Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

χμμ την κοιλια δεν την προσεξα, αντε λιγο με την κυραφοιτητρια λιγο αλλα γενικως δεν ειχα θεματα με το pacing.

για το 2, γιαπ, συμφωνω, αλλα μεσα στην ταινια δε με ενοχλησαν αυτα τα winks. To τελευταιο ομως ηταν αρκετα cringeworthy

Winona και Κeanu? Welcome back 1992 :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Είδα χθες το Mission Impossible και θα συμφωνήσω με τον Dead. Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση με τις άλλες 4 ταινίες (εξαιρω την πρώτη που ήταν πολύ καλή για την εποχή της). Ειδικά στο πρώτο μισό δεν παίρνεις ανάσα. Τα plot twists είναι καλά, γενικά το σενάριο είναι στρωτο και κατανοητό για Mission Impossible, καλά χτίσιμο χαρακτήρων δεν περιμέναμε, ίσως ένα πιο δυνατό φινάλε, αλλά μετά από τόσο σφυροκόπημα που σου χει κάνει η ταινία, το συγχωρείς. Πολύ καλό καστ, θεωρώ ειδικά πως η Αντζελα Μπασέ πρέπει να αξιοποιηθεί σε τέτοιους ρόλους, το έχει.

images

Eπαναπροβολή για τα 50 χρόνια της ταινίας αυτή τη βδομάδα, μετά την προβολή της ειδικής επεξεργασμένης ψηφιακά κόπιας στην Κάννες πρόσφατα… δεν έχω να πω κάτι που δεν έχει ειπωθεί, είναι μια ταινία - ορόσημο για τον κινηματογράφο γενικότερα και όχι μόνο το sci-fi είδος, από αυτές που άλλαξαν το σινεμά για πάντα!
Η σκηνοθεσία είναι Kubrick (αυτό και μόνο του αρκεί και δεν σηκώνει επίθετα και χαρακτηρισμούς), τα ειδικά εφέ εικόνας και ήχου είναι ένα θαύμα των δυνατοτήτων της εικόνας και του ήχου στον σύγχρονο κινηματογράφο (αν εξαιρέσεις κάποιες σκηνές, το 90% των ειδικών εφέ της ταινίας είναι κλάσεις ανώτερα από σύγχρονα του είδους), το κομμάτι του μοντάζ αψεγάδιαστο ενώ νοηματικά η ταινία αγγίζει τόσα πολλά πράγματα με τόσο τολμηρό και άψογα δομημένο τρόπο που σχεδόν σοκάρει με τις θεματικές της 50 χρόνια πριν και τι προεκτάσεις τους έδωσε το σενάριο με το obscur αριστουργηματικό κλασσικό τελευταίο 20λεπτο της ταινίας.

Γενικά το 2001 είναι μια τέλεια ταινία, από όπου και να την πιάσεις, ενώ λόγω της επιρροής και τομής που έφερε στον κινηματογράφο -και την ανθρωπότητα :stuck_out_tongue: - το 1968, η αξία της εκτοξεύεται στα ύψη…

Αξίζει να το δείτε σε μεγάλη οθόνη μια φορά έστω και ειδικά σε τέτοια κόπια την τρομερή επεξεργασία που υποβλήθηκε, είναι ναι, μια εμπειρία ζωής τολμώ να πω και μια ευκαιρία για το νεότερο κοινό να δει ένα πολιτιστικό μνημείο του 20ου αιώνα σε τόσο καλή ανάλυση…

υγ. επίσης, μιας και η ταινία δεν απευθύνεται σε ευρύ κοινό -και ευτυχώς το ευρύ κοινό το γνωρίζει :stuck_out_tongue: -, λογικά δεν θα έχετε πίθηκους στο σινεμά που θα κάνουν σα μαλάκες… στο Πτί Παλαί στο Παγκράτι ήμαστα καμιά 100αριά άτομα και δεν ακούστηκε κιχ σε όλη τη ταινία

7 Likes

on topic, ταινια ορισμος για τα παντα, το μονταζ εκπληκτικο.

