Chinese Democracy 23/11/2008

Λοιπόν μόλις άκουσα το νέο δίσκο και μπορώ να πω πως τέτοια απογοήτευση δεν την περίμενα. Ειλικρινά ότι χειρότερο έχω ακούσρι από το συγκρότημα. Για μένα κοντράρεται με το ‘‘Spaghetti incident’’ σε επίπεδο ανυπαρξίας. Καταλαμβαίνω ότι σε κάποιους 'αρεσε λόγω του ότι περίμεναν καιρό αλλά και εγώ είμαι οπαδός της μπάντας και δεν μπορώ να λατρέψω αυτό που άκουσα…[-X

Ίσως ο επόμενος δίσκος να βγεί καλύτερος σε 10-15 χρόνια.:roll:

To Spaghetti δεν παιζεται.Βασικα δεν ηταν το στυλ του συγκροτηματος.Τα τραγουδια ηταν αλλων συγκροτηματων που δεν ταιριαζαν στο συγκροτημα.Οχι οτι αυτο δεν μοιαζει με ενα δισκο που δεν αρμοζει στην ιστορια κ στυλ του συγκροτηματος.Βεβαια καθε προσπαθεια δεκτη.Υπαρχει ελπιδα κ για πολυ καλυτερα πραγματα.

Eνα μεγαλο respect στον Maiden για την φοβερό και αναλυτικό post του…

Υ.Γ Οχι δεν θα σχολιασω την photo με την τραγουδιαρα των Sister sin…

KΟΥΦΑΛΑΑΑΑΑ!!!

Respect φυσικα στον Maiden για το ποστ του! Συμφωνω με τα περισσοτερα που λεει και σε τελικη αναλυση το χρωστουσε στον εαυτο του να κανει ενα τετοιο ποστ. Oυτε το συγκροτημα ειναι τυχαιο για αυτον και ουτε ακομα περισσοτερο η ιστορια που λεγεται "Chinese Democracy. :wink:

κατ’αρχην καλησπερα σας κ χρονια πολλα…δεν γραφω συχνα αν και σας παρακολουθω:wink:

ρισπεκτ στον μειντεν για το ποστ του…ηταν σαν να τα εγραφα εγω:)

βασικα το μεγαλυτερο λαθος που κανετε/κανουμε με ολες τις κυκλοφοριες ειναι να τις κρινουμαι ειτε απο “διαρροες” στο νετ ειτε απο τις 2-3 (και αν) ακροασεις…το επαθα κ εγω με το chinese…ειπα οτι ειναι μετριο…με τις ακροασεις ομως πειστικα οτι δικαιως φερει το ονομα GUNS N ROSES…

μπραβο στον Axl και για το αλμπουμ αλλα κ για ολη την σταση του:wink:

SORRY
και
THIS I LOVE εχουν ηδη μπει στην καρδια μου:)

παω να ακουσω τωρα Better…

Σύμφωνα με ένα post του Fernando (γιος της Beta) στο mygnr.com o Lars Ulrich των Metallica θα εμφανίζεται στο νέο video clip των Guns N’ Roses και το μόνο που απομένει για να το δούμε επιτέλους και εμείς είναι το ΟΚ απο τον Lars.

QUOTE (Fernando @ Dec 29 2008, 11:40 AM) *

From GNR “Tell Lars to ok the vid and it’s done.”

That’s all that is pending. Thanks for the patience and support.

Λογικα το video θα περιεχει σκηνες απο τις συναυλιες (που καποιες παρακολουθησε και ο Lars) των GN’R και στιγμες απο την περιοδεια τους '06-'07.

ειδωμεν!..

