Champions League 2017-18

Καταπληκτικη λογικη.

  1. Δεν ειναι πεναλτι
  2. Ο διαιτητης εκανε λαθος, αλλα αυτα συμβαινουν
  3. Ο διαιτητης δεν ειχε το φοβο του να τιμωρηθει για το λαθος του, οποτε καλα εκανε και το εδωσε.
  4. Αφου ο Λουκας βρηκε την ευκαιρια, καλα εκανε και επεσε, για να κερδισει ψευτικο πεναλτι.
  5. Αρα? Δικαια περασε η Ρεαλ, αφου στο ποδοσφαιρο αυτα συμβαινουν.

Ευχαριστουμε για την επεξηγηση παντως, κι εμεις που νομιζαμε μεχρι τωρα οτι αν γραψουμε 5-10 πραγματα ακομα στο rocking.gr , θα μας προσεξει η ΦΙΦΑ και θα αλλαξει την αποφαση για το ποια ομαδα τελικα θα παει στους 4! Τωρα μπορω να κοιμηθω ησυχος, γνωριζοντας πως η κουβεντα που κανουμε ΔΕ θα στειλει την Γιουβεντους τελικα στον επομενο γυρο.

ΥΓ. Οι συμπαθειες σε Μεσσι και Ροναλντο ειναι ασχετες με το θεμα μας, και ειναι ενα θεμαπου ανοιξε χωρις να χρειαζεται ο Καρβουνος. Ο Μεσσι ειναι αντικειμενικα ενας πληρεστερος και καλυτερος ποδοσφαιριστης, και δεν ειναι καν κοντα σε αποσταση με τον επομενο (που μαλλον ειναι ο Ζλαταν). Οποιος καταλαβαινει βασικα πραγματα απο ποδοσφαιρο και εχει ματια, τα βλεπει αυτα, και αν δεν μπορει να τα δει, μπορει καλλιστα να διαβασει το εκπληκτικο αρθρο που εβαλα. Αν δεν θελει για να μην του χαλασει η πραγματικοτητα, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Και μενα ο αγαπημενος μου επιθετικος ολων των εποχων ειναι ο Αλεσσαντρο Ντελ Πιερο, αλλα δε θα τον βγαλω καλυτερο απο τον Μεσσι επειδη ετσι γουσταρω.

Το τι πίστευε ο διαιτητής δεν κάνει τη φάση να είναι ή να μην είναι πέναλτυ όμως ρε.

Κανονικά δεν έπρεπε να σου απαντήσω, διότι λες χαζομάρες συνεχώς. Αλλά ας δοκιμάσω τα όρια των αντοχών μου:

  • Προσπάθησα να εξηγήσω πώς λειτουργεί το σύστημα της ΟΥΕΦΑ. Σε κάθε περίπτωση πάψε να φαντάζεσαι (αν έχεις βέβαια αυτή την ικανότητα) ότι πρόκειται για έναν ανεξάρτητο ποδοσφαιρικό οργανισμό και προσανατολίσου στην ιδέα της “επιχείρησης, με έσοδα και έξοδα”.

  • Τα #1, 2, 3, 4 είναι πραγματικότητα. Ίσως δεν σου αρέσουν, όπως μπορεί να μην σου αρέσουν και οι φακές. Αλλά είναι επίσης πραγματικές. Βέβαια, όπως έγραψε ο @karvou δεν κατέχεις τπτ από μπάλα, οπότε είναι λογικό να σου φαίνονται ελληνικά (hint: διάβασε ακριβώς παρακάτω).

  • Το #5 δεν το έγραψα πουθενά. Δικό σου συμπέρασμα. Αλλά δεν περιμένω πολλά από ανθρώπους που δυσκολεύονται να διαβάσουν ελληνικά, πόσο μάλλον να τα επεξεργαστούν.

