Cliff Burton vs Steve Harris

Ποιον θεωρείτε καλύτερο?

Steve Harris. Ειμαι περισσοτερο δεμενος με την μουσικη του Steve απο αυτη του Cliff. Παντως και τον Cliff τον θεωρω πολυ καλο μπασιστα.

Επειδή metallica > maiden

άρα και Burton > Harris

+1 8)

harris

ούτε καν ρε Πάνο. Γιατί μπαίνεις στη διαδικασία να δώσεις άκυρες απαντήσεις σε άκυρα ερωτήματα?

Άκυρο ερώτημα, Έγκυρη απάντηση.

Και εφόσον τουλάχιστον για μένα το αξίωμα Metallica > Maiden ισχύει, τότε το άνωθεν άκυρο ερώτημα βρίσκει ανταπόκριση στην άκυρη σύγκριση δύο τεράστιων μουσικών φυσιογνωμιών.

Ελπίζω να σε κάλυψα παλιοmaidenά. :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:
Ούτε καν. Ούτε το μικρό δαχτυλάκι των Maiden οι Μetallica.
Eπί του θέματος πάντως, τους θεωρώ και τους δύο πολύ αξιόλογους μπασίστες, αλλά ο Harris έχει το κάτι παραπάνω (είναι ζωντανός :lol: :lol: :lol: ).

Βασικά επειδή μπάσο=όγκος θα πώ Burton όχι επειδή έπαιξε στην αγαπημένη μου μπάντα ever αλλά επειδή τον Harris δεν τον θεωρω μπασίστα… Πιστεύω κιόλας ότι στην αρχή μπορεί να το πήγαινε για κιθάρα και να μη του βγήκε και τελικά να επέλεξε κάτι ενδιάμεσο της κιθάρας και του μπάσου. :wink:

έχε χάρη που είμαι και λίγο κρυφομετάλλικας … :stuck_out_tongue:

και Eagleheart, κάνεις λάθος. Ειδικά, ο Steve Harris έδειξε έναν ολοκαίνουργιο τρόπο παιξίματος και αντιμετώπισης του μπάσου.

Δλδ πείτε μου ρε γαμώτο τι συγκρίνετε να καταλάβω? Τεχνική, συναίσθημα, επιρροή, πρωτοτυπία? Είναι σε τέτοιο επίπεδο που αυτά τα μεγέθη δεν ποσοτικοποιούνται.

Μη σας στη χαλάω

θα συμφωνήσω με τον Χρήστο…μπάσο σημαίνει όγκος κι ο Harris είναι τεράστιο κεφάλαιο αλλά όχι σαν μπασίστας…

Δεν διαφωνώ σε αυτό πού λές. Παρόλα αυτά όμως ο ήχος του δεν είναι το κλασικό μπάσο. Γι’αυτό και δεν υιοθετήθηκε από μετέπειτα μπασίστες.

Ας μην σκοτωνοτανε ο Burton και θα βλεπαμε που θα φτανε, δεν θα χρειαζοτανε καν poll για να δουμε ποιος θεωτηται ανωτερος, οχι οτι ο Harris δεν ειναι θεος, αλλα ο αλλος ηταν πιο θεος.

Και μέχρι το 1986 που σκοτώθηκε ο Cliff να κρίνουμε, ο Steve μακράν πιο μπροστά…
Και αρχηγός μην ξεχνιόμαστε…

ο Harris είναι συνθέτης και ηγέτης των Iron Maiden,πράγμα καθόλου απλό ή τυχαίο…
Αλλά σαν μπασίστας δε μου αρέσει,είναι πιο πολύ 3ος κιθαρίστας,και ακολουθεί τις γραμμές της κιθάρας κι όχι των drums όπως οφείλει,συνήθως ο μπασίστας…

Mα επειδή είναι διαφορετικός ξεχώρισε…

ξεχώρισε σαν μπασίστας ή σαν μουσικός?

Ο τρόπος παιξίματός του είναι πολύ διαφορετικός των υπολοίπων.
Και σα συνθέτης δε χρειάζεται να μιλήσω…
Και για τα δύο ξεχώρισε.

Πρώτον το ερώτημα είναι πολύ άκυρο. Ας το παραβλέψω όμως.

Ο Cliff Burton ήταν ένας πολύ καλός μπασίστας και τίποτα παραπάνω. Ήταν πάρα πολύ τυχερός που γνώρισε τους Hetfield Ulrich και ήταν σε μια τεράστια μπάντα. Αν δεν τους γνώριζε θα παρέμενε ένας άγνωστος πολύ καλός μπασίστας που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του. Όταν πέθανε δεν έχασαν τίποτα οι Metallica ούτε συνθετικά ούτε εκτελεστικά. Έγινε θρύλος όμως γιατί απλά είχε τραγικό τέλος. Κρίμα.

Ο Harris είναι μια τεράστια μορφή. Είναι ο βασικότερος συνθέτης και αρχηγός μιας εξίσου τεράστιας μπάντας. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Βurton. Ακόμα κι αν κάποιος θεωρεί τους Μetallica ανώτερους.