Champions League 2018-2019

για του Μεσσι ελεγα…
τους γλεντησε χθες

1 Like

Αντε ρε παιδια, επιτελους ξεκινησε το Champions League και φετος! Η παρακολουθηση των αγωνων ειναι συνηθως ιεροτελεστια.

Καταρχας προτιμω να αραζω στον καναπε μου φορωντας καμια φανελιτσα ομαδας:

Αμα ειμαι σε φιλικο σπιτι αντι για το δικο μου, βγαζω τα παπουτσια και μενω με ανετη καλτσουλα:

Αμα ειμαι στο δικο μου, εχω την ανεση να φοραω καμια παντοφλιτσα για να πηγαινοερχομαι:

Τις μπυριτσες παντως ειτε στο δικο μου σπιτι, ειτε σε ξενο, τις ανοιγω στο πιτς-φιτιλι:

Κι τον χειμωνα κρυωσουμε και λιγο, πινουμε και κανα τσαγακι ζεστο:

Αμα καποιος φιλος απο γειτονικο τοπικ χρειαστει τιποτα απο τα παραπανω για να μεγιστοποιησει την ευχαριστηση παρακολουθησης των αγωνων, ολα στη διαθεση σας, με μονο ορο να επιστραφουν στην κατασταση στην οποια θα παραληφθουν!

Αντε και καλη αρχη στην ΑΕΚ σημερα :stuck_out_tongue::joy:.

6 Likes

Ουτε για βουντου να ετοιμαζοσουνα :joy::joy:

Χαχαχα

Εγω να εξυπηρετησω αυτους που ετοιμαζονται πηγα.

1 Like

Τα 2 απο τα 3 για αυτον ηταν οντως απλα, δεν τα εκανε να φαινονται απλα.
Το φαουλ ηταν απλα αψογο αλλα δε νομιζω πως ηταν και τοσο απλο για αυτον.

Ωραια γκολακια μπηκαν αυτο το διημερο κι εχουμε ενα ημιχρονο ακομα.

1 Like

Απαράδεκτη η κόκκινη στον Χριστιανο πάντως.

Καλως ηρθες σε ομαδα που δεν λεγεται Ρεαλ Κριστιανο! :heartbeat:
Στη Ρεαλ για την ιδια φαση θα ειχε παρει πεναλτι :sweat_smile:

Αν το παρει η Γιουβεντους φετος , για μενα προσωπικα ο Κριστιανο θα ειναι ο μεγαλυτερος winner που εχει υπαρξει ποτε στο αθλημα. Ναι ειναι ομαδικο σπορ κλπ, αλλα αν το παρει βαζοντας 10 και 15 γκολ οπως καθε χρονο θα τους εχει αφησει ολους πισω. Η νοοτροπια του ειναι ασσυληπτη, κλαιει και παθιαζεται 33 χρονων επειδη εφαγε κοκκινη στο 1ο παιχνιδι στο Τσ. Λ.

Ειναι εξωπραγματικο το οτι ο Μεσσι ειναι τοσο εξωφθαλμα ο καλυτερος ποδοσφαιριστης που εχει υπαρξει, και ο Κριστιανο τον κοντραρει στα ισια, την ιδια ακριβως περιοδο. Νομιζω καπου το εχω ξανα αναφερει, ο Κριστιανο ειναι ατυχος που παιζει την ιδια ακριβως εποχη με το Μεσσι. Αν ειχαν μια διαφορα, θα ηταν ο πρωτος της εποχης του χαλαρα ( γιατι ο τυπος ξερει απιστευτο ποδοσφαιρο ) και θα συγκρινοντουσαν με διαφορετικα κριτηρια. Τωρα ο Μεσσι ειναι παντα εκει σαν 1ος και ο Κριστιανο “απλα” τον κοντραρει

3 Likes

Συμφωνω σε ολα εκτος απο την πρωτη προταση.

Αν το παρει η Γιουβεντους και ο Κριστιανο βαλει 4-5 γκολ? Το ρωταω γιατι η Γιουβεντους ειναι τοπ 3 ομαδων εδω και 4-5 χρονια στην Ευρωπη και χωρις τον Ροναλντο.

1 Like

Η Γιουβεντους πιστευω θα το παρει φετος. Δεν υπαρχει καμια ομαδα που να την “τρομαζε”, μονο η Ρεαλ. Και πηγαν απο τη Ρεαλ και τους πηρανε τον Κριστιανο. Και επειδη της πηρανε τον Κριστιανο, πιστευω θα κοιταξουν να τον φτιαξουν, δηλαδη να παρει το Τσαμπινος Λιγκ παιζοντας για αυτον.

Θεωρω απιθανο αν φτασει μεχρι τον τελικο να μη βαλει 5-8 γκολ στους 6 διπλους αγωνες. Τωρα με την αποβολη, δεν ξερω που μπορει να φτασει. Αλλα παω με αυτη την υποθεση,δηλαδη οτι δεν μπορει να παρει Τσ. Λιγκ η Γιουβεντους χωρις ο Κριστιανο να κανει τα δικα του. Δεν τον πηραν για να συμπληρωσει το παζλ. Και πραγματικα δε βλεπω να υπαρχει ομαδα να μπορει να την κοντραρει.

