Cliff Burton vs Steve Harris

Όσο αφορά το μπάσο τι έχεις να πείς για τον Harris;

E,entaksei akousa merika koufa alla tespa. o idios o Hetfield leei oti o Cliff tous emathe na synthetoun stin ousia kai aytos pou tous entryfhse se polla akousmata leitourgontas san o moxlos pou ekane tin mousiokh ligo pio polyepipedh. Paiktika kai synthetika itan koryfaios. To oti borei na eixe megalh atyxia kai na emene stin afaneia den anairei tin aksia tou. An kai apokleietai na min ton eperne sto Los Angeles kapoio sygrothma myrwdia, o paixths ekane bam apo xiliometra. Borouse na paiksei sto basso kalytera guitar parts apo oti oi pleiopshfia twn kitharistw ekeinh tin apoxh sto Los Angeles kai to San Franscisco.

Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει ο τρόπος που παίζει μπάσο ο Harris…με κουράζει
προσωπική εκτίμηση

akyro an kai burton, ton thewrw pio oloklhrwmeno paixth.
oi aplyta xasan se dynamikh otan teleiwsan ta tragoudia pou eixan grapsei me mustaine !

o mpasistas sto rock xwro pou na mhn noeite ws birtouozos, lege me billy S
einai giaq mena enas kai dysthxws makaritis. Lynott !

Καλός είναι αλλά αν ήταν μόνο μπασίστας θα ήταν και αυτός στην αφάνεια εκτός αν γνώριζε τον Hetfield τον Ulrich ή π.χ. τον Tipton :lol: :lol:
Σαν μπασίστα μάλλον προτιμώ τον Burton

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά πώς γίνεται να θεωρούν κάποιον συνθετικά κορυφαίο ενώ έχει συμμετάσχει στην σύνθεση ελάχιστων κομματιών;

Εντάξει ως προς αυτό ο Harris υπερέχει με τεράστια διαφορά. Και γενικά θα τον χαρακτήριζα ίσως τον κορυφαίο συνθέτη στο metal. Παρόλο πού δεν έχω κάποια τρέλα με Maiden :wink:

Ρε παιδιά,τι εννοείται όταν λέτε πως ο Steve παίζει μπάσο σαν να έπαιζε κιθάρα.Εδώ ο Cliff μπέρδεψε το μπάσο του με κιθάρα και άρχισε να σολάρει με παραμόρφωση :?

Φαντάζομαι ότι μιλάς για το Anesthesia από το Kill 'Em All… Εκεί όμως είναι ξεχωριστή περίπτωση αφού το κομμάτι είναι solo μπάσο (όσο κι αν φαίνεται κάπως αυτό.) Μιλάμε όμως σε γενικές γραμμές, όχι για μία συγκεκριμένη περίπτωση. Και σίγουρα κομμάτια όπως τα The Thing that Should Not Be, For Whom The Bell Tolls, Orion κ.α. αποδεικνύουν το αντίθετο.

ακυρο μεν, Harris δε.

Να σου πώ ρε παλικάρι, αφού είναι άκυρο γιατί μπαίνεις στο κόπο να απαντήσεις και να ψηφίσεις επίσης;

Στο For Whom the Bell Tolls δεν παίζει με παραμόρφωση το riff στην αρχή ?Εκτός εαν αυτό γίνεται μόνο στο live video από το cliff 'em all.Και είμαι σχεδόν σίγουρος πως στο The Call of ktulu παίζει με παραμόρφωση.Επίσης στο Disposable Heroes παίζει lead bass με παραμόρφωση,όπως και sthn εισαγωγή στο Damage INC

να σου πω κι’εγω ρε, μονο εμενα ειδες να ειπα οτι ειναι ακυρο αλλα παρ’ολα αυτα να ψηφιζω???

Οι άλλοι όμως δεν είναι πρωταθλητές στα άκυρα topics όπως εσύ.

Η παραμόρφωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο ήχος του δεν ακούγεται σαν μπάσο…
Αυτό πού θίγω είναι ο όγκος. Στο κάτω κάτω η κιθάρα και το μπάσο έχουν κοινά σημεία (όπως η παρμόρφωση πού λές) αλλά αυτό πού τους κάνει να διαφέρουν είναι η “δύναμη” πού εκπέμπουν.

εκτος απο 2 που το παραδεχομαι οτι οντως ειναι ακυρα δεν θυμαμαι αλλα. και το 1 απ’αυτα το’χα ανοιξει οπως εξηγω κιολας για να λυθει μια διαφωνια με’ναν φιλο(GNR Vs Scorpions). που θα παει, ολο και καποιος αλλος θα’χει τον τιτλο.

Ένας άλλος λόγος που κάνει τον Steve καλύτερο από τον Cliff είναι ότι ακούγεται μεσα στα τραγούδια,ενώ όλους τους υπόλοιπους,όπως και τον Cliff ότανδεν παίζει με παραμόρφωση ,τους τρώει η αφάνεια.Έτσι ενέπνευσε πολλούς ,που συχνά απωθούνται από το μπάσο εξαιτίας του παραπάνω λόγου,να ασχοληθούν με αυτό.

O ekneyristika dynatos eixos tou Harris einai ayto pou mou tin dinei kai me varaei sta neyra otan akouw Maiden. To g@m@ei. Pio poly apo tous 3 klaritzides e… kitharistes tou sygrothmatos akougetai…

Όπως είπε κάποτε κι ένας φίλος μου…Στέφανο Χαριτίδη…έτσι απλά…

Cliff!!!καλύτερος από όλες τις απόψεις