Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Γαμώτο πρέπει να πάω να το δω, μυρίζομαι ενδιαφέρουσα κουβέντα γαμώ τα σπόιλερ σας.

Εγω να σας χαλασω το σερι να πω πως ειδα το Judge, ηταν οκ, τιποτα το φοβερο. Κλασικος Νταουνεη, θα μπορουσε να ηταν και ο Τονυ Σταρκ και να μην καταλαβαινα διαφορα.

Dead δεν ξέρω αν το τόνισα όσο έπρεπε, αλλά δεν την θάβω την ταινία, αντίθετα είπα πως ήταν πολύ καλή αλλά όχι αριστούργημα. Επίσης δεν βάζω κανένα ταβάνι όσον αφορά στην γενική ύπαρξη κοινωνικού σχολίου σε ένα έργο, αυτό θα έλειπε.

Απλά, το συγκεκριμένο κοινωνικό σχόλιο έτσι κι αλλιώς μου φαίνεται ακίνδυνο (aka και τι με νοιάζει εμένα αν οι γείτονες το παίζουν υψηλή κοινωνία ενώ στην πραγματικότητα τσακώνονται), οπότε όσο καλά κι αν χτίζεται το φιλμ πάνω σε αυτό (που το κάνει), δεν το θεωρώ ικανό από μόνο του να την απογειώσει. Πιστεύω θα απογειωνόταν πολύ περισσότερο αν έπαιζε με τα ψυχολογικά όρια των πρωταγωνιστών (αλλά και των δεύτερων ρόλων) και έστηνε μια πιο δυνατή μάχη μεταξύ προσωπικοτήτων.

Ναι δεν είπα πως την έθαψες. Το σχόλιο μου ήταν λίγο πιο γενικό, δεν αφορούσε δηλαδή την αντιμετώπιση της συγκεκριμένης ταινίας.

Ε δεν τόσο απλά τα πράγματα στο Gone Girl.

(sorry και πάλι για τα spoiler αλλά θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες σκηνές της ταινίας. Προτείνω να ανοίξει thread αφού η κουβέντα έχει πιάσει αρκετές σελίδες και να μεταφερθούν τα πάντα εκεί)

[SPOILER]Εδώ έχουμε με εντελώς τοξική σχέση. Δεν είναι απλά οι γείτονες σου που μαλώνουν. Προσωπικά νομίζω ότι παίζει πολύ αποτελεσματικά με τα ψυχολογικά όρια των πρωταγωνιστών. Και πάλι θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες σκηνές.

Όλο αυτό είναι ένα ψυχολογικό παιχνίδι, άλλωστε ως τέτοιο ξεκινάει με το γράμμα “clue one” που αφήνει η Amy, συνέχεια των πιο αθώων παιχνιδιών που έπαιζαν μεταξύ τους. Η Amy ουσιαστικά ήθελε να καταλάβει ο άντρας της πως του την έχει στημένη και τον εκδικείται για την απιστία του. Απλά δεν ήθελε να του δώσει τον τρόπο να ξεφύγει από όλο αυτό.

Το σχέδιο της Amy παίρνει την τελική του μορφή όταν βλέπει την συνέντευξη του άντρα της στην τηλεόραση. Σε αυτήν αναγνωρίζει τον εαυτό της επειδή βλέπει ότι ο Nick έχει καταλάβει, όπως η ίδια ήθελε, το σχέδιο της για να τον καταδικάσει σε θανατική ποινή και ξεκινάει ένα δικό του παιχνίδι. Αναγνωρίζει την υποκρισία του και εκείνη την στιγμή τον ερωτεύεται ξανά από την αρχή.

Ένας από τους λόγους που ο Νικ δεν την σκοτώνει στο τέλος είναι επειδή στην πραγματικότητα δεν θέλει να χάσει στο παιχνίδι. Στην συνέντευξη που δίνει στην αντίστοιχη… Τατιάνα της πόλης τους σε μια φάση τρομάζει την Amy επειδή φαίνεται έτοιμος να κάνει αποκαλύψεις. Την κοιτάει στα μάτια και αφού την βλέπει να παγώνει λίγο, ευχαριστημένος γυρνάει και λέει πόσο χαρούμενοι είναι και οι 2 τους για το παιδί που έρχεται. Το παιχνίδι ποτέ δεν σταματά.

Δεν είναι μόνο η υποκρισία που βγάζουν προς τα media. Είναι αυτό το ψυχολογικό παιχνίδι που έχουν στήσει μεταξύ τους που απογειώνει την ταινία. Αν υπάρχει σημείο που όλο αυτό χάνει λίγο είναι στην ερμηνεία του Affleck που εντάξει καλός είναι, και εδώ μάλλον καλύτερος από ποτέ, αλλά έχει μάλλον χαμηλό ταβάνι υποκριτικά.
[/SPOILER]

Μου προξενεί τρομερή απορία το ότι έχουμε δυο σελίδες σπόιλερ και συζήτησης για μια ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΒΑΡΕΤΗ ΤΑΙΝΙΑ λες και είναι Η Έβδομη Σφραγίδα.

