Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

To θεό τον Waits στο Parnassus πώς και δεν τον σχολιάσαμε? Τι μορφή είναι αυτή… Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ιδανικότερο για το ρόλο… Αγάπες μεγάλες…

Το 'δα κι εγώ το Imaginarium. Επιτέλους είδα μια καλή ταινία στο σινεμά. Πανέμορφη φωτογραφία και σκηνικά (τελείως Monty Python σε φάσεις), οι ηθοποιοί ένας κι ένας (η κοπελιά μού θύμισε ελφάκι:p), το σενάριο λίγο χαοτικό, η μουσική απίστευτη… Ωραία πράματα.

ισχυει οτι το district 9 περναει αντι-ρατσιστικο μηνυμα?κατι τετοιο μου ειπαν,ή κανω λαθος?

ναι το οτι και οι εξωγηινοι “”"“άνθρωποι”"""" ειναι και αυτοι και εχουν δικαιώματα… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

τζακσον ειναι αυτος ολο και κατι κουλο θα εβαζε στο σεναριο

περα απο την πλακα παντως η ταινια τα σπαει δες την… :wink:

λογικα θα παω να την δω.

To district 9 καυτηριαζει το απαρχαητ,μεσα απο ξεκαθαρους συμβολισμους,δεν περναει ιδεες οτι οι εξωγιηνοι εχουν ιδια διακιωματα με μας,καμια σχεση…δες το παντως,η ταινια ειναι απο τα καλυτερα sci-fi της δεκαετιας μας ως τωρα,αριστουργημα…(και με παμπολες αναφορες σε industrial σκηνικα,akira,manga,sci-fi 50s και απειρα αλλα που θα εκανα ποστ 3 σελιδων για να τα αναφερω)…

Είδα χθες το New Moon, λόγω προτίμησης της παρέας.
Έπικ φέηλ.

ταινία δίκοπο μαχαίρι…σε μερικούς άρεσε και σε άλλους όχι.Πολύ νόημα με συμβολικές σκηνές.Εμένα μου άρεσε αν και σε σημεία γινόταν αρκετά κουραστική

τελικά συμφωνούμε όλοι οτι το new moon ήταν πατάτα έτσι;
FUCK TWILIGHT

Ειδα στο σινεμα το 2012. Αν και δεν με εψηνε στην αρχη, και ενας λογος ηταν οτι ο σκηνοθετης Roland Emmerich εχει σκηνοθετησει και το The Day After Tomorrow και πιστευα οτι θα ειναι το ιδιο πραγμα. Τελικα μετα απο προτροπη γνωστων αποφασισα να παω να το δω και η ταινια ηταν παρα πολυ καλη. Αν και ειχε καποιες υπερβολες σε σκηνες και πολυ αμερικανια σε σημεια στο σεναριο και αυτο μου την εσπασε, τα εφε δεν παιζοντουσαν…8O Απλα φανταστικα, τα καλυτερα που εχω δει σε αυτο το ειδος ταινιων με καταστροφες κτλ…Σε επιανε δεος με αυτα που εβλεπες, ηταν ταινια για μεγαλη οθονη. Αξιζε τον κοπο και με το παραπανω. Το προτεινω ανεπιφυλακτα, συγκλονιστικα εφε.

ειδα και γω district 9
και τα σπασε

υπομονη 3 χρονια λοιπον…

ειδα το district 9 χτες βραδυ. στην αρχη ελεγα οτι κλαιω τα λεφτα μου και το χρονο μου. ηταν σα να εβλεπα πολεμικη ανταποκριση του αλτερ με το γιωργο φιλιπακη!!!
μετα βετιωθηκε πολυ. το μηνυμα που θελει να περασει το περναει και μαλιστα πολυ καλα, οτι ο κοσμος ακομα και χωρις τους εξωγηινους ετσι ειναι… παντα κρυβονται συμφεροντα πισω απο αυτο που στον κοσμο προβαλλεται ως βοηθεια και σωτηρια ή ακομα απλο ενδιαφερον για καποιον που το εχει αναγκη…

