Champions League 2013/2014

Ποσο καιρο να ποζαρε ο Ροναλντο αυτο το πανηγυρισμο στο καθρεφτη?

Spot on με την πρώτη ήσουν. Μεγάλη μαλακία του Σιμεόνε, την οποία κατά τη γνώμη μου πλήρωσε. Μια αλλαγή θα του ήταν πολύ χρήσιμη.

  1. Ανεπανάληπτος τελικός, πιθανότατα. Αλλά ήταν πολύ καλό το Β’ ημίχρονο σήμερα.

Γλεντάς κόσμο, συμφωνώ σε όλα. Η Κρίστα είναι ο ορισμός του [I]τσάμπα μάγκα[/I]. Η Ρεάλ έβγαλε ψυχή, ναι, ειδικά με Μόντριτς/Ντι Μαρία, κι ας της έλειψε πολύ ο παικταράς Αλόνσο. Ο Καρλέτο έδειξε στον έτερο υπεραντιπαθή Μουρίνιο, τον τύπο που δεν άφησε τον Ραούλ να τελειώσει την καριέρα του στη Ρεάλ, πώς γίνεται η δουλειά. Μπράβο Καρλέτο.

Γράκχο, δηλαδή σέβεσαι έναν παίχτη και έναν πρώην παίχτη. Γιατί ο Κασίγιας μόνο ως πρώην παίχτης πρέπει να λογίζεται, δυστυχώς. Κρίμα να έχει σαπίσει έτσι, ο Μπουφόν είναι μεγαλύτερος και είναι ακόμα κορυφαίος, ο “Άγιος Ίκερ” είναι μαύρη τρύπα.

Χρυσά τα λες για Ρονάλντο. Μεγάλη ΤΙΤΙΚΑ και ΠΟΥΣΤΑΡΑ. Καλός ο Άμπελ Ξαβιέ και αξέχαστο το θέατρο που είχε κάνει στον ημιτελικό με τη Γαλλία το 2000, τραγικός και καλά να πάθει που αποκλειστήκανε.

Βρε Ρονάλντο, βρε αγόρι μου… πιο μικροτσούτσουνος δε γίνεται! Αλλά σιγά τα breaking news.

Τι ψυχάρα έβγαλε η Ρεάλ (με εξαίρεση κάτι άφαντους); Την κατάπιε την Ατλέτικο σιγά σιγά. Τρομέρο δεύτερο ημίχρονο και κορύφωση στο 1-1. Πήγα για να υποστηρίξω Ατλέτικό αλλά τελικά έπιασα τον εαυτό μου να θέλει κρυφά να συνεχιστεί στην παράταση αυτό το έπος. Και μετά απλά κλάταρε η Ατλέτικο κανονικά. Έπαιξε ρόλο και η 3η αλλαγή που σπατάλισε με Κόστα, ενώ απ’ την άλλη ο Μαρσέλο πετούσε…

Ξαναδιάβασε την πρόταση που κουόταρες, δίνοντας αυτή τη φορά προσοχή και στο πρώτο σκέλος της εκτός απ’ το δεύτερο, και θα συνειδητοποιήσεις ότι δεν έχει νόημα η “διόρθωσή” σου, αφού εγώ ΑΛΛΟ ΛΕΩ.

Κατά τ’ άλλα, ο καθένας με τις εμμονές του.

Μη το παίρνεις προσωπικά ρε, εγώ για τον Κασίγιας ήθελα να πω. Χάρισε το γκολ σήμερα και έκανε κι άλλο ένα τραγικό λάθος που από τύχη δεν κόστισε.

Κρίμα για την Ατλέτικο. Αν είχε υγιή τον Κόστα ίσως να ήταν διαφορετικά όλα. Με δεδομένο ότι του χρόνου θα φύγουν όσοι θα φύγουν, φέτος είχαν μοναδική ευκαιρία.

Κατά τ’ άλλα, όπως τα λέει ο Γράκχος είναι. Όσες ευρωκούπες κι αν πάρει η Ρεάλ, όσα κιλά ταλέντο κι αν μαζέψει, πάντα θα είναι σιχαμένη ομάδα.

Στο 2-1 αν δεν κάνω λάθος απ’ τα δεξιά ο Ντι Μαρία μεταξύ άλλων περνάει και τον κουτσό Χουανφράν έτσι;

Και τι έπρεπε να κάνει ο Ντι Μαρία στο 2-1 δηλαδή;

Πάσο τότε, απλά έτσι όπως το έγραψες, με κουότ στο δικό μου κτλ., κατάλαβα ότι σκοπός σου ήταν να με διορθώσεις. Είμαστε κομπλέ. Δεκτά αυτά που λες για Κασίγιας ο οποίος όντως είναι αρκετά πεσμένος (…μέχρι αποδείξεως του εναντίου πάντως ε), βέβαια εγώ εξακολουθώ να τον εκτιμώ απεριόριστα από πλευράς ήθους και συνολικής εικόνας μέσα στο γήπεδο, ειδικά απ’ τη στιγμή που οι συγκρίσεις με τα ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ που είναι οι περισσότεροι συμπαίκτες του, είναι αναπόφευκτες.

Πάντως μου έχει γεννηθεί μια σκέψη που σίγουρα πολλοί θα θεωρήσετε υπερβολική έως παλαβή, αλλά για κάποιο λόγο δε μου φεύγει απ’ το μυαλό ως πιθανότητα: ότι η Ρεάλ μη σας πω κιόλας ότι συνειδητά έκανε το τραγικό τελείωμα που έκανε στην Πριμέρα. Λες και από ένα σημείο και μετά, και με αυτή τη σφαγή που γινόταν στην Ισπανία για το πρωτάθλημα, αποφάσισαν ότι για φέτος θα είχε ή πρωτάθλημα ή Τσάμπιονς Λιγκ αλλά όχι και τα δύο, και κατέληξαν στο να εστιάσουν στο δεύτερο. Δε λέω προφανώς ότι έκατσαν κι έχασαν επίτηδες το πρωτάθλημα ή ότι ήταν στο χέρι τους να το πάρουν, αλλά για σκεφτείτε το, δεν παραέκανε μπαμ στην παράταση η διαφορά από την Ατλέτικο σε φυσική κατάσταση και φρεσκάδα; Και ΟΚ την Ατλέτικο την επιβάρυνε ακόμα περισσότερο η -1 αλλαγή που είχε σπαταληθεί από το 8’, αλλά στο τέλος δεν ήταν μόνο ο Χουανφράν π.χ. που δεν την πάλευε και έπαιζε τραυματίας αλλά και δυο-τρεις ακόμα. Απ’ ότι φάνηκε η Ατλέτικο πλήρωσε ακριβά σε επίπεδο δυνάμεων και αντοχών το ότι προερχόταν από μια μάχη μέχρι τελικής πτώσης μέσα στο Καμπ Νου για το πρωτάθλημα - η Ρεάλ αντίθετα είχε κάνει την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων, και όχι μόνο στην τελευταία αγωνιστική της Πριμέρα αλλά ίσως και σε κάνα-δυο από πριν. Βρε λέτε;

Τελικά μάλλον εκεί κρίθηκε το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ. Το πήρε η ομάδα που το ήθελε περισσότερο, εκμεταλλευόμενη συν τοις άλλοις το γεγονός ότι η τελική αντίπαλος μάλλον κάτι άλλο ήθελε περισσότερο και για κείνο κυρίως είχε μοχθήσει.

Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ την Ατλέτικο την καλύτερη ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή και με τον καλύτερο προπονητή. Μην ξεχνάτε ότι ο Σιμεόνε ήταν μάλλον ο μοναδικός που κατάφερε φέτος να πιάσει κορόιδο τον Μουρίνιο (ναι, πείτε ό,τι θέλετε).

Άλλ’ αντ’ άλλων κατάλαβες. Πάνω στην κουβέντα για τον τραυματισμό του Χουανφράν δε νομίζω ότι έκανε κάποιος αυτή την παρατήρηση πριν.

Κατά τ’ άλλα, το κλαμπ σιχαμάτων που έχουν πάρει ευρωκούπα απέκτησε καινούργιο εκλεκτό μέλος…

Κασίγιας στον τελικό με Ιταλία. Συγκρίνουμε με τον Ρονάλντο χθες και ευχόμαστε ό,τι είπε ο Κρισπ

Πάντως εκ του αποτελέσματος το ματς αποδείχτηκε ένας τεράστιος τζόγος του Σιμεόνε. Τι εννοώ;

Είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι η φάση με τον Diego Costa ήταν προγραμματισμένη. Νομίζω ήθελε να του δώσει απλά την ευκαιρία να γράψει συμμετοχή σε τελικό Champions League ή να μπερδέψει την Real με αυτήν την άκρως περίεργη κίνηση. Η ομάδα είχε δουλευτεί με Adrian στο σύστημα της και ο τρόπος που φέυγει ο Costa από το γήπεδο είναι χαρακτηριστικός. Ούτε στεναχώρια, ούτε κλάμα που δεν μπορούσε να συνεχίσει το μεγαλύτερο ματς της ζωής του, ούτε τίποτα.

Μετά η Ατλέτικο αποδίδει αυτό που είναι όλη την χρονιά και καταφέρνει να προηγηθεί. Όλο το ματς στο μυαλό του Σιμεόνε νομίζω είναι ότι έχει αυτό που χρειάζεται και έχει και την ομάδα να το κρατήσει.

Στο Β’ Ο Αντσελότι, που κυνηγάει και έχει και το υλικό να το κάνει καλά αντικαθιστά παίχτες στο ίδιο χώρο αλλά οι εναλλακτικές του είναι α) ξεκούραστες και β) έχουν επιθετική αρετή μεγαλύτερη από τους παίχτες που αντικατέστισαν. Marcelo & Isko μαζί με Modric που έχει τον πολύ δύσκολο ρόλο να κρατήσει σχεδόν όλο το κέντρο και τους πάρα πολύ καλούς χτες και επικίνδυνους Di Maria & Bale ανεβάζουν πάρα πολύ την Ρεάλ και πιέζουν ασφυχτικά.

