CHANIA Rock Festival 2015

Αν ριξεις μια ματια στα προσφατα setlists των soulfly θα διαπιστωσεις οτι, δυστυχως, συτη ειναι η διαρκεια των εμφανισεων τους παντου. Ο max ειναι σα γουρουνι και προφανως δεν ειναι για παραπανω. Επισης πολυ σημαντικο που ξεχασα να αναφερω οι τιμες. 2,5 ? τη μπυρα ειχαν οι ανθρωποι. Αυτη που σε αλλα fests εχει 4?

…οι Soulfly πάντα 60 - 70 λεπτά παίζουν…απλά παίζουν σερί χωρίς σταματημό τα τραγούδια τους, και έτσι είναι σαν full - set:):!:

Έτσι ακριβώς. Για Soulfly και Warrel πήγα από Ηράκλειο και χωρίς να είμαι και φανατικός οπαδός πέρασα πραγματικά πάρα πολύ καλά. Δεν το περίμενα. Η διοργάνωση εξαιρετική , ο ήχος στη μεγάλη σκηνή πεντακάθαρος , τρομερό το setlist των Soulfly , τραγουδάρες ΜΟΝΟ. 60 λεπτά μεν , χωρίς ίχνος βαρεμάρας δε.
Κάποιος το είπε και παραπάνω , μακάρι να πήγε καλά οικονομικά και να γίνεται κάθε χρόνο και με ακόμα μεγαλύτερα ονόματα.

Πάντως όταν είχαn παίξει Αθήνα πρίν 3-4 χρόνια είχαν παίξει αρκετά, δεν θυμάμαι πόσο… Αλλά ήταν αρκετά μακρύ το σετ καθώς παίξαν και Nailbomb… Προς μεγάλη χαρά τοu κολλητού μου ο οποίος στον δρόμο προς το Gagarin ευχόταν να ακούσει και Nailbomb, όπως και έγινε και ανέβηκε πάνω στο bar σαν γκομενάκι!

Παίξαν και Sepultura και Nailbomb στην Κρήτη ή μόνο Soufly?

Arise , Roots , Refuse/Resist νομίζω έπαιξαν από Sepultura. Nailbomb δε πρέπει να έπαιξαν (αν κ δεν είμαι σίγουρος :roll: )

Το μισό Arise έπαιξαν, πριν το σόλο το γύρισαν στην αλλαγή του Dead Embryonic Cells. Έπαιξαν νομίζω και το Attitude.

Δεν γαμιέται, τα έγραφα σε ένα φίλο, το πόσταρα αλλού, το ξαναποστάρω και εδώ:

Καλά ήταν σε γενικές γραμμές. Λίγος κόσμος, ειδικά όταν ήταν ακόμα μέρα, δεν ξέρω να υπολογίζω κόσμο, τι να πω, κάπου 700-800 να πω στους headliners; και τις 2 μέρες. (μπορεί να λέω και πολλούς)

Την πρώτη μέρα είδα Doomocracy, πολύ καλοί ήταν, με καλό ήχο, ειδικά για την μικρή σκηνή. Μετά Bonfire στην μεγάλη σκηνή, δεν κατέχω και πολύ, ευχάριστοι ήταν, ο τραγουδιάρης τα πήγε καλά, με αέρα αλλά αυτοί που κατείχαν είπαν πως δεν τους κόλλαγε. Ντάξει. Είχαν θετικό response.

Μετά ο Dane, στην μικρή σκηνή. Είχε χειρότερο ήχο από τους doomocracy. Έπαιξαν όλο το Dead Heart, δεν το ήξερα ότι αυτή ήταν η φάση, νόμιζα θα είχε ποτ πουρί από την καριέρα του, ψιλο-ξενέρωσα με αυτό αλλά ΟΚ. Φωνητικά στα ίδια επίπεδα με Αθήνα, δηλαδή με ζόρι κάποιες τσιρίδες και κυρίως οι μεσαίες δεν πολυβγαίνανε. Τον περίμενα πολύ χειρότερο, δεν με χάλασε. Τον Μιχάλη από τους Doomocracy τον χάλασε πάντως, περί ορέξεως λοιπόν. Στην σκηνή πάνω ωραίος πάντως, τυπάκι. Η μπάντα σαφώς κατώτερη των περιστάσεων, δεν βοήθησε και ο ήχος. Ο Gus Drax έπαιξε καλά αλλά Loomis προφανώς δεν είναι. 6 αντικειμενικά, 7.5 προσωπικά και οπαδικά.