Στο μεταξύ διέλυσες (για να μην το πω αλλιώς) ακόμα περισσότερο μία συζήτηση για μία διαιτητική απόφαση αφού έβαλες στην κουβέντα ΚΑΙ τον Ζλάταν ΚΑΙ τον Ντελ Πιέρο. Στην προσπάθειά σου να γράψεις ό,τι να 'ναι, απλά για να γράψεις… ό,τι να 'ναι, έχεις αναφέρει ως και τη ΦΙΦΑ. Εντελώς άσχετα όλα, πέτυχες την τελειότητα, συγχαρητήρια!

Υ.Γ.: Μιας κι ανέφερες τον Ζλάταν, λες να έχει δίκιο για όσα έχει πει για τον Μέσι; Αν απαντήσεις (στον εαυτό σου, εμένα δεν με νοιάζει) “ναι”, προλαβαίνεις να κάνεις edit το μνμ σου.

Καλά μυαλά (μία ευχή είναι, μην ανησυχείς, δεν πρόκειται ποτέ να πραγματοποιηθεί).

1 Like

Ειναι πεναλτι γιατι
τον γκρεμιζει μεσα στην περιοχη

Ειναι κοκκινη γιατι
Ο Buffon πηγαινει apeshit παρατεταμενα στο προσωπο του διαιτητη και ποιος ξερει τι του ειπε.

Δεν ειναι πεναλτι γιατι
Το πηρε η Ρεαλ;
Εγινε στο τελευταιο λεπτο;
Χαλασε η ιστορια της ανατροπης;

Δεν ειναι κοκκινη γιατι
Ειναι ο Buffon;

go figure

Benatia σωστα δεν πηρε καρτα
Το γκολ του Ισκο επρεπε να μετρησει

ωραιο ματς γενικα

3 Likes

Κουραση τα σεντονια για μια δυσκολη φαση. Ακομα κ εγω που ειμαι φουλ ρεαλ ηθελα παραταση γιατι ηταν πολυ ωραιο το ματς.
Μαλλον πεναλτυ γιατι αν δεν παρεμβει ο μπενατια η φαση ειναι μισο γκολ τουλαχιστον, σιγουρα παρεμποδιζει το λουκας.

Κλαμα με μεταδοση ερτ που εχει γινει πιο εμετικη και απο μπαρτσα τιβι
Κλαμα με γιουβεντινους που τους κλεψανε τον ιδρωτα σε μια αμφισβητουμενη φαση ενω εχουν βιασει το ιταλικο ποδοσφαιρο χρονια τωρα.(ο μπουφον προχτες δεν ειδε λεει αν περασε η μπαλα :joy:)
Κλαμα με τα μπαρτσελονακια που πονεσαν πολυ απτον κωστακη και βγαλαν χτες ολο το κομπλεξ τους.
Ροναλντο σιγουρα ο κορυφαιος της τελευταιας πενταετιας και συνεχιζουμε

Γιατί;

Μάλλον όχι πέναλτυ, γιατί αν το έτρωγες αυτό το γκολ μπαγάσα, θα φώναζες.

Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες πλέον.

2 Likes

@jonkyr γενικά καλά τα λες σα λογική, αλλά κάπου το χάνεις. Και εξηγώ:

Αναφέρεις τη “λογική” της UEFA ( η οποία βγάζει απόλυτη λογική ), αλλά που είναι όλα αυτά που λες, πέρα από τις δικές σου προσωπικές συναναστροφές με διαιτητές? Εννοώ πως μπορείς να περιμένεις ότι κάποιος θα συμφωνήσει με αυτό που λες, με επιχείρημα “μου έχουν πει”?

Βγάζοντας αυτό από τη μέση, θα συμφωνήσω μαζί σου περί της λογικής της προστασίαςτων ποδοσφαιριστών κλπ που αναφέρεις. Αυτό σχεδόν όλοι το καταλαβαίνουμε, αλλά μπαίνει τα εξής ερωτήματα: Ποιων ποδοσφαιριστών? Τι σημαίνει προστασία? Μόνο σωματική? Πως προστατεύθηκε ο Μπουφόν, ο Ιγκουαίν, από αυτή την απόφαση? Γιατί στο σφύριγμα αυτό, δεν έλαβε υπ’όψιν του όλα τα δεδομένα? Σφύριξε κάτι το οποίο έπληξε ποδοσφαιριστές.

