Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

δεν εχω δει δυστηχως τα 2 απο τα 3 ακομα,αλλα το μονο που εχω δει,αυτο προτεινω:

μεγαλη ταινια λεμε…

???

και καλα για το ‘‘κι ας ειναι Καμερον’’,αστειακι:p…μεγαλη προσωπικοτητα-αλλα δεν θα συμφωνησουμε μαλλον ποτε σε αυτο-…:)…αντε να δουμε σε 2μερες τι λεει το Αβαταρ…

καλα κοιτα δεν ειμαι απολυτος σε τετοια θεματα, απλα εχω δει 5 ταινιες του και η καλυτερη απλα βλεπεται. δεν εχω δει καποια δικια του που να με εχει κανει να τον δω σαν μεγαλη προσωπικοτητα στον χωρο του κινηματογραφου.

Είναι σαν την Γιουβέντους επί Καπέλο.
Αργή αρχικά, θα βάλει το γκολ κάπου στην μέση (θα κορυφωθεί δηλαδή), και μετά με αριστουργηματικά στημένο τρόπο θα θριαμβεύσει χωρίς να χεις καταλάβει πως.
Πολύ ωραία ταινία, και χωρίς να ναι δύσκολη, έχει μεγάλο στρώμα εβάνθυσης ας πούμε.

Πήγα και γω απόψε να δω τι σκατά είναι αυτό το Άβαταρ που όλοι αποθεώνουν και τι είδα???
Την Ποκαχόντας με εξωγήινους, κάτι ιπτάμενα κοτόπουλα και κοτσίδες usb 2.0 plug n play που συνδέονται παντού. Εντυπωσιακή παπαρίτσα, πρέπει να το παραδεχτώ, αλλά δεν νομίζω να θυμάμαι έστω και μία σκηνή μετά από 3-4 μέρες.
Ευτυχώς μόνο που δεν τραγουδούσε και σ αυτό το δακρύβρεχτο δράμα η Σελίν Ντιον πάλι να έχουμε τραγωδίες.

:lol3::lol3::lol3::bow:

ναι ρε,γιαυτο στο ειπα,τα ειχαμε πει και στο αλλο τοπικ…εγω παλι,αλιεν 2 προσκυναω και τουλαχιστον εξολοθρευτης 1-σουπερ καλτ b movie και αβυσσο-sci-fi art…για τις αλλες το συζηταω…

:lol::lol:γαμησε!!

ΑVATAR και μεις,χτες βραδυ…

5 πραματα…πρωτον,οποιος παει,να παει σε αιθουσα με 3d…απλα πραματα…απιστευτο βαθος στην εικονα+ πολλα αλλα που πρεπει να τα βιωσει και δεν μπορω να τα πω εδω…

Περι ταινιας…το στορυ ειναι συμπαθεστατο,το σεναριο μετριο…γενικα ειναι μια μιξη πολλων ταινιων,οπως χορευοντας με τους λυκους,ποκαχοντας και braveheart,τα πιο χτυπητα…αντιμιλιταριστικα μυνηματα,οικολογικες προεκτασεις,ολα απλοικα δοσμενα,υπερ-απλοικα μαλλον…το στορυ προβλεψιμο εξ αρχης αλλα δεν σε πειραζει,χανει ομως στο σεναριο,που σε σημεια κλισεδιαζει ασχημα…ο Καμερον,ειδικα μετα τα 80ς,δεν φημιστηκε νομιζω για τα εξυπνα σεναρια του…σε γενικες γραμμες,περναει ομορφα μηνυματα,με απλοικο τροπο,που μπορει(βσκ σιγουρα) θα ενοχλησει σχεδον τους περισσοτερους σινεφιλ ή αυτους που πανε να δουνε ισως πνευματωδες sci-fi αλα blade runner…στην ουσια βλεπεις την αποικιοκρατια των ευρωπαιων του Κολομβου στην Αμερικη,απλα στον 25ο αιωνα σε ενα αλλο πλανητη,μαζι με ολα τα γραφικα σκηνικα που διαβαζαμε σε βιβλια μικροι…

Σε γενικες γραμμες,δεν ειχα τρελες απαιτησεις,και δεν απογοητευτηκα τοσο πολυ απο αυτο…βεβαια,ο τροπος που ειναι γραμμενο,σιγουρα θα ελκυσει περισσοτερα ατομα ασχετα με το ειδος της επιστημονικης φαντασιας,οπωτε απο αυτη την αποψη,ο Καμερον πετυχαινει αυτο το στοχο…
Δεν προσβαλλει τη νοημοσυνη σου νομιζω,και ειναι ωραιο γενικα που ενα επικο sci-fi βγαινει εχοντας ενα σεναριο Α να πατησει πανω(οσο χρειαζεται βσκ) και δεν ειναι απλα μια συραφη σκηνων δρασης και εφε,οπως transformers κτλ και να περναει-εστω και προφανεστατα- καποια ομορφα μηνυματα…

στα 10,ενα ταληρο θα το επαιρνε στον σεναριακο τομεα,επειδη κανει τα απολυτως απαραιτητα για να μην καταντησει μπλοκμπαστερ της σειρας που βγαινει καθε μηνα-το ειδα και σε πολυ καλη διαθεση,γιαυτο ισως-…

Ομως,μην λεμε μλκιες,το στοιχημα της ταινιας ειναι το τεχνικο μερος και η δραση,οπου το 10 στα 10 ειναι αστειο και πολυ λιγο…

Λοιπον,οτι ταινια με εφε εχετε δει μεχρι τωρα,τραβηξτε της ενα μεγαλο Χ…απλα πραματα,τα εφε της ταινιας ειναι οτι τελειοτερο εχει να παρουσιασει μεχρι τωρα ο κινηματογραφος…
K μιλαμε για επιπεδο,πχ αν μεχρι τωρα τα καλυτερα εφε σε ταινια,ηταν σε βαθμολογια ,ενας αριθμος,που καθε 1-2 χρονια,μια νεα σουπερ εφετζιδικη μηχανη τoν ανεβαζει κανα δυο επιπεδα,(πχ ταξιδι στο φεγγαρι(του 1920)-1,Ματριξ-10,Αρχοντας-12,return of the sith-13 κοκ),τωρα ξαφνικα εκτοξευοντε στο θεο(avatar-50)-ελπιζω να επιασε κανεις το συλλογισμο μου-…

Μιλαμε για εξωφρενικα τελεια δουλεια,που σε αφηνει μαλακα να χαζευεις…ο κοσμος που δημιουργησε ο Καμερον,θυμιζει παλια,τιμια sci-fi με χαμενους πλανητες κτλ,ενα συμπαν απο το 0,ΤΕΛΕΙΑ δημιουργημενο,θυμιζοντας δασος του αμαζονιου βουτηγμενο σε lsd…πλασματα,δεντρα,μυγες,βραχοι,βουνα,ολα ειναι προσεγμενα και αποτυπωμενα στο πανι με απιστευτη ποιοτητα(το high definition format που εχει γυριστει η ταινια ειναι επισης οτι πιο τελειο εχω δει ποτε μου)…ολα αυτα,σε συνδιασμο με το 3d,σε κανουν να νομιζεις οτι οντως βρισκεσαι εκει,μαζι με τους πρωταγωνιστες…
Δεν νομιζω πως θα βγει ταινια,ισως και ποτε,που να ξεπερασει αυτα τα εφε…μιλαμε απλα για την τελεια ψηφιακη εμπειρια…οι εκφρασεις στα προσωπα,τα ζωα,ολα ρε γμτ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΛΑ…επικη κ@υλα και τα μηχανοκινητα mecha των στρατιωτων,ονειρωξη για καθε manga-friend…

Η δραση δεν ηταν για μενα τοσο μεγαλη σε διαρκεια οσο περιμενα…οταν ομως γινοταν ο χαμος,ε γινοταν οντως της κακιας π@@τανας…τρελο πιστολιδι,εκρηξεις,ξυλικια, τα παντα ολα…σε πολλα σημεια της ταινιας χαζογελουσα μονος μου με αυτα που εβλεπα…το 3d μαζι με την τελειοτητα εφε και εικονας προσφερει μοναδικη συγκινηση…

Περι υποθεσης-στορυ ξανα,η ταινια εχει παντως καμποσες πολυ δυνατες σκηνες,που σφιχτηκα οταν τις ειδα,οπως

η φαση με το δεντρο που το καψανε,πολλες σκηνες μαχης που φαγανε βασικους πρωταγωνιστες,το αλογο που καιγοταν και ετρεχε,οι φασεις με τον αναπηρο που πρωτοπερπατησε μεσω του αβαταρ ή που περιεφερε τα σκελετωμενα του ποδια παντου,κτλ,που σε πονανε και σε αγγιζουν…ερμηνειες γενικα καλες ολες,κανενα προβλημα,καλυτερη μαλλον ολων η Σιγκουρνεη-παμε μωρη Ριπλευ αρρωστια!!-Γουιβερ…

Γενικα,πηρε 10 χρονια να γυριστει και φαινεται…τα εφε δεν μπορεις καν να τα πεις εφε στη τελικη,δεν διακρινεις τι ειναι φτιαχτο και τι οχι…ειναι ταινια που παει μπροστα το σινεμα,απο πολλες αποψεις…δυστυχως οχι σεναριακα-αλλα ποιος περιμενει εν ετη 2010 σχεδον να δει το σεναριο που σβηνει ολα τα αλλα-,αλλα οπτικα και τεχνολογικα…νομιζω πως ανοιγει νεους οριζοντες και δυνατοτητες με ολα αυτα που προσφερει…να πατε αμα μπορειτε,δεν θα κλαψετε χρηματα και σιγουρα,100% να το δειτε σε 3d και οχι κανονικα…γιαυτο φτιαχτηκε ουτως ή αλλως…α,επισης,οποιος το κατεβασει για pc επειδη δεν παει σινεμα,να του καει ο σκληρος και μετα να εκραγει η οθονη στη μαπα του:p…

On the bottom line,ταινια που θα ριξει σαγονια,θα κανει οποιον παει με καλη διαθεση και οχι ετοιμος να ξεσπασει εναντιων του κακου χολιγουντ,να νιωσει παλι πιτσιρικι και να δει καποιες πολυ δυνατες σκηνες,να συγκινηθει και να απορροφηθει τελειως,και να περασει γενικα ενα τιμιο σουπερ 2μισαωρο…ειναι ταινια,που διχως αυτο τον οπτικο πλουτο να επαιρνε μετριοτατες κριτικες,ομως εχει γινει τετοια δουλεια,που σε αναγκαζει να υποκλιθεις στους συντελεστες…δεν θυμαμε να εχω ξαναδει ταινια-που ειμαι και sci-fi-καυλος και γκατζετακιας-που να βασιζεται σχεδον ολη μονο στην εικονα και να με συνεπαρει τοσο,ωστε να μην ασχοληθω ιδιαιτερα με το στορυ,σε τετοιο βαθμο…

τα μειον που με χαλασαν:

απο ολα τα κλισε,το μονο που με ξενερωσε πιο πολυ,ηταν το πως τελειωσε,δλδ θα προτιμουσα να πεθαινε ο τυπος,ή κατι τετοιο,να μην ψοφαγε ο ‘‘γαμαω’’ ετσι,και πιο πριν,γενικα να μην επαιζε φλερτ και inter-species erotica…ολα τα αλλα κλισε κτλ,στα @@ μου σχεδον κανονικα,γουσταρα τρουιλα και fun+τα πολυ προφανη μηνυματα(οχι απαραιτητα κακο τοσο,απλα πολυ In your face ρε παιδι μου,αν και τιμια ολα τους)…
Με διαφορετικο σεναριο-πιο δουλεμενο και πρωτοτυπο βσκ- η ταινια θα χτυπαγε το Θεο απο καθε αποψη…(αναμενουμε νεα δουλεια Καμερον,βασισμενη στο manga Battle angel,που μπορει να αγγιξει Θεο τοτε,μιας και το πρωτοτυπο ειναι αριστουργημα)…

τα συν:ΟΛΗ η ταινια σχεδον απο οπτικη- αλλα και σκηνοθετικη αποψη…δεν εχει ξαναβγει τετοιο πραμα…σεβετε το θεατη,του προσφερει ενα τιμιο πακετο διασκεδασης και χαλαρωματος…δεν πας να δεις Bergman ή Rene,πας να δεις Χολυγουντ…

Απο τις ταινιες του Καμερον,το βαζω μετα απο αλιενς,αβυσσο,εξολοθρευτες 1-2(νταξ,στο πολυ ανετο),καλυτερο ομως απο Τιτανικο,αληθινα ψεματα(καρδουλες ταινια),οπτικα ομως τα παταει ολα κατω και τα φτυνει επιδηκτικα-οπως και σχεδον οτι εχει βγει μεχρι σημερα βσκ σε επιπεδο οπτικο-ακουστικο)…
Τιμιο hollywood 2μισαωρο και τελος…

Υ.γ
Πρεπει να αποτιμησω φορο τιμης,τον ‘‘κακο’’ της ταινιας,καρτουν στην ουσια χαρακτηρας,που ομως μασαγε πριονιδια,εκλανε κεραυνους και κατουρουσε οξυ…παραπομπη το ονομα του στον Κουρτζ του Αποκαλυψη τωρα(Κουαριτζ ο δικος μας),θα μεινει γνωστος στην κινηματογραφικη ιστορια ως,[SIZE=“3”]ο ‘‘Γαμαω’’[/SIZE],ο μεγαλυτερος στρατοκ@υλος γ@μιας εδω και χρονια…το τελευταιο μισαωρο της ταινιας του ανηκει και ενα μεγαλο hail απο μενα στη μορφαρα του:

εδιτ:ειμαι ακομα συνεπαρμενος απο τον οπτικο πλουτο που ειδα…ισως με τη παροδο του χρονου να ξενερωσω ασχημα με στορυ και να το θεωρησω χαμενη ευκαιρια για ισως το καλυτερο sci-fi επος ever…δεν νομιζω βεβαια,αλλα κραταω μια πισινη μολις περασει η κ@υλα…τραβατε δειτε το ρε αρκουδεηδες:p

η περιγραφηπου εδωσες ειναι κ-α-τ-α-τ-ο-π-ε-ι-σ-τ-ι-κ-η-!!!:bow2:με βοηθησες πολυ γιατι αναρωτιομουν να παω η να μν παω

…AVATAR…

E-Π-Ο-Σ

Ισως ότι πιο συγκλονιστικό και απίστευτο έχω δει ποτέ μου σε ταινία

Η ταινία δεν υπάρχει παιδια! ΠΑΤΕ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΓΌΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΕ 3D ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Δεν έχω διαβάσει υπόλοιπα ποστς σχετικα με την ταινία και ούτε σκοπεύω γιατί το παραμικρό αρνητικό σχόλιο θα με κάνει να συγχυστώ…

ΜΗ ΤΗ ΧΑΣΕΤΕ

Νομιζω κατι παρομοιο ειχε γινει με τα εφε κ οταν βγηκε το Terminator 2. Μου εχουν πει οτι οταν πρωτοβγηκε, οσοι το εβλεπαν δεν πιστευαν ολα αυτα τα εφε που εβλεπαν. Γενικα ο Καμερον εχει κρατησει τον τομεα των εφε πολυ ψηλα στις ταινιες του. Τους δινει απιστευτη σημασια κ παντα προχωραει το “τελειο” δυο βηματα παραπανω! Το κακο ειναι τωρα οτι εγω εχω ερθει αυτη τη στιγμη στην Αμαλιαδα κ εδω δεν εχει καποιο 3D κινηματογραφο οπως εχει στο Ηρακλειο για να παω κ ουτε Πατρα εχω βρει 3D προβολη. Οποτε περιμενω να παει 7-8 Ιανουαριου, να επιστρεψω να παω να το δω! :frowning: Κ την περιμενα τοσο καιρο να φανταστεις αυτη την ταινια…

Post αγάπης :Ρ

Λοιπόν πήγα κι εγώ να δω το Avatar.

Οπτικοακουστική πανδαισία δεν το συζητώ και πραγματικά ταινία-σταθμός για το σινεμά.

Στα μείον της -που ήταν και αναμενόμενα- τα χαζά κλισέ (με την ομιλία πριν τη μαχη το ελεεινέστερο όλων), η απλοϊκότητα των μηνυμάτων (η απλή ύπαρξη τους δε λεει απολύτως τπτ όλες οι ταινίες έχουν καποιο μήνυμα το ζητημα είναι πόσο θα ξύσεις την επιφάνεια και πόσο έξυπνα θα τα “στήσεις”, κατι αναλογο είπα και για το District 9) και βεβαίως σε θέματα χαρακτήρων, διαλόγων ο Cameron ήταν και θα παραμείνει αμπντάλης.

Ίσως δεν χρειάζεται να περιμένουμε περισσότερα απο μια Cameron ταινία αφού ο ανθρωπος αυτο είναι αυτο προσφέρει: είναι ένας φοβερός παραμυθάς, μαστερ της παραγωγής.

Παρόλα αυτά η ταινία θα μείνει στην ιστορία για όλα όσα (απίστευτα) προσφέρει.

Χαρακτηριστικό της επίσης ότι είναι και αρκετά “οικογενειακή” αποφευγοντας την υπερβολική βία πραγμα που σημαίνει ότι θα την δει και ευρύτερο ηλικιακό φάσμα.

Μια χαρά περάσαμε την Κυριακή στο Άβαταρ. Άκρως διασκεδαστικό το ταινιάκι και καλή φάση το τρισδιάστατο του πράγματος.

Άντε, τώρα που την έκανε την επανάσταση ο Κάμερον, γιααααα να δούμε σιγά σιγά καμιά πραγματικά ολοκληρωμένη και σοβαρή ταινία μ’ αυτό το φορμάτ!

Ακουσα οτι αυτην την τεχνολογια θα την εκμεταλευτει στην επομενη ταινια του ο Αγγελοπουλος γιατι λεει θελει να δωσει περισσοτερο βαθος στις σκηνες δρασης του.

Πήγα χτες και είδα το avatar…Αν και πήγα αρκετά προκατειλλημένος για το στόρυ του Κάμερον κλπ μπορώ να πω ότι ήταν σουπέρμπ. Πέρα από τα εκπληκτικά εφέ , χρώματα αλλά και την 3d εικόνα,η ταινία πιάνει θέματα όπως η απληστία του ανθρώπινου γένους ,η εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου , ο “εκδημοκρατισμός” των “πρωτόγονων” , η επικράτηση των στρατόκαυλων και των παντελώς ανήθικων καπιτάλων .
Νομίζω πως ο Κάμερον δείχνει με αρκετά απλό τρόπο την πορεία της αμερικής και του δυτικού κόσμου κατεπέκταση. Αποικιοκρατία, εκδημοκρατισμός, εκμετάλλευση, καπιταλισμός , αυτοκαταστροφή. Το θέμα αν μη τι άλλο επίκαιρο όσο τπτ άλλο. Σαν άνθρωποι το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να αγοράζουμε. Οι κουβέντες περί κοινωνίας,συνείδησης, εξέλιξης , σύνδεσης με τη φύση, ισορροπίας με το φυσικό περιβάλλον πρέπει να γίνουν το πρώτο μας μέλημα και αυτό τονίζει ο Κάμερον.
Να τη δείτε!

και εγώ θα πάω να το δω. δόξα κ τιμή στον Βαγγέλη που εν τη απουσία μου εξακολουθεί να στηρίζει τον κινηματογράφο και όχι το xbox πχ…

Mε τιμάει που το κατεβάζω τωρα για να το δω και δεν θα ασχοληθώ να το δω στον κινηματογραφο; :stuck_out_tongue: