Charles M.Schulz

λογικα σαββατοκυριακο θα παω αθηνα,οποτε ολο και κατι θα χτυπησω

Επειδη τα περισσοτερα τομακια τα ειχα παρει οταν βγηκαν και ειχα ανεκαθεν κατι αλλες συλλογες απο αμερικα λογω συγγενων(απο πιτσιρικι,οπως και εμαθα το κομικ απο εκει) και εχω γενικα να τα ξεφυλισω ολα αυτα παρα πολυ καιρο,αυριο θα παω να ψαξω γενικα και να σου πω μερικα τιπς,το τι παιζει,τιμες,που κυκλοφοορουν,αν ειναι να παρεις καποιο ποιο να προτιμησεις για αρχη κτλ…

σημερα πηρα τον τομο με τα στριπ μεταξυ 1955 και 1956.σαν παρουσιαση πολυ ωραια,ενδιαφερουσα και η εισαγωγη του matt groening αλλα ακομα δεν εχω διαβασει πολλα απο το περιεχομενο.19.50 ευρω το πηρα.

λοιπον,επειδη το εψαξα λιγο,οι τιμοι αυτοι εχουν ξεκινησει να βγαινουν χρονολογικα και ο πρωτος βγηκε το 2004.συνηθως βγαινουν δυο τον χρονο και ο πιο προσφατος βγκε τον αυγουστο του 2009.μεχρι στιγμης εχουν βγει 12 τομοι και συνολικα θα βγουν 25.

υπολογιζεται να τελειωσουν το μαιο του 2016#-o

τελικα αν εξαιρεσω ενα βιβλιοπωλειο στο χαλανδρι οπυ βρηκα δυο τομους εχω παει σε ολα σχεδον τα κεντρικα βιβλιοπωλεια της αθηνας και μου εχουν πει οτι τους εχουν τελειωσει παντου.ισως καποια στιγμη να παραγειλω.

οι εντυπωσεις που εχω αποκομισει παντως διαβαζοντας το ειναι πολυ θετικες.ειδικα με τον τσαρλι μπραουν εχω αρκετες ομοιοτητες σε καποια θεματα νομιζω,αλλα και γενικοτερα ολοι οι χαρακτηρες ειναι εξαιρετικοι,το σχεδιο ειναι πολυ καλο και γενικα το γουσταρω αρκετα.και μεχρι στιγμης δεν εχω διαβασει τιποτα απο τα χρονια της μεγαλης ακμης του:)

:)πρεπει να σε δουμε σε κανα παρτακυ απο κοντα,καποια στιγμη:p…και γω εψαχνα σημερα καποιον τομο απο τα τελευταια να τον εχω στο αεροπλανο μεθαυριο ν διαβαζω,και δεν βρηκα τιποτα,οπωτε θα συμπληρωσω αυτο που μου λειπει απο εξω…ναις,χαιρομαι που σου αρεσαν,οσο παει και γινεται και καλυτερο,να το ξερεις…λαινους ρε:p…King pumpkin…

δυσκολα σε παρτι.ισως ομως σε κανα χρονο να ερθω για καμια μαχη των τιτανων ή σε καμια συναυλια.

για τους τομους τωρα,εχω τσεκαρει σε αμαζον με 7,50 λιρες τον καθε τομο,τα μισα λεφτα δηλαδη και λεω να βαλω μπροστα τη διαδικασια,μπας και παρω κανεναν…:slight_smile:

http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp?time_id=75&cat_id=2

ενα καταπληκτικο κειμενο-αναλυση για τα peanuts!

Μπραβο,παρα πολυ καλο,εξαιρετικο…τωρα βγαινω σε αναζητηση τομου που θελω…8)

τον βρηκες τελικα?ζηλευω ελαφρως που εισαι αγγλια,να πω την αληθεια…:stuck_out_tongue:

εγω κοβω σε κανα μηνα να ερχονται οι δυο τομοι που θα παραγγειλω την πεμπτη,οποτε εχω καιρο ακομα,μεχρι τοτε:(:stuck_out_tongue:

Πηρα το 63-64,αν και γαμωτο,εχουν κατι πακετα με δυο τομους εδω,και εχουν απο το 65 και μετα παρα πολλα,μεχρι 80 σχεδον,αλλα η τιμη ειναι παραπανω απο 2 τομους ξεχωριστους…θα κρατησω χρηματα και σε λιγο καιρο θα κανω επικο ντου

αφου νομιζω οτι εχουν βγει μεχρι το 74 και το μαιο θα βγει το 75-76.απο αυτα τα πακετα με τους δυο τομους θα παραγγειλω και εγω την πεμπτη,τους 59-60,61-62,αλλα η αναμονη ειναι λιγο δυσκολη.ευτυχως εγω παντως ειχα κρατησει αρκετα λεφτα απο τα χριστουγεννα:p

Yπερεβαλλα,ναι,μεχρι 70κατι ηταν,απλα ολα μαζεμενα ετσι που τα ειδα,ψαρωσα(3 ραφια γεματα τουμπανα)…απλα τα εχουν ολα σχεδον σε πακετα οι βλακες και ειναι παραπανω λεφτα και σπαζομαι…καλες αγορες,η αναμονη αυξανει την ευχαριστηση:D

ευχαριστω.η αναμονη ισως να αυξανει την ευχαριστηση,αλλα τωρα σκεφτομαι να εχεις μπροστα σου ολους αυτους τους τομους που μου περιγραφεις και εμεις στο ελλαντα να μην εχουμε τιποτα και μου τρεχουν τα σαλια:p

κολλας ομως…:smiley:

ηρθαν επιτελους οι τομοι απο αγγλια που τους παρηγγειλα,πολυ πιο φθηνοι και πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενα.υπεροχοι ειναι:p

ο russell davies που κανει την εισαγωγη στον 59-60 εγραψε πολυ ωραια εισαγωγη!

αυτα για τωρα,παω να τους διαβασω.

ποιος ειναι ο αγαπημενος σας χαρακτηρας απο ολους αυτους που δημιουργησε ο schulz?
εγω εχοντας διαβασει αρκετα τον τελευταιο καιρο,μπορω να πω πως τεσσερις ειναι οι αγαπημενοι μου:ο τσαρλι,η λουσυ,ο λαινους και η μαρσι.γενικοτερα ολοι οι χαρακτηρες εχουν και κατι να πουν και οι ιστοριες γυρω τους φτιαχνονται πολυ ομορφα.γενικοτερα,ηξερε να χτιζει τους χαρακτηρες,λες και πραγματι ηξερε πως θα ειχε 50 χρονια για να τους αναπτυξει.

καποια στιγμη λεω να κανω και μια παρουσιαση των πρωταγωνιστων του στριπ αλλα τωρα βαριεμαι:p

[SIZE=“5”]αυτός[/SIZE] :smiley:

bump,γιατι αξιζει.και γιατι βγαινει καινουριος τομος.

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=34062