Και συνεχίζω με το εξής. Ο διαιτητής έκανε λάθος σε αυτή τη φάση, αλλά το’δε, τό’δωσε. Συμβαίνουν αυτά. Όλοι το καταλαβαίνουν. Γιατί όμως εφαρμόζει αυτή την απόφαση, σύμφωνα με το σύστημα της Ουέφα που αναφέρεις, και σε άλλες περιπτώσεις στο ίδιο ματς δεν το ακολουθεί? Σύμφωνα με αυτή τη συνέντευξη του Έλληνα διεθνή διαιτητή ( και όχι από το έχω συναναστροφή με διαιτητές, αξιόπιστη πηγή), ο διαιτητής λέει επ’ακριβώς:

“Κάθε αγώνας χρειάζεται σκάουτινγκ, βλέπεις τις ομάδες, τον τρόπο που παίζουν, το πώς εκτελούν τα στημένα, το σύστημα. Προσωπικά, μου παρέχεται ένα πρόγραμμα από την UEFA, στο οποίο μπορείς να βρεις αγώνες απ’ όλο τον κόσμο, το οποίο πιστεύω σύντομα θα παρέχεται σε όλους τους Έλληνες διαιτητές από την ΕΠΟ. Ειδικά για έναν αγώνα στο εξωτερικό, στον οποίο μπορεί να πετύχεις αντίπαλο τον οποίο δεν παίζεις συχνά, πρέπει όλη η εξάδα να είναι προετοιμασμένη και να έχει μελετήσει πολύ. Κάθε διαιτητής έχει τη δυνατότητα να μελετήσει, το αν θα το κάνει ή όχι, είναι στο δικό του χέρι”

Τι θέλω να πω με αυτό? Γιατί ο Κριστιάνο δεν πήρε κίτρινες για τα θέατρα του σε αυτό το παιχνίδι? Όλοι παρακολουθούν τη Ρεάλ, όλοι βλέπουμε ότι βουτάει, και επιπλέον και κυριότερο, η ίδια η διοργάνωση λέει στους διαιτητές, μελετήστε για να ξέρετε τι αντιμετωπίζεται.

Άρα εκεί γιατί δεν εφαρμόστηκε κατά γράμμα το σύστημα της Ουέφα και να είχε αποβληθεί ο Κριστιάνο για 3-4 θέατρα που μέτρησα ότι έκανε? Αυτό δεν ήταν στη κρίση του διαιτητή? Γιατί το άφησε αφού σφύριξε με το γράμμα του νόμου στην τελευταία φάση?

Μα γιατί αν τις έδινε θα χάλαγε το παίχνιδι. Όπως το χάλασε με το πέναλτι. Το θέμα είναι ότι εμείς καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορεί να φάει ο Κριστιάνο ( και ο Νειμάρ ε, μη νομίζετε ότι επειδή είμαστε Μπάρτσα δεν τα λέμε ) κόκκινη, αλλά πολλοί της Ρεάλ πρέπει να το βγάλουν καθαρό.

Του Ίσκο μου φαίνεται οφσάιντ, ο κορμός του είναι πιο μπροστά, ο μπουφόν λογικά έφαγε κόκκινη γιατί θα κατέβασε παναγίες, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση( και είναι και σωστή κατ’εμέ αν ισχύει )

4 Likes

γιατι δεν ειναι οφσαιντ. Το χερι του ισκο δεν μετραει και το σωμα του καλυπτεται απο το ποδι του κιελινι

