Clutch στο Release Athens

Οσο και αν αγαπάω Clutch, οι τύποι χάνουν απανωτές ευκαιρίες να ανέβουν επίπεδο.

Με την δισκάρα (Earth Rocker) τους έμαθε πολύς κόσμος και πλέον την απαξιώνουν ζωντανά, οπως και παλιότερο υλικο τους. Οπου και να πάνε παίζουν 80-85 λεπτά ο κόσμος να χαλάσει παίζοντας σχεδόν ολο το νέο τους (ανα καιρό) υλικό αφήνοντας ελάχιστο χώρο για παλαιότερα και κλασσικά κομμάτια.

Ειλικρινά θα προτιμούσα να έδινα 75€ και να τους έβλεπα τρεις σερί βραδιές σε εναν μικρό χώρο όπου με το rotation που κανουν θα άκουγα πολλά κομμάτια, παρά τέτοιες one off συναυλίες.

Λενε οτι υπεραγαπούν την Ελλάδα, τους φέρνουμε συνεχώς και δεν εχουν κάτσει ουτε πέντε λεπτά παραπάνω στη σκηνή. Χθες ειδικά που ηταν headliners σε “φεστιβαλ” έπαιξαν λιγότερο και απο τους brmc.

Τους εχω δει τρεις φορές και πλέον θα το ξανασκεφτώ πολύ σοβαρά…

7 Likes

Έχεις δίκιο σε όλα, ειδικά αν κρίνω από την πρώτη φορά που τους είδα στο Gagarin πριν αρκετά χρόνια, νομίζω επί Earth Rocker, περίμενα λίγα παραπάνω πράγματα ως headliners σε festival. Αλλά that’s business, as usual.

4 Likes

Πειτε καμμια λεπτομερεια για Planet Of Zeus. Επαιξαν κανα καινουριο κομματι?

Αυτό που βγήκε μόνο

2 Likes

Παικτικά ηταν μπομπα οι Planet. Βοήθησε κ ο ήχος, προσωπικά πέρασα πολύ καλά.

5 Likes

Παικτικα παντα ειναι μπομπα, μπραβο στα παιδια, στην επομενη θα ειμαι μεσα…

Πάνω από 5000 λέει το roxx. Αρκετός κόσμος αλλά λίγος σε σύγκριση με τις υπόλοιπες μέρες

1 Like

Κι εγω το εκτιμώ γύρω στα 5 με 6 χιλιαρικα οτι ειχε…
Planet έσπειραν με πολύ καλό ήχο και πάιξιμο και ανέβασμα από τον κόσμο
BRMC ύπνος ατελείωτος με εξάιρεση 2 κομμάτια…στη Μαλάκάσα τους θυμάμαι πολύ καλύτερους
Clutch είχα να τους δω από την πρώτη στο Gagarin και ομολογώ πως δεν τρελάθηκα…καθόμασταν στο κέντρο της σκηνής καμιά 30αριά μέτρα από τον ηχολήπτη και μεχρι τα μισά ο ήχος ήταν γάματα…το μπάσσο μπούκωνε και κάλυπτε τα πάντα…πάντα είχα την απορία γιατί αργεί τόσο πολύ ένας ηχολήπτης να διορθώσει τον ήχο…άλλα ακούει??? όπως είπαν και άλλοι, σαν headliners θα μπορούσαν να παίξουν παραπάνω από 75 λεπτά…την εκτιμώ πολύ την μπαντάρα αλλά χθες δεν πορώθηκα…Planet ξεχώρισαν άνετα…Διοργάνωση πολύ καλή…ευγε…και τώρα Alice, mods και ηφαίστεια

επιτρέψτε μου να πω ότι σύμφωνα με το review οι planet of zeus έπαιξαν μια απ τα ίδια . Δεν τους είδα χθες και δεν έχασα τίποτα. Κάπου έχει βαλτώσει το πράμα

στις 4 φορές που τους έχω δει , είχαν σχεδόν ίδιο σετλιστ

λιγακι αδικος εδω. Οταν παιζεις σε μεγαλο κοινο (πολυπληθες) θα πανε και λιγο στα “στανταρακια” τους .
Να μην κανουν λαθη , να παιξουν αυτο που ξερουν και να ανεβουν σιγα σιγα επιπεδο.

Δεν ηταν “δικο τους” Live για να παιξουν και κατι διαφορετικο.
Εδω αυτο το κανουν και πραγματικα μεγαλες μπαντες.

3 Likes

Πως γίνεται αυτό τη στιγμή που παίξαν 7 τραγούδια από το νέο τους δίσκο; Γενικά έχουν πολύ μεγάλο rotation, και αυτό είναι προς τιμήν τους. Απλά θα μπορούσαν να είχαν παίξει 2-3 τραγούδια ακόμα από τα χιτάκια τους που είναι και πολλά και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Έπαιξαν οι Planet of Zeus 7 απ τον δίσκο που δεν έχει κυκλοφορήσει;;; Δεν πρόσεξες το ποστ :stuck_out_tongue:

Μια χαρά ήταν οι PoZ ρε. Σε φεστιβάλ έπαιζαν, πολύ καλό ήταν το setlist τους για τέτοια εμφάνιση.

1 Like

Νταξει δεν διαφωνεί κάνεις ότι σπέρνουν λαηβ

Την άποψη μου είπα.

Desertfest 2017 τα ίδια
Gagarin 2018 δικό τους σόου σχεδόν τα ίδια
Νιάρχος 2018 τα ίδια
Δεκέμβριος 2018 τα ίδια
Χθες τα ίδια

Σε όσα τους είδα τέλειοι ήταν. Απ τις καλύτερες λαηβ μπάντες. Αλλά ακούω τα ίδια και τα ίδια

E το τελευταιο αλμπουμ τους βγηκε το 16. Πανω κατω τα ιδια θα ακους. Ποσες αλλαγες να κανουν

Μπαρδόν εγώ στο μυαλό μου είχα τους κλούτς. Γράψε λάθος.
(Λέω κι εγώ δεν βγάζει νόημα…)

2 Likes

Συμφωνώ όσο δεν πάει,Θεσσαλονίκη τους είδα εγώ,4η φορά,ίδια κομμάτια,ίδιες ατάκες απο Μπάμπη,ίδιο ξεχείλωμα στο vigilante όπως λέει και ο συντάκτης. Τουλάχιστον το κάνουν καλά

Ε εντάξει ρε μάγκες, δεν είναι οι Maiden, 4 δίσκους έχουν, παίζουν μια συγκεκριμένη μουσική που χρειάζεται hits, στα live παίζουν τα hits, τι να παίξουν δηλαδή? Όταν είχε κυκλοφορήσει ο δίσκος το 2016, είχαν παίξει όλο τον (τότε) καινούριο δίσκο.

3 Likes

Ποστ για τους Μεηντεν σε 3…2…1

Νταξει 2-3 κομμάτια rotation είναι εφικτό. Δε διαφωνώ ότι παίζουν λίγο πολύ ο, τι καλύτερο έχουν

Εντάξει απτήν άλλη έχεις clutch που δεν παίζουν 2-3 “χιτακια” και πάλι δεν μας αρέσει,κουβέντα να γίνεται

2 Likes