Ε τωρα αν το παρει και ο Κριστιανο βαλει 3-4 γκολ, δεν ξερω, δεν ειμαι μαντης, αλλα δε μου κανει αισθηση αυτο το σεναριο. Βεβαια περσι ελεγα οτι Πρωταθλημα, Τσ. Λου, Μουντιαλ ηταν του Μεσσι επομενως δεν εχει καμια σημασια τι λεω, κουβεντα να γινεται :stuck_out_tongue:

1 Like

Καταλαβαινω οτι ο κοσμος εχει αναγκη να κατασκευαζει ειδωλα και η προσωπολατρεια κυριαρχει στο ποδοσφαιρο, αλλα κανενα Τσαμπιονς Λιγκ δεν ειναι του Ροναλντο, οπως κανενα δεν ηταν του Μεσσι, του Τζεραρντ, του Λαμπαρντ, του Μαλντινι κτλ. Για να φτασει μια ομαδα στην κορυφη της Ευρωπης χρειαζεται οχι μονο μια υπερπληρης 11αδα παικτων, αλλα και υποδομη σε καθε επιπεδο, απο το ιατρικο τιμ, μεχρι ακομα και το εμπορικο κομματι.

Η Γιουβεντους, η Μπαρτσελονα, η Ρεαλ, η Ατλετικο, η Μπαγερν, ειναι ολες ομαδες που τα τελευταια 5 χρονια θα μπορουσαν να ειχαν κατακτησει τουλαχιστον 2 τροπαια. Οι παρουσιες σε ημιτελικους και τελικους τα δειχνουν αυτα. Για διαφορους λογους, η Μπαρτσελονα πηρε 1 και τα υπολοιπα τα πηρε η Ρεαλ. Ακομα κι αν βγαλεις την διαιτησια απο την κουβεντα, υπαρχουν και συγκυριες οπως ο παραγοντας τυχη, ο οποιος εφερε τη Ρεαλ σε καποιους απο αυτους τους τελικους, και τον εναν τον πηγε στην παραταση στο 90. Κοινως, στο ποδοσφαιρο δεν ειναι ασπρα μαυρα αυτα παντοτε. Η Γιουβεντους χτυπουσε τιτλο ολα αυτα τα χρονια. Το να λες αν το παρει φετος πως θα ειναι μονο και μονο επειδη πηγε εκει ο Ροναλντο, ακομα κι αν αποδειχθει κατωτερος των περιστασεων, μου φαινεται υπερβολικο προσωπικα. Θα δουμε τι θα γινει στη συνεχεια.

Στην τελικη, σημερα κερδισε με 2-0 μεσα στην Βαλενθια, παιζοντας με εναν παικτη λιγοτερο για 60 λεπτα, και αυτος ο παικτης ηταν μαλιστα ο Ροναλντο.

Και για να βαλουμε κι ενα ενδιαφερον καφενειακο στην κουβεντα, σε παω στοιχημα πως ο Κριστιανο θα βαλει μεχρι 4 γκολ στους 6 διπλους αγωνες (αν τελικα η Γιουβεντους παει μεχρι και τα ημιτελικα δηλαδη) :stuck_out_tongue:

2 Likes

City δυστυχώς μας την έκανε έφαγε κλ από τα γαλλακια. Μόνο η Liverpool μπορεί να κάνει τα ακατόρθωτα. United εύκολη νίκη σήμερα. Γιουβέντους κλασσικά θα πάει τελικό και δεν θα πάρει τίποτα όπως πάντα

Προσωπολατρεια υπαρχει ανα εποχη. Οι ανθρωποι ομως ταυτιζονται με τις ομαδες εν γενει.

Αυτα τα δυο ακολουθουν την ιδια ακριβως βαση. Μιλαμε για κορυφαιες ομαδες που με κυκλικοτητα πληρουν τις προυποθεσεις για να διεκδικησουν τα τροπαια

Αυτοι οι διαφοροι λογοι, ειναι σε ενα μικρο ποσοστο απο εξωγενεις παραγοντες ( σφαξιμο πχ περσι Γιουβεντους απο τη Ρεαλ ) και το συντριπτικο ποσοστο οι ανθρωποι που παιζουν το παιχνιδι. Η Γιουβεντους ( και πρακτικα καμια ομαδα στον κοσμο ) δεν μπορει να κοντραρει την εννοια της Ρεαλ, και περιστασιακα μονο μπορουν να κανουν κατι εξωπραγματικο για να την ριξουν απο εκει που ειναι ( Ρονι, Μεσσι, Πεπ, αγορα Κριστιανο ). Αλλα δεν ειναι η νορμα.