1 Like

Καταλαβαινω το τελευταιο κομματι αλλα θυμισου ποτε ξεκινησε ολη αυτη η παρανοια. Καποιοι γιναν οπαδοι το '06 και απο τοτε ακουμε το ιδιο παραμυθι καθε χρονο. Τα τοτε δεκαπενταχρονα φτασανε 27 και ακομα δε μαθανε να βλεπουν ποδοσφαιρο.
Με δυο κολλητους οπαδους μπαρτσα απο παλια που μιλησα μου ειπαν απο μονοι τους για καθαρο πεναλτυ και να ψοφησει ο ροναλντο :joy:

Και τελος παντων επειδη ηταν στο 93 ας μην το εδινε για να λυσουν καπως ‘‘δικαια’’ ας το πουμε τις διαφορες τους αλλα δεν υπαρχει αυτη η λογικη στο ποδοσφαιρο. Ειναι πεναλτυ, δωθηκε, τελος

2 Likes

(Εγώ πάντως καθαρό offside βλέπω: το σώμα του Ίσκο είναι πιο κοντά στην γραμμή της μικρής περιοχής από το σώμα του Κιελίνι. )

παρότι σιχαίνομαι όσο δεν πάει το σωματείο Ρεάλ

τραγικός πανηγυρισμός για ακόμη μία φορά από τον εξαφανισμένο

σωστή δεν είναι η κόκκινη. Έχει 200 σφυγμούς και του δίνεις ένα πέναλτι στο 93 που είναι από αυστηρό έως τραβεστί. Είπαμε, ο διαιτητής πρέπει να κρίνει. Και δεν υπάρχει μονο κόκκινη στη μπάλα, έχει και τη συνηθισμένη για διαμαρτυρίες κίτρινη. Ας ξεκινούσε από εκεί και βλέπαμε αν ο Buffon θα το συνέχιζε. Απλά ο τύπος ήταν καμικάζι.

Στην Αγγλία δεν ασχολούνται με διαιτησία γενικά, δεν ασχολήθηκαν ούτε στο City-LFC.
Χθες όμως το έκαναν (για τα δικά τους δεδομένα) αρκετά (πριν ασχοληθούν, πολύ περισσότερο με το πως εκτέλεσε το penalty ο CR). Ποδοσφαιριστές λοιπόν είπαν πως κανεις τους δεν θα το έδινε (ο Gerrard μονο είπε πως κλείνει προς το πέναλτι αλλα δε θα το έδινε γιατί δεν ήταν σίγουρος). Όλοι στάθηκαν στο ότι σε τόσο δύσκολη φάση, δε γίνεσαι πρωταγωνιστής κρίνοντας την πρόκριση.

Auto δε σημαίνει non-call. Σημαίνει ότι δεν έχεις ξεκάθαρη άποψη και δείχνεις παίζεται. Έτσι συμβαίνει συνήθως. Όπως πχ στο οριακό offside, το αφήνεις υπέρ του επιτιθέμενου. Όπως στο foul από τελευταίο παίκτη, κρίνεις αν υπάρχει προφανής θέση για goal.

Επίσης, το καλύτερο test συνήθως είναι αν θα το έδινε και στις 2 πλευρές, την ίδια φάση στο ίδιο λεπτό. Την απάντηση μάλλον την ξέρουμε. Το μάλλον πάει περίπατο στην περίπτωση του βοηθού γραμμής, που δεν έδωσε πέναλτι-mars στο City-United.

Τέλος, αντιπαθώ παθολογικά τη Rubentous, δεν είμαι Barcelona η Real, και παρόλo που είμαι άρρωστος με την Αργεντινή, ούτε στο Messi έχω ιδιαίτερη συμπάθεια. Στο χθεσινό ματς μέχρι το πέναλτι ήθελα να περάσει η Ρεάλ. Σκέψου δηλαδή…

4 Likes

@nnnkkk
Ίσως σε μπέρδεψα. Την λογική της ΟΥΕΦΑ δεν “μου την έχουν πει”, την γνωρίζω. Η συναναστροφή με λιγότερο σημαντικούς διαιτητές (και με την ΟΥΕΦΑ) προέρχεται από την επαγγελματική μου ιδιότητα και το γεγονός ότι ακόμα παίζω μπαλίτσα που και που. Εκεί έχουμε πρώην διαιτητές Σούπερ Λίγδας, μερικοί εκ των οποίων είναι φίλοι. Δεν περιμένω φυσικά να με “πιστέψει” κανείς, φόρουμ έχουμε και ανταλλάσσουμε απόψεις.

