Chaos magazine

«Όσοι ζείτε στον μικρόκοσμο του underground κινήματος το ?chaos magazine? είναι ο πολυχώρος σας», είναι το moto του νέου ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ?chaos?, που θα στηρίζει την ελληνική underground μουσική.
Οι ενδιαφερόμενοι (συγκροτήματα και αναγνώστες) ας επισκεφθούν τη διεύθυνση http://www.geocities.com/chaos_magazine για να δουν περισσότερα για το προφίλ του εντύπου?

Καλη φαση ρε παιδια…δεν λεω αλλα, η φραση
“Δε δημιουργηθήκαμε για να αλλάξουμε τον κόσμο…
Δημιουργηθήκαμε για να επιβιώσουμε στον κόσμο που βρήκαμε…”
Δεν μου καθετε και πολυ καλα…Σαν να λεμε οτι συμβηβαζομαστε με τα σκατα που μας σερβιρουν και προσπαθουμε να μαθουμε να ζουμε με αυτα…Δεν ειναι ετσι ομως…Να τα αλλαξουμε θελουμε…Τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω…

Cheers

Επίσης μιας και σε βρήκαμε ρε core πες μας και με τι μουσική ή τι στυλ γκρουπ και με τι θέματα γενικότερα θα ασχολείται το περιοδικό.

Προς doomed:
Η παρατήρηση σου φίλε doomed έχει μια λογική βάση, αλλά είναι βιαστική. Θα σου πω κάποια πράγματα, επειδή είμαστε στο forum και ίσως να μην ενδιαφέρει πολλούς. Πάντως, αν όντως θα σ? ενδιέφερε να ψαχτείς με τη συγκεκριμένη φάση και θες να τα πούμε καλύτερα (ανταλλαγή ιδεών δηλαδή) στείλε ένα mail στο περιοδικό.
Λοιπόν? Συμφωνούμε πως ζούμε σε έναν κόσμο που δε μας αρέσει. Φυσικά όλοι οι υγιείς σκεπτόμενοι άνθρωποι που έχουν κάποιες ανησυχίες θέλουν να τον αλλάξουν. Μέσα σε αυτούς μπορεί να είσαι και εσύ, όπως μπορεί να είμαι και εγώ? Για να αλλάξεις κάτι, πρέπει πρώτα να επιβιώσεις μέσα σ? αυτό. Σωστά; Το «chaos magazine» είναι ένα ανεξάρτητο εναλλακτικό έντυπο που δημιουργήθηκε για να καλύψει τις «ανάγκες» όλων όσων ταυτιστούν ή πορευθούν με τις ιδέες του. Φυσικά και είμαστε απογοητευμένοι από τον τρόπο και τη φιλοσοφία ζωής που μας σερβίρουν. Θα αντιδράσουμε. Αυτός είναι ο σκοπός και ο στόχος μας. Θα αντιδράσουμε όμως για να μπορέσουμε πρώτα να επιβιώσουμε. Και να ξέρεις πως μόνο εάν μπορείς να επιβιώσεις, θα καταφέρεις να αλλάξεις κάτι?
Νομίζω πως το ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ που υπάρχει στη σελίδα του περιοδικού (http://geocities.com/chaos_magazine/) δεν μιλάει για συμβιβασμούς. Η φράση «Νιώθουμε έτοιμοι να κοντραριστούμε με τους άλλους», για παράδειγμα, πως την αντιλαμβάνεσαι;
Σέβομαι το χώρο που μας παρέχει το forum και σταματώ εδώ. Ευχαριστώ πάντως για την επίσκεψη και θα χαρώ να έρθεις σε επαφή μαζί μας?

Προς zouglau
Η θεματολογία της μουσικής θα είναι λίγο πολύ ίδια με αυτή που κινείται και το rocking. Όσο για το περιεχόμενο της ύλης δεν υπάρχουν περιορισμοί, καθώς αυτομάτως σβήνεις κάποια όνειρα. Το «chaos magazine» είναι ένας πολυχώρος του underground κινήματος. Ανθρώπους ψάχνουμε για να συγκατοικήσουμε στο δικό μας τρελοκομείο. Είσαι ένας από αυτούς;
Σε ευχαριστώ για την επίσκεψη και θα χαρώ πολύ να έρθεις σε επαφή με το περιοδικό για να αναπτύξουμε περισσότερο τις ιδέες μας?