ποιο τραγουδι λενε να βγαλουν ως πρωτο βιντεο κλιπ?maiden το ποστ σου ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!:respect::respect:

Better

Λοιπόν, χτες απέκτησα το ‘‘Chinese democracy’’, και ακούγοντας το μόνο μία φορά μέχρι τώρα, να πω κι εγώ 5 πράγματα με κάθε επιφύλαξη, αφού θα ακολουθήσουν πιο λεπτομερείς ακροάσεις. Γενικώς επειδή είχε καταντήσει serial αυτό το album, δεν είχα και πολλές προσδοκίες, αν και οι Guns είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες. Τελικά, όμως, αυτό που άκουσα με άφησε όχι απλά ευχαριστημένο, αλλά έπαθα και μεγάλη πλάκα. Νομίζω ότι ο τύπος έβγαλε δισκάρα, ή ίσως είναι πολύ πιασάρικο και μου άρεσε αμέσως, δεν ξέρω. Οι συνθέσεις μου φάνηκαν ότι ΟΛΕΣ έχουν κάτι να δώσουν και πραγματικά σε κάνουν να θες να βάλεις το C.D. ξανά και ξανά. Ο ήχος ήταν λίγο ψιλοπαράξενος, ψιλο- industrial στην αρχή, αλλά τελικά το γούσταρα. Το βρήκα κάτι καινούριο για τους Guns. Γενικώς η φάση ήταν δύσκολη. Αν έβγαζε κάτι σαν τους παλιούς δίσκους οι μισοί θα έλεγαν ότι αναμάσει τα ίδια και τα ίδια, οι άλλοι μισοί θα το λάτρευαν. Εγώ από αυτό που άκουσα βρήκα ψήγματα από τα ‘‘Use your illusion’’, για πιο πίσω όχι, οπότε υποθέτω ότι αρκετοί θα χαλάστηκαν από το νέο album. Εμένα μου άρεσε. Το βρήκα φρέσκο, εδιαφέρον και γενικώς δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Παραγωγή απλά τέλεια, τα solos ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και ένας Axl Rose που δεν περίμενα να είναι σε τέτοια φόρμα. Μάλιστα σε πολλές φάσεις θα ορκιζόμουνα ότι δεν τραγουδάει αυτός, αφού η φωνή του ακούγεται τόσο χαμηλή και βαθειά, μακριά από το συνηθισμένο στυλ. Αυτά πάνω κάτω, το δισκάκι θα φάει λιώσιμο τις επόμενες μέρες.

Λογικά το ομώνυμο…

Το αλμπουμ είναι μέτριο :stuck_out_tongue:

:lol::lol::stuck_out_tongue: ΦΛΩΡΙΚΟ αλμπουμ για GNR,ντροπη…

Η δική μου κριτική είναι ότι ο δίσκος με τα σημερινά δεδομένα και χωρίς καμία σύγκριση με το παρελθόν είναι απλά MASTERPIECE είτε από άποψη στίχων είτε μουσικής είτε έμπνευσης και δημιουργίας,συγκεκριμένα διατηρεί κάποια,έστω και ελάχιστα hard rock στοιχεία σε συνδυασμό με ηλεκτρονικά /industrial έχοντας παράλληλα μια radio friendly pop αισθητική χωρίς ωστόσο να περιέχει εύπεπτα και βαρετά ρεφρέν που σε λίγο καιρό δεν θα θυμάσαι ούτε μια νότα, αντίθετα τα τραγούδια του δίσκου είναι πολύ καλά δουλεμένα νότα προς νότα,με φοβερή παραγωγή, δυνατά solo τα οποία σε πολλά σημεία είναι απολαυστικά και δίνουν μια πιο μοντέρνα εκδοχή του συγκροτήματος διατηρώντας ωστόσο τις επικές μπαλάντες που μόνο ο Αxl Rose σήμερα μπορεί να γράψει και να συνθέσει!
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγκρίνουμε το δίσκο με τους προηγούμενους καθώς σημαντικά μέλη απουσιάζουν, αν υπήρχαν τότε θα είχαμε μία ισότιμη σύγκριση και προφανώς πιο αυστηρή τώρα απλά είναι άκυρη, συμφωνώ με τον OUTSHINED σε παλαιότερo post που είχε γράψει για τη “μαγεία” που έβγαζαν οι Guns N’ Roses μεταξύ τους, είναι γεγονός πως τότε ήταν ανίκητοι και έκαναν εκπληκτικά shows και studio δίσκους που έβγαλαν πολλά διαχρονικά και κλασσικά τραγούδια αλλά στη συνέχεια ήρθε η γνωστή καλλιτεχνική ρήξη μεταξύ των δύο δυναμικών προσωπικοτήτων Αxl Rose - Slash κι εδώ η ιστορία επαναλαμβάνεται όπως με άλλα μεγάλα συγκροτήματα με αντίστοιχα δυνατά δίδυμα, για παράδειγμα αναφέρω τους πρώτους διδάξαντες όλων τους Βeatles (Lennon-McCartney),στη συνέχεια Led Zeppelin (Plant-Page),Deep Purple (Gillan-Blackmore),Black Sabbath (Ozzy-Iommi),Pink Floyd (Gilmour-Waters),Van Halen (EVH-Roth) Eagles κ.α. ωστόσο σε κάθε κανόνα υπάρχει και η εξαίρεση που στη συγκεκριμένη περίπτωση ανήκουν οι Rolling Stones,Def Leppard,Bon Jovi, κ.α. οι οποίοι όμως έμειναν στάσιμοι και χάθηκε το ενδιαφέρον με τη πάροδο των ετών ενώ αντίθετα άλλοι όπως οι U2 ,Metallica πειραματίστηκαν άλλοτε με επιτυχία ή αποτυχία με σκοπό να καταθέσουν ως γνήσιοι καλλιτέχνες αυτό που αισθάνονταν τη συγκεκριμένη περίοδο.Μουσική δημιουργούν γιατί αυτό θα πρέπει να αποτελεί έγκλημα και να ακολουθούν όλοι την πεπατημένη οδό που οδηγεί στα σίγουρα χρήματα χάνοντας σε ουσία και ποιότητα.
Σε μια τέτοια φάση βρίσκονται τώρα οι GN’R σε ένα στάδιο πειραματισμού και ωριμότητας που να αρμόζει με την ηλικία τους χωρίς να φαίνονται γραφικοί και κολλημένοι στο παρελθόν τολμούν ριζικές αλλαγές ανάλογες με τη σύγχρονη πραγματικότητα με αξιοπρέπεια βγάζουν πολύ καλά τραγούδια που τα ανακαλύπτεις σε βάθος χρόνου, γιγαντώνονται με κάθε άκουσμα και μοιάζουν διαφορετικά καθώς σου δημιουργούν την αίσθηση ενός πάζλ που συμπληρώνεται και ολοκληρώνεται με διάφορες προσωπικές καταστάσεις και τείνουν να γίνουν το soundtrack της ζωής σου, αυτή πιστεύω είναι η σημαντικότερη επιτυχία ενός τραγουδιού,όταν έχει γίνει κομμάτι του εαυτού σου και σε κάνει να σκεφτείς διαφορετικά σε δύσκολες στιγμές που νιώθεις Estranged !!! Τέτοια τραγούδια υπάρχουν σε αυτό το δίσκο όπως το αριστουργηματικό This I Love το οποίο στέκεται επάξια δίπλα στα Νοvember Rain , Estranged, Don’t Cry , καθώς είναι ένα τραγούδι που βγάζει τέτοιο πάθος και συναίσθημα που χτυπάει κατευθείαν στην καρδιά και σου αφήνει ανεξίτηλα σημάδια και κατά τη γνώμη μου είναι το μοναδικό τραγούδι που κατάφερε να με συγκινήσει πραγματικά εδώ και 15 χρόνια!!! Αυτό δείχνει πόσο στιχουργικά ,συνθετικά και ερμηνευτικά ευφυής-πέρα από τις παραξενιές που έχει κάθε μεγάλος καλλιτέχνης-είναι ο Axl Rose και σε καμία των περιπτώσεων δεν συγκρίνονται μπάντες τύπου Κillers,Nickelback ακόμα και Coldplay(από τις καλύτερες της τελευταίας δεκαετίας), γιατί αντικειμενικά οι Guns N’ Roses είναι το τελευταίο μεγάλο συγκρότημα- θρύλος που υπήρξε,από το 1994 και μετά κανένα ΝΕΟ συγκρότημα δεν κατάφερε στο ελάχιστο να φτάσει (εμπορικά-καλλιτεχνικά) αυτά που κατάφεραν Guns N’ Roses σε μόλις 7 χρόνια!!! Θα επανέλθω κι άλλη φορά αναλυτικότερα:D:D:D. Δεκτές όποιες παρατηρήσεις και συζητήσεις.

Για εμένα σε καλλιτεχνικό επίπεδο (γιατί πλέον εμπορικά τέτοια νούμερα είναι απλησίαστα) υπήρξαν μετά τους Guns οι System Of A Down στον εν γένει rock ήχο.

Σωστά μόνο καλλιτεχνικά θα έλεγα τους Coldplay γιατί βγάζουν μερικά καλά τραγούδια έστω κι αν στηρίζονται πολύ σε γνωστές μουσικές φόρμες του παρελθόντος όπως για παράδειγμα τον John Lennon και τους U2.

όχι περισσότερο από όσο πατούσαν οι Guns στους Aerosmith και τους Stones ενδεχομένως…
αν και προσωπικά δεν έχω σε τόσο μεγάλη εκτίμηση τους Coldplay.

Ούτε κι εγώ τους έχω απλά μέσα στην γενική μετριότητα και χαμηλό επίπεδο διεθνές αυτοί λίγο ξεχωρίζουν, είναι κάτι σαν τον Χατζηγιάννη στην Ελλάδα χωρίς να σημαίνει ότι είναι κάτι σπουδαίο και σημαντικό, και ούτε κατα διάνοια αγγίζουν στο ελάχιστο το ταλέντο και τη δημιουργία των Βeatles και των U2.

Μετα απο παρα παρα πολλες ακροασεις μπορω να πω οτι ο δισκος μου αρεσει παρα παρα πολυ. Κ εχω φαει μεγαλο κολλημα με το If the World. Το θεωρω απο τα πιο αδικημενα κομματια του δισκου. Pop/rock μεν το κομματι, εξαιρετικοτατο δε, με καταπληκτικες ενορχηστρωσεις.

Απο εκει και περα 2 επισημανσεις για τα φωνητικα του Αξλ. Αν καποιος ακουσει στο συνολο του το αλμπουμ θα διακρινει εντονοτατες διαφορες στη φωνη του. Συγκεκριμενα ειναι εμφανεστατη η διαφορα μεταξυ Madagascar, οπου η φωνη του ειναι σχεδον “κατεστραμενη” η καλυτερα ευθραστη (αλλα συναμα και η καλυτερη αποδοση του στο αλμπουμ για μενα) που σημαινει οτι ηχογραφησε τα φωνητικα σε περιοδο οπου τα φωνητικα του ηταν σε κακη κατασταση, και του Τhis I Love οπου η φωνη του ειναι ιδιαιτερως ψηλα και χτυπα κοκκινο. Ισως γιαυτο δεν μου αρεσει τοσο στα φωνητικα του, το This I Love, Ειναι λιγο υπερρβολικα και θα του ταιριαζαν νομιζω πιο αισθαντικα φωνητικα σαν του Madagascar.

Επισης, ενω τα Riad και Scrapped ειναι συμπαθητικα κομματια, καταστρεφονται νομιζω απο τις αναξιες υπαρξης, αναρθρες κραυγες που ακουγονται στις εισαγωγες και των δυο. Ειδικα στο Riad περνανε στο επιπεδο των σπασαρχιδικων φωνητικων.

Κατα τα αλλα ο δισκος μεγαλωνει μεσα μου συνεχως.

+1 στον Isis. Επίσης, μεγάλο ατού του δίσκου θεωρώ τα solos. Μιλάμε για απίστευτη δουλειά.

Όντως το If the World είναι εξαιρετικό κομμάτι και αρέσει σε πολλούς που δεν έχουν καμία επαφή με τους Guns N’ Roses , σίγουρα ένα τραγούδι έκπληξη που δείχνει ότι ο AXL άνετα μπορεί να γράψει και soundtrack σε μια ταινία τύπου James Bond.
Σχετικά με τα Rhiad καιi Scraped μπορεί να είναι λίγο μέτρια όμως περιέχουν κάποια καλά στοιχεία όπως το solo και το κλείσιμο στο Scraped καθώς και ο τρόπος που το τραγουδάει, το γεγονός είναι ότι ο δίσκος έχει 2-3 σχετικά μέτρια τραγούδια από τα 14 και 10 εξαιρετικά!