Μετά DAD στην μεγάλη, για αυτούς είχα ακούσει τα καλύτερα (εγώ μόνο το Sleep My Day Away ξέρω!) αλλά η γυναίκα πείνασε και φύγαμε για μάσα. Γυρίσαμε και είχαν ήδη κατέβει. Είδα μόνο τα 2 πρώτα. Πολύ αέρας στην σκηνή πάνω και άτομα που είχαν τα ίδια μεσάνυχτα με μένα γουστάρανε. Κάποιος μπασίστας γνωστός μου εξέφρασε σοβαρά παράπονα για τον μπασίστα τους και δεν είναι ο τύπος του ξερόλα/αλέφαντου, τον εμπιστεύομαι. Αλλά γουωτέβα.

Τέλος οι Soulfly. Δεν είχαν και φοβερό ήχο αλλά γινόταν δουλειά. Με διαφορά η μεγαλύτερη ανταπόκριση (δεύτερος ο Dane αλλά με λιγότερο κόσμο, είχε και το πρώτο πιτ αυτός στο Engines of Hate), ανοίξανε διάφορα πιτς, γούσταρε ο κόσμος, εκτός από τους κλασσικούς παραδοσιακούς που κρατούσαν απόσταση. Εγώ το ευχαριστήθηκα. Διαδικαστικοί μου φάνηκαν, ο Max δεν κουνούσε και πολύ, νομίζω δεν μπορεί κιόλας, είχε όγκο. Προτροπές για τζαμπνταφάκαπ (πηδάγανε όντως), ρέγκε τραγούδια με το κοινό και τέτοια. Έπαιξαν από Σεπού το Arise μέχρι και πριν το σόλο όπου το γύρισαν στην αλλαγή του Dead Embryonic Cells. Καυλέ σημείο αλλά η απόδοση μέτρια - αναπλήρωσε την καύλα η ανταπόκριση βασικά του κοινού. Επίσης Refuse Resist, πάλι μέτρια απόδοση μου φάνηκε, Roots Bloody Roots, νομίζω και το Attitude. Στην μία ώρα πάνω νταν, έφυγαν, μου φάνηκε λίγο αίσχος αυτό και περίμενα και το Territory. Συμπαθητικιά συναυλία αλλά διεκπεραιωτική, τουλάχιστον έχω να λέω ότι είδα τον Max. Δεν τρελάθηκα με την μπάντα του (μητσοτακέικο, με δύο γιους σε μπάσο/τύμπανα). Καλά τα πήγανε αλλά όχι να πάθεις πλάκα με την καμία.

Δεύτερη μέρα. Πήγα καθαρά για Φλότσαμ, αδιαφόρησα πλήρως για τα τρία openers, είμαστε και μιας ηλικίας (πήγα με αμάξι την Παρασκευή Χανιά και γύρισα μετά ξανά Ηράκλειο και το Σάββατο πήγα με πούλμαν - ΚΟΜΜΑΤΙΑ από την κούραση). Αισθητά αραιός ο κόσμος, μια ντροπή και ένα αίσχος δηλαδή. Απόδοση πολύ καλή, ο ήχος καλούτσικος προς καλός μετά το δεύτερο κομμάτι. Είδαμε No Place, Desecrator, Dreams of Death, She Took An Axe, Suffer the Masses (μια ευτυχία σερί), μετά μια ψιλομαλακία από το Ugly Noise, GittyUp πώςτολένε και μετά από μια ελαφρά σύσκεψη, το smoked Out από το Drift και… πάπαλα. Το πουλί στο χέρι, δεν έχουμε άλλο χρόνο, 35 γαμημένα λεπτά. Ξενέρωσα την ζωή μου. Στο καπάκι ξεκινάνε στην μικρή οι Wotan με τον κόσμο πιο πυκνό (είχαν μαζευτεί και πιο πολλοί, ήταν και πιο μικρή η σκηνή και πυκώνανε πιο εύκολα), δεν τους παρατήρησα, τα είχα πάρει στο κρανίο, έκατσα να γνωριστώ με τους flotsam (κομπλέ), βασικά 2 original μόνο, Gilbert και Eric, τέσπα, μετά πήγα να δω λίγο και Wotan από απόσταση, είχαν βγει με τις στολές και τα κράνη κομπλέ, δεν βοήθησε την ψυχοσύνθεσή μου, καλά παίξανε πάντως αλλά στα παπάρια μας, ποιοι Wotan τώρα. Ένα πιτσιρίκι πήρε το σετλιστ των Flotsam και είχε πολλά κομμάτια ακόμα, ακόμα μεγαλύτερο σπάσιμο. Τέσπα. Όπως καταλαβαίνεις αυτό χρωμάτισε την υπόλοιπη βραδιά μου.

