Chris Cornell - Scream

Πιστευω οτι πράγματι αξίζει τον κόπο να υπάρχει ένα Thread για το καινούριο άλμπουμ του Κορνελ γιατί πραγματικά αποτελεί την μεγαλύτερη απογοήτευση τουλάχιστον της χρονιάς και δεν θα ήθελα να τα γράψω στο τόπικ των Garden. Αν υπάρχει, θα πρέπει να διεκδικήσει και να κερδίσει εύκολα το αντίστοιχο χρυσό βατόμουρο της μουσικής. Και δεν το λέω αυτό όντας απογοητευμένος απο τη μουσική κατεύθυνση που πήρε γιατί σίγουρα δεν είμαι ένας ορκισμένος φαν του που απογοητεύτηκε απο την εξαφάνιση των rock στοιχείων της μουσικής μιας απο τις κορυφαίες φωνές ever αλλα γιατί πραγματικά το άλμπουμ είναι δυσάρεστο. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι “θέλει ακροάσεις”, η δεύτερη είναι ακόμα πιο επώδυνη. Τρίτη δεν ξέρω αν θα καταφέρω να υπάρξει.
Εμένα προσωπικά μου αρέσει η “ανάλαφρη μουσική” με ποπ αισθητική και προσανατολισμό, αλλα τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα. Αν το είχε βγάλει ο Prince θα έλεγα ότι είναι το χειρότερο άλμπουμ του, κακόηχο και αντιαισθητικό. Η συνεργασία με τον Timbaland τραγική όπως και με τη Madonna που κυκλοφόρησε τον χειρότερο δίσκο της μετα μάλιστα απο την εξαιρετική ντισκο ποπ του Confessions.
Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Σε άλλο τόπικ είχα αναρωτηθεί “έλα μωρε πόσο κακό μπορεί να είναι” και η απάντηση θα πρέπει να είναι “και που είσαι ακόμα”

Πείτε και εσεις…

Aπό το αυτί και στον Kim Thayil…

Θα επανελθω με γκρινια και κλαψα… αλλα νταξει…

Το πρωτο που ειχα ακουσει ηταν το Ground Zero. Περα απο το Two Drinks Minimum ειναι το μονο που ακουγεται. Οταν εβαλα να τον ακουσα ολοκληρο τον δισκο, ανοιγει με Part of Me. Αγκιζει τα ορια του σιχαμενου. Aθλιο φανφαρointro, μια χαλια φωνη που λεει κατι σαχλαμαρες, και το beat machine.

That bitch aint a part of me, no that bitch aint a part of me! I said no, that bitch aint a part of me :expressionless:

:frowning:

Δυσκολευομαι να αντιληφθω πως το ιδιο χερι εγραψε αυτον τον στιχο αλλα και το Black Hole Sun και το I Am The Highway.

Περισσότερο κάτι τέτοιο ήθελα να τονίσω. Ότι δεν κακό γιατί δεν είναι Soundgarden αλλα ότι είναι απαράδεκτο απο μόνο του…

η απόλυτη απογοήτευση από κάποιον που κάποτε είχα ψηλά,φαινότανε όμως το πράμα απο τον προηγούμενο δισκο…μεγα κρίμα

εγώ έβαλα chris cornell στο τορεντζ και κατέβασ τη δισκογραφία του γιατί είμαι μεγάλος οπαδός του Τζεημς Μποντ.

Το Never Far Away πάντως είναι γαμώ τα τραγουδάκια,και με γαμάτο στίχο.

τιτανοτεραστιο.εκμηδενισε ευκολα οτι εχει βγαλει η σκηνη του σηατλ,συνολικα.

Το πιο ωραίο είναι απο wikipedia:

“Describing the album as a whole, Cornell compared it to Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon and Queen’s A Night at the Opera, citing the psychedelic elements that Timbaland brought into the production”

8O8O8O8O#-o#-o#-o[-X[-X[-X

Δεν το άκουσα και έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω. Τί να πω; Έτρεχα για να αγοράσω στην κυριολεξία τα Down on the upside και Euphoria Morning όταν βγήκαν. Τώρα;;;;

Watch out!!!8O8O8O οπως λεει κι ενα τραγουδι του δισκου!!!

Σοφά γραφει το περιοδικο Rolling Stone δινοντας του 2/5 -

“Hip?hop production god Timbaland oversaw Chris Cornell’s third solo album, which begs a question: Can digital?age beats party successfully with rock?god howling? The answer: Only if good tunes are invited. Scream veers between drab?sleek and rock?dude soulful; Cornell’s yowl never sounds at home ? especially on the “bitch ain’t a part of me!” chorus on the lead track. Timbo lays it on thick ? piles of guitars, dramatic synths and percussion that at their best achieve a meticulous heaviness. With the exception of the taut “Ground Zero,” Scream feels like it belongs in a time capsule, a strange mutation that could only have been born this decade.”

Το ακουσα και κρινοντας το με αυστηρη επιείκεια τελικά μονο το Two Drink Minimum αξιζει…λεμε τωρα#-o
Συγκριτικά ο δισκος δεν φτανει ουτε στο ελαχιστο καμια Britney, Aguilera, και εκει εγκειται η παταγωδης αποτυχία του, ισως το πιο βαρετο αλμπουμ που εχω ακουσει ποτε μου:-k τι ισως ΣΙΓΟΥΡΑ!!!#-o
Δυστυχως αν περιμενε ο Cornell οτι με τον Timbaland θα εχει την επιτυχια του Justin Timberlake πλαναται πλανην οικτραν , τα τραγουδια του Justin και της Britney ειναι δυναμιτες μπροστα σε αυτά!!!:lol::lol::lol:
Κριμα…και το τραγουδι των τιτλων του 007 ηταν πολυ καλο.[-X

Το σκρημ ειναι καλυτερο απο το απολοτζαης τουλαχεστον.

τουλάχεστον :lol3: :lol: :lol2:

Σόρρυ για το οφφτοπικ παιδιά αλλά ήταν πραγματικά ΑΣΤΕΙΟ

ΝΟΤ

πες εσυ κατι καλυτερο ματχια μου.

Ο δίσκος δεν ακούγεται.
Τον άκουσα μια φορά για να διαπιστώσω ότι όντως είναι τόσο χάλια.
Και είναι.
Και έχω δει και ένα βίντεο κλιπ.
Δυστυχώς.
Δεν άντεξα άλλο.
Τέλος.

HΡΩΑΣ!!! :lol::lol::lol: εγω δεν προχωρησα και σε βιντεο κλιπ!!!8O

Το βίνεο κλιπ το είχα δει πριν ακούσω το δίσκο και με είχε προϊδεάσει!
Εκεί έπαθα το μεγάλο σοκ!

Και τωρα ολοκληρωθηκε το σοκ!!!

το σκρημ ειναι γαμω.
το ειχε πει ΚΑΙ λαηβ πριν απο τις πουσικατ ντολς-γουεν αη γκρου απ- σε ενα σοου.

Πιάνεις το νόημα εσύ…εύγε#-o