Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Εγώ ήμανε σ αυτούς που έφευγαν απ την προηγούμενη προβολή και έβλεπαν το μπούγιο (και όσους έκαναν μεταβολή ξενερωμένοι)

1 Like

εγώ ανήκω σε αυτούς που θα περιμένω να γίνει η παρέλαση και μετά θα δω άνετος τα παράσιτα :stuck_out_tongue:

4 Likes

Χαλανδρι εγω χθες,καμια 20αδα ειμασταν.μ αρεσε παρα πολυ η ταινια,ειναι απ αυτες που εχεις αγωνια για τη συνεχεια.στο τελος ισως ηθελα κατι αλλιωτικο,δε ξερω

Μόλις επέστρεψα από απογευματινή (aka ΚΑΠΗ) προβολή του “Parasite”.

Ταινιάρα ολκής. Κινηματογράφος που σου “ανοίγει τα μάτια”. Δύο ταινίες σε μία: “τρελή” μαύρη κωμωδία από τη μία και δυνατό κοινωνικό/ταξικό δράμα από την άλλη (ήταν βέβαια αναμενόμενη η σταδιακή μετάβαση από το ένα στο άλλο). Ορισμένες αριστουργηματικές σκηνές.

Ένα στοιχείο του τέλους με “ξένισε” λίγο, αλλά all in all δεν “αφαίρεσε” και πολλά.

3 Likes

Λοιπον κ γω πηγα Παρασιτα

Καταπληκτικη ταινια, ισως κ η καλυτερη που εχω δει το 2019 μεχρι τωρα. Ταξικα/κοινωνικα σχολια, μαυρο χιουμορ, δραμα, θριλερ τα ειχε ολα + τρομερη σκηνοθεσια με σεναριο φωτια

Δεν εχω να πω πολλα πραγματικα, εξαιρετικη ταινια!!!

4 Likes

Ειδα χθες το Joker. Ηταν οκ. Taxi Driver lite, σε σεναριο που ειχε δεν ειχε DV tie-ins, δεν ειχε σημασια. Το χαηπ, η κουβεντα και το Box-office μαλλον μου χαλασαν λιγο την εμπειρια, οχι οτι φταιει η ταινια για αυτο.

Κοιταω να δω ποτε φερνουν το Parasite εδω… ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 20 ΛΕΕΙ. Δεν παω στην Κορεα καλυτερα;

Μια χαρά παίζουν τα Παράσιτα (για Αθήνα μιλάμε).

ε άλλο το δικό σου το εδώ και άλλο το δικο μου το εδώ. Στο δικό μου το εδω το φερνουν ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 20.

Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για την κατάχρηση του topic, αλλά όταν δημοσιεύονται τέτοια άρθρα, το τέλος του κόσμου έρχεται ακόμα πιο κοντά…

Μα, το όλο μεγαλείο της ταινίας βρίσκεται ακριβώς στο στοιχείo της "αφέλειας".

Wilt Chamberlain, bitches!

1 Like

Μην παίρνεις στα σοβαρά τα άρθρα οποιουδήποτε τυχάρπαστου που η μοναδική του διαφορά με εμάς είναι ότι γράφει τη γνώμη του σε ένα ότιναναι site και το παρουσιάζει και σαν “δουλειά”

(κάντε μας τη χάρη που θα θάψετε το Conan)

2 Likes

ΛΑΤΡΕΥΩ Conan the Destroyer! Το καλοκαίρι το βρήκα σε χαμηλή τιμή και το χτύπησα σε bluray και το έβαλα δίπλα στο πρώτο. Φυσικά και είναι αφελέστατη ταινία αλλά παραμένει διασκεδαστική.

Και εγώ πιτσιρικάς την είδα πρώτη φορά, και εγώ είχα ανατριχιάσει εντελώς στην μάχη με τον μάγο και τους καθρέφτες αλλά ούτε για αστείο να ξενερώσω σήμερα. Από την άλλη βέβαια ομολογουμένως ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα βιβλία, μόνο μερικά κομικ είχα (1-2 διασώζονται μόνο σήμερα).

Αλλά δεν είναι μόνο αφέλεια η ταινία. Και μόνο για την αρχική σκηνή αξίζει βασικά. Τρελό έπος

Ταινία που μπαίνει έτσι δεν μπορεί να είναι κακή.

5 Likes

Έτσι μπράβο ρε συναγωνιστές.

Η οργή του Crom πάνω σε κάθε παρόμοιο άρθρο!

Γνωστο σκουπιδοσαιτ με χαζο αρθρα 90% …

5 Likes

Doctor Sleep

Sequel στο Shining του Kubrick που βγήκε λίγο αχταρμάς. Θέλει να ικανοποιήσει τους πάντες, και τους φαν του βιβλίου και τους φαν της αρχικής ταινίας αλλά και τον ίδιο τον King που ποτέ δεν του άρεσε η ταινία του Kubrick. Στο πρώτο μέρος τρέχει το βιβλίο όσο περισσότερο μπορεί για να γίνει στο δεύτερο μέρος απλά ένα μεγάλο homage στο The Shining που όμως δεν πείθει και τόσο. 2-3 καλές σκηνές μένουν από όλη την ταινία. Απογοήτευση για μένα.

Κριτικές Irishman. Βρείτε το λάθος:

2 Likes

Χαχα

Γενικα σε ταινιες που εκ φυσεως και … με απλη λογικη :stuck_out_tongue: δεν ειναι divisive θεωρητικα (τυπου πχ Antichrist) , τετοιες κριτικες/βαθμολογιες δεν τις διαβαζω καν (παροτι με Δανικα συμφωνω σε αρκετα reviews του ανα περιοδους που διαβαζω ή τεσπα εκτιμω την φωνη του σε ενα βαθμο).
Οσο κακη και να ειναι, μετρια or whatever, ειναι απιθανο να πιστεψω πως μια τετοια παραγωγη με τετοιο καστ/σεναριογραφο/σκηνοθετη/production ειναι ταινια που εξισωνεται με τον απολυτο πατο.
Ακομα και σημερα, η χειροτερη ταινια του Σκορσεζε (πχ εμενα δε μαρεσε το Departed ιδιαιτερα) την χρονια που κυκλοφορει, ειναι σχεδον σιγουρα στις πιο αξιολογες αμερικανικες ταινιες της σεζον + καμια του ταινια δεν ειναι μεχρι κ σημερα, at least αξιοπρεπεστατη. Αν δλδ το παμε κ με συστημα αστερακια, ε 1 αστερι at least το βαζεις με κλειστα ματια. Οχι ομως και τετραγωνο.

Having said that, οι ταινιες του απο τα 00s και μετα, δεν ειναι η καλυτερη μου αν κ σε ολες περναω καλα κ δε μετανιωνω που τις βλεπω κ σινεμα, ισα ισα θαυμαζω πραγματα σε αυτες που λιγοι αμερικανοι σκηνοθετες επιτυγχανουν ακομα κ σημερα (pacing, σκηνοθεσια παντα κτλ).
Θελω να καταληξω οτι ναι προφανως δεν ειναι κανεις στο απυροβολητο (εδω τουλαχιστον ειδικα σφαζουμε κ μαχαιρωνουμε τα παντα ανεξαιρετως :stuck_out_tongue: ) αλλα κριτικες απολυτου μηδενισμου που κατα βαση οι περισσοτερες στηριζονται σε τουλαχιστον γελοια για την ηλικια του γραφοντα επιχειρηματα ή απλα θελουν να προκαλεσουν για κανα κλικ και διαφημιση (80% κριτικων Φραγκουλη πχ) ε δεν νομιζω οτι κανεις αξιζει να παιρνει ιδιαιτερα στα σοβαρα.

Ακομα κ σε αυτες μια δοση αληθειας ή διαφορετικου perspective μπορει να παρει καποιος αν τις στυψει, εγω δεν στυβω καμια εδω κ καιρο :stuck_out_tongue:

Ελπιζω αυριο παντως να το δω σε σινεμα. 3.30 Σκορσεζε με θεμα μαφια κ Πατσινο/πεσι/ντενιρο, ακομα κ μετριο ή κακο ναναι εικαζω οτι πολυ δυσκολα δεν θα περασω τουλαχιστον καλα. Διαολε θα εβλεπα τους παραπανω κ σε 6ωρο making of θεατρικης παραστασης των καλυτερων στιγμων της φιλμογραφιας τους για τα ΚΑΠΗ Μακεδονιας Θρακης (αυτα ειναι τα μονα ΚΑΠΗ που ξερω γιατι ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ :neutral_face: ), το fun factor θα ειναι στα κοκκινα απο τα αποδυτηρια

3 Likes

Λάθος του Αθηνοράματος αποκλείεται να είναι; Όντως βρίσκει κακή την ταινία;

Εδώ η αναλυτική κριτική του στην ταινία: https://www.protothema.gr/culture/cinema/article/947468/the-irishman-mafia-to-mausoleio-ton-good-fellas/

Δε μου φαίνεται να του άρεσε από αυτά που γράφει.

Το είδα χθες.

Ταινία ανακεφαλαίωση καριέρας είναι στην ουσία. Οι 3 πρώτες ώρες θυμίζουν όλες τις γκαγκστερικές ταινίες τόσο του Martin όσο και του Coppola. Με κύριους άξονες τα Goodfellas και Godfather, οι ίδιες θεματικές υπάρχουν και εδώ. H άνοδος και η πρώτη όσων κυνηγούσαν το αμερικανικό όνειρο, η πολιτική κατάσταση στην μεταπολεμική Αμερική και φυσικά η βία κυρίαρχη παντού. Η επιλογή των ηθοποιών δεν είναι τυχαία, οι περισσότεροι θα μπορούσαν να υποδύονται τον ίδιο χαρακτήρα από κάποιες από τις προηγούμενες ταινίες τους. Αυτό είναι ένα θέμα αφού η ταινία πολύ συχνά προκαλεί την μνήμη του θεατή να κάνει τις αναπόφευκτες συγκρίσεις που μάλλον εις βάρος της ταινίας βγαίνουν.

Το τελευταίο μισάωρο είναι που ανεβάζει κάπως το τελικό αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου. Πιο χαμηλών τόνων δίνει έναν επίλογο όχι μόνο σε αυτή την ταινία αλλά σε όλες τις ανάλογες του είδους που έχουμε δει. Εκεί είναι που δίνει και το κάτι παραπάνω ερμηνευτικά και ο De Niro αφού μέχρι εκείνο το σημείο απλά βλέπεις την cgi μάπα του να επαναλαμβάνει εκφράσεις του παρελθόντος. Γενικά το cgi στο de-aging χρησιμοποιήθηκε πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε και δεν βοήθησε την ταινία καθόλου.

Σκηνοθετικά ποτέ δεν δίνει το κάτι παραπάνω πάντως, το μεγαλύτερο κατόρθωμα είναι η αφήγηση, παρά τα 210 λεπτά δεν κουράζει και τόσο παρότι λείπουν οι μεγάλες σκηνές που θα σε καθηλώσουν. Αν και γενικά μου άρεσε σε καμιά περίπτωση δεν με ενθουσίασε, μάλλον προτιμώ τόσο το Departed που έμοιαζε πιο φρέσκο και πιο σημερινό όπως και το Wolf of Wall Street. Πολύ δύσκολα θα καθόμουν να το ξαναδώ.

1 Like

K γω λοιπον

Η ταινια δεν ξεκινα τυχαια με ενα μονοπλανο αλα Goodfellas με 50σ soundtrack αλλα οχι στη Κοπακαμπαντα ή σε καποιο αλλο κλαμπ, αλλα σε ενα γηροκομειο που τα παντα ειναι κλινικα αποστειρωμενα και ψυχρα. Διαδραματιζεται σε μια περιοδο απο τα ‘50σ μεχρι κ αρχες ´00σ και ο πρωταγωνιστης σαν αλλος Φορεστ Γκαμπ εμπλεκεται με γεγονοτα-κλειδια της συγχρονης αμερικανικης ιστοριας μεσα απο την προσωπικη του εξελιξη ως παλικαρι της μαφιας.

Το εργο ειναι το αντι-Goodfellas του Σκορσεζε και η ταφοπλακα σε καθε cool στοιχειο που μας εχει συνηθισει η μεση μαφιοζικη ταινια κ δη αυτες του Σκορσεζε + στα περισσοτερα «κλισε» του ειδους τα οποια χρησιμοποιει πολλακις η ταινια αλλα με διαφορετικο εντελως βαρος και προθεση. Ρυθμοι Goodfellas που ομως βγαζουν κατι πιο νοσηρο κ πενθιμο απο αυτο που περιμενει κανεις, σκηνοθεσια Goodfellas που ομως ενω σε εχει διαρκως στη τσιτα (3.30 ωρες μου φανηκαν διωρο κ δεν ειχε καν διαλλειμα, δε καταλαβα ποτε περασε η ωρα) για καποιο λογο δεν εισαι πολυ ανετα με αυτο που βλεπεις γιατι βρωμαει θανατιλα, γεροντιλα και εν τελη μια νοσηρη ανουσιοτητα για το γιγνεσθαι των πραγματων και αυτο που ειναι στην πραγματικοτητα. Η ολη φαση της ταινιας ειναι να απομυθοποιησει ολα εκεινα τα στοιχεια που εκαναν τις μαφιοζοταινιες θελκτικες και cool, να τις φιλτραρει με μια εμπειρια πλεον στα 80 του σχεδον ο σκηνοθετης και να σου τις παρουσιασει ξανα χωρις ρετους ή θελκτικοτητα, με πραγματικο δογμα το «ολοι 2 μετρα θα παρουμε κ τι αξιζει κ τι οχι σε αυτη τη ζωη».

Σκηνοθετικα κ σε τεχνικο επιπεδο δεν μπορω να πω κατι παραπανω περα του οτι τετοιες ταινιες ε ναι δεν γυριζονται πις ετσι παρα μονο αν εισαι ο Σκορσεζε και γραφεις στα @@ σου τα παντα γιατι δεν σε νοιαζει να πας με τη γραμμη της εποχης μας. Ερμηνευτικα Ντενιρο επιτελους gave a shit και ειδικα στο τελευταιο μισαωρο που ξεδιπλωνεται επιτελους ειναι απολαυστικος. Απολαυστικος επισης -κ μαλλον αυτος που κλεβει τη παρασταση- ειναι ο Πατσινο, αυτος ο Πατσινο του Νονου 3 που ισσοροπει τελεια αναμεσα στην υπερβολη και τους χαμηλους τονους, παιζοντας εναν πραγματικα larger than life χαρακτηρα. Βλεποντας τον στις ιδιες σκηνες με τον Ντενιρο σκεφτομουν ποσο μα ποσο μα ποσο κριμα που δεν τους ειδαμε μαζι σε περισσοτερες ταινιες, η χημεια τους ειναι σχεδον αποκοσμη. Αφησα τελευταιο αλλα προσωπικη μου αδυναμια τον Πεσι, σε ενα ρολο κοντρα σε καθε τι τον εχουμε δει ποτε, στωικος και χαμηλων τονων αλλα αρκουντως επικινδυνος οταν γυαλιζει το ματι του, ισως να ειναι αυτος που πραγματικα κλεβει τη παρασταση δεδομενου της τεραστιας απουσιας του απο τον χωρο.
Το de-ageing ξενιζει στην αρχη λιγο, το συνηθιζεις στη πορεια, ξενιζει παλι σε σημεια αλλα overall δε με ενοχλησε καθολου προσωπικα. Ηταν και η μαεστρια του Σκορσεζε που με σκιες καπελα κτλ δεν το αφηνει να ξενισει αρκετα τον θεατη κ το καλυπτει με οποιον τροπο μπορει.

Overall, εγω νομιζω οτι η ταινια στην μετα 00σ εποχη του Σκορσεζε ειναι κατα πολυ ανωτερη απο οτι εχει βγαλει τα τελευταια 20 χρονια, ειναι γενναια, ειναι δυσκολη αντισυμβατικη κ στριφνη, ειναι φτιαγμενη με πραγματικη αγαπη κ συναισθημα, ειναι βαρια κ πενθιμη και σιγουρα μια απο τις καλυτερες ταινιες της χρονιας.

(Επισης οι ταινιες ειναι για σινεμα, οι ταινιες τετοιων σκηνοθετων ειδικα για οσο καλυτερη αιθουσα γινεται)

My two cents.-

6 Likes