Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Το τσιγαρο προκαλει καρκινο και αλλα προβληματα υγειας.
Το ποτο προκαλει ενα σωρο προβληματα υγειας.

Οι σεξουαλικες επαφες εκκρινουν ουσιες στον ανθρωπινο οργανισμο που προκαλουν ευτυχια. Εχεις μια (1) μαντεψια να προσπαθησεις να βρεις γιατι ο παραλληλισμος που εκανες ειναι πληρως αποτυχημενος.

@kbil οκ , εγω δε θα πηγαινα το 15χρονο παιδι μου να δει το Τζοκερ αν ο οποιοσδηποτε καταλληλος φορεας εκρινε οτι ειναι ακαταλληλο. Μπορει να περιμενει, και υπαρχουν χιλιαδες ταινιες να δει πριν δει το Τζοκερ. Πηγαινε πισω στο κινητο σου, εχουμε και δουλειες να κανουμε! :kissing_heart:

2 Likes

Για σεξ ρώτησα, όχι για αυνανισμό.

Για καποιους απο σας ταυτιζονται αυτα.

2 Likes

Για σένα μπορεί.

Και η κακή διατροφή προκαλεί προβλήματα υγείας και καρκίνο. Και η καθιστική ζωή επίσης.

Ναι και γι αυτο σωστη διαπαιδαγωγηση σημαινει να προσεχει κανεις το παιδι του να τρωει σωστα και να μην κανει καθιστικη ζωη. Προσθετεις επιχειρηματα?

1 Like

Την είδα κι εγώ χθες την ταινία και πέφτω από τα σύννεφα από την είδηση για αστυνομίες που διαβάζω τώρα. Μου φαίνεται πραγματικά αδικαιολόγητο να τρέχουν οι γονείς που συνόδευσαν το παιδί τους στο σινεμά (εκτός αν το παιδί ήταν <13 χρονών). Εκτός του ότι δεν βλέπω το πως η άποψη μιας ‘βυσματικής’ επιτροπής από παππούδες και γριές είναι πιο σημαντική από την άποψη νέων γονιών, δε βλέπω και το πως οι 16χρονοι κινδυνεύουν από το Joker. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι το hype και η προσπάθεια του κάθε φελλού να φανεί και να ακουστεί ως αυτός που μας έσωσε από το τίποτα. Αν η ταινία πουλούσε λιγότερο, τότε κανείς δε θα είχε ασχοληθεί. Κανείς δε θα είχε στείλει την αστυνομία για το True Blood ή το Fight Club (που επισης έκαναν πολλά εισιτηρια αλλά όχι όπως το Joker).

Κατ’εμέ, το Joker είναι μια καλή Αμερικάνικη ταινία που βλέπεται άκοπα, δεν είναι καλύτερη από το Dark Night ή τις ταινίες του Μπάρτον, η σκηνοθεσία της είναι στο πνεύμα των ημερών (αντιγράφουμε το παρελθόν για να μη σκεφτούμε κάτι νέο), ενώ το θέμα/σενάριο της επίσης δεν είναι καινοτόμο. Σε σύγκριση με Marvel Universe κλπ όμως, στο Joker οι νέοι είδαν τουλάχιστον έναν εξαιρετικό ηθοποιό και έμαθαν τι σημαίνει το να έχεις ήθος και να τελειοποιείς την τέχνη σου. Κάτι που δε θα δουν στο Wonderwoman ή στο Fast & Furious. Με αστυνόμευση των σινεμά, το αντίθετο επιτυγχάνουν: ο έφηβος που θα τη δει τη ταινία με 5 κλικ σε λίγους μήνες, θα τη δει ως “η ταινία που δεν με ήθελαν να δω”. Η ταινία προσλαμβάνει μια καινούργια ανύπαρκτη διάσταση, πιο ανησυχητική από τις υπάρχουσες.

6 Likes

4 Likes

Ε ρε γλέντια… Ας περιμένουμε να μάθουμε την αλήθεια από τα ΜΜΕ μας!

Πάντως είναι πιθανό να ισχύουν όλων των ειδών οι καταγγελίες, αφού μιλάμε για διαφορετικές προβολές και για συμβάντα σε διαφορετικές μέρες. Μάλλον το σενάριο περί ΕΚΑΜ ήταν fake news, αλλά δύσκολο οι καταγγελίες από υπουργεία κλπ. Συμφωνώ πολύ με τον @karvou και φυσικά ο προβληματισμός της λογικής πονάει χέρι-κόψει χέρι δεν φεύγει από το τραπέζι.

2 Likes

Καλα και απο τα ΜΜΕ τι να πρωτοπιστεψεις…ΕΡΤ που ειναι της κυβερνησης ή την Σια που ειναι στο Σκαι?

Καλά ρε πιστέψατε αυτόν τον τύπο; Μπείτε λίγο στο προφίλ του στο facebook και θα καταλάβετε.

Γι’ αυτό το λέω :stuck_out_tongue:. Έχει πλάκα να ενημερώνεσαι από τα διάφορα ελληνικά ΜΜΕ. Περιγράφουν το ίδιο γεγονός και νομίζεις ότι περιγράφουν εντελώς διαφορετικά γεγονότα.

1 Like

Ενω ειναι πιο πιστευτο οτι “μετά από τηλ. υπαλλήλων του Υπουργείου Πολιτισμου. που έβλεπαν την ταινία, ήρθαν 10 αστυνομικοί, μπήκαν μέσα με τα όπλα στον κωλο”…

2 Likes

προσπαθεί εδώ και λίγα λεπτά ο εγκέφαλος μου να επεξεργαστεί ότι η ΕΚΑΜ , ειδικές δυνάμεις αστυνομίας δλδ , που ο ρόλος της είναι η συμμετοχή σε άκρως απαιτητικές επιχειρήσεις τύπου αεροπειρατεία, απαγωγή, ομηρία κατόπιν έγκρισης απευθείας του αρχηγού …πήγε στο σινεμά να διώξει ανήλικα παιδιά

κυριολεκτικά pics or it didn’t happen

3 Likes

Η ταινια ειναι rated R στην Αμερικη, δηλαδη ακαταλληλη για ανηλικους κατω των 17 ετων, εκτος αν ειναι με συνοδεια γονεα ή κηδεμονα. Αυτο σημαινει πως δεν υπαρχει καμια βυσματικη επιτροπη απο παππουδες και γριες (ageism? σοβαρα?) που να ειναι πιο σημαντικη απο την αποψη των νεων γονιων, καθως αυτοι μπορουν να πανε το παιδι τους στην ταινια αν θελουν.

Κατα τα αλλα, ειδαμε ποσο υπευθυνοι ειναι γενικα πολλοι νεοι γονεις στην Ελλαδα, και ειδικα αυτοι που κανουν πλυση εγκεφαλου για ενα σωρο πραγματα, συμπεριλαμβανομενης της θρησκειας και των ακραιων πολιτικων αποψεων, δημιουργωντας εκκολαπτομενα φανατικα θρησκοληπτα φασιστακια. Ναι, θα δωσω μεγαλυτερη βαση σε οργανισμους εκατονταδων ανθρωπων που εχουν σπουδασει ψυχολογια, απο οτι σε τετοιους νεους γονεις.

ειμαστε σε μια εποχη με τον κινητο στον κωλο ολοι μας, που ακομα και τυροπιτα να φαμε την βγαζουμε και τα την ανεβαζουμε στα σοσιαλς…δηλαδη θα εμπαινε αστυνομια/ματ/εκαμ/rainbow six (:p) σε εναν κινηματογραφο για να κανει ελεγχους και δεν θα ανεβαζε κανενας ενα βιντεακι? πειτε μου οτι ολοι τα ειχαν κλειστα επειδη ηταν μεσα σε κινηματογραφο…

3 Likes

Ειχαν βγει εξω απο την αιθουσα ολοι για διαλειμμα, να κανουν τσιγαρο χωρις να ενοχλησουν

4 Likes

Ρουφιανιά μυρίζει τελικά έτσι; Για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα.

Στην Ελλαδα το Harry Potter απαγορευόταν στους κάτω των 13 γιατι ειχε παγανιστικά συμβολα. Πρόεδρος της επιτροπής ήταν ο Φυσικός πρωην Λυκειαρχης μου που προηγουμένως η ΝΔ τον ειχε βαλει διευθυντή σε νοσοκομειο στην Τρίπολη. Ποιοι ψυχολόγοι man? Για την Ελλάδα μιλάμε. Κανεις ψυχολογος

6 Likes