Μετά ο Gus G με την φωνάρα τον Leven αλλά μου φάνηκε μια βαρεμάρα και μισή. Εντελώς κλισέ, τα σόλο μου φάνηκαν βαρετές μπουρμπουλήθρες, πολύ-πολύ πόζα και γυαλάδα, περίμενα περισσότερα πράγματα, δεν τα είδα, ήμουν και σπασμένος, αν με ρώταγες εκείνη την στιγμή θα μπινελίκωνα για τυχάρπαστους που τρώνε ώρα από τους Φλότσαμ, χαχα! Στο τέλος έπαιξε και το Crazy Train, καλά το παίξανε, ΟΚ.

Τέλος με Sabaton, τους είδα με την άνεσή μου χαλαρά από πίσω, να δω επιτέλους whats the fucking fuss. Στημένοι μέχρι αηδίας, παιδικοί εντελώς μου φάνηκαν, ο φραντμαν μου έκανε σαν τον Donkey Kong έτσι που έκανε τα χέρια του στο πρώτο κόμμάτι. Παιδικό μέταλ, ποπ βασικά και εντελώς basic gimmcks αλλά ήταν σίγουρα πιο διασκεδαστικοί από τον Gus G. Χαμός από κάτω με ιαχές Σάμπατον-Σάμπατον (έσταζα χολή εγώ από μέσα μου φυσικά… :stuck_out_tongue: ), μεγάλη ανταπόκριση, τα περισσότερα μπλουζάκια Σάμπατον ήταν (4 Φλότσαμ σε όλο το φεστιβάλ παρεμπιπτόντως, τα 2 εγώ και ο φίλος μου), ο κόσμος ήξερε το υλικό τους, οπότε για αυτούς πρέπει να ήταν μια πολύ ωραία συναυλία. Για μένα δεν ήταν βαρετή πάντως, χάζευα, εύπεπτα ήταν, δεν τα πήρα και στα σοβαρά αλλά ΟΚ. Το ρεζουμέ ήταν αυτό που σου έλεγα με τον Gus G, οι Sabaton ήταν σαφέστατα πιο ουσιαστικοί και διασκεδαστικοί. Και δεν το λέω με εμπάθεια, μια χαρά συμπαθητικό παιδί μου φαίνεται ο Κώστας (νταξ, μου 'βγαλε λίγο ποζεριά παραπάνω από ότι περίμενα) και τον χαίρομαι για την καριέρα του αλλά πραγματικά από ουσία ελάχιστα πράγματα και σε καμία περίπτωση guitar hero.

Αυτά συνοπτικά. Αν είχαν παίξει τουλάχιστον μια ώρα οι Flotsam θα ήμουν πολύ-πολύ πιο χαρούμενος και ευτυχής, μου στοίχισε πολύ το συγκεκριμένο, στο διήμερο πήγα για την υποστήριξη περισσότερο, έφαγα τεράστια ταλαιπωρία και πήρα το μακρύτερο με την διάρκεια. Δεν θέλω να πω κακό λόγο για τους διοργανωτές γιατί μπράβο για την προσπάθεια αλλά επέδειξαν μεγάλη αμπαλίαση και ανιωθιά με αυτό που έκαναν με τις διάρκειες.

Αυτά!

μαλακία για flotsam. Τεράστια κιόλας.
μπορεί κάποιος να μου πει ποιοι παίχτες ήταν στην μπάντα του Warrel ?? τον έναν τον ξέρω. (θα ξαναερθει μάλλον )

Gus Drax και Bill Written από μια φωτο που βρήκα στο φμπ.

