Cocteau Twins

Μιας και δεν βρηκα τιποτα για αυτο το σκοτσεζικο συγκροτημα με τον τοσο ξεχωριστο ηχο,οριστε μερικα πραματακια:

Oι Cocteau Twins,αποτελουντε απο 4 μελη,τους Liz Fraser,Robin Guthrie,Simon Raymonde και Will Heggie,δημιουργηθηκαν το 1979,εβγαλαν το πρωτο τους αλμπουμ το 1982 και η μουσικη τους,ειναι πολυ δυσκολο να οριστει…ο ηχος ους συνδιαζει Goth rock,post punk τα πρωτα τους χρονια κυριως,αλλα απο το 83 περιπου και μετα,πιο σωστα θα τους χαρακτηριζα σαν ενα ambient σχημα ονειρικης μουσικης με σκοτεινα περασματα…σε ενα τοπικ ειχα ξαναπει πως οι Cocteau ειναι για μενα ενα απο τα 10 πιο σημαντικα συγκροτηματα του χωρου τους(αν τους ενταξω δλδ σε goth Μουσικα πλαισια),η επιδραση τους τεραστια,ενω η ποιοτητα των δισκων τους(αν εξαιρεθουν τα 2 τελευταια αλμπουμ,που ειναι στην κριση του καθενος)εξαιρετικα υψηλη σε καθε δισκο…Η φωνη της Fraser ειναι πολυ δυσκολο να σχολιασθει,μιας και ερμηνευει πολυ δυσκολους και μπερδεμενους στιχους,με εναν ολοδικο της τροπο,κανοντας την σιγουρα την κυρια ατραξιον της μπαντας…
Η δισκογραφια τους,αποτελειτε απο τα:
[ol]
[li]Garlands[/li][li]Head over Heels [/li][li]Treasure [/li][li]Victorialand [/li][li]Blue Bell Knoll [/li][li] Heaven or Las Vegas [/li][li]Four-Calendar Café [/li][li] Milk and Kisses[/li][/ol]
Oπου μεχρι και το Heaven or Las Vegas,που αποτελει και το πιο εμπορικο τους δισκο,ειναι ολα αριστουργηματα…προσωπικη μου αγαπη το Treasure,αλλα οπως ειπα,ολα τους τα αλμπουμ ειναι παρα πολυ δυνατα…

1-2 ενδεικτικα κομματια,που μου αρεσουν και προσωπικα πολυ:
http://www.youtube.com/watch?v=H-
YtDoGPh4g

http://www.youtube.com/watch?v=Kd4_NcnPfto&feature=PlayList&p=36976A8148315959&playnext=1&playnext_from=PL&index=8

http://www.youtube.com/watch?v=eUw4HEErovc&feature=related

και ενα αγαπημενο,που πολλες φορες με εχει συντροφευσει σε περιεργες στιγμες της ζωης μου:
http://www.youtube.com/watch?v=WZP_c5KwQLI

Γενικα,η ταξιδιαρικη και ονειρικη μουσικη τους,μπορει πολυ ευκολα να αποτελεσει και soundtrack για καποια ταινια,ποσο μαλλον για πολλες στιγμες στη ζωη του καθενος…οποιος δεν εχει ασχοληθει,ας ριξει μια ματια αν εχει ορεξη,προκειτε για συγκροτημα-θρυλο,που σιγουρα θα αγγιξει τον καθε μουσικοφιλο,με την πληθωρα συναισθηματων που ευκολα ξυπνα και προκαλει…

Ξεχασα το The Moon and the Melodies(δισκαρα),οπωτε εχουμε 9 δισκους συνολικα:D…

Well Done Lupin!! Το Garlands με έχει αγγίξει εδώ κ χρόνια κ, αν κ ντρέπομαι να το παραδεχτώ, διστάζω να το ακούσω νύχτα με σβηστά φώτα!! Οι λόγοι είναι προφανείς…
Μια μεγάλη μπάντα που δυστυχώς έχει περάσει στα ψιλά γράμματα της μουσικής ιστορίας.

ΥΓ: δεν θα ταν κ άσχημο να μπει πολλ ποιο είναι το πιο αγαπημένο τους άλμπουμ, να δούμε τι ψάρια πιάνουμε:)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=456023#post456023

Αχρείαστο το πολλ.

Πολ added:D…Τhreasure για μενα,μαλλον γιατι αυτο ειχα πρωτοακουσει και με ειχε κολλησει στο τοιχο για καιρο…αλλα δυσκολες επιλογες,πραγματικα τα 7 πρωτα ειναι ολα ενα κι ενα…και ναι,κριμα που πολυς κοσμος δεν τους εχει παρει πρεφα και ακομα πιο λυπηρο,το οτι η μουσικη σκηνη δεν εχει αναγνωρισει το εργο τους ακομα,οπως πρεπει και τους αξιζει…αλλα με ευχαριστει το γεγονος πως οι περισσοτεροι που ακουνε,μαγευονται αμεσως και αναγνωριζουν αυτοματα την αξια τους και την μαγεια της μουσικης τους…Σημερα πηρα επιτελους και το Heaven or Las Vegas(το ειχα αντεγραμμενο κατι καιρους) αυθεντικο και πλεον θελω μονο τα 2 τελευταια για να ολοκληρωσω δισκοθηκη…μαγικο αλμπουμ,με παρακινησε να τους ξεθαψω και να τους υπενθυμισω-προτεινω στους υπολοιπους…