Πάμε λοιπόν:

Ναι, η σωματική ακεραιότητα του ποδοσφαιριστή προέχει για την ΟΥΕΦΑ. Ο Μπουφόν και ο Ιγκουαΐν πρέπει να μπορούν να παίζουν. Η ψυχολογική τους κατάσταση είναι πρόβλημα της ομάδας τους. Και ναι, μερικά γουρούνια είναι ΠΑΝΤΑ πιο ίσα από τα υπόλοιπα (if you know what i mean) :wink:

Όμως μην κολλάς εκεί. Το έγραψα με ακρίβεια στο πρώτο μου μνμ: η ΟΥΕΦΑ δεν σπεύδει να ελέγξει διαιτητές για μία λανθασμένη απόφαση στο παιχνίδι, αλλά τους @@ει για λάθος πειθαρχικό έλεγχο. Αν π.χ. αποδειχθεί (μέσω βίντεο συνήθως ή από εκθέσεις των officials) ότι ο Μπουφόν εξύβρισε ρέφερι κι εκείνος δεν έδειξε κόκκινη, τότε ο ρέφερι τρώει πάγκο. Περισσότερο κι από το αν έχει δώσει δύο μούφα πέναλτι στο ίδιο ματς. Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν και “πουλέν” που την γλιτώνουν, ρέφερι που τρώνε σπρώξιμο και ΦΥΣΙΚΑ μερικά “εργαλεία” για “επικίνδυνες αποστολές”. Δεν είναι τυχαίο ότι οι διαιτητές προκύπτουν από ορισμό κι όχι από στην τύχη. (*)

Ανοίγω παρένθεση, επειδή έδωσες ωραίο παράδειγμα:

Η συνέντευξη του Σιδηρόπουλου είναι τέλεια. Οι διαιτητές κάνουν σκάουτινγκ, πολύ σκάουτινγκ, για να μην την πατάνε. Ώρες βίντεο πριν από κάθε ματς. Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τον Όλιβερ και τις κίτρινες στον Ρονάλντο. Μπορώ όμως να σου υποδείξω την κίτρινη που πήρε ο Μέσι για φάουλ από πίσω στο ματς με τη Ρόμα προχθές. Όλοι παίρνουν, όμως απαντάς μόνος σου: δεν είναι εύκολο να βγάζεις κίτρινες συνεχώς στους Ρονάλντους και στους Νεϊμάρ και στους Μέσι :wink: Ωστόσο, παίρνουν κι αυτοί.

Κλείνω παρένθεση, συνεχίζω από τα προηγούμενα:

(*) Ας καταλάβουμε ότι μέσα στο ματς γίνεται της π@υτ@νας. Αν βγάζει ο διαιτητής κίτρινη για όλα, θα παίζουν κανένα 60λεπτο τα παιχνίδια :smile: Η ΟΥΕΦΑ δεν δίνει οδηγίες “κατά γράμμα”. Θέλει να μην χάνεται ο πειθαρχικός έλεγχος. Δεν ζητάει να φεύγουν κάρτες για το παραμικρό, θέλει οι Ροναλντοι και οι Μεσι να φτάνουν στον τελικό καθαροί. Κάθε ματς είναι προϊόν και πρέπει να “λάμπει” για να αγοράσει ο κόσμος. Δεν προστατεύει την Ρεάλ ή τη Μπαρτσελόνα, προστατεύει τα αστέρια του ποδοσφαίρου που σήμερα παίζουν εκεί, αύριο παραπέρα.

Ο Όλιβερ -κατά την εμπειρία και άποψή μου- έδωσε πολλές κάρτες και ίσως απασχολήσει την ΟΥΕΦΑ. Επίσης του ξέφυγε και η ιστορία με τον Ράμος (ήταν στο γήπεδο, παρότι τιμωρημένος) αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

Συγγνώμη για το (νέο) σεντόνι αλλά δεν είναι δυνατόν να απαντήσω πιο συνοπτικά αν θέλω να εξηγήσω αυτές τις λεπτομέρειες.

3 Likes

Τόση κλάψα για ένα πεντακάθαρο πέναλτι.
Πάτε να σφάξετε πάλι κανένα Μπενεβέντο κύριοι γιουβεντίνοι να στανιάρετε.

Έλληνας οπαδός:

  • Μισεί τον Ολυμπιακό επειδή έχει βιάσει (λέει) το ελληνικό ποδόσφαιρο.
  • Αγαπάει τη Γιουβέντους που έχει βιάσει το ιταλικό ποδόσφαιρο.

Και αυτοί οι άνθρωποι ψηφίζουν ενώ θα έπρεπε να τους έχουν κλείσει σε κάποια ψυχιατρική κλινική.

3 Likes

Ναι κι εγώ τα είπα πιο περιληπτικά απ’ότι ήθελα, αλλιώς θα έγραφα 3000 λέξεις. Όπως και να’χει συμφωνώ μαζί σου και νομίζω καταλαβαινόμαστε.

@Oliva αν πάει και για μένα, εμένα μ’αρέσει η τότεναμ και στεναχωριέμαι γιατί θα πατάγαμε 4 φορές τη Ρεάλ στο δρόμο για την κούπα, με την κωλόφαρδη Γιουβέντους.

Δε φαίνεται από το συγκεκριμένο ριπλέι.

αν δεν καλυπτεται κανονικα, ειναι στην ευθεια
θελεις να βγαλουμε χαρακα;
αμφιβολια υπερ του επιτιθεμενου

[quote=“JTN, post:222, topic:61241, full:true”]αν δεν καλυπτεται κανονικα, ειναι στην ευθεια

θελεις να βγαλουμε χαρακα;

αμφιβολια υπερ του επιτιθεμενου[/quote]

Εφόσον έχουμε την πολυτέλεια, ναι, θέλω να βγάλουμε χάρακα, δεν είμαστε την ώρα που γίνεται το ματς. Ας βρούμε πρώτα ένα ριπλέι που να φαίνεται και μετά ξαναμιλάμε. Πάντως αν είναι 1 εκατοστό οφσάιντ και το δώσει, δεν μπορείς να του πεις κάτι. Όπως και αν δεν το δώσει, δεν μπορείς να του πεις κάτι. Αν είναι ένα εκατοστό οφσάιντ όμως και το δώσει, δεν μπορείς να πεις ότι δεν έπρεπε να το δώσει. Το συγκεκριμένο οφσάιντ είναι 0/1 - ή είναι, ή δεν είναι.

Σχετικά με την κόκκινη, με επιφύλαξη γιατί το έδειξε μόνο σε ένα ρηπλευ από πίσω, κάποιος από το μπουλούκι έσπρωξε τον διαιτητή και παραλίγο θα έπεφτε, γύρισε και είδε μπροστά του τον Μπουφόν και έβγαλε κατευθείαν την κόκκινη.

Κατά τα άλλα, @ChrisP επειδή έχεις κάνει τα πιο σοβαρά ποστς στα θέματα των ΠΑΟΚ & ΑΕΚ και γενικά δλδ σέβομαι κάθε άποψη σου, σχετικά με το γκολ της Σίτυ που ακυρώθηκε, ο τερματοφύλακας διώχνει με γροθιά, η μπάλα κοντραρει στο γόνατο του αμυντικού και γυρνάει πίσω στον ακάλυπτο επιθετικό, ακούσιο γύρισμα δλδ, οφσάιντ δλδ, όχι;