Βράχους είχε στο φεστιβάλ ή τζάμπα το είπαν ROCK;

Τίγκα, πετρόχτιστος ο προμαχώνας, ΤΡΟΥ. Το φεστιβάλ τίμησε το όνομά του, δεν κορόιδεψε τον κοσμάκη.

Flotsam And Jetsam μονο 35 λεπτα… Μεγιστη, επικη θα ελεγα μαλακια απο πλευρας διοργανωτων… Μα ειναι δυνατον?

Soulfly μάλλον χρησιμοποιούν ως ατού τους το σερί κομματιών, γιατί όντως 70 λεπτά είναι απαράδεκτο για headliner σε μεγάλη σκηνή με τόση δισκογραφία.

Wally θεός, μόνο θεός.- Εμένα μου άρεσε η φάση με το Dead Heart (αγαπημένος δίσκος τους ever). Θα είχε ενδιαφέρον να έχωνε και κανένα δικό του ακόμα, αλλά ήμουν πολύ φορτισμένος συναισθηματικά για να ζητήσω κάτι παραπάνω.

Flotsam σκατά στους μπετόφλωρους που δεν κάνανε mosh και γύριζα μόνος μου και κοπανούσα κόσμο στο άκυρο. Για 30-40 λεπτά θεοί ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ

Doomocracy, Skandal πραγματικά ξεχώρισαν (αυτή η κιθαρίστρια των Skandal μας ξεφτίλισε όλους!) σπείρανε. Οι Bonfire δώσανε τα ρέστα τους (αυτή η άσπρη V) και Bangout δείξανε πως παίζεται το Hard Rock (ειδικά οι δεύτεροι που ήταν πιο αληταράδες). Ομοίως οι DAD σε πιο 70s ύφος, που έσπειραν.

Sabaton είναι από τις πιο ισοπεδωτικές Heavy/Power μπάντες από πλευράς live απόδοσης στη σημερινή φρουρά. Ναι, δεν είναι η πιο τεχνική, η πιο τρομερά πρωτότυπη από πλευράς θεματολογίας στίχων που θα ακούσεις. Η σκηνική παρουσία, η όλη θεματολογία με το τρόπο που τη δίνουν τους έχει δώσει ταυτότητα και η ανταπόκριση του κόσμου τους έχει μεγαλώσει στη συνείδηση των Metalheads. Ήταν η 3η φορά που τους είδα και πραγματικά το ένιωσα, είδα 5 τυπάδες που απλά ευχαριστιούνται το να βρίσκονται στη σκηνή και να τα γαμάνε όλα! Όσο για gimmicks, ποτέ δεν μας χαλάσανε νομίζω, επίσης σε φέρνουν κοντά με το κοινό :wink:. Φοβερή μπάντα live, τους απολαμβάνω κάθε φορά, και 4η και 5η και 10η φορά να έρθουν θα τους ξαναδώ. Το κοινό τους λατρεύει

Gus G, τον απόλαυσα για 2η φορά, μου άρεσε πολύ το όλο μοντέρνο Hard Rock στυλάκι στο προσωπικό του άλμπουμ (αγαπάμε Mat Levens). Και το παίξιμο του μου αρέσει, οπότε πέρασα πραγματικά γαμώ!

Flots δεν είχαν merch φίλε Vic, και είχε μόνο ο Ξήγας, που δεν παίρνω από εκείνον ούτε με σφαίρες. Προτιμώ να φτιάξω μια μπλούζα ή να πάρω ραφτό.

[B][U]Εγώ[/U][/B], αν φτιάξω μπάντα [B][U]σήμερα[/U][/B], να γρατζουνάμε δυο κιθάρες και να βαράμε 1 τύμπανο, του χρόνου παίζω άνετα 30 λεπτά σε Ελληνικό φεστιβάλ ως εναρκτήριο support στις 3 ντάλα το μεσημέρι

Πώς βάλανε τους Φλότσαμ 35 λεπτάκια λες και είναι support του support ένας θεός ξέρει.

Και μόνο ολόκληρο το Doomsday for the Deceiver να έπαιζαν τη μία ώρα την έπιαναν άνετα.