Ο Simeone αναγκάζεται να κάνει άλλη μία αλλαγή (Felipe Luiz) και να βάλει ακόμα τον Sosa. Ο πάγκος της Ατλέτικο ακόμα και που έλειπαν Arda & Costa είχα Diego, Suarez, Rodriguez. To ότι έμειναν στον πάγκο σε αυτό το ματς καταδεικνύει τι ρίσκο πήρε ο Simeone.

H μία ομάδα λοιπόν έχει αυτό που θέλει και περιμένει πως θα το κρατήσει κάνοντας αυτό που ξέρει καλύτερα. Είναι όμως μία ομάδα που έχει αρχίσει να κουράζεται επικίνδυνα και χωρίς εναλλακτικό τρόπο παιχνιδιού (αντεπίθεσεις, δημιουργία, κατοχή).

Αντιθέτως η Real είναι ακόμα φρέσκια, επικίνδυνη, δημιουργική αλλά πίσω στο σκορ.

Ο Simeone τζόγαρε και έχασε για δύο γαμημένα λεπτά. Για μια στιγμή αδράνειας από στημένο. Το οικοδόμημα που είχε στο γήπεδο στο extra 30λεπτο δεν θα είχε καμμία τύχη.

Εκ του αποτελέσματος έκανε λάθος. Αλλά ήταν τόσο κοντά. Το πλήρωσε και έχασε μία τεράστια ευκαιρία. Ας είναι.

Ήθελα να γράψω και για τον τόσο μικρό παίχτη που λέγεται Ronaldo αλλά με υπέρκαλύψατε. Σύντομα θα δούμε πάλι το κλαμμένο του μουτρ/(ν)άκι στις οθόνες μας.

Υπερβάλετε και εσεις ομως με τον Κριστιάνο ,υπερβολικός ο πανηγυρισμος του , αλλα δεν εχει κανει και λίγα ειδικά φέτος .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όντως, από τα προημιτελικά και μετά έβαλε πολλά τρίτα και τέταρτα γκολ όταν ματς είχαν κριθεί.

Ενταξει 17 γκολ σε αυτο το επίπεδο δεν βάζεις εύκολα. Αντιδρά σαν να ειναι το κεντρο του κόσμου αλλα δεν μπορούμε να κρίνουμε έναν παίχτη μονο απο το αν θα βάλει το πρωτο γκολ. Σπαστικός σαν προσωπικότητα για πολλούς αυτο ομως δεν σημαίνει οτι δεν ειναι κορυφαίος ποδοσφαιριστής.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι κορυφαίοι ποδοσφαιριστές αφήνουν το σημάδι τους στους τελικούς. Ο Κριστιάνο χτες δεν έκανε τίποτα. Άφαντος.

Δίκαια η Ρεάλ αλλά η πιο αρχιδάτη ομάδα των τελευταίων 20 χρόνων δεν άξιζε να δεχτεί πέναλτι από έναν ανύπαρκτο στο 120’, που μόνο όταν είδε ότι οι αντίπαλοι δεν είχαν δυνάμεις άρχισε να γίνεται κόπανος.
Μεγάλο μουνόπανο και αυτός και ο Πλατινί, αγκαλιές και φιλιά μετά.
Μάγκας ο Σιμεόνε που άρπαξε το μετάλλιο από τα βρωμόχερα του δεύτερου.

Η ιστορία έχει γραφτεί πάντως, η Ατλέτικο ήταν η ομάδα της χρονιάς και θα μνημονεύεται για πάντα.

…καραγκιοζιλίκια Ρονάλντο[-X…μαγκιά όμως του Ράμος…αν συνεχίσει έτσι η Αθλέτικο θα το πάρει μέσα στα επόμενα χρόνια:):!:

Το ρεκόρ του με 17 γκολ σε 11 αγώνες θα μνημονεύεται για παρα πολλα χρόνια. Το οτι ειναι κάγκουρας δεν εχει καμια σχέση με την ποδοσφαιρική του αξία. Απο τραυματισμό ηταν ειχε να παίξει ενα μήνα και τι σκατα εχει στο κεφάλι του ειναι αλλο θέμα. Θα μπορουσε ο Μπέιλ να εχει σκοράρει δυο φορές ή τουλάχιστον να γίνει πιο απειλητικός επειδή άνοιγε χώρο ο Πορτογάλος. Τον έκλειναν 3 παίχτες και ουσιαστικά δεν πήρε και καμια πάσα.
Μην λέμε οτι θελουμε επειδή ειναι βλαμμένος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

pffff let the haters cry xD xD

τράβαγε παίκτες πάνω του και άνοιγε χώρους …
κατά τα άλλα δεν έκανε τίποτε χτες … 8)

ο ροναλντο στο πανηγυρισμο ειναι σαν καραγκιοζης
δεν επαιξε τιποτα χθες για να αξιζει κατι
Ο Μπειλ καλος και ο Ντι Μαρια επαιξε πολυ καλα