Καθολου σωστα για μενα…Αν καταφερεις να επιβιωσεις σε αυτο, μετα ολα τα αλλα τα παρατας γιατι πρωτον δεν σε ενοχλει τιποτα πια πολυ εντονα αφου καταφερες να επιβιωσεις και δευτερον (συνηθως) εχεις μεγαλωσει και η υποχρεωσεις σε κρατανε μακρια απο αυτα…

Sorry αλλα η συγκεκριμενη φραση το μονο που μου φερνει στο μυαλο ειναι καποιους που προσπαθουν να κανουν κατι εναντια σε κατι αλλο αλλα χωρις να το κανουν πραγματικα…Απλα να το δειξουν…Θα μου πεις γιατι να το κανεις αυτο?? Γιατι πολυ απλα ειναι πολυ αυτοι που γουσταρουν να το παιζουν επαναστατες…
Χωρις παρεξηγηση ολα τα παραπανω.Δεν εχω τιποτα με το εντυπο ή προσωπικα με εσενα, απλα απο μια εποχη και μετα καταλαβα οτι τα “επαναστατικα κινηματα” στην ελλαδα, υπαρχουν δεν υπαρχουν, το ιδιο και το αυτο…και εκτος απο αυτο ποτε δεν εφεραν δυστιχως κανενα καλο αποτελεσμα εκτος απο το '74…
Και μια πολυ σωστη απαντηση βεβαια σε αυτα που λεω θα ηταν οτι “ολοι ετσι σκευτονται γιαυτο και ποτε δεν ειχαμε αποτεσματα…”
Δεν ειναι αυτο ομως.Απλα οι “επαναστατες” στην ελλαδα δεν δρουσαν ποτε με τον καταλληλο τροπο, ετσι ωστε να τους περνουν στα σοβαρα…

Κ

Doomed, μπήκαμε σε ένα τριπάκι το οποίο έτσι δε βγάζει πουθενά. Ο διάλογος μας δεν είναι άμεσος. Γράφω κάτι εγώ, απαντάς εσύ μετά από κάποιες ώρες, και ακολουθώ εγώ. Κάνε εάν θες τον κόπο να μου στείλεις κάποιο mail.
Να επιβιώσεις, πάντως, μέσα σε ένα σύστημα, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, σημαίνει αφενός να καταλάβεις τι συμβαίνει γύρω σου και αφετέρου να μη σε αλλοτριώσει. Φαντάζομαι πως εάν κουβεντιάζαμε? live (για να χρησιμοποιήσομε και έναν μουσικό όρο? εναρμονισμένο με το forum του site), θα λύναμε τις διαφορές που υπάρχουν στην ερμηνεία των λέξεων που χρησιμοποιούμε. Δε σε βρίσκω λάθος, απλά «παίζουμε» με τις λέξεις.
Όσο για το δεύτερο που αναφέρεις, επειδή δε με γνωρίζεις, σου λέω πως δε μ? ενδιαφέρει να το παίξω κάτι. Η ηλικία που το έκανα αυτό (όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι από εμάς) έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Βλέπεις έχω μπει στην τέταρτη δεκαετία της ζωής μου και τουλάχιστον ιδεολογικά έχω κατασταλάξει. Εάν έβγαζα κάποιο περιοδικό πριν δέκα ή δεκαπέντε χρόνια, πιθανόν να χρησιμοποιούσα το σλόγκαν «ν? αλλάξουμε τον κόσμο». Σήμερα, ξέρω πως εγώ, ούτε και εσύ, δεν πρόκειται να αλλάξουμε τον κόσμο. ΙΣΩΣ εγώ ΚΑΙ εσύ, αλλά ΚΑΙ χιλιάδες ακόμα, ναι. Τότε θα μπορούσαμε να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να αλλάξουμε τον κόσμο. Αυτό που ξέρω όμως, είναι πως εγώ μπορώ να ακολουθήσω δυο-τρία πράγματα τα οποία μπορούν να καλυτερεύσουν τη ζωή μου (σύμφωνα πάντα με την δική μου άποψη). Αυτά θέλω να προτείνω μέσω του «chaos». Εσύ, και ο κάθε άνθρωπος, θα προτείνεις άλλα δύο, ένας άλλος άλλα δύο και έτσι -κάνοντας τις επιλογές μας- θα δημιουργήσουμε έναν πιο βιώσιμο και υποφερτό κόσμο.
Έχω μελετήσει κάποια επαναστατικά κινήματα. Ξέρεις που έχω κατασταλάξει; Πως ακόμα και οι επαναστάσεις που πέτυχαν, απέτυχαν μετά από λίγο. Απλά, γιατί δεν επιβιώσαν μέσα στην κοινωνία. Ταυτίστηκαν με αυτήν και λειτούργησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Οι περιπτώσεις που οι επαναστάτες παίρνουν την εξουσία και δεν αλλοτριώνονται είναι ελάχιστες, αν και από μόνος του ο όρος (επανάσταση & εξουσία) δεν ταυτίζεται.
Και μένα μ? αρέσει να ονειρεύομαι ένα διαφορετικό κόσμο, αλλά όταν ξυπνάω πρέπει να βρίσκω και τον τρόπο με τον οποίο θα γίνει αυτό. Δε σημαίνει ότι το έχω βρει. Πιθανόν να μην το βρω και ποτέ. Αλλά θέλω να προσπαθώ?
Επιμένω, αν θες να γνωρίσεις καλύτερα το «chaos», στείλε ένα mail (chaos_magazine@yahoo.com).
Σ? ευχαριστώ για την επικοινωνία και να ξέρεις πως δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης.

