Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Εισαι σιγουρα μεσα στο target group της ταινιας, μην την χασεις… μπορει να πετυχεις κ κανενα Αδωνη ή Πλευρη στην αιθουσα να ανταλλαξετε αποψεις να εχεις να το λες κιολας :smiley:

Καλο το χιουμορακι γενικα, αλλα παντελως ασχετα υπονοουμενα για φασιστικες μαλακιες καπου περνανε το οριο.

Σε λυπαμαι, εισαι θλιβερος.

Σου λεει καποιος οτι μια ταινια εχει ασαφη ουσιαστικη πολιτικη θεση απεναντι στο ναζισμο κ η πρωτη σου αντιδραση ειναι οτι σου φαινεται 11/10 ταινια.
Αυτο ειναι το πραγματικα θλιβερό, οτι δεν σκεφτεσαι «για να το λεει καποιος αυτο -που απο το υφος του φαινεται προφανως οτι αντιμετωπιζει τον φασισμο/ναζισμο με μεγαλη σοβαροτητα-, ασχετως αν συμφωνω/διαφωνω σε χιλια αλλα πραματα μαζι του, ισως κατι να μην παει καλα οντως με το εργο κ ας ειμαι επιφυλακτικος», σκεφτεσαι αμεσως να πεις μια μαλακια γτ θες να προκαλεσεις αντιπαραθεση (γτ 15 χρονων, κλασσικα) ή απλα δεν δε νοιαζει η ουσια αλλα οτι «Γουατητη <3» γτ κανει ταινιες με χρωματα κ εκρηξεις κ λεηζερ κ ουαου! (που μπορει κ να εξελαβα τη ταινια λαθος 1 στις 10, δεν εχει σημασια)

Οποτε δεν ξερω τι εισαι κ τι δεν εισαι, αλλα απο την αυθορμητη χαρα σου για την παραπανω ταινια κ σχολια κατι αχνοφαινεται και σου ξαναλεω οτι θα περασεις πολυ καλα οποτε να πας με κλειστα ματια!

Οσο περνανε οι μερες ουτως ή αλλως κ την σκεφτομαι, τοσο με απωθει η πολιτικη της ματια και η αφελεια της, σε σημειο που νομιζω οτι μονο τις ερμηνειες θα κραταγα κ την αλλη θα την πεταγα…

Δεν σε λυπαμαι παντως, γενικα οσους τετοια θεματα τα παιρνουν με ελαφροτητα δεν νιωθω καμια λυπη για τη παρτη τους, η κλωτσια στα δοντια εκανε κανει κ θα κανει τη δουλεια καλυτερα…

Αντε να παιξεις τωρα στα ποιος την εχει πιο μεγαλη ο μεσσι ή ο ροναλντο κ αν εχει μπασο ή οχι το in justice, με τα υπολοιπα παιδακια της ηλικιας σου

Ναι μαν οκ

1 Like

Είδα το 1917 χτες στο σινεμά. Ρε ήταν τρομερό. Τι σάπιος πόλεμος αυτός ο ΑΠΠ, καθόντουσαν στα χαρακώματα επί μήνες σαν τους αρουραίους. Μου άρεσε που οι πρωταγωνιστές ήταν άγνωστοι. Τα εκτεταμένα μονοπλάνα έδιναν μια αίσθηση συνεκτικότητας στην ταινία, σε βάζανε στο κλίμα και δεν έβγαινες ποτέ. Γαμώ, ό,τι πρέπει για σινεμαδάκι ήταν.

2 Likes

Ω
ΜΗ
ΣΟΥ
ΓΑΜΗΣΩ

8 Likes

Double post

ΤΙ
ΣΤΟΝ
ΜΑΥΡΟ
ΦΙΛΙΠ

4 Likes

Δες και Uncut Gems όμως…

3 Likes

Δεν υπήρχε καμία υπερβολή στους πρόσφατους φορουμικούς διθυράμβους μας έτσι;

Πας και αναθεωρείς λίστα δεκαετίας τώρα όπως είσαι.

3 Likes

Αυτο παει το αλλο σκ γτ πρεπει λιγο να επεξεργαστω αυτο που ειδα μολις, μην το καψω το Gems

Αυτη τη ταινια νομιζω θα την σκεφτομαι κανα μηνα τουλαχιστον

Το να πας σινεμα περιμενοντας κατι καλο λογω σχολιων τριτων που οκ, γενικα εμπιστευομαι το γουστο ολων που γραψατε για αυτην εδω και τελικα να δεις κατι που οχι απλα τα δικαιωνει αλλα ισως τα ξεπερναει κιολας, ειναι απο τα καλυτερα συναισθηματα που μπορει να σου προκαλεσει γενικα μια ταινια!

Δεν νομιζω εχει νοημα να γραψω το οτιδηποτε και εγω που να μην εχει ηδη ειπωθει!
Οταν μια ταινια συνδιαζει αυθεντικο φολκρορικο τρομο με Λαβκραφτ, μυθο Προμηθεα κ Πρωτεα, Ντεηβιντ Ληντς με Ταρκοφσκι και θαλασσινα παραμυθια με Rime of the ancient mariner και Moby Dick τοσο αρμονικα, εχοντας τον Νταφοε να κατεβαζει βουνα με την ερμηνεια του και απο την αλλη τον Πατισον οχι απλα να τον κοντραρει αλλα να τον επισκιαζει οταν χρειαζεται, τοτε πραγματικα τι αλλο θελει κανεις;;!!

\m/

10 Likes

Διαβασα καλες κριτικες αλλα η δικη σου με ιντριγκαρε…

1 Like

Την ταινία την είδα διχως υποτιτλους προπαραμονή από ταξίδι που θα πηγαινα για 3 εβδομάδων πείραμα σε μια χερσονησο διχως ρευμα στην Ισλανδία, οπου εκεινες τις μερες ειχε 12 μποφωρ και θα επρεπε όταν πάω να δουλεύω 15/7 για τα πειραματα με εναν Ιταλό μαθηματικό.

Σε κανενα σημείο της ταινιας δε μπορεσα να ηρεμήσω αφου ενιωθα πως εβλεπα το μελλον μου :sweat_smile: Με πεισατε να της δωσω αλλη μια ευκαιρια

3 Likes

Καταπληκτικο το 1917. Προσωπικα δεν με ενδιεφερε κανενα μηνυμα, αλλα μονο το δεος απο τις εικονες που εβλεπα. Πολλες φορες φτανει κ περισσευει. Η σεκανς απο την στιγμη που βραδιαζει στην πολη ειναι αδιανοητη. Αποκαλυψη. Κ φοβερη μουσικη επενδυση. Νεξτ στοπ Lighthouse

4 Likes

Έλεγα να πάω να την δω αλλά η δικιά μου με έπεισε να δούμε το knives out τελικά. Έχω να πω ότι αν και το περίμενα ενδιαφέρον, ήταν ακόμα καλύτερο. Με μια λέξη θα το έλεγα ευρηματικό.
Το lighthouse που προτιμούσα εγώ να δω, όπως είπα βέβαια μου άρεσε αρκετά το knives out, είναι τόσο καλό;

Βάζω να δω το Lighthouse και εκτός αν κάποιος μου κάνει κακόγουστη πλάκα, μιλάμε για ταινία που είναι 1) ασπρόμαυρη και 2) σε 4:3 φορματ. Γελάει ο κόσμος με την δηθενια. Δεν τρελαίνομαι που θα δω ταινία με μάξιμουμ βαθμό το 8/10 αλλά τι να γίνει, ας το δω.

Εχει κ Σεφερλη αυτη τη βδομαδα ε

4 Likes

Περίεργο, νόμιζα μπορούσες και καλύτερα, όπως για παράδειγμα να αποκαλείς φασίστα όποιον διαφωνεί με το εκπληκτικά εκλεπτυσμένο γούστο σου.

Σε αλλα νέα έκλεισα το Lighthouse στο μισάωρο, εκνευριστικό και ό,τι πιο δήθεν έχω δει εδώ και πολλά χρόνια.

Έβαλα να δω το Τζοκερ το οποίο ήταν απροσδόκητα καλό. Οσκαρ ερμηνείας σε Φοινιξ λογικά. Η ταινία έχει εκπληκτική ατμόσφαιρα και θίγει πολύ σοβαρά θέματα με πολύ σωστό τρόπο. Ειδικά στην Αμερική του 2020. Αναπάντεχα πολλές οι σκηνές που θυμίζουν σχεδόν αυτούσιες εμπειρίες από Νέα Υόρκη, φυσικά σε αρκετά λιγότερο dystopian level. Υποτιμημένη ταινία εδώ μέσα, ευτυχώς πλήρως αναγνωρισμένη εκεί έξω.

1 Like

Not what actually happened αλλα have it your way γτ ζοριστηκες ηδη μια φορα σημερα, μην μας καψεις κ κανεναν γενικο