Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Λοιπόν πήγα κι εγώ να δω το Avatar.

Οπτικοακουστική πανδαισία δεν το συζητώ και πραγματικά ταινία-σταθμός για το σινεμά.

Στα μείον της -που ήταν και αναμενόμενα- τα χαζά κλισέ (με την ομιλία πριν τη μαχη το ελεεινέστερο όλων), η απλοϊκότητα των μηνυμάτων (η απλή ύπαρξη τους δε λεει απολύτως τπτ όλες οι ταινίες έχουν καποιο μήνυμα το ζητημα είναι πόσο θα ξύσεις την επιφάνεια και πόσο έξυπνα θα τα “στήσεις”, κατι αναλογο είπα και για το District 9) και βεβαίως σε θέματα χαρακτήρων, διαλόγων ο Cameron ήταν και θα παραμείνει αμπντάλης.

Ίσως δεν χρειάζεται να περιμένουμε περισσότερα απο μια Cameron ταινία αφού ο ανθρωπος αυτο είναι αυτο προσφέρει: είναι ένας φοβερός παραμυθάς, μαστερ της παραγωγής.

Παρόλα αυτά η ταινία θα μείνει στην ιστορία για όλα όσα (απίστευτα) προσφέρει.

Χαρακτηριστικό της επίσης ότι είναι και αρκετά “οικογενειακή” αποφευγοντας την υπερβολική βία πραγμα που σημαίνει ότι θα την δει και ευρύτερο ηλικιακό φάσμα.

Μια χαρά περάσαμε την Κυριακή στο Άβαταρ. Άκρως διασκεδαστικό το ταινιάκι και καλή φάση το τρισδιάστατο του πράγματος.

Άντε, τώρα που την έκανε την επανάσταση ο Κάμερον, γιααααα να δούμε σιγά σιγά καμιά πραγματικά ολοκληρωμένη και σοβαρή ταινία μ’ αυτό το φορμάτ!

Ακουσα οτι αυτην την τεχνολογια θα την εκμεταλευτει στην επομενη ταινια του ο Αγγελοπουλος γιατι λεει θελει να δωσει περισσοτερο βαθος στις σκηνες δρασης του.

Πήγα χτες και είδα το avatar…Αν και πήγα αρκετά προκατειλλημένος για το στόρυ του Κάμερον κλπ μπορώ να πω ότι ήταν σουπέρμπ. Πέρα από τα εκπληκτικά εφέ , χρώματα αλλά και την 3d εικόνα,η ταινία πιάνει θέματα όπως η απληστία του ανθρώπινου γένους ,η εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου , ο “εκδημοκρατισμός” των “πρωτόγονων” , η επικράτηση των στρατόκαυλων και των παντελώς ανήθικων καπιτάλων .
Νομίζω πως ο Κάμερον δείχνει με αρκετά απλό τρόπο την πορεία της αμερικής και του δυτικού κόσμου κατεπέκταση. Αποικιοκρατία, εκδημοκρατισμός, εκμετάλλευση, καπιταλισμός , αυτοκαταστροφή. Το θέμα αν μη τι άλλο επίκαιρο όσο τπτ άλλο. Σαν άνθρωποι το μόνο που ξέρουμε να κάνουμε είναι να αγοράζουμε. Οι κουβέντες περί κοινωνίας,συνείδησης, εξέλιξης , σύνδεσης με τη φύση, ισορροπίας με το φυσικό περιβάλλον πρέπει να γίνουν το πρώτο μας μέλημα και αυτό τονίζει ο Κάμερον.
Να τη δείτε!

και εγώ θα πάω να το δω. δόξα κ τιμή στον Βαγγέλη που εν τη απουσία μου εξακολουθεί να στηρίζει τον κινηματογράφο και όχι το xbox πχ…

Mε τιμάει που το κατεβάζω τωρα για να το δω και δεν θα ασχοληθώ να το δω στον κινηματογραφο; :stuck_out_tongue:

περιμένω ποστ lupin για να σε βρίσει λίγο:p
Απλά δεν γίνεται να το δεις εκτός κινηματογράφου. Χάνεις έτσι την αίγλη της ταινίας.


Now playing: Machine Head - Aesthetics Of Hate
via FoxyTunes

Αν ισχύει αυτό που λες τότε είναι μια κακή ταινία οπότε μικρό το κακό… :slight_smile:

Βέβαια μπορεί να γίνει και το αντίθετο, δλδ να την δεις τώρα και να σου αρέσει τόσο ώστε να την δεις και στον κινηματογράφο. Για μένα καλό θα ήταν να την δεις εξαρχής εκεί, αλλά γούστα είναι αυτά.

Βασικά εγώ το λέω με την λογική πως αν μια ταινία δεν έχει να μου δώσει κάτι παραπάνω από καλά εφέ δεν μου λέει κάτι. Αν το σενάριο και η πλοκή της λένε θα μου αρέσει είτε στο σινεμά είτε στην τηλερόαση. Αν δεν λένε, όσα καλά εφέ και να έχει δεν σώζεται.

τότε ναι πάω πάσο.:smiley:

νταξ, μία ταινία όμως δεν είναι μόνο το σενάριο και η πλοκή της. ο κινηματογράφος διεγείρει περισσότερες αισθήσεις.

ειδα το antichrist πριν λιγο καιρο. γαματο ηταν.
ηταν και η γκομενα πολυ γαματη μια τετοια θελω να βρω
να “τον παιζει” μεχρι να βγαλει αιμα:)
αυριο θα δω η “εποχη των παγετωνων 2” στον αντεννα
εχω δει το 1και το 3 ωραια και τα 2
το 3 ηταν καλυτερο

Γαμηστεροτατη ταινια! Με εκανε σκατα για πολλες ωρες μετα! Μακαρι να υπηρχαν κ αλλες τετοιες…

δεν ξερω τι ακριβως ηθελε να πει ο ποιητης :-k εχει πολλες ερμηνειες το κολπο
πρεπει να το ξαναδω
παντως δεν το βαρεθηκα σε καμια στιγμη
οντως σε καποιες φασεις με στριμωξε στο τοιχο
πολυ δυνατη ταινια8)

Ειδα χτες το Η Κληρονομος το ελληνικο. Σπανια βλεπω ελληνικες ταινιες στοι σινεμα, αλλα πηγα με τον πατερα μου και ειπαμε να το δουμε που εχει και σχεση με μπαλα που γουσταρουμε. Καλο ηταν, οχι κατι τρελο αλλα βλεποταν και παρουσιαζε και σε αρκετα αληθοφανη βαθμο καποια στοιχεια του ελληνικου ποδοσφαιρου και της κουλτουρας γυρω απο αυτο.

Ειδα το αβαταρ την τριτη και μου αρεσε παρα πολυ.
Επισης ειδα και την κληρονομο και ακομα κλαιω τα 9 ευρω.

Soul Kitchen του Φατίχ Ακίν.

Άψογη σκεπτόμενη κωμωδία χωρίς πολλές από τις συνηθισμένες υπερβολές. Καλοί ηθοποιοί και ούμπερ κουλ χαρακτήρες, και πάνω απόλα φοβερή μουσική. Να πάτε να τη δείτε.

μολις γυρισα απο το αβαταρ,που το ειδα σε 3D.καταπληκτικη ταινια,ειδικα οι σκηνες μαχης,φοβερες.εγινα και ρεζιλι στο σινεμα.:oops:

γιατι?
εγω ειδα το “χριστουγεννιατικη ιστορια” με τον Σκρουτζ και φωνες απο Τζιμ Καρευ και Γκαρυ Ολντμαν
ωραια ταινιουλα και εξυπνη 8)