Chillihounds

Στις πρώτες μου μέρες σ’ αυτό το φόρουμ είχα ποστάρει ένα thread, αναφορικά με το παλιομοδίτικο, αλήτικο ροκ εντ ρολ. Σε κάποια από τις απαντήσεις ο Angmar με παρέπεμψε σ’ ένα thread του Maiden79, με θέμα μία μπάντα από την Σουηδία. Τους Sister Sin. Αυτό ήταν, έπαθα ΚΟΛΟΥΜΠΡΑ. Τέτοια συναισθήματα με μουσική είχα να νιώσω…, είχα να νιώσω…Ούτε και ‘γω ξέρω από πότε. Μπήκα έψαξα άκουσα όλα τα τραγούδια των τριών promos από είκοσι φορές το καθένα. Αντικατέστησα το Avatar του beer drinkers hell raisers με αυτό του promo 2005. Τέτοια ζημιά.!

Μετά από το αρχικό σοκ είπα να γράψω στο guest book των SS συγχαρητήρια και τα ρέστα. Κι ενώ διάβαζα τις απαντήσεις όσων δεν έγραφαν στα σουηδικά, το μάτι μου έπεσε στο κείμενο ενός τυπάκου που έλεγε «καλοί οι Sister Sin, αλλά για δείτε και τους Chillihounds. Μπαίνω και εγώ ο άμοιρος στο σάιτ των Σουηδών με την ελπίδα ότι μεγαλύτερο τραμπάκουλο απ’ αυτό των Sister Sin (μην τους γράφω συνέχεια SS και παρεξηγηθώ) αποκλείεται να υποστώ…

Ευτυχώς διαψεύστηκα…

Μουσική βγαλμένη από τον υπόνομο. Ατόφιο ροκ εντ ρολ. Eπιροές από Ted Nugent, ΚΙSS ( Dressed to Kill), Judas Priest ( Killing Machine) Cult (ειδικά του Electric) και η αίσθηση καφρίλας που σου προκαλούν οι Motorhead με το Stone Dead Forever και οι ZZTop με το Just Got Paid.

Οι κιθάρες είναι γεμάτες και ογκώδεις στα ριφ, ενώ στα solo λεπιδιάζουν. Μπάσο και τύμπανα μετρημένα και επιβλητικά και ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ αλλαγές (ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΟΜΩΣ). Η φωνή θυμίζει κάτι μεταξύ Ίαν Αστμπουρι και Γκλεν Ντάνζιγκ, χωρίς όμως να πεις ότι το άτομο καταβάλει προσπάθεια προκειμένου να μιμηθεί κάποιον από τους δύο.

Όπως και οι Sister Sin έχουν τρία promos. Το ένα είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Αν μου έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό θα επέλεγα το «Νο Fashion Just Rock n Roll» (μπορείτε να τα ακούσετε όλα στο σάιτ του γκρουπ). Tα περισσότερα κομμάτια των τριών promos είναι συγκεντρωμένα στο LP «Chillihounds». (Το οποίο πρέπει να αποκτήσω οπωσδήποτε)

Δεν θα σας πω τίποτα παραπάνω. Εκτός από το ότι αυτή η μουσική δεν συνιστάται για αναβάτες μηχανής, χρήστες πάσης φύσεως βαρβιτουρικών και ταραχοποιά στοιχεία.

Άντε γεια μας!!!

Παραλίγο να ξεχάσω το σάιτ…

….

ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΜΟΥ…ΠΛΑΚΑ

http://www.chillihounds.se/music.htm

XAXXAXAXA τι παλληκάρια είναι αυτοί στην photo! Μόνο την photo έπρεπε να βάλεις τα λέει όλα!

Δεν ξέρω από φάτσες αλλά από μουσική…

ΚΟΒΟΥΝ :smiley:

εχει και κομματια για free download.

εγω τους εχω ηδη ερωτευτεί! το “1975” είναι σαν ένα love removal machine με τη διαφορά οτι η αλητεία και η βρωμιά μυρίζει από πολλά χιλιομετρα μακρια. μπραβο ρε!

Στο επίσημο σάιτ υπάρχουν και τα τρία promos. Ακου το “Scary Mary”, το"Dancing Devils" και το “Love Sweet Love” από το “Νο fashion just rock n roll”.

ρε συ beer drinker. ρε μπας και βρες το νέο δισκο των the cult και μας δουλευεις ψιλο γαζί; (πλάκα κάνω):stuck_out_tongue:

ασε, μιλησα με το γκρουπ και θα μου στειλουν cd-aki για κριτικη. θα τους ρωτησω βασικα αν μπορει να βρει το cd κανεις μεσω αντικαταβολής και γενικά δίχως λογαριασμο στο internet και θα σου πω.

Τους τσέκαρα και μου άρεσαν πολύ…

Χαίρομαι :slight_smile:

Υπάρχουν πολλά γκρουπ που αξίζουν μία θέση στον ήλιο. Τα περισσότερα απ’ αυτά μπορεί και να μην τα ξέρουμε, όσοι όμως αξίζουν μια ευκαιρία και υπάρχουν κάποια στοιχεία γι’ αυτούς γιατί να μην την έχουν;

Και να λοιπόν που όπως φαίνεται το μεγαλύτερο ελληνικό σάιτ του ροκ θα τους δώσει μία ευκαιρία.

:smiley: :smiley: :smiley:

Χαίρομαι λοιπόν και γω για λογαριασμό αυτών των παιδιών και ελπίζω ότι μια μέρα θα αξιωθώ να τους δω και ζωντανα

Yeah!! That’s rock 'n roll…

Chillihounds - The Album

http://www.rocking.gr/review1437.php

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Μπραβο στον Κινγκ που εκανε την κριτικη και φυσικα στον μεγιστο αλανιαρη Βeer Drinker που εδωσε το απαιτουμενο παθος στην υποστηριξη του. Αλητεια και rock ‘n’ roll , πραγματα που δεν τα ακουμε συχνα πια και οποτε τα ακουμε ανοθευτα πρεπει να τα προσεχουμε σαν τα ματια μας 8)

Ειναι πολυ cool παντως να ειναι τοσο ενεργο το φορουμ και οι εδιτορς να ανταποκρινται .
THUMBS UP !!!

:bye: :bye: :thumbup: :thumbup: :smiley:

Ιωάννη η κριτική σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

:thumbup:

Στο Rocking νιώθω πραγματικά ενεργό μέλος

…Εχει ο καιρός γυρίσματα

Τέλος πάντων. Αναζητώ το ορίτζιναλ LP της καραγκρουπάρας (2 κόπιες), αν κάποιος έχει την δυνατότητα παρακαλώ, όπως επικοινωνήσει με pm

Danke