Champions League 2017-18


κανονικό γκολ, δύσκολη φάση αλλά με VAR θα μετρούσε

Για στατιστικούς λόγους μόνο:
Μου φάνηκε πέναλτι από αυτά που κερδίζει ο παίχτης. Δίνεται άνετα. Το αν το έδινα, δεν το έδινα εγώ ή εσύ ή κάποιος άλλος από τα δις του πλανήτη, δεν λέει κάτι, η απόφαση πάρθηκε στο δευτερόλεπτο, τέλος.

Ο Μπουφόν κάτι πρέπει να είπε για την μάνα του διαιτητή ή ότι θα τον γαμήσει ανάποδα, αλλιώς κόκκινη δεν δικαιολογείται. Προσωπικά καταλαβαίνω ότι είναι νόμος να βγαίνει κόκκινη εκεί αλλά βγάλε κίτρινη, θα μου πεις Άγγλος. Άγγλος που έχει προσπεράσει παίχτη να του κολλάει το κεφάλι στο δικό του μετά από κάποιο σφύριγμα όπως είδα σήμερα σε κάτι ρεπορτάζ, σε φάση στιγματισμένος που μάσησε, ίσως έπαιξε και αυτό το ρόλο του. Πάντως τον λυπήθηκα τον Μπουφόν αλλά το ύφος του μου είπε ότι κατάλαβε και ο ίδιος ότι είπε κάτι πολύ χοντρό αλλά δεν πίστευε ότι ο διαιτητής θα σκεφτόταν ή θα τολμούσε καν να του βγάλει κόκκινη - και αυτό δεν τον τιμά.

Ο Ρονάλντο είναι υπερπαίχτης φαινόμενο στο τοπ 5 ενδεχομένως της ιστορίας - αλλά δεν είναι εξωγήινος σαν τον Μέσι. Ο Μέσι είναι cheat, δεν υπάρχει και δεν θα ξαναϋπάρξει. Ο Ρονάλντο πάντως είναι και αντιπαθέστατος και το να σφίγγεις τα μούσκουλά σου γιατί έβαλες ένα πέναλτι και γλύτωσες την ξεφτίλα του αιώνα δείχνει απύθμενο ναρκισσισμό και κόμπλεξ και πόσο μικρός τελικά χαρακτήρας είσαι. Φυσικά η προσωπική αντιπάθεια που του έχω δεν επηρεάζει την άποψή μου ότι Μέσι δεν είναι. Ο Μέσι φταίει για αυτό.

Πάντως για άλλη μια φορά οι απόψεις σχεδόν όλων είναι βαρύτατα φορτισμένες από το bias και τις προτιμήσεις του καθενός, λίγο λιγότερο μόνο από ότι όταν σχολιάζεται το ελληνικό πρωτάθλημα και είναι πολύ θλιβερό το ύφος και η περιφρόνηση και το πόση μπάλα ξέρει και καταλαβαίνει ο καθένας. Το κλίμα του φόρουμ είναι ΣΚΑΤΕΝΙΟ εδώ και πολύ καιρό και λυπάμαι πολύ. Και θέλω να το πω αυτό και δεν ζητάω συγγνώμη για “μαθήματα συμπεριφοράς” γιατί δεν τα θεωρώ τέτοια, το λέω σαν μέλος της κοινότητας που έχει ενοχληθεί εδώ και πολύ καιρό.

Αυτά και γεια σας.

10 Likes

Το γκολ της σίτι είναι πεντακάθαρο και μάλιστα είναι αδύνατον να μην το έχει δει ο βοηθός στη γραμμή του άουτ.

Μιλάμε για μια τεράστια κλοπή (σε συνδυασμό με την κόκκινη που άνετα έβγαινε στον Μανέ) που κάποιοι πάντε να τη συγκρίνουν με ένα τζαρτζάρισμα εκτός γηπέδου στο πλάγιο άουτ αφού έχει φύγει η μπάλα.

Απλά δεν ήταν φάση που έκρινε πρόκριση όπως στο Μπερναμπέου, γι αυτό έχει γίνει γαργάρα (μαζί και λόγω του ότι οι έλληνες είναι συνήθως φιλο-θλίβερπουλ και αντι-ρεάλ).