Ουαου τι ανατροπές, για Όσκαρ η Ρόζαμουντ Πάικ (λες και το Όσκαρ είναι κανένας τίτλος τιμής), ουάου αιχμηρή κοινωνική κριτική (για το αυταπόδεικτο και αξιωματικό, ότι η οικογενειακή αλήθεια είναι πολύ διαφορετική από αυτή που το ζευγάρι δείχνει και ότι η κοινή γνώμη ΣΤΙΣ ΗΠΑ χειραγωγείται από τα ΜΜΕ - τι λε ρε Φίντσερ, μας έβαλες τα γυαλιά δικέ μου!)

Έχουμε ξεμείνει από σινεμά της προκοπής μου φαίνεται και πάμε να βγάλουμε υπαρξιακά αριστουργήματα από το πουθενά.

…σου φαίνεται, ε; :stuck_out_tongue:

Ελα Nameless νομίζω είσαι ηθελημένα υπερβολικός.
Και με ένα απλό θέμα μπορεί να βγάλει κάποιος έξοχο αποτέλεσμα.

Δεν άνοιξε και τόσο μεγάλη κουβέντα στην πραγματικότητα, εγώ διαφώνησα στο ότι είναι αριστούργημα και κάποιοι μου απάντησαν με τα δικά τους επιχειρήματα.

Μετά το ποστ nameless σκύβω το κεφάλι από ντροπή που τόλμησα να βρω αριστούργημα μια τόσο βαρετή ταινία που δεν κάνει ούτε μια νέα αποκάλυψη για την ζωή στην Αμερική του σήμερα. Από εδώ και πέρα όποιος θεωρεί αριστούργημα ταινία που βγήκε μετά την έβδομη σφραγίδα θα του απαγορεύεται να ποστάρει σε αυτό το thread. It’s only fair.

[SPOILER]Ο ελιτισμός που βγάζεις στα κινηματογραφικά κάποτε ήταν γραφικός, αργότερα έγινε αστείος, σήμερα είναι απλά γελοίος. Keep it up!!!

:thumbup:
[/SPOILER]

Καλά δεν είχα σκοπό να συζητήσω με σένα ούτως ή άλλως. Απορώ ώρες ώρες που δεν έχεις και νουμεράκι στο τέλος του νικνέημ. Πούλο τώρα

Παιδιά δε χρειάζεστε να εξάπτεστε. Εγώ απλά είπα ότι μου φάνηκε εξόχως βαρετή. Φυσικά και με απλά θέματα μπορείς να βγάλεις εξαιρετικό αποτέλεσμα - απλά από τη συζήτηση εδώ εγώ κατάλαβα ότι θεωρούμε την κοινωνική κριτική της ως το σημείο που την κάνει αριστούργημα. Ε, ναι, όχι.

Μαλάκα nameless σκέφτηκες ποτέ να γίνεις μπάτσος; Την μαλακισμένη συμπεριφορά την έχεις ήδη. Τα υπόλοιπα τυπικά είναι.

Πρέπει να είσαι ο πιο ετοιμόλογος παλίκαρος στας Σέρρας εσύ.

Τι τα θες… έτσι άξεστοι είμαστε εδώ στην επαρχία.

δεν φτάνει που θάψατε το μοναδικό σοβαρό ποστ που εχω κάνει ολα τα χρόνια για τον θάνατο του μπαρμπή, μαλώνετε κιόλας. γίδια γαμώ.συνέλθετε

[SPOILER]και δεν εχω δει και την ταινία να πιάσω οτι λέτε[/SPOILER]

Άστους ρε να πλακωθούνε λίγο ν’ ανάψουν τα αίματα. Άιντε γιατί μας έφαγαν οι αβρότητες και τα “όου, αγαπητέ συμφορουμίτα, μη με παρεξηγήσετε αλλά είμαι υποχρεωμένος να διαφωνήσω εντόνως με την άποψή σας, έτσι είναι, δεν είναι έτσι, πως;”

βρε εδω διπλά τα εχω τα ποπ κορν. αλλά να βρουν και λογο.αυτα τωρα ειναι μαλακιες

Ενώ το να αρπάζεσαι με κάποιον σε ένα φόρουμ για οποιονδήποτε άλλο λόγο, είναι λογικό.Το έχω κάνει, χάσιμο χρόνου είναι και μαλακία. :stuck_out_tongue: Συνεχίστε.

Άντε γελάσαμε, διασκεδάσαμε, ας σβήσει κανένας mod τις τελευταίες παπαρίτσες μας τώρα να γίνει το thread ανθρώπινο και πάλι.

ωπα !

εδιτ: οκ ας μην τα σβήσουμε γιατί είναι και αργά και βαριέμαι, ας αρκεστούμε στο να λήξει εδώ σαν μεγάλα παιδιά που είμαστε.

Ο νέημλες άσκησε κριτική στην ταινία, ασχέτως αν σε κάποιους ξένισε. Όλα μες στο πρόγραμμα είναι. Αν αναφέρεσαι στους χαρακτηρισμούς εις βάρος σου, εντάξει, πάω πάσο. Αλλά μην πάτε να κάνετε θέμα απ’ το τίποτα. Φιλικά πάντα.

έδιτ: σόρρυ για τα λάθη. ;p

Απλά κρατήστε ότι όταν συμφωνούμε με κάποιους γινόμαστε quote στα δικά τους posts, αλλά όταν διαφωνούμε γινόμαστε “γελοίοι ελιτίστες”. Δεν πειράζει, καλή καρδιά αγάπες μου.