Έχω την αίσθηση πως οι Cocteau Twins είναι ήδη μεγάλο όνομα στον χώρο τους, δε νομίζω πως δεν έχουν αναγνωριστεί δηλαδή… τουλάχιστον άμα μιλάμε για συγκεκριμένο τμήμα της μουσικής σκηνής, στο οποίο και ανήκουν…

Στο goth thread είχαμε κάνει μια συζήτηση γι’ αυτούς με τον Panagiotis…

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=313603&highlight=cocteau+twins#post313603

(ποστ 162 και μετά)

Είχα πει οτι είμαι μεταξύ των Treasure και Victorialand ως τα αγαπημένα μου. Πραγματικά ονειρική μουσική, όπως είχα πει μου είχε θυμίσει το στυλ της Lisa Gerrard αλλά στο πιο ethereal και “παραδεισένιο”. Αλλά προσωπικά μου άρεσαν και τα ύστερα τους άλμπουμ, μέχρι και το Milk & Kisses… ίσως είναι πιο ευθύ και “ποπ” αλλά εμένα δε με απογοήτευσε καθόλου.

Μάλλον προτιμώ το Treasure πάντως, αλλά η αλήθεια είναι πως έχω καιρό να ακούσω τα άλμπουμ τους ολόκληρα, επομένως θα επανέλθω άλλη στιγμή για να ψηφίσω.

Στο χωρο τους ναι,αλλα εκτος αυτου,αδικως οχι μου φαινεται…τουλαχιστον απο φιλους κτλ που δεν εχουν επαφη με αυτο το χωρο,δεν τους ηξεραν καν…σωστη και η παρομοιωση με Gerrard,αλλα ρε γαμωτο,milk & kisses,οχι κακο,αλλα αρκετα πιο ποπ για τα γουστα μου και για τα στανταρ τους…

E ναι, σίγουρα δε συγκρίνεται με τα παλιά τους και το στοιχειωμένο/ταξιδιάρικο αίσθημα που έβγαζαν… απλά εμένα τυχαίνει να μου αρέσει ορισμένες φορές και η ποπ. :stuck_out_tongue:

Η μουσική των Cocteau Twins έχω την αίσθηση πως είναι πολύ ιδιαίτερη, χαρακτηριστική (και “avant-garde” απο μία έννοια) για να γινόταν ευρέως γνωστή σε πιο mainstream κοινό… Πάντως για τον χώρο τους είναι σημείο αναφοράς…

είχαμε μια συζήτηση κάποια στιγμή για το γκρουπ, όπως λέει ο αποπάνω μου. Από μένα Garlands, τι να λέμε… είναι δίσκαρα από τις λίγες. Η φωνή της τραγουδίστριας είναι τόσο ξεχωριστή που απλώς από περιέργεια, τουλάχιστον, θα πρέπει να την ακούσουν ακόμα και όσοι δεν γουστάρουν το συγκεκριμένο είδος μουσικής, για να ανακαλύψουν αυτό που αναφέρεται ως “glossolalia and mouth music” (ναι ρε η wikipedia έτσι το λέει). Κατά τα άλλα, δεν έχω ακούσει κάποια από τα ενδιάμεσα άλμπουμ τους, ενώ το Heaven or Las Vegas δεν το χώνεψα ποτέ. Α! να πω ότι κάποια στιγμή είχα πετύχει το Garlands στο Metropolis σε εξευτελιστική τιμή (κ το τσίμπησα εννοείται).

Φοβερη μπαντα,απ’τις αγαπημενες μου στο ειδος.

Το Blue Bell Knoll ειναι ο αγαπημενος μου δισκος απο δαυτους και το παρακατω κοματι ειναι πανεμορφο.

Κάτι που πολλοί δε ξέρουν ίσως είναι η επιδραστικότητα των Cocteau Twins σε όλη τη σκηνή του λεγόμενου “ατμοσφαιρικού” χώρου, με αιθέρια γυναικεία φωνητικά κλπ. Μπάντες όπως αυτοί οι οι All About Eve έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκρηξη του female-fronted ατμοσφαιρικού κινήματος στα '90ς…

καλο ειναι να τσεκαρετε και τους this mortal coil που εχουν συμμετασχει μελη των ct

και ιδιαιτερα τη διασκευη στο song to the siren του tim buckley που η frazer το απογειωνει!!!

Από τις αγαπημένες μου μπάντες εννοείται…:slight_smile: και τα φωνητικά της τύπησας είναι σαν να τραγουδάει νεράϊδα! Ψηφίζω treasure…
τα τελευταία τους άλπμουμ όντως ήταν πιο ποπ και κάποια κομμάτια τα θεώρησα λίγο “βαρετά” με την έννοια ότι δεν είχαν την δυναμική και την ατμόσφαιρα των κομματιών των 80’s που είχαν κυκλοφορίσει οι ίδιοι.