1 Like

Έτσι για να γελάσουμε λιγάκι:

Παίζουμε πριν χρόνια ένα ματς, τελευταίοι εμείς πρώτοι οι άλλοι. Κερδίζουμε 2-1, πάει 90’ και κάνει μια σέντρα απελπισίας ο αντίπαλος χαφ. Οφσάιντ ένα μέτρο ο επιθετικός τους, σκοράρει, μετράει το γκολ κανονικά ο διαιτητής.

Γυρίζω στον βοηθό, που είναι φίλος μετά από τόσα χρονιά στα γήπεδα.

  • “Ρε Κωστάκη ένα μέτρο οφσάιντ, τι κάνεις; Κάθε μέρα κερδίζω τον πρώτο;”
  • “Γμτ, έχεις δίκιο. Αλλά με έπιασε η ζέστη, κόντρα ήλιος, συγγνώμη ρε φίλε”.
  • “Με @@μησες ρε Κωστάκη, αλλά δεν πειράζει. Χαλάλι επειδή δεν μου είπες μλκς”.

Οι διαιτητές είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη. Εντάξει, εδώ ήταν χαβαλές, αλλά και στον τελικό του ΤΣ Λ άνθρωποι σφυρίζουν. Ο ρέφερι που σπρώχνει μία ομάδα ΦΑΙ-ΝΕ-ΤΑΙ. Ο ρέφερι που είναι κακός, πάλι φαίνεται. Ο διαιτητής που κάνει ανθρώπινο λάθος φαίνεται. Το θέμα είναι πόσο ανοχή έχει κάθε άνθρωπος. Και οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές είναι από τους μεγαλύτερους αλήτες εργαζόμενους του κόσμου. Από πολλές απόψεις. Και αχάριστοι. Οι δε διαιτητές μπορεί να είναι οι μεγαλύτεροι κομπλεξικοι του κόσμου. Ο συνδυασμός γίνεται εκρηκτικός.


Ιστορία που θυμήθηκα από την Σούπερ Λιγδα:
Δίνει ο ρέφερι οφσάιντ κατά του γηπεδούχου, στο όριο και φαινόταν με γυμνό μάτι ότι δεν ήταν. Πάει ο δικός μου στον βοηθό που σήκωσε τη σημαία μετά του ματς και του λέει “μας έσκισες, ξέχασες ότι η αμφιβολία είναι υπέρ του επιτιθέμενου”

Απάντηση (που έδωσα κι εγώ στον διπλανό μου εκείνη τη στιγμή): Δεν είχα καμία αμφιβολία, ήταν οφσάιντ. Τι να του πεις δλδ;

3 Likes

Όταν βγάζει τη σέντρα ο Ντε Μπράϊνε, ο Σανέ δεν είναι οφσάιντ. Από εκεί και πέρα, τη μπάλα ακουμπάνε μόνο παίχτες της Λίβερπουλ. Οπότε το γκολ είναι κανονικό.

Είναι σπρώξιμο με το χέρι που βγάζει τον αμυντικό εκτός γηπέδου. Το τζαρτζάρισμα δεν είναι αυτό το πράγμα. Αμέσως μετά ο συγκεκριμένος αμυντικός λείπει από τη θέση του και τρώνε το γκολ.

Εντάξει, το καταλάβαμε ότι ήρθες να υπερασπιστείς τον φίλο σου που έγραψε ένα σωρό off topic χαζομάρες για τις οδηγίες της ΟΥΕΦΑ, αλλά δεν ήταν ποτέ αυτό το θέμα μας, και πραγματικά, με αφήνει εντελώς αδιάφορο το ότι θέλεις να μας πείσεις ότι ο διαιτητής έκανε πολύ καλά που διαμόρφωσε έναν αγώνα και μια πρόκριση με μία λανθασμένη απόφαση. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το λύσεις εσύ με τον εαυτό σου και να αναρωτηθείς ποιο μικρό γρανάζι στο μυαλό σου γυρίζει ανάποδα ώστε να σε κάνει να υποστηρίζεις με τόσο σθένος μία αδικία.

Από κει και πέρα, το ύφος σου και το γεγονός ότι θέλεις να μειώσεις για κάποιον λόγο την αντιληπτική μου ικανότητα επειδή θεωρείς ότι γράφεις τόσο πολύπλοκα πράγματα, δείχνει και το επίπεδο σου. Για να στο εξηγήσω και με απλά ελληνικά, τα οποία κατανοώ πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις:

Τα ξέρουμε αυτά για την ΟΥΕΦΑ. Δεν ανακάλυψες ούτε εσύ την Αμερική, ούτε ο φίλος σου τον οποίον έσπευσες να υπερασπιστείς. Το ότι λειτουργεί έτσι το σύστημα της ΟΥΕΦΑ δεν το κάνει σωστό (συγκεκριμένα το κάνει εμετικο) και αυτό σχολιάζουμε εδώ μέσα δύο μέρες τώρα. Τώρα το αν εσύ είσαι οκ με το πως λειτουργεί η ΟΥΕΦΑ, ξανά, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.

Δεν διέλυσα καμία συζήτηση, καθώς δεν ήμουν εγώ αυτός που έγραψε την χαζομάρα ολκής για τον “καλύτερο ποδοσφαιριστή των τελευταίων δέκα χρόνων”. Ξέρεις, το καλό με τα φορουμς είναι πως μπορούν να γίνονται δύο κουβέντες ταυτόχρονα. Αν δε μπορείς να παρακολουθήσεις και τις δύο ταυτόχρονα και μπερδεύεσαι, τότε πάρε το χρόνο σου.

ΥΓ. Για το αν ξέρω μπάλα ή όχι, μπορώ να στο αποδείξω κάλλιστα στο γήπεδο, αλλά δε γουστάρω να παίζω με cheaters. Επιπροσθέτως, δε με ενδιαφέρει να σου αποδείξω αν ξέρω μπάλα ή όχι. Πάντως σίγουρα δε βρίσκω τον Ρονάλντο καλύτερο του Μεσσι, άρα κάτι θα σκαμπαζω από τα βασικά.

ΚΥΡΙΟΣ Ο Τζιανλουιτζι, τα είπε άψογα. Κοινή λογική χρειάζεται για να δει κανείς αυτά που λέει, αλλά τα έχουμε ξαναπεί. Common sense is not very common:

1 Like

Μόνο καρδούλες γι’ αυτό το έπος!

:heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

Ε ναι, αυτό συμβαίνει όταν δεν υπάρχει απάντηση. :alien:

Ξεφτίλας ο Μπουφόν, μικρός άνθρωπος γενικά για διάφορους λόγους.
H αντίδραση των γιουβεντίνων για μια σωστή και προφανή απόφαση εναντίον τους, σε ένα ματς μάλιστα στο οποίο ευνοήθηκαν, δείχνει πόσο μαθημένοι είναι στην εύνοια και πως δεν ξέρουν να χάνουν.
Το μόνιμο μότο τους ήταν πως η διαιτησία τους είναι το άλλοθι των χαμένων…όταν τα σφυρίγματα τους βόλευαν εννοείται.
Ξεβράκωμα που θα έλεγε και η φαμίλια.

Οντως, ο πρώτος που έρχεται στο μυαλό όλων όταν λέμε για μικρούς ανθρώπους γενικά στο ποδόσφαιρο είναι ο Μπουφόν …

4 Likes

Από που προκύπτει ρε μάγκες ότι ο Μέσι είναι εξωγήινος και ο καλύτερος όλων των εποχών; Μάλλον από πουθενά. Απλά και μόνο λόγω κάποιας μεγάλης συμπάθειας που τρέφουν κάποιοι για τους Αργεντίνους.

Καταρχήν μιλάμε για ένα παίχτη ο οποίος είναι άτιτλος. Είναι δυνατόν ο κορυφαίος παίχτης όλων των εποχών να είναι άτιτλος; Σε επίπεδο εθνικών ομάδων μιλάω. Στο thread του NBA κάποιοι λένε ότι ο Jordan είναι καλύτερος του LeΒron επειδή ο Jordan έχει 6/6 τελικούς και ο LeΒron 3/8.

Mέσι: 0/2 τελικούς σε Κόπα Αμέρικα, 0/1 σε τελικούς Μουντιάλ.

Ο Μπατιστούτα ας πούμε έχει οδηγήσει ο ίδιος την Αργεντινή σε 2 κατακτήσεις Κόπα Αμέρικα. Μπατιστούτα - Μέσι 2 - 0.

Επίσης πού ήταν ο εξωγήινος που μοιράζει σακούλες προχτές στη Ρώμη; Κάτι τραγικές εκτελέσεις φάουλ και γενικά κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά. Και το ωραίο είναι ότι o Mέσι μαζί με τον Πικέ τα έβαλαν με το Βαλβέρδε. Ότι φταίει ο Βαλβέρδε και η τακτική που ακουλούθησε για τον διασυρμό από τη Ρόμα.

Έχεις υπέρ σου 4-1 από το πρώτο ματς, ακόμα και με ήττα 2-0 έχεις την πρόκριση στο τσεπάκι σου και σε ξεφτιλίζει ο Κωστάκης ο Μανωλάς. Αλλά για κάποιους ήταν θέμα προπονητή. Τον οποίο Βαλβέρδε πριν λίγες μέρες τον αποθέωνε ολόκληρο το Καμπ Νου.

1 Like

Προκύπτει από το ότι κάνει σχεδόν τα πάντα καλύτερα από όλους τους υπόλοιπος που έχουν περάσει. Διάβασε ένα λινκ αγγλόφωνο που έχει ανέβει παραπάνω και θα το καταλάβεις

2 Likes

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τα ‘‘εξωγήινος’’, ‘‘διαστημικός’’, ‘‘goat’’ ‘‘παικτούρα’’ και λοιπά, πρέπει να συνδέονται τόσο άμεσα με τον αριθμό τίτλων που έχει πάρει ο κάθε παίκτης

στο φινάλε δηλαδή, οι τίτλοι κάνουν τον παίκτη ή το παιχνίδι? και το παιχνίδι πώς ‘‘μετριέται’’ δηλαδή? και στο φινάλε φινάλε φινάλε δλδ, υπάρχει διαχρονικός καλύτερος παίκτης εβα? έχει καμία σημασία ή λογική?

3 Likes

Ε ειναι για να ψωλαρουμε αυτα. Και για να χαλαμε το κλιμα :neutral_face:

1 Like

Λιβερπουλ-Ρομα
Ρεαλ-Μπαγερν

Όποιος πιστεύει ότι ο Messi είναι απλά ένας ακόμα παίκτης τότε δε του αξίζει το ποδοσφαιρο σαν δώρο από τα θεία…
Κάντε ριπορτς και εδώ ολιβες

το ιδιο ισχυει και για το Ροναλτο

Θιχτηκε το θεμα για τον Messi πιο πανω για αυτο και μιλαω για αυτον

Παντα θα υπαχει αυτη η κοντρα ,το θεμα ειναι να ευχαριστιομαστε και τους δυο και να καταλαβουμε ποσο τυχεροι ειμαστε που τους ζουμε :wink:

1 Like

Εμ οχι ομως. Ισα ισα ο Ροναλντο ειναι πιο ολοκληρωμενος. Αυτα που κανει ο Μεσσι καλα τα κανει σε εξωγηινο επιπεδο μαζι σου, ο αλλος ειναι καλος σε περισσοτερους τομεις ομως.

Το ποιος σου αρεσει πιο πολυ ειναι θεμα γουστου, αμα ησουν του στυλ Μαραντονα γουσταρεις Μεσσι, εμενα μου αρεσει πιο πολυ το στυλ του Ροναλντο (σορυ κιολας), ειναι οι 2 καλυτεροι παικτες του κοσμου και 2 απο τους καλυτερους ολων των εποχων και εχουμε την τυχη να τους βλεπουμε να παιζουν ταυτοχρονα και να τα δινουν ολα για να ξεπερασουν ο ενας τον αλλον. Γιατι να το ψειριζουμε τοσο πολυ (οπως στο ΝΒΑ, ααααααλλη κουραση εκει με το Τζορνταν-Λεμπρον).

Παντως να λες οτι δεν θα ξεπερασει ποτε την μετριοτητα ενας παικτης με 120 γκολ σε 150 συμμετοχες στο ΤσΛ δεν σε κανει απλα εμπαθη αλλα και επικυνδινα ασχετο (απο “δημοσιογραφο” το ειδα αυτο κιολας), οκ πες δεν μου αρεσει η φατσα του και μου δειχνει τα μπρατσα του, ασ’το το αλλο γιατι πραγματικα ακουγεσαι γελοιος.

1 Like