Αυτο που λεω ειναι οτι ο Κριστιανο ειναι game changer απο τους λιγους στο συγχρονο ποδοσφαιρο ( μαζι με Μεσσι, Πεπ, Μουρινιο, Αντσελοτι,Σιμεονε, λιγο ακομη και θελει και ο Κλοπ) και μπορει να δωσει αυτο που δεν μπορει να παρει διαφορετικα η Γιουβε. Οχι να ειναι μες στο τοπ3-5 ομαδων τα τελευταια χρονια, αλλα να γινει καλυτερη τοπ1.

Καλα αυτο ελειπε, δε χρειαζεται τον Κριστιανο για να κερδισει τη Βαλενθια, χρειαζεται τον Κριστιανο για να κερδισει τη Ρεαλ.

Μεσα :sunglasses:

2 Likes

Η Ρεαλ ηταν μια μετρια προς καλη ομαδα για 10 χρονια στην Ευρωπη (2003-2013). Γιατι? Γιατι στην τελικη τις ομαδες τις κανουν τα συνολα. Και η Ρεαλ απλα δεν ειχε το συνολο. Δεν ειναι κατι εξωπραγματικο και αφταστο, οπως δεν ηταν και για δεκαετιες στα 70ς, 80ς, και μισα 90ς. Τωρα (στα 2010ς) το εχει το συνολο, ειτε με, ειτε χωρις Ροναλντο. Ο Ροναλντο σιγουρα προσθετει, αλλα οπως εγραψες κι ο ιδιος, δεν ειναι ο μονος game changer.

Game changer ειναι κι ο Μπουφον. Κι ο Zidane. Κι ο Modric (περισσοτερο απο Ροναλντο τα προηγουμενα 2 χρονια). Κι ο Bale. ακομα κι ο Sergio Ramos. Χωρις τα γκολ του Ramos, η Ρεαλ θα ειχε κατακτησει ακριβως τα μισα τροπαια απο τα 4 που πηρε στα τελευταια 5 χρονια (και μπορει ουτε τα μισα).

ΥΓ. Ξεχασες 2 φορες σφαγη της Μπαγερν απο Ρεαλ επισης :stuck_out_tongue:

Ή απλως χρειαζεται ενα καλυτερο συνολο παικτων απο αυτο που ειχε το 2017 στην Ουαλια για να κοντραρει ομαδα με Κεηλορ Ναβας, Σερχιο Ραμος, Μαρσελο, Μπενζεμα, Μπεηλ, Ισκο, Ασενσιο, Μοντρις, Τονι Κροος και να μην την σφαξουν οπως εγραψες ο ιδιος το 2018 :stuck_out_tongue:

Το αστειο ειναι πως πιθανοτατα η Γιουβεντους ευνοηθηκε απο την κοκκινη (απο τη στιγμη που δεν εχει δεσει 100% ο Ροναλντο και μετα κατεληξαν να παιζουν 10 μεν, της παλιας δεμενης αρμαδας δε). Σκεφτομουν ακριβως στη φαση της αποβολης πως το διπλό παιζει να ειναι ακομα πιο ευκολο πλεον.

Η αεκ αμφιβαλλω αν θα βαλει γκολ στα 6 ματς, πολυ κακη παρουσια.

Έχασα όλα τα ματς των 10 λόγω Omen, είδα μόνο Αεκάρα και αυτό μέχρι το 75 -ούτε καν το καλό 3ο γκολ δλδ δε πρόλαβα :stuck_out_tongue: -

Ότιναναι η κόκκινη σε Ρονάλντο, γαμώ που έχασε η πσόλα η Σίτυ -η Π Σ Ο Λ Α-, ανεκτά διαβάζω παίξαμε με τους Γιανγκ Μπόηζ, τόσο όσο να περάσουμε από Ελβετία -που είχαμε και 2 ήττες τις τελευταίες φορές που περάσαμε ε-… αντε να δουμε τη συνεχεια τωρα

Αν εξαιρέσεις τη United που πήρε εύκολη νίκη οι άλλες αγγλικές ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ. Καλά για την Tottenham το χάρηκα πολύ :smiley:

Ενδιαφέρον

Ποδοσφαιρικη δικαιοσυνη στο Ναπολι, εστω και στο 90’. Με μηδεν σουτ εντος εστιας δεν πας πουθενα. Ποιος θα το περιμενε βεβαια (δε σκοραρεις ρε) καθως πριν ξεκινησουν οι ομιλοι οποιαδηποτε νικη της Ναπολι επι της Λιβερπουλ παρουσιαζοταν ως “ρομαντισμος” και οποιος τολμουσε και να την σκεφτει, χαρακτηριζοταν ως καποιος διχως επαφη με αγγλικο και ιταλικο πρωταθλημα.

Μπαρτσελονα απλα υπεροχη σημερα, μπορουσε να βαλει και 6 γκολ μεσα στο Λονδινο, να ναι καλα τα δοκαρια του Γιορις.

Ωραια τα αποτελεσματα αυτης της αγωνιστικης.

1 Like