εκανα και εγω ενα περασμα απο τη σελιδα του περιοδικου σου και δεν θελω να εκφερω αποψη αν ειναι καλο η’ κακο,πως αντιλαμβανομαι την επανασταση απο το μετεριζι που ο καθενας εχει ορισει για ‘‘πολεμιστρα’’ του, η’ το αν ο κοσμος μας ειναι υποφερτος στα μετρα του συμβατικου,απλα μια παρατηρηση…δεν νομιζεις πως η λεξη ‘‘μανιφεστο’’ ειναι υπερβολικη???

Δεκτή η παρατήρηση σου και τη συζητάμε παρακάτω, αφού πρώτα θέλω να σ? ευχαριστήσω για την επίσκεψη στο «chaos magazine». Το συγκεκριμένο περιοδικό θα βγει επειδή μια παρέα νιώθει την ανάγκη να εκφράσει κάποια συναισθήματα. Είτε όνειρα, είτε εφιάλτες.
Επειδή, όπως και εσύ, έτσι και εγώ γνωρίζω τη σημαίνει ετυμολογικά η λέξη «μανιφέστο» θέλω να σου πω (χωρίς να σε αδικώ για την παρατήρησή σου) πως για μας οι συγκεκριμένες ιδέες λειτουργούν ως μανιφέστο. Υπερβολικό ή όχι, έτσι το νιώθουμε. Και το εκφράσαμε χωρίς να φοβηθούμε την κριτική. Ας δούμε όμως τα πράγματα λίγο πιο απλά. Τι πρεσβεύουν οι ιδέες που διάβασες; Απλά καθημερινά συναισθήματα, απλοί καθημερινοί στόχοι. Ούτε την Αμερική ανακαλύψαμε (ευτυχώς), ούτε θαυματοποιοί είμαστε (και ξανά ευτυχώς). Άνθρωποι είμαστε που βλέπουμε πως ο όρος που μας έχει δώσει η φύση, χάνεται, αλλοτριώνεται όλο και πιο πολύ. Ε, εκεί επικεντρωνόμαστε. Στον άνθρωπο. Έναν άνθρωπο πολύπλευρο, δίχως στάμπα. Τέτοιους ψάχνουμε. Αυτό το απλό μπορεί άφοβα να χαρακτηριστεί μανιφέστο?
Και κάτι γενικό με αφορμή και το δικό σου μήνυμα: δεν σηκώσαμε το λάβαρο καμίας κοινωνικής επανάστασης, κάτι που διευκρινίζεται. Ειρηνική πορεία δράσης θέλουμε να χαράξουμε και ζητούμε συνοδοιπόρους στο όνειρό μας. Γιατί, όπως αναφέρουμε, θέλουμε να ονειρευόμαστε και ξύπνιοι. Και αν αυτό φαίνεται απλό ή πολυφορεμένο, απλά σκεφτείτε πόσοι από εμάς το κάνουμε?

Όχι, τον κόσμο δεν θα τον αλλάξουμε ούτε εγώ, ούτε εσύ ούτε κι αν μαζευτούμε 2347 άτομα! Είναι εκείνο το ερώτημα που κάνει βόλτες πάντα μέσα στο μυαλό μου ?Τι είναι ουτοπία; Να πιστεύεις ότι θα αλλάξεις τον κόσμο ή τελικά ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να τον αλλάξεις?; Τα χρόνια που έζησα μέχρι στιγμής σε αυτήν την κοινωνία με δίδαξαν ότι ριζικά δεν αλλάζει τίποτα. Δεν μπορείς δηλαδή να γκρεμίσεις κάτι και να το χτίσεις πάλι από την αρχή-για πολλούς και διάφορους λόγους- αλλά μπορείς τουλάχιστον να το ?ταράξεις συθέμελα? και αν δεν το κάνεις ή αν δεν προσπαθήσεις είσαι τουλάχιστον παθητικός ή ?πεσιμιστής?
Τα λόγια του Εντουάρντο Γκαλεάνο νομίζω τα λένε όλα!
Καλή προσπάθεια, αν είναι αγνή και αυθεντική, keep walking από ?μένα

ΥΓ: Και το ?επιβιώσουμε στον κόσμο που βρήκαμε? ομολογώ πως παραπέμπει λίγο σε συμβιβασμό?

αν ειναι ενα ονειρο οπως πολυ σωστα αναφερεις να αλλαξεις αυτα που θελεις για να επιβιωσεις στον κοσμο που καποιοι αλλοι δημιουργησαν πριν απο εσενα για εσενα, τοτε η λεξη μανιφεστο με τη σημειολογικη της σημασια και δεν κολλαει πουθενα κατ’ εμε…γιατι πολυ απλα στα ονειρα δεν βαζεις φταγμους και ορια,δεν ξεκινας να συστηνεις μια σειρα απο πραγματα που θελεις να πραγματοποιησεις,δεν οριζεις συγκεκριμενους τροπους ‘‘παλης’’ η’ και ανοχης για να ολοκληρωσεις αυτα που θελεις να κανεις…το μανιφεστο σε οριζει,σε βαζει σε καλουπια…τουλαχιστον ετσι οπως αντιλαμβανομαι εγω την εννοια της λεξης.και να σου πω και τη πικρη μου αληθεια με παραπεμπει σε αλλες καταστασεις που ισως και να εχουν σβησει προ πολλου και οδηγουν το μυαλο σε πολιτικο-κοινωνικα μονοπατια…οσο για αυτο που γραφει οτι επιβιωνουμε σε ενα κοσμο που βρηκαμε ναι αρχικα δινει τη αισθηση του συμβιβασμου η’ οποια και ερχεται σε αντιφατικη αντιθεση με το ‘‘μανιφεστο’’ αλλα εγω συμφωνω απολυτα με αυτη τη σκεψη…ετσι και αλλιως δεν μπορουμε να κανουμε τπτ για να αλλαξουμε το κοσμο…το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αλλαξουμε το μικροκοσμο μας,τον εαυτο μας και ισως αν αλλαξουμε μεσα μας να δουμε και ολο τον υπολοιπο κοσμο διαφορετικο!

Τελικα νομιζω οτι εδω οπως και παντου απλα γραφουμε χωρις να διαβαζουμε και να καταλαβαινουμε τι θελει να πει ο αλλος…Πρωτου κανουμε σχολια καλο θα ειναι να κατανοουμε πρωτα αυτα που εχουν γραφτει και μετα ας ανοιξει ο διαλογος…Αδερφε core οι αποψεις μου σου ειναι γνωστες αρα δεν θα χρειαστει να ξαναπουμε μεσω του forum αφου ετσι και αλλιως εχουμε τα black and white meeting μας…
Σχετικα με το θεμα μας My only hope my only solution is a Violent Revolution…

δηλαδη Γιωργο μου θεωρεις οτι ο διαλογος δεν ανοιξε ποτε γιατι πολυ απλα οσοι επισκεφτηκαν τη σελιδα του περιοδικου του core δεν καταλαβαν τι ελεγε?ε,δεν νομιζω…

Φίλε core την έκανα κι εγώ τη βολτίτσα μου από το chaos και πρέπει να σου πώ (χωρίς παρεξήγηση κι οποιοδήποτε ίχνος κακεντρέχειας) ότι το όλο “μανιφέστο” δεν με άγγιξε καθόλου. Μου φανήκανε σαν όμορφες λεξεις που είναι βαλμένες στη σειρά χωρίς να καταφέρουν να πουν κάτι παραπέρα.
Θα μου πεις βέβαια ότι είναι μουσικό έντυπο και δεν θα έχει κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις και έχεις δίκιο σ’αυτό.
Απλά μ’αρέσει όταν βλέπω μια ανεξάρτητη και αγνή προσπάθεια από νέους ανθρώπους, να έχει ξεκάθαρους στοχους και το ανάλογο υπόβαθρο να τους κυνηγήσει. Και δυστυχώς αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη αυτού του γαμημένου συστήματος στο οποίο όλοι εμείς επιβιώνουμε :
Έχει καταφέρει να μας αποπροσανατολίσει καθιστώντας μας ανίκανους να θέσουμε στόχους και να θυσιαστούμε γι’αυτούς!!

ΥΓ: Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το ύφος μου, είναι μία καλοπροαίρετη κριτική για κάτι καινούριο που μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο :wink: