Chania Rock Festival 5-6 July 2019

Ναι, συγγνωμη που παρελειψα να ενημερωσω τους φανς μου!

19:10 το πλοιο εδεσε, 19:30 ημασταν εξω, 20 και κατι ημουν σπιτι, 21 κυτταρο!

Τελικα 35 ηταν και στην εισοδο (μου απαντησαν 3:30 το μεσημερι του Σαββατου

Τα ωραρια κομπλε, περιμενα παραπανω κοσμο, ενας γερμανος που εμενε στο ιδιο δωματιο μου ειπε το πρωι οτι παρασκευη ειχε ειτε 25.000 (!!) ή 2.500. Του λεω αν ειχε 25 θα ειχαμε βουλιαξει, ουτε οι Μανογορ τοσους
Τελικα και εγω πανω απο 500 δεν τους εκανα μεχρι να πεσει ο ηλιος

Εχω συνηθισει το σολο (και το να μιλαω μονος μου), οι γνωστοι μου σπανια ακολουθουν για διαφορους λογους, εψαχνα κανεναν απο το φορουμ για την ακριβεια

Πετυχα και ενα φιλικο ζευγαρι, φιλοι του @angus7pl ο οποιος δεν μου ειπε καν οτι ηταν εκει το πρωι του Σαββατου που μιλησαμε για γνωστο θεμα με αλλο live (γκουχου γκουχου) και εμεναν ακομα πιο μακρια απο μενα οποτε με πεταξαν μεχρι το ξενοδοχειο :Ρ

Να σημειωσω οτι ηταν πιο φτηνη η μεταφορα με τα λεωφορεια απο το να ειχα ενα μηχανακι, αν και χανεις στο βολεμα και εχασα την αρχη των Holocaust (και πολυ περπατημα ρε αδερφε)

Νομιζω οτι οι RC βαριοντουσαν λιγο μεχρι να πεσει ο ηλιος και το σετλιστ ηταν μετριο εως καλο

4 Likes

Δεν βαριοντουσαν. Ο Σακης με τον Θεμη τσακωνοντουσαν πανω στην σκηνη, γι’αυτο. Μετα Avalon & Barfly ηταν μονο ο Σακης με τους νεους.

Υ.Γ. Ο νεος μπασιστας, δεν θυμαμαι ονομα, θα κανει θραυση και παιχτηκά αλλα και στον γυναικειο πληθυσμο.

Demons & Wizards εντυπώσεις??

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ. O Hansi τα εδωσε ολα, προσπαθοντας να βγαλει και τα κομματια των Iced Earth οσο καλυτερα γινοταν. Ολοι τους το ευχαριστηθηκαν οσο και ολοι εμεις που ειμασταν απο κατω. Ο ηχος καθαρος, ο καιρος ζεστος και στο stage γινοταν παρτυ.

3 Likes

Ο κοσμος σε σχεση με αλλες χρονιες ηταν λιγοτερος η εκει κυμαινεται πανω κατω?

1 Like

έχω την ίδια απορία , γιατί τα 500-700 που διάβασα μου φαίνονται αρκετά μικρό νούμερο και είναι κρίμα για την προσπάθεια

το 17 που είχα πάει με Guardian και Warlord είχε 3-4 χιλιάδες άνετα. Κρίμα που είχε τόσο μικρή συμμετοχή φέτος. Είναι τίμιο φεστιβάλ.

1 Like

Παιδες εγω πρωτη φορα κατεβηκα και θα φροντισω να κατεβαινω καθε χρονο,γιατι πραγματικα ΑΞΙΖΕΙ. Απο φιλους που ειμασταν μαζι,μου ειπαν αυτο που λεει και ο Dr_Stein, οτι εκεινη την χρονιά ειχε περιπου 5000. Επισης και τις αλλες χρονιες ηταν καλυτερα. Δεν ξερω, φετος ηταν θεωρω πιο ιδιαιτερο το 2ημερο. Uli Roth ποσοι ακουνε,που θα θελανε να πανε και Κρητη? Tarja? Rotting Christ ( παιζουν και το Σαββατο παλι )? D&W αν δεν εισαι τρελος με Guardian & Iced Earth ,δυσκολο να κατεβεις. Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν ειχε ονοματα που θα τραβηξει αρκετο κοσμο εκτος Κρητης για να κανουν το ταξιδι. Του χρονου παντως, εχουν υποσχεθει ενα πολυ μεγαλο ονομα…οψόμεθα!!!

3 Likes

Τη Χρονια με Warlord ειχα κατεβει κ εγω κ ειχε αρκετο κοσμο κ τις 2 ημερες,για να σχεδιασει ο αλλος να κατεβει θελει κατι σπεσιαλ οσο καλη και να ειναι η προσπάθεια

1 Like

Να σας πω ομως κατι? Ολα μαζι, αεροπορικα,δωματιο ( εγω εκλεισα μονοκλινο 40€ την ημερα ),εισιτηριο συναυλιας και οτι εφαγα εκει, μου βγηκε ενα 300αρι περιπου. Εισαι Κρητη, μπανακι μεχρι νωρις απογευμα, μετα φεστιβαλ και μετα παλι εξω. Αν υπαρχουν ονοματα τα οποια θελεις να δεις, αξιζει και με το παραπανω.

1 Like

Για την πρώτη μέρα.

Για τα νούμερα που λέτε, εμένα μου φάνηκαν καλύτερα σαφώς από πέρυσι, στα επίπεδα των Kreator. Σε τόσο busy συναυλιακή σεζόν είναι πολύ καλά και πιστεύω ότι πλέον ο κόσμος απλά συνδυάζει διακοπάρες με ένα ιδιαίτερο καλοκαιρινό φεστιβάλ, είναι πραγματικά πανεύκολο να περνάς όλη την μέρα στις τρε φανταστίκ παραλίες και σε ένα μισαωράκι να είσαι στο χώρο, όλα δίπλα είναι.

5000 δεν υπάρχει το νούμερο που γράφτηκε για τους Blind Guardian (που είναι το μάξιμουμ), τότε ήταν περίπου 1500 (χωρίς τις μπάντες και τις προσκλήσεις).

Εγω φετος εψηνα να κατεβω σοβαρα γιατι και Ταργια μου αρεσει, και Ροθ ειμαι μεγαλος φαν και D&W ειναι τεραστιο συναυλιακο απωθημενο απο την ακυρωμενη τοτε, αλλα δεν εβγαινα οικονομικα μιας και δεν εχω καποιον να με φιλοξενησει. Κριμα θα ειναι αν εγινε ζημια φετος παντως, πρεπει να υπαρχουν αυτα τα ηβεντς.

Eννοειται οτι αξιζει το σκηνικο κατω ρε συ,απλα τα ονοματα πρεπει να σε τραβηξουν για να το κανεις ολο αυτο.τη χρονια που σου λεω εγω οι Warlond εκαναν το μοναδικο τους λαιβ σ ολο τον κοσμο

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχε και τα σουπερ ονόματα.

Ο Uli Roth φοβερός αλλά έχει έρθει πολλές φορές στην χώρα μας.
Η Tarja καλή καλλιτέχνης αλλά όχι και πρώτο όνομα. πόσο παραπάνω κόσμο θα έφερνε στην Αθήνα;

Demons and Wizards το μοναδικό δέλεαρ , αλλά σίγουρα δεν προσελκύουν το ίδιο κοινό με B. Guardian ή Iced Earth παρά μόνο τους πιο φανατικούς των πιο πάνω σχημάτων.

εγώ νομίζω ότι αν σ αρέσει γενικά αυτό το στυλ , θα σ αρέσουν και οι D&W αλλά μπορεί να κάνω λάθος αφού το γράψατε ήδη 2 άτομα …

Λέτε για αυτά τα νούμερα αλλά υπάρχει βιντεάκι στο instagram Του RockHard όπου ο Σάκης Φράγγος (επίσης μέσα στην διοργάνωση νομίζω), κάνει όγο για 1.500 ατομα…

Αν δεν ήταν αυτοί οι 2 πάντως δεν θα είχε ασχοληθεί κανένας με αυτό το project, οι δίσκοι είναι στην καλύτερη οκ. Ο πρώτος καλός ο δεύτερος μέτριος. Δεν άξιζε η φασαρία που έγινε. Το στυλ καλό είναι αλλά από συνθέσεις λίγα πράγματα. Εκτός αυτού περάσανε και τα χρόνια, και ακόμα και οι κανονικές τους μπάντες δεν έχουν την ίδια δημοφιλία που είχαν πριν 20 χρόνια.

Οχι. 2 είναι οι διοργανωτές. Κρητικοί. Ο χώρος όλος χωράει 2000 περίπου και όταν το λέει μπροστά παίζουν μπάλα. είναι δεν ειναι 300 άτομα την πρώτη μέρα (πριν την Ταργιά) Γενικά και για δευτέρη βαριά καμια 600άρια. 5000-7000 άτομα είναι οσο χωράει το ροκγουειβ χαλαρά (χωρις να πήξεις) μέχρι τον πυργο.

Επειδή το προηγούμενο link το κατέβασε η arte και το ανέβασε σήμερα στο δικό της το κανάλι και επειδή δεν έβγαλε κανένας κανένα βίντεο από τα χανιά, πάρτε το πάλι…κι αυτό το Fiddler…τι κλείσιμο για live

2 Likes

Fiddler επος ρε,τι να λεμε !! Ανατριχιλα ,σαν την πρωτη φορα…