οσο για το υγ, δηλαδη δεν έκλασες…? :stuck_out_tongue:

2 Likes

Λέω να τη δω στο Αστυ…Σινεμά όπως παλιά ρε αρκουδέηδες!

3 Likes

είναι από τις λίγες φορές που θυμάμαι εδώ και αρκετά χρόνια που πήγαμε παρέα σινεμά 4-5 άτομα και φύγαμε περίπου ένα 20λεπτο με το που τελείωσε η ταινία, μιας και είχαμε μείνει στις θέσεις μας ψιλό-αποσβολωμένοι στο φινάλε μέχρι να αρχίσουν να κλείνουν τα φώτα και να μας διώχνουν…

5 Likes

Πτι Παλαι ακουω και συγκινουμαι, ευγε.

2 Likes

Μαλακία μόνο που το έβγαλαν Σεπτέμβριο. Τα θερινά στην επαρχία κλείνουν και αρχίζουν ταυτόχρονα κάποιες μεγάλες νέες κυκλοφορίες, έτσι εδώ δεν πρόκειται να το δούμε με τίποτα τέτοια περίοδο. Φέτος μείναμε με Ladykilles (το παλιό), Le Samourai, και τον Κόνδορα. Όχι πως με χάλασαν αλλά αν η Οδύσσεια είχε βγει αρχές Αυγούστου λογικά θα το βλέπαμε και εδώ.

Ντρέπομαι να βάλω και το dvd που έχω ενώ κυκλοφορεί σε 4K. Ικανός είμαι να ρίξω παραγγελία αυτή την στιγμή για το καινούργιο bluray που βγαίνει γύρω στις 30 Οκτωβρίου.

1 Like

την είδα σχετικά πρόσφατα σε blue ray rip και ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι αυτή η ταινία είναι του 1968 και πως κάτι εξίσου εντυπωσιακό σε visuals , μας πήρε σχεδόν 40 χρόνια να το δούμε με το interstellar π.χ. ( που έχει ωραία tributes προς το odyssey )

1 Like

Μπορεί σε καμιά βδομάδα να το φέρουν και επαρχία, συνήθως αυτές οι επανακυκλοφορίες ξεκινάνε από κεντρικά και μετά πάνε στα πέριξ… δεν το αποκλείω (βασικά το πιστεύω κιόλας) να έρθει δηλαδή την επόμενη/μεθεπόμενη και προς εκτός Αθηνών

Συμπαθητική πορδίτσα το Interstellar μπροστά στο Odyssey…

το Interstellar αν και ωραίο scifi που σχετικά πετυχημένα έμπλεξε όσο μπορούσε το multiplex με το hard scifi -αν δεν είχε μόνο και το απαράδεκτο φινάλε θα μου άρεσε πολύ περισσότερο-, πιο πολύ σαν tribute στην Οδύσσεια είναι παρά actual αυτόνομη ταινία…
Επειδή αναφέρθηκε στο τέλος το Σάββατο το πόσο πολύ ο Νolan απέδωσε φόρο τιμής στο 2001 στην ταινία του, δεν μπήκε κανείς στη διαδικασία σύγκρισης τους, ούτε καν σαν σκέψη δεν πέρασε από το κεφάλι κανενός, μιλάμε όχι για άλλα μεγέθη αλλά για άλλου είδους Τέχνη και αποτέλεσμα

προφανώς καμία σύγκριση

ακόμα και αυτές οι πραγματικά εξαιρετικές απεικονίσεις του interstellar , που είναι και σχετικά ακριβείς σύμφωνα με επιστήμονες , δεν συγκρίνονται με την οπτικοακουστική πανδαισία του space odeyssey . Λόγω αισθητικής του Κιουμπρικ όχι καθαρά σαν εφέ

