Chat Room!

Μετά από αρκετό καιρό και λόγω της μεγάλης ζήτησης, έγινε η πρώτη προσπάθεια για ενσωμάτωση ενός chat room στο site.
Να τονίσουμε ότι βρίσκεται σε αρχικό στάδιο ακόμα, πράγμα που σημαίνει ότι λειτουργικά ενδεχομένως να υπάρχουν ατέλειες.

Βλέποντας λοιπόν πως πάνε τα πράγματα με τον καιρό, θα το “κρατήσουμε” ή όχι.

Μέχρι τότε, καλή κουβέντα: http://www.rocking.gr/modules.php?name=Chat

Για όποια δυσκολία συναντήσετε αφήστε το μήνυμα σας εδώ.

δεν μου εμφανιζει τιποτα το παραθυρο ηλια . help me pls

Ελέγξτε μήπως είναι θέμα firewall και το blockάρει.

Εμένα μια χαρά φορτώνει, αλλά μου αλλάζει το όνομα με ένα κωδικό! :?

Πήγα να μπω από σελίδα, αλλά έλεγε invalid username και δε με έμπαζε…
Δοκίμασα να μπω από script στο #rocking του grnet και μπήκα…
Είναι σωστό το κανάλι…;

Εγω δεν μπορω να μπω ακομα … δεν μου κανει connect … αλλα εδω στη δουλεια το καταλαβαινω … εχουμε firewall.

Καλά , αλλά όποιος μπορεί να μπαίνει και είναι online ας μπαίνει και εκεί…

Το κανάλι είναι το #rocking στο GrNet.
Δεν ξέρω για ποιο λόγο σας παρουσιάζει τα προβλήματα. Πολύ πιθανόν πάντως να οφείλεται στο firewall. Μην ξεχνάτε επίσης ότι χρειάζεται να έχετε εγκατεστημένο το Java Virtual Machine (στους περισσότερους υπολογιστές είναι ήδη εγκατεστημένο).

Πήγα να μπω από σελίδα, αλλά έλεγε invalid username και δε με έμπαζε…

Θα λυθεί σύντομα αυτό. Θα υπάρχει επιλογή να αλλάξεις username καθώς είσαι συνδεδεμένος (στο chat).

και αν δεν το εχουμε , απο που μπορουμε να το κατεβασουμε , γιατι java στου σπιτιου μου το pc den to εχω εγκαταστησει.

Eγώ δεν μπορώ να κονέκτ … Ολο δισκονεκτιντ μου λεει οτι ειμαι… :cry:

Και εμενα μαμωτο …

Για να λέει disconnected σημαίνει τουλάχιστον ότι έχει φορτώσει την εφαρμογή και δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί. Κάτι είναι κι αυτό.
Αφού έχετε ελέγξει για firewall (σε περίπτωση που έχετε windows xp μπορεί να είναι ενεργοποιημένο το firewall των windows) και βεβαιωθείτε ότι δε φταίει αυτό, ενδεχομένως να έχετε αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις “προστασίας” από τον Explorer.

Στην αρχή ξεκινάει να κάνει connect και μετά σας βγάζει disconnected;

Όσο για το java είναι λίγο δύσκολη η κατάσταση και δεν είμαι 100% σίγουρος αν το link που δίνω ανταποκρίνεται στο πρόβλημα που παρουσιάζεται στο chat, αλλά πολύ πιθανόν να το λύσει: http://www.java.com/en/download/windows_automatic.jsp
Προσοχή! Εαν η εφαρμογή φορτώνει και τα βλέπετε όλα κανονικά (άσχετα με το αν δε συνδέεται) μην μπείτε στον κόπο να κατεβάσετε το αρχείο που έδωσα στο παραπάνω link, δεν υπάρχει λόγος.

ΝΑΙ :frowning:

“Βγήκε” το chat τελικά;

ΝΑΙ :([/quote]
Εύη δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι γι’ αυτό. Δεν είναι κάτι που περνάει απ’ το χέρι μου. Από τη στιγμή που η εφαρμογή φορτώνει κανονικά και απλώς προσπαθώντας να συνδεθείς σου λέει disconnected είναι καθαρά δικό σου θέμα και όχι του site, δηλαδή κάτι στο οποίο μπορώ να βοηθήσω. Πες μου όμως τι ακριβώς σου λέει, μήπως τυχαίνει να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

Βγήκε" το chat τελικά;

Όχι, γιατί το λες αυτό;

kourou ok mexri edo
alla mou vgazei ayto to minima , kammia protasi ?

[19:51] Connecting…
[19:51] Logging in…
[19:51] -global.irc.gr- *** Looking up your hostname…
[19:51] -global.irc.gr- *** Found your hostname
[19:51] Error : Closing Link: 0.0.0.0 (Invalid username [~Angel_In_])
[19:51] Disconnected from global.irc.gr

Τα ίδια έβγαζε και σε μένα, και σε όλους μας , I suppose

Εγώ έμπαινα, αλλά δεν ήταν κανείς… :?

Ρε UnHoLy, αφού μια φορά σε είδα μέσα συνδεδεμένο… :?

kai pws egine kai mpikate … re paidia ? peste kai mena :cry:

Δεν ξέρω… δεν έκανα κάτι… από την αρχή μπορούσα… :?