Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

Ο φίλος @Lupin είναι ντροπαλός, αλλά όταν αρθρογραφεί δεν χωράνε οπαδικά, γιατί τουλάχιστον έχει κάτι ουσιώδες να πει, σε αντίθεση με απόψεις για το δήθεν.

21 Likes

Για μενα αυτη η ταινια ειναι το peak του ελληνικου κινηματογράφου.

1 Like

Πολυ πιθανο. Ακομα την σκεφτομαι. Οι εικονες της, γλυκερες κ παρακμιακες, με εχουν στοιχειωσει

Δεν θυμαμαι αν την εχω δει την συγκεκριμενη…Η αληθεια ειναι οτι οταν σκεφτομαι για την καλυτερη ελληνικη ταινια το μυαλο μου παει κατευθειαν στην Πολιτικη κουζινα…

2 Likes

Seriously?

2 Likes

εμενα στην επιθεση του γιγαντιαιου μουσακα

5 Likes

Κάλπικη Λίρα For The win.

6 Likes

Λαλάκης ο Εισαγόμενος

Με φόντο που σε πάει σε άλλη διάσταση. Δείτε Marvel Multiverse εσείς και Inception και Everywhere Everything All At Once εσείς. 40 χρόνια μπροστά ο Λαλάκης

1 Like

Πολύ σπουδαία ταινία όντως, από τις καλύτερες δραματικές του παλιού ελληνικού σινεμά.

Εγώ μάλλον θα έλεγα τον Θίασο, αν και η αγαπημένη μου παραμένει το Μάθε Παιδί μου Γράμματα.

6 Likes

Ρεμπέτικο
Θίασος
Κυνοδοντας

7 Likes

Ασ περιμενουν οι γυναικες

6 Likes

Ας φτιάξει ένα πολ κάποιος να τελειώνουμε.

1 Like

Ναι ισως φταιει οτι εχω ριζες απο εκει και το ολο ζητημα με αγγιζει…

1 Like

Μπα, δεν είναι μόνο οι ρίζες, ταινιαρα είναι η Πολίτικη Κουζίνα.

Κανένα πρόβλημα με το να την θεωρείς την καλύτερη ελληνική νομίζω.

1 Like

Ακολουθώντας το hype, ξεκίνησα τη φθινοπωρινή κινηματογραφική σεζόν με το Oppenheimer, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι δε μου άρεσε ούτε το Dunkirk (κινηματογραφικά άρτιο, αλλά σε τελική ανάλυση το βρίσκω ανούσιο), ούτε το Tenet (οι ίδιοι λόγοι με το Dunkirk, μόνο που αυτό, ενώ είχε να πει πράγματα, μεταδόθηκαν με στρυφνό ίσως τρόπο που προσωπικά έχασα το ενδιαφέρον μου).

Παρόλ’ αυτά, χτες προσκύνησα τον Nolan. Δεν περίμενα να είναι τόσο τέλειο σε όλους τους τομείς. 3ωρη ταινία και δεν κατάλαβα πότε πέρασε η ώρα. Τα λόγια περιττεύουν. Ταινία 100% για κινηματογράφο, απόλαυσα κάθε διάλογο - ήταν πολλοί - σε κάθε δευτερόλεπτο - ήταν επίσης πολλά. Ίσως να πρόκειται για την πιο ολοκληρωμένη του απόπειρα. Επικό, φοβερό, ανεπανάληπτο, συγκλονιστικό, γκρανγκινιολικό έργο.

6 Likes

Πολίτικη κουζίνα χτυπάτε ευαίσθητη χορδή…

Είμαι απ αυτούς που δεν τους αρέσει η ταινία. Θεωρώ πως υπάρχουν αρκετά άτομα που την αποθεώνουν μόνο και μόνο για 4-5 συμβολισμούς και κανά 2 μονολόγους για την εκδίωξη των Ελλήνων από την Πόλη.

Τα αρνητικά της (για μένα πάντα): Καταπιάνεται υπερβολικά πολύ με την μαγειρική, είναι γεμάτη κενές αμπελοφιλοσοφίες με βάση το φαί, δείχνει αρκετές μικρές ιστορίες που οι περισσότερες δεν καταλήγουν πουθενά, έχει αχώνευτο πρωταγωνιστή (Ο τυπάς χώρισε τον θείο του επίτηδες επειδή η άλλη δεν ήξερε να μαγειρεύει ενώ δεν είχε κανένα δικαίωμα πχ) και έχει χιούμορ 60’s ελληνικής κωμωδίας που δεν κολλάει με την ταινία. Α και με τον παππού τι φάση; Δεν μπήκαν καν στον κόπο να καστάρουν έναν νεότερο ηθοποιό για τις σκηνές στα 50’s και είναι ο ίδιος ηθοποιός και το 1950 και το 2003…

Για να κλείσουμε θετικά ξεχωρίζει απ την μέση ελληνική ταινία των 2000’s αφενός γιατί οι περισσότερες είναι σαχλές κωμωδίες και αφετέρου γιατί είναι καλογυρισμένη, με ωραία εικόνα και ατμόσφαιρα (Πολύ καλή δουλειά στην αναπαράσταση της Κωνσταντινούπολης του 50)

Έχω και εγώ καταγωγή εν μέρει από κει (τώρα Πόλη ή ευρύτερο πόντο δεν ξέρω θα σας γελάσω) και με πιάνει το συναίσθημα αλλά αν το προσπεράσω δεν έχω και πολλά θετικά να πώ…

Για Oppenheimer θα συμφωνήσω με τα περισσότερα που λέτε. Μια ταινία οπτικά πανέμορφη, γυρισμένη με μεράκι (και τον Νόλαν να παίζει με τον χρόνο και εδώ όπως μόνο αυτός ξέρει) και τρομερές ερμηνείες κυρίως από Murphy, Blunt, RDJ κ Damon. Θα έκοβα 20-25 λεπτά πάντως γιατί θεωρώ πως τα politics γίνονται λίγο βαρετά και επαναλαμβανόμενα σε κάποιο σημείο

ΥΓ Πολλή τροφή για σκέψη η ταινία
Υγ2 Αν πω πως ο Κομουνιστής στην Αμερική του 40 έχει ελαφρώς χειρότερη αντιμετώπιση απ ότι στην Ελλάδα του 2023 θα είμαι γραφικός;

4 Likes

Spot on

1 Like

Πολίτικη Κουζίνα κλασμένος > Οποιαδήποτε ταινία Σμαραγδή κλασμένος

Νηφάλιος ένα και το αυτό

6 Likes

Πωπω ειδικά εκείνη η παρομοίωση της γυναίκας με την κανέλλα (ή κάτι τέτοιο) είναι ό,τι πιο κριντζ ε

6 Likes

Έχω μια μυστήρια σχέση με το ελληνικό σινεμά (άργησα να ασχοληθώ, πολλά classics δεν τα έχω δει κτλ), αλλά την επίδραση που είχαν οι Απόντες μέσα μου, δεν την έχει ασκήσει καμία άλλη ταινία. Εννοώ γενικά, ελληνική ή ξένη.

6 Likes