Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

The Imaginarium of Doctor Parnassus…Μου αρεσε παρα πολυ! :smiley: Ντεπ,Λετζερ…τι να λεμε τωρα;Ηταν ολοι καταπληκτικοι και η πλοκη απιστευτη και εντελως πρωτοτυπη και τα σκηνικα παραμυθενια.Δεν εχω λογια να πω κατι παραπανω.Σας συνιστω να το δειτε :slight_smile:

Mαλλον θα παω να το δω σημερα με το αμορε. :oops:

αύριο για το αμόρε και μένα:oops::oops::oops:

κι εγω με το αμορε πηγα ετσι για να μαθετε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Τι στο δαιμονα;Ουτε ρομαντικη ταινια να ηταν…:stuck_out_tongue:

Whatever works : Το στορυ ειναι ένας ηλικειωμενος περιεργος ( πολυ περιεργος :stuck_out_tongue: ) καθηγητης φυσικης , που αντιθετα με την φυση του …εν τέλει σχετίζεται με μια κοπελα 40 χρόνια νεότερη του και 150 ποντους ΙQ (τουλάχιστον ) κατωτερη του :stuck_out_tongue: .

Απο θέμα διαλογων και σκηνοθεσίας μου θύμισε ΠΟΛΥ θεατρική παράσταση . Το σεναριο φυσικά δεν έχει να πει κάτι , αλλά ο σκοπος του Γουντι Αλεν μάλλον ήταν για πολλοστή φορά η παρουσίαση των ιδεων του , της κοσμοθεωρίας του , των κακως κειμενων μ ένα κωμικό τρόπο κλπ κλπ … απ αυτην την οπτική νομίζω οτί η ταινία ειναι απόλυτα επιτυχημένη … οποτε την προτεινω :stuck_out_tongue:

Βtw τελευταία αρχισα να πηγαινω στους κινηματογραφους του κέντρου και μερικοί γαμουν … δεν πρόκειται να ξαναπατησω νομιζω σε ster , village κλπ κλπ … ( εξαιρειται η πάτρα που δεν εχει και τπτ αλλο )

Δεν μενεις Πατρα εσυ ? Ετσι εχω μαθει :-s

Με ανακάλυψαν ?! 8)… Πατρα μένω τωρα λόγω σχολής , αλλά απο Αθηνα είμαι …

Eιδα την ταινια σημερα τελικα.Ενω ειχε απιστευτα σκηνικα και φωτογραφια σε στιγμες,
γενικοτερα σε μπερδευε λιγο σαν ταινια.Δεν καταλαβαινες ακριβως τι ηθελε να τονισει
ο σκηνοθετης.
Εν ολιγοις ουτε μουφα ουτε ταινιαρα.Κατι το ενδιαμεσο με ταση προς το καλη/πολυ καλη.

Είδα το 500 μέρες με την Σάμερ…Περισσότερο ρομαντική αντικομεντί είναι…καμμιά σχέση με γλυκανάλατες αμερικανιές…γλυκιά, έξυπνη, τρυφερή, πρωτότυπη και πραγματεύεται τόσο καλά αυτό το ρημάδι το θέμα των σχέσεων και του έρωτα…αποκλείεται να μην σας φέρει αντιμέτωπους και με δικά σας βιώματα και δικές σας εμπειρίες…δεν παίζει πραγματικά…πολύ καλές ερμηνείες και indie soundtrack με smiths να κυριαρχούν…Παραδόξως παίζεται μόο σε μια αίθουσα στο Έμπασσυ στο κολωνάκι…

District 9

Sci - Fi film, που μαζεύει πολλά πραγματούδια! Εξωγήινους, κοινωνικό σχολιασμό και ξέφρενη δράση. Σε μερικά σημεία ήταν και λίγο κλισέ, αλλά σε γενικές γραμμές αξιόλογο έργο. Στα + η ψευδό-ντοκιμαντερίστικη προσέγγιση στη σκηνοθεσία.

ειδα και γω τον δοκτωρα parnassus

και γω βγηκα με αναμεικτα συναισθηματα

πανεμορφα σκηνικα
ωραιοι ηθοποιοι και ερμηνειες
αλληγοριες
πνευμα pythons σε ορισμενες σκηνες

αλλα το σεναριο ηταν οντως λιγο χαωτικο
ισως ο θανατος του ledger να εχει να κανει με αυτο
καθως η παραγωγη απο τι διαβασα της ταινιας ειχε σταματησει για αρκετους μηνες
και υστερα προσπαθησε να μπαλωσει οτι μπορουσε με τους υπολοιπους ηθοποιους

anyway
ενα μοναδικο παραμυθι απο εναν απο τους τελευταιους παραμυθαδες
που επιλεγει συνεχεια να μην κινειται σε ασφαλεις δρομους…

Κι εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτη η ταινια.Μαλλον επειδη ηταν αληθινη.Ειχα βαρεθει να βλεπω χαζοκομεντι που παντα γινεται το σωστο στο τελος.

Ειδα και εγω το’‘The Imaginarium of Doctor Parnassus’’
Αρκετα καλο το ολο συνολο.Ο λετζερ πολυ καλος,οπως κ οι ντεπ,λο,φαρελ.
η λιλι ηταν ΚΑΥΛΑ.Σαν ταινια ηταν αρκετα καλη και εδειχνε οτι η ουσια της ζωης αποτελειτε απο τα απλα πραγματα και οχι απο τα πραγματα που θεωρουμε ιδανικα οπως η αθανασια.Την προτεινω…

Ποιος ειναι ο αγγλικος τιτλος παιδες ?

Ωραια νοηματα ειχε ναι,απλα αυτο που ειπε και o signal.
Εχανε το σεναριο λογω του θανατου του Λετζερ…

(500) Days of Summer.
Κυκλοφορεί γενικώς…

Είδα το “The Imaginarium Of Doctor Parnassus”…το οποίο έγινε μία από τις αγαπημένες μου ταινίες :smiley: μου άρεσε τρελά όλη αυτή ιδέα με την φαντασία κ το πώς απεικονίστηκε…που είναι σα να μπαίνεις σε έναν άλλο κόσμο…τέλειο!

ειδε κανεις το actichrist??? αν δεν
βαριεται καποιος ας πει μια γνωμη

Δεν μου άρεσε.
:stuck_out_tongue:

The Imaginarium of Doctor Parnassus.
Είχα καιρό να δω τόσο καλή ταινία στο σινεμά, αλλά και γενικά.
Χιθ,Λο,Ντεπ,Φάρελ ο ένας καλύτερος από τον άλλον, αν και Λο και Ντεπ έπαιξαν πιο λίγο.Σκηνικά, και γενικά όλο το concept απίστευτο, σούρεαλ όσο δεν πάει, με ωραία νοήματα.Στα + και το πρωτότυπο σενάριο.

Στα -(που με χάλασε ελάχιστα ως καθόλου), λόγο θανάτου του Χιθ, προσπάθησαν να γίνουν αλλαγές, και μπαλώματα στην ταινία που ίσως να έχασε σαν σύνολο.Αλλά και πάλι τρομερή.
Πηγαίνετε να την δείτε αξίζει κάθε ευρώ.


Now playing: Biffy Clyro - Shock Shock
via FoxyTunes

District 9.

Koινωνικό-επιστημονικής φαντασίας θα το χαρακτήριζα. Όπως είπε κι ο N.W.O.O.F.G.M. λίγο κλισέ σε κανά δυο σημεία, αλλά δε βλέπεις και πολλά έργα με εξωγήινους που να έχουν και βαθύτερο νόημα.

Αλλά και για τους λάτρεις του “πίου-πίου” συνιστάται… Ειδικά το τελευταίο μισάωρο…