Δεν ξέρω πάντως αλλά προσπαθώ να θυμηθώ άλλη φορά που είδα ταινία στο σινεμά πρόσφατα και ένιωσα τέτοιο δέος και καθήλωση καθ’όλη τη διάρκειά της… και την ταινία την έχω ξαναδεί σε μικρότερη οθόνη άλλες 5-6 φορές από την άλλη θα πρέπει να πάω αρκετά πίσω σε τίποτα Jurassic Park για να θυμηθώ πότε βίωσα κάτι παρόμοιο, μόνο και μόνο επειδή ήμουν 10 χρονών και μου άρεσαν οι δεινόσαυροι μάλλον :stuck_out_tongue:

2 Likes

Black 47 aka το Ιρλανδικό Braveheart με Ιρλανδό ranger που γυρνά στη τσακισμένη από το λοιμό Ιρλανδία και αρχίζει να καθαρίζει άγγλους. Φοβερά τοπία, φοβερή μουσική, συγκινητικό που πιάνουν το συγκεκριμένο θέμα αλλά σα σενάριο προσωπικά δε πείστηκα ιδιαίτερα. Θετικό το γεγονός επίσης ότι οι διάλογοι σε μεγάλο μέρος της ταινίας είναι στα Ιρλανδικά.

Χθες βράδυ μετά από ψώνια στο ΙΚΕΑ πήγα και είδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ το “The predator”. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Equalizer 2 (παρειπιπτόντως το 1 ήταν συμαπητικό).

Η ταινία είναι μια προσβολή προς τους πάντες. Τους θεατές, την φυλή των κυνηγών, τον Άρνολντ και όλους τους φαν του franchise. Το 0 είναι λίγο για αυτό το αίσχος.

Tα χειρότερα διαβάζω για το Predator αλλά από την άλλη ανυπομονώ να βγεί και σε κάνα θείο, μιας και όλοι σχεδόν τείνουν στο ότι είναι τόσο χάλια που καταντά απολαυστικό οτινάναι b movie

Είναι τρομερό πως η ταινία παρουσιάζει κάτι το οποίο δεν είναι κυνηγός.
Oι predators είναι ουσιαστικά super high tech γομάριa ninja: παραλαγή, πονηριά, παραπλάνηση, ευφυΐα…
Αυτοί παρουσίασαν έναν χαζό king kong. Ούτε καν έναν έξυπνο King Kong. Γιάλα κουτουρού ορμάει το θρεφτάρι και τρώει τα πυρά… εεε κάποια στιγμή κάτι θα πάθει.
Άσε που δεν φοράει καν κράνος… που πας ρε καραμήτρο στο πεδίο της μάχης ακάλυπτος.

προχτές στις Νύκτες Πρεμιέρας

Pianomovieposter
Aπό τις αγαπημένες και καλύτερες ταινίες των 90ς, δεν έχασα ευκαιρία να το δώ ξανά σε μεγάλη οθόνη -το 1993 που πήγα με τους δικούς μου 9 χρονών δεν πιάνεται νομίζω :stuck_out_tongue: , πέραν του ότι στη μισή ταινία μου έκλειναν τα μάτια - όταν το είδα στο πρόγραμμα με τις επαναπροβολές…

Αnyways, δεν έχω να πω πολλά, ερμηνείες εξαιρετικές, συγκλονιστική σκηνοθεσία από την Κάμπιον, αξεπέραστο soundtrack και σενάριο μετρημένο και δουλεμένο στα όλα του… ένα κλασσικό, πραγματικό φεμινιστικό μανιφέστο, μακρυά από την υπεραπλούστευση των εννοιών και καταστάσεων αλλά και την σημερινή πολιτική ορθότητα της απόλυτης μαλακίας που δέρνει κάθε παραγωγή που καταπιάνεται με παρόμοια θέματα…

αριστούργημα με όλη τη σημασία της λέξης…

αλλά ΑΡΚΕΤΑ Λ Ι Ν Α Τ Σ Ε Σ η Παρασκευή είναι κοντά ---->


nicolas-cage-mandy-movie-1

:love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture::love_you_gesture: