Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά cd?

Τον τελευταίο μήνα άρχισα να ακούω ροκ (ελληνική κυρίως) και λίγη μέταλ. Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά cd για να ακούσω, γιατί ξέρω ελάχιστα πράγματα. Ευχαριστώ πολύ!

Εγω θα σου προτεινω για μεταλ.Θα πρεπει οπωσδηποτε για αρχη να παρεισ μερικα CD Iron Maiden,Metallica.
Για παραδειγμα μπορεις να παρεις απο Maiden:Seventh son of a seventh son,Number of the beast,Somewhere in time,Powerslave
Απο Metallica:Ride the lightening,Black album,Master of puppets
Αυτα ειναι τα μεγαλυτερα συγκροτηματα του μεταλ μαζι με Black Sabbath kai Judas Priest φυσικα.Τωρα επισης θα μπορουσες να ακουσεις και Savatage kai Stratovarius τα οποια ειναι συγκροτηματα εξαιρετικα και κατα τη γνωμη μου καταλληλα να ξεκινησει καποιος να ακουει μεταλ.Μεταλ αγαπητε μου ψαχνεις και ωρισκεις αυτο που ταιριαζει πραγματικα στον εαυτο σου.Καλη ακροαση και Stay Heavy!!!

__Βεβαίως. 8) Καλωσήρθες φίλε /η μου στο φόρουμ αλλά και στην rock /metal μουσική. :slight_smile:

__Λοιπόν, πες μας ΤΙ ακούς, τι έχεις ακούσει κλπ (εγώ πιο πολύ μπορώ να σε βοηθήσω στα ξένα ακούσματα) και κυρίως τι απ’ αυτά που άκουσες σου άρεσε κλπ, έτσι ώστε να σε κατευθύνουμε σε πράγματα που πιθανώς να σου αρέσουν ταιριάζουν! 8)

__Τέλος, καλό είναι να μη σε μπάσουμε απο τώρα στα βαθιά (μιας και χρειάζεται κάποια εξοικίωση πριν ακούσει πιο δύσκολα αλλά ωραία ακούσματα), εκτός κι αν εσύ κλείνεις προς τα κάπου (π.χ. έχω ακούσει αυτό και μου άρεσε πολύ, αλλά θα το ήθελα πιο σκληρό ή πιο soft κλπ). :slight_smile:

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο που απαντήσατε.

Από ελληνικά έχω ακούσει και μου αρέσουν πολύ Τρύπες, ΔιάφανaΚρίνα και Ξύλινα Σπαθιά
Από ξένα έχω ακούσει το Black Album(το μόνο που έχω ακούσει ολόκληρο) και μερικά διάφορα τραγούδια από Scorpions, Nirvana, Metallica και Manowar. Οι τελευταίοι δε με ενθουσίασαν, αλλά όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα μου άρεσαν αρκετά:wink:

[
Metallica και Manowar. Οι τελευταίοι δε με ενθουσίασαν

Τωρα μου μπηγεις μαχαιρι στην καρδια αλλα δεν πειραζει.Σου ευχομαι τα καλυτερα!

:stuck_out_tongue: Πάντως το Warriors of the world πολύ ωραίο τραγούδι! (Τα μπάλωσα κάπως?) Α, και όταν είπα οι τελευταίοι εννούσα μόνο τους Manowar. Οι Μεταλλικα μ αρέσουν:wink:

Εισαι σε πολυ καλο δρομο παντως, μονο αυτο εχω να πω.:smiley:
Welcome! Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις την δισκογραφια maiden απο το πρωτο cd για αρχη…

Ακου pearl jam και τα υπολοιπα θα ρθουν χωρις να το καταλαβεις…ετσι εγονε με μενα :wink:

To μόνο που έχω να πω είναι ότικαλύτερα να αρχίσεις από τα πιο εύπεπτα, όπως και έκανες (black album) και σιγά-σιγά να εξοικειωθείς με τον ήχο και να πας στα πραγματικά καλά ακούσματα…Με τίποτα δε θα μπορούσες αυτήν τη στγμή π.χ. να ακούσεις το ride the lightning, πόσο μάλλον το kill’em’all από Metallica…

Εγώ θα προτείνω να αρχίσεις με τη δισκογραφία των Iron Maiden (ξεκίνα με Somewhere in time, number of the beast, seventh son). Επίσης τώρα που είσαι στην αρχή, πολύ θα βοηθήσει να ακούσεις από Rainbow τα Long live rock’n’roll και Rising, από Dio το Hoy Diver… Αυτά πιστεύω είναι μια καλή εισαγωγή…

ε για να μην ξεφραγκιαστείς και πάρεις 25 cd, εγώ θα έλεγα ως προς το metal, ξεκίνα λιώνοντας τα κάτωθι :

  1. Metallica - Black Album και Master Of Puppets
  2. Judas Priest - Painkiller
  3. Iron Maiden - Seventh Son Of A Seventh Son
  4. Black Sabbath - Heaven And Hell

ροκ ον! 8)

Εγω θα σου προτεινα να παρεις ή να κατεβασεις κανα best of απ οσα περισσοτερα γκρουπ μπορεις,για να καταλαβεις που κινειται το καθενα και μετα ασχολησου με μεμονωμενους δισκους.

Εγω θα σου προτεινα και best of απο

-Led Zeppelin,Deep Purple,Rainbow,ACDC,Uriah Heep,Rolling Stones,Pink Floyd.

Αν σ αρεσουν αυτα,μετα θα τον βρεις τον δρομο σου.:wink:

Η καλυτερη αρχη για μεταλ ανετα. Ο πρωτος μεταλ δισκος που αγορασα και πηγε καλα η δουλεια τελικα 8)

Ακου πρωτα ομως κανα παλιο ροκ. Πρεπει να την περασεις και αυτη τη φαση. Εχω αναπολλω εκεινες τις εποχες :roll:

Αργοτερα θα αρχισεις να εξοικειωνεσαι με τον ηχο και ακουγοντας το holy diver θα θες κατι παραπανω χωρις ομως να εγκαταληψεις την ροκ. Βασικα πηγαινε αυριο και αγορασε το Permanent Waves των Rush και το πρωτο των Led Zeppelin

Αφιερωμένο στον Gigatron! :stuck_out_tongue:

Εγώ ας μην προτείνω καλύτερα, αφού κι εγώ σχεδόν αρχάρια είμαι! Χεχε! :–

παλικαρι μου αν θες να ξεκινησεις καλα και να αγαπησεις αυτην τη μουσικη θα σου προτεινω ορισμενα groups και σιγα σιγα αρχισε να ανακαλυπτεις (θα σου προτεινω απο 70ες την καλυτερη δεκαετια του rock για να ξεκινησεις)

rainbow…και τα τρια των 70ες(blackmore’s rainbow,rising,long live)
deep purple(machine head,in rock,burn,made in japan)
led zeppelin(Ι,ΙΙ,IIII)
thin lizzy(johny the fox,black rose,live and dangerous))
uriah heep(look at yourself,salisbury)
ufo(force it,no heavy petting,strangers in the night)
scorpions(taken by force,in trance)
black sabbath(paranoid,black sabbath,heaven and hell)

ξεκινα με καποια απ αυτα,ειναι η βιβλος της σκληρης μουσικης…:wink: 8)

Θα σε στρώσω, δε μου γλυτώνεις! :twisted: :hippy:

Βασικα πολυ το κουρασαμε. Ακου maiden 8)

AC/DC για να μην χρειαστείς να ακούς τίποτα άλλο.

Σου προτείνω για αρχή τον δίσκο του παρακάτω link
http://www.rocking.gr/review1043.php

οτι κι’αν κανεις μην ξεχασεις να ακουσεις Judas Priest :wink:

__Νομίζω πως τα παιδιά σου έχουν γράψει μερικές πολύ καλές προτάσεις!! 8) Μία πολύ καλή ιδέα -για αρχή- είναι και τα “best of” που είπε ο φίλος Hocam αν θυμάμαι καλά. :slight_smile:

__Με βάση αυτά που έγραψες σου βάζω σε bold αυτά που που προτίνω ως πρώτα ακούσματα:

Iron Maiden:
…Number Of The Beast
…Edward The Great
(best of, πολύ καλό και φτηνό -1cd)
…Seventh Son Of The Seventh Son
…Somewhere In Time
…Best Of The Beast (ΑΝ το βρεις, ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΟΜΩΣ, πάρτο, είναι εξαιρετικό και συλλεκτικό)

Metallica:
…Black Album (έκανες πολύ καλή αρχή, τώρα άκου τραγούδια μεμονομένα -π.χ. απο φίλους, γιατί ίσως πέσεις σε δίσκο που δε θα σου κάτσει καλά, έχουν αλλάξει αρκετά στιλ- ή μία εξαιρετική ιδέα είναι να δεις /πάρεις το “Live Sh*t” dvd τους που τα σπάει και είναι σαν best μέχρι τότε. υπάρχει και σε έκδοση με cd & dvd)

Guns N’ Roses
Greatest Hits (μερικοί μαζεμένοι hard rock ύμνοι!)

Nirvana:
…Nevermind
…Unplugged In New York
…Nirvana (best of, πάρε αυτό και μόνο αν ενθουσιαστείς και τα άλλα δύο)

Scorpions:
…No 1’s (best διπλό)
…Lovedrive
…Blackout

Savatage:
…Gutter Ballet
…Edge Of Thorns
…Hall Of The Mountain King
Ακου και απο τα τρία τραγούδια τους -π.χ. τα ομότιτλα- και αν σου αρέσουν, τότε παρ’ τα)

__Πιο κλασσικά ροκ ακούσματα, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τα έχει ακούσει κάθε ροκερ που σέβεται τον εαυτό του! :smiley:

AC/DC
…Back In Black (πάρε το dualdisck edition αν το βρεις, στη μία μεριά είναι κανονικό cd και στην άλλη dvd!)
…Highway To Hell (αν γουστάρεις συνεχίζεις με τα υπόλοιπα, τα ξαναλέμε τότε)

Rainbow
Very Best Of Rainbow (best 1cd) ή το φοβερό
Catch The Rainbow: Anthology (best 2cd, αν σηκώνει η τσέπη σου πάρε αυτό)
ΜΟΝΟ αν ενθουσιαστείς, πας και στα -πολύ καλά, υπόλοιπα cd τους

Led Zeppelin
…Early Days: The Best Of Led Zeppelin Volume 1
…Latter Days: The Best Of Led Zeppelin Volume 2

(παίρνεις και τα δύο και δε λες κουβέντα! :smiley: )

Deep Purple
…Fireball
…In Rock
…Machine Head

__Επειδή ανέφερες τους Nirvana, ίσως σου αρέσουν και οι εξής (ψάξτο λίγο πρώτα, άκου τραγούδια τους πριν αποφασίσεις. είναι μπαντάρες αλλά είναι για αργότερα ίσως και εσένα μπορεί να μη σου αρέσουν τόσο):

Soundgarden
…A-Sides (καλό best)

Alice In Chains
…Nothing Safe: The Best Of The Box (καλό best)

Faith No More
…This Is It: The Best Of Faith No More

__Απο τα ελληνικά, νομίζω πως έχεις αρχίσει με τα καλύτερα συγκροτήματα! 8) Ψάξε κι άλλους δίσκους τους και πολλά τραγούδια. Μάλλον ισχύει το όσο πιο παλιοί οι δίσκοι, τόσο πιο καλά… τουλάχιστον για Τρύπες και Σπαθιά. Δες ακόμα τους Ενδελέχεια (έβγαλαν και best), Παύλο Σιδηρόπουλο, Μπλε (πολλές φορές όμως πάνε πιο προς pop αν δε σε πειράζει) -ΑΛΛΑ ΜΗΝ αγοράσεις απ’ αυτούς δίσκο στα τυφλά -άκου απο φίλους αν μπορείς, γιατί μπορεί να σου αρέσουν καθόλου. Αν θες, μπορούμε να σου προτίνουμε και συγκεκριμένα τραγούδια απ’ αυτούς, πες μας και τι έχεις ακούσει (δίσκους? τραγούδια?).

__Γενικά πάντως, είσαι σε πολύ καλό δρόμο! :smiley: 8)

Y.Γ. πόσο χρονών είσαι (cool, ρωτάω απλά για τις προτάσεις, όσο και να 'σαι, είσαι 101% ευπρόσδεκτος εδώ 8) );