Coheed And Cambria - No World For Tommorow

Λοιπον εφαγα μεγαλο κολλημα!!!
ενω στην αρχη αποκαρδιωθηκα,πιθανοτατα γιατι γυρευα να ακουσω ενα νεο welcome home ή ενα νεο in keeping secrets of silent earth,τελικα σκαλωσα.
το ακουω συνεχεια.φοβερος δισκος.μου αρεσουν ολα τα κομματια.πραμα που δεν ισχυε για τις προηγουμενες κυκλοφοριες τους!(παντα υπηρχαν 1-2 κομματια που δεν τρελαινομουν).
πιστευω οτι ειναι ο πιο ωριμος δισκος τους.
απο τα φωνητικα στις κιθαρες,απο τις ιδιες συνθεσεις στις ενορχηστρωσεις,απο τις μελωδιες στα ριφς (που συνεχιζουν να τιμανε την σιδηρα παρθενα),απο την παραγωγη (για να ακουγεται τοσο τελεια στα mp3 στο δισκο θα αψογη) στα ρεφραιν και τελος στην φοβερη 5 πενταλογια (4 κομματια και ενα ιντρο) που κλεινει το αλμπουμ.
δεν θελω να σταματησω να το ακουω!!!
μπραβο!!!μπραβο!!!
αντε και στα μερη μας τωρα που ναι στα πανω τους.να δουμε και κρισ πενι (αφου δεν τον ειδαμε με ντιλιγκερ!!)

Με μία ακρόαση… Αρκετά καλό!

Δεν έχω πάρα πολλά λόγια να πω για αυτή τη μπάντα φαινόμενο.

Παίζοντας δύσκολη μουσική και