ChromeOS

Ριπ, πηρα chromebook για τον πατερα μου, 300 ευρω.

Πραγματικα, για απλη χρηση ενος καθημερινου γιουσερ, παταει κατω οτι νετμπουκ θες.

Πριν 2 χρονια που πρωτοβγηκε και ειχε 400+ ευρω δεν συνεφερε, αλλα πλεον στα ~300 και με 100gb google drive, συν πολλα θετικα ( auto-update, ανυπαρξια malwares/viruses, ssd δισκος, και γενικα ειναι τοσο idiot proof που εχω το κεφαλι μου ησυχο)

Ανακοινώθηκε και το acer το οποίο θα έχει 200$ αν δεν κάνω λάθος.
Δεν αντιλέγω οτι υπάρχουν άτομα στα οποία θα είναι χρήσιμο και δεν θα τους λείψει τίποτα ουσιαστικό αλλά θα ήθελα ένα πλήρες OS.
Βέβαια έτσι όπως πέφτουν οι τιμές στα tablets θα αφανίσουν όλες τις υπόλοιπες φορητές συσκευές.
Ακούγεται οτι θα πέσει η τιμή του nexus 7 8GB στα 160-170$!

Ακομα και advanced user, για 2ο pc ειναι οτι πρεπει.

Και αμα σε τρωει ο κωλος σου, μπορεις να ανοιξεις το developer channel για updates, και να εχεις και δικαιωματα sudoer στο book.

Θεωρω παντως πως τα ταμπλετ δε θα μονοπωλησουν την αγορα.

Ειναι πολλοι που θελουν το φυσικαλ πληκτρολογιο τους.

Και μιας που ειπα πληκτρολογιο, για 12’1 ιντσες, το keyboard που εχει το chromebook ειναι απλα πανεξυπνο.Ουτε 5 κουμπια να πατιουνται μαζι ουτε τπτ.

Mack το cromebook από που το πήρες και πόσο…?? το ψάχνω και γω για δεύτερο αλλά ήθελα να δω σε ποια τιμή θα σκάσει ελλάδα…

Το πλεονέκτημα σε σχεση με το αμερικανικο ειναι πως δεν περναει τελωνειο, ενω το στελνει με κουρριερ και σου ρχεται την επομενη της παραγγελιας!!

Ταχυτατοι.

Συνολο μου ηρθε 300 κατοσταρικα το μοντελο της Samsung με τον ARM επεξεργαστη.

8O8O8O

άσ’το καλύτερα… λέω να πάρω ένα σπίτι που είδα εδώ πιο κάτω…

Ωχ, χααχαχαχ

πρεπει να κοψω τα ποστ μετα τις 2 :stuck_out_tongue:

amazon.com πληρωνεις ενα import fees deposit(προπληρωνεις δηλαδη το τελωνειο)κατα τη παραγγελια και εισαι κομπλε,δε πληρωνεις μετα κατι αλλο.

Ισχυει για οτι ειναι fulfilled by amazon μονο ε?

Αν και αποσο ξερω πλεον το αμαζον δεν στελνει ελλαδα οτι συσκευη εχει μπαταρια.