να τους ακούσει κάποια στιγμή!!8)

Ετσι κι αλλιως οι περισσοτεροι με Maiden/Matallica ξεκιναμε γιατι αυτοι ειναι και οι πιο γνωστοι…

Λοιπόν, άκουσα το Back in Black από AC/DC. Μου άρεσε αρκετά όλο το cd, αλλά αυτά που μου άρεσαν περισσότερο ήταν τα:

Back in Black (το καλύτερο)
Shoot to thrill
What do you do for money honey
Givin the dog a bone
You shook me all night long

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
Σωστός ο νέος!

What about hell’s bells???

Έτσι κι έτσι. Μου έμεινε σαν κομμάτι, επειδή ήταν διαφορετικό στην εισαγωγή από τα άλλα, αλλά δε με πολυ ενθουσίασε!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΥΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Κ Ο SHADOWCASTER.K ΑΠΟ ΝΙΡΒΑΝΑ ΤΟ BLEACH,ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Παιδια μη γραφετε με κεφαλαια.
Λοιπον, αν θες μεμονωμενους δισκους, σου προτεινω:
Led Zeppelin-II, IV, Physical Graffiti
Queen-A Night in the opera
Rainbow-Rising, Long Live rock n roll
Black Sabbath-Black Sabbath, Paranoid
Ac/Dc-Back in black, Highway to hell
Uriah Heep-Look at yourself
Deep Purple-In Rock, Machine Head
Pink Floyd-Dark side of the moon
Scorpions-Taken by force
Van Halen-Van Halen
Iron Maiden-Number of the beast, Powerslave
Metallica-Black Album

ΔΕΝ ειναι απαραιτητα οι καλυτεροι δισκοι απο καθε συγκροτημα (για καποια ειναι), αλλα ειναι οι πιο ευκολοι για να ξεκινησεις. Αν σου αρεσουν αυτα συνεχισε, αλλιως ψαξου αλλου, σε καποιο αλλο ειδος μουσικης.

Καλό θα ήταν φίλε να πάρεις κάποια κλασσικά, ώστε να μπεις το κλίμα και να νιώσεις τη μουσική ολοκληρωτικά στο πετσί σου.

Πάρε για αρχή το Iron Maiden - Τhe Number of the Βeast και ύστερα το Black Sabbath - Paranoid

συμφωνω, +British Steel-Judas Priest

Άκουσα το Living After Midnight από Judas Priest. Απλά τα έσπαγε όλο το cd! Πραγματικά φοβερό!