Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Joker…

Μια ταινία που την είχα δει χωρίς καν να την έχω δει!
Κατάφεραν και έφτιαξαν πιο κλισέ και προβλεπέ σενάριο κι από ταινίες της Marvel.

Πριν πάω και έχοντας δει το trailer, έλεγα μέσα μου “Μακάρι να μην δείξει απλώς έναν ψυχικά ασθενή και φτωχό άντρα που ζει με τη μάνα του, παίρνει φάρμακα, παλεύει με τη φτώχεια και σιγά σιγά απλά του σαλεύει και δολοφονεί και κάπου θα εμφανιστεί ο Μπάτμαν”

Έγινε ακριβώς αυτό και από άποψη σεναρίου ήταν ό, τι πιο βαρετό και προβλεπέ θυμάμαι να έχω δει εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Η ταινιά σώζεται και βλέπεται επειδή 121 από τα 122 λεπτά της δείχνει τη φάτσα του Φοίνιξ.

Ο οποίος παίζει καλά. Αλλά νομίζω πως τέτοιες ερμηνείες μπορεί να τις κάνει 7 η ώρα το πρωί έχοντας φάει τυρόπιτα με Milko και δεν ήταν καθόλου challenge γι’ αυτόν.

Όσο για μηνύματα μην τρελαθώ. Μπροστά του το “Dark Knight Rises” είναι το κομμουνιστικό μανιφέστο.

Η ταινία πολύ απλά δεν είχε κανένα απολύτως μήνυμα. Ναι φτώχεια, αδικία, σύστημα και κάποιοι που τόσο πολύ εμπνεύστηκαν που κάποιος έφαγε δύο νέα παιδιά χαρτογιακαδάκια, που έβαλαν μάσκες κλόουν και έκαναν ψιλομπάχαλα. Πιο ρηχό κι από το Λιναράκι (για τους μύστες που ξέρουν από Χαλκιδική).

Τέλος, αυτή είναι η συνταγή του Χόλιγουντ για επιτυχία. Blockbuster από τα αποδυτήρια λόγω Batman και superhero φάσης, σοβαρός ηθοποιός και ερμηνεία, νοσταλγία με 70’s σκηνικό my ass και σαπίλα και δήθεν αντίδραση στο σύστημα. Α, τι ξεχάσαμε;;;

Ξεχάσαμε το σενάριο, ναι.

4 Likes

Οσο περνανε οι μερες, οσο γινεται καμια κουβεντα με κανα φιλο για τη ταινια ή την σκεφτομαι καμια φορα λιγο παραπανω, τηνω πλεον στο να την αναθεωρησω ακομα περισσοτερο ως προς την οποια καλλιτεχνικη της αξια. Γενικα μια μετριοτητα στα παντα κ ελαχιστο βαθος σε οποιο προβληματισμο ηθελε να περασει ως προς το κοινωνικο κ πολιτικο της κομματι, ο Φοινιξ κ το μαρκετινγκ της ταινιας ως «τζοκερ» ειναι νομιζω οι μονοι λογοι για να το δει καποιος. Οπως ειπε ενας φιλος, Σκορσεζε απο τα λιντλ

Anyways, midnight express 2 βδομαδες τωρα και

image
Εργασιομανης χορογραφος μονταρει ταυτοχρονα τη νεα του ταινια, προβαρει την νεα του θεατρικη δουλεια στο Μπροντγουεη, κατεβαζει οτι χαπι υπαρχει για να τον κραταει σε ενταση, καπνιζει ακαταπαυστα, γκομενιζει με οτι περπαταει, προσπαθει να σωσει την προσωπικη του ζωη κ οτι εχει απομεινει απο αυτη, ενω τελος εχει κ το δυστροπο εργο να ανακεφαλαιωσει την ζωη του κ τον ιδιο στην φαντασια του, παρεα με εναν αγγελο του θανατου που τα λενε ωραια…
Δεν θα γραψω πολλα, αν κ αυτες οι ταινιες ειναι που αξιζουν κατεβατα, μονο το οτι ο Κιουμπρικ μετα την προβολη του την χαρακτηρισε ως την καλυτερη ταινια που εχει δει και οι κριτικες της εποχης αντιστοιχα εγραψαν οτι αν ο Κιουμπρικ αποφασιζε να κανει μιουζικαλ, θα ηταν το All that Jazz.
Εμπειρια να βλεπεις τετοιο αριστουργημα σε μεγαλη οθονη, Μπομπ Φοσι στο πηκ του σε μια αυτοβιογραφικη ταινια που συνδιαζει το 8μιση του Φελινι με… Κιουμπρικ των 70σ, ρεαλισμο κωμωδια δραμα φαντασια ετσι οπως δεν εγινε ξανα ποτε (ποτε ομως). Ιδανικη ταινια για οποιον «μισει τα μιουζικαλ», να δει κατι που δεν θα ξεχασει ποτε!

image
Χτες, οπαδικη προβολη, επισης εμπειρια τετοια ταινια σε μεγαλη οθονη, δεν θα το βαρεθω ποτε μαλλον… Ακιρα, μπλα μπλα, αριστουργημα.- :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πολλα congrats και στον @Razoreater για το κοντριμπιουσιο.

Όπως το γράψε ο λουπιν. εμπειρία το ακίρα σε μεγάλη οθόνη :sunglasses:

1 Like

Χωρις να διατυπωνω με το παρον θεση για την ταινια, αναλογισου σε ποσες ταινιες χωρις μηνυμα λαμβανουν χωρα τετοια γεγονοτα

image

Λιγο ακραια αντιμετωπιση μου φαινεται :joy:

Το σφαλμα ειναι στους υπαλληλους του σινεμα που δεν τσεκαραν ταυτοτητες, αλλα οκ, ειναι μια διαδικασια που προφανως θα γινει με βηματα στην Ελλαδα, στην οποια φανταζομαι πως φανταζει επιστημονικη φαντασια το να τσεκαρεις την ηλικια οσων μπαινουν να δουν μια ταινια. Τωρα το να την πληρωσουν τα παιδια, λιγο μαλακια. Ποιος γονεας παει το παιδι του να δει το Τζοκερ εντωμεταξυ?

Κάποιος να εξηγήσει και σε μένα γιατί, σε μια τέτοια περίπτωση, απαιτούνται τα ΕΚΑΜ και όχι απλή αστυνομία. Αν υπάρχει κάποιος σκοπός, κάποια “ανωνυμη” καταγγελία, κάποια φοβιστική επίδειξη δύναμης. Έτσι έχω την απορία.

Φυσικά αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το ότι προφανώς και πρέπει να τηρούνται οι προϋποθέσεις θέασης μιας ταινίας.

1 Like

Σε σχεση με την ελλαδα που η νορμα ειναι ο γονιος παει το παιδι του στο σεφερλη για να ακουσει ντικ τζοουκς, μπορεις να αναλογιστεις ποσο κακο ειναι να παει ο εφηβος/ η εφηβη Γιος/κορη σου στο τζοκερ

3 Likes

Για να μη λεμε ομως οτι θελουμε, οποιος πχ εχει δει τσοντα πριν τη αυμπληρωση των 18 ετων, σωφρον θα ηταν να απεχει απο τετοιες δηλωσεις

3 Likes

Εδώ είναι το πρόβλημα. Το ένα καλό είναι να το εξασκείς και από τα 15-16. Το άλλο που επιδίδεται ο Τζόκερ δεν πολυλέει.

Καλα κι αλλα παιδια τα παρατανε στον δρομο ή στα σκουπιδια οι γονεις τους οταν ειναι μωρα, αυτο σημαινει οτι ολα καλα αν καποιος γονιος παει το παιδι του να δει το Τζοκερ?

Το ζητημα ειναι να πηγαινουμε μπροστα, κι οχι να κανουμε τα λαθη του παρελθοντος. Κι εγω ειδα το Τζουρασικ Παρκ στο σινεμα 12 χρονων ξερω γω και εβλεπα με την αδερφη μου καφριλες slasher horror movies οταν ημασταν 15 και 13 αντιστοιχα, αυτο σημαινει οτι πρεπει να αφηνουμε τα παιδια μας να κανουν τα ιδια?

εκτιμώ τόσο τους δυο σας (ειλικρινά) που άνοιξα λαπτοπ μονο και μονο για να γράψω κανονικά και να μην παλεύω με το κινητό.

ποιος το κρίνει λοιπόν αυτό; εσύ; εγώ; και ποιος σου λεει οτι συμφωνώ με αυτό που λες; κοινώς, αν εσυ υποστηρίζεις πως θα πρέπει να τηρούνται οι κανόνες θέασης, θα πρέπει να τηρούνται σε όλες τις περιπτώσεις. και όχι κατά το δοκούν, επειδή έτσι μας συμφέρει ή έτσι πιστεύουμε ορθό.

με εκαμ στον κινηματογράφο, μπροστά πίσω βασικά. αντε και στον νομο 4000/2020

αρχικά, σίγουρα σημαίνει πως δεν μπορούμε μετά να θέτουμε εαυτούς στη θέση μωρών παρθένων και να επικαλούμαστε “νόμους” και “ηθική” που καταστρατηγούμε οι ίδιοι κατά το δοκούν. επιπρόσθετα, σίγουρα δε σημαίνει πως η θέαση των εν λόγω προϊόντων σε μεταμόρφωσε σε σλασερ (ή σε δεινόσαυρο πολλώ δε μάλλον).

το θέμα αυτό έχει αναλυθεί σε κουραστικό βαθμό, εγώ πάντως συμπλέω με τον ταραντίνο και την πολύ έξυπνη τοποθέτηση που έκανε στην τελευταία του ταινία (για να μην αναφερθώ στο ίδιο το τζοκερ).

3 Likes

Τσιγάρο και ποτό από ποια ηλικία και μετά λέει;

3 Likes

Και @pantelis79
Πλάκα έκανα guys.

Συμφωνώ σε όσα λες @kbil και έχεις δίκιο για το επιλεκτικό του πράγματος. Για αυτό και σου έκανα και λάικ. Εκεί που θεωρώ πως πρέπει να πέσει βάρος είναι πως μπήκαν τα ΕΚΑΜ μέσα ξαναλέω. Μιλάμε για βίαιη επιβολή του όποιου νόμου λες και είναι εν δυνάμει Τζοκερ τρομοκράτες τα ανήλικα.

2 Likes

Δεν εγκρινω τη φαση με τους μπατσους προφανως, αυτοι οι ιδιοι που πηγαν εκει περα κανονικα επρεπε να ειναι στο αεροπλανο με το φασιστακι και να την κατεβασουν με το ζορι, μετα απο την επιθεση της στον Τσιπρα. Αλλα προτιμησαν να ειναι στο σινεμα και να την πεσουν σε ανηλικα παιδια, τι να γινει, Ελλαδα 2019 εισαι. Αυτο δε σημαινει οτι θα πρεπει να εγκρινω το οτι οι γονεις πηγαν τα ανηλικα παιδια τους στο Τζοκερ. Κι εγω οπως ειπα εβλεπα ταινιες που δε θα επρεπε να βλεπω οταν ημουν 13 και 15, αλλα το εκανα κρυφα απο τους γονεις μου γιατι ξερω πως δεν ειχα ακριβως την εγκριση τους.

Αυτο το τελευταιο που εγραψες το βρισκω αστοχο, συγγνωμη. Το οτι εμεις καναμε κατι “λαθος” στην ζωη μας μας απαγορευει απο το να παραδεχθουμε το λαθος, και να προσπαθησουμε να μην το κανουν αλλοι? Σορρυ δεν το βλεπω καθολου με τον ιδιο τροπο το συγκεκριμενο. Και το οτι εγω προσωπικα δεν εγινα δεινοσαυρος ή serial killer, δεν σημαινει οτι δεν μου προκαλεσαν εφιαλτες αρκετες σκηνες απο rated R ταινιες εφιαλτες οταν ημουν παιδι. Αν μπορουσα να ειχα καθυστερησει το να δω καποιες ταινιες 2-3 χρονακια, δε θα με πειραζε. Αλλα ο χρονος δεν γυριζει πισω ε?

2 Likes

Δεν γυριζει. :cry:

1 Like

μα και μενα με παραξενεψε η απάντησή σου. μιλάμε για τη χώρα που γνωρίζουμε όλοι (προφανές και τυχαίο παράδειγμα το προηγούμενο του σεφερλή με τα αστεία του για κοντούς χοντρούς γκει κτλ) αλλά δε γίνεται να μη διακρίνει κανείς την επιλεκτική επιμέλεια του αγαπητού μας κράτους της “κανονικότητας”.

βασικά, ουδεμία έκπληξη, όπως πολύ σωστά είπε ο @QuintomScenario

(και όχι μόνο 2019 επίτρεψε μου να συμπληρώσω)

για το παρακάτω, παρεξήγησες. προφανώς και έχεις δίκο σε αυτό.

το τελευταίο που σημείωσα στο προηγούμενο ποστ μου είναι πως διαφωνώ με την άποψη περί της επιρροής των ταινιών κτλ στους καταναλωτές αυτών. γι αυτό σημείωσα την εξυπνότατη επιλογή του ταραντίνο να θέτει στο στόμα της πιο καμμένης οπαδού του μανσον το ηλίθιο επιχείρημα “το χόλιγουντ μας έμαθε να σκοτώνουμε οπότε θα σκοτώσουμε το χόλιγουντ”.

Και για να το παμε βαθύτερα, ας αναρωτηθεί κανείς ποια πράγματα δημιουργούν εφιάλτες στα παιδιά, ποιοι ευθύνονται για αυτά τα πράγματα, τι πράττει το εκάστοτε κράτος για να αποτρέψει αυτά από το να συμβαίνουν και μετά ας στείλουμε και τα ματ να τα πιασουν και να τα πετάξουν έξω από τους κινηματογράφους για να μην μολυνθεί η άσπιλη πραγματικότητά τους από τα μανιφέστα του χ τζοκερ ή οτιδήποτε άλλο. (σποιλερ αλερτ, τα πράγματα αυτά δεν είναι σίγουρα μια ταινία και ναι, θα πήγαινα το 15χρονο παιδί μου να το δει)

2 Likes

Για μια πιο σωστή διάσταση του σκηνικού, όχι πως αλλάζει κάτι στα περί επιβολής δόγματος φόβου-ασφάλειας:

2 Likes

Σεξουαλικές επαφές από ποια ηλικία και μετά λέει;

Μετράει και ο αυνανισμός;

3 Likes