ο district 9 ωραια ταινια οντως

ον τοπικ :
Τελειωσα την πενταλογια :stuck_out_tongue: :

(Mε τιτλο rave for the grave…αλλη καηλα…και με ζομπι να κανει ωτοστοπ!επισης ωραια η σκηνη με τα strompo lights)

Αυτή η σειρά ταινιών, είχε παλιά Ελληνικό τίτλο ‘‘Τα Ζόμπι Δεν Έιναι Χορτοφάγα’’:p:!:

τα καλυτερα νουμερα ειναι τα 2 πρωτα

το τριτο μετριο

το 4 και το 5 κατω του μετριου

το 4 δεν ειναι το νεκροπολις?

500 days of summer

ΑΨΟΓΟ

οντως οτι καλυτερο παιζει σε αυτο το στυλ ταινιων
αληθινο
εξυπνο

εμπνευσμενο soundtrack
ομορφη σκηνοθεσια (η σκηνη με το χωρο στο παρκο σου φτιαχνει τη διαθεση για μια βδομαδα…)
υπεροχο πρωταγωνιστικο διδυμο (Αγαπαμε Ντεσανελ)

γενικα προτεινεται ανεπιφυλακτα

Ο Προφήτης

Γαλλική 2.30ή ταινία , με θέματολογία την προσπάθεια επιβίωσης ενός νέου Άραβα στις γαλλικές φυλακές που κατά κύριο λόγο επικρατεί η Κορσική Μαφία…Παραγωγή , σκηνοθεσία κλπ είναι κλασσικής ευρωπαικής ταινίας … Γενικά είχε πολλούς συμβολισμούς η ταινία , αλλα ήμουν πολύυυ κουρασμένος για να τις πιάσω … Όποτε αν είστε έτοιμοι , να τους καταλάβετε , μπορεί να γίνει και αγαπημένη σας , αλλιώς μαλλον θα σας κουράσει και λόγω μεγάλης διάρκειας …

Πήγα σινεμά μετά απο πολυυυυ καιρό, μου είχε λείψει. Η πρόθεση ήταν το District 9, λόγω έλλειψης εισιτηρίων όμως καταλήξαμε στο Imaginarium of Doctor Parnassus.

Δεν ήξερα τίποτα πριν για την ταινία, πέραν οτι είναι σκηνοθετημένη απο τον Terry Gilliam, λόγος απο μόνος του ελκυστικός για μένα. Έρχονται και Χριστούγεννα, τέτοιες ταινίες είναι ό,τι πρέπει. Το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό μπορώ να πω, εκπληκτικά σκηνικά και ατμόσφαιρα (όπως αναμενόταν), ενώ η παρουσία του Tom Waits ήταν μεγάλη - και ευχάριστη - έκπληξη.

Ωστόσο εκεί που έλεγες πως πάει να γίνει ταινιάρα, στο χάλαγε. Μάλλον το σενάριο ήταν ελλειπές, ή αυτό το κάτι παραπάνω, γενικά κάτι εμπόδιζε την ταινία απο το να γίνει ταινιάρα και να τη θεωρήσω τελικά μια όμορφη ταινία, απο κείνες που βλέπεις και περνάει ευχάριστα η ώρα.

Πάντως, ναι, μας λείπουν τέτοιες ταινίες. :wink:

edit. Η σκηνή με τους μπάτσους που χόρευαν πέρα απο Pythonική ήταν και επίκαιρη και γενικά, τα έσπαγε!

Εκπληκτική σκηνή και όντως Pythoνική. Γενικά η ταινία είναι η καλύτερη από την εποχή του Χαμός και της πουτ…ας το κάγκελο στο Σαν Φραντσίσκο αλλά πάλι είναι λίγη για Gilliam. Ο άνθρωπος έχει κάνει Brazil, 12 Monkeys και Τhe Fisher King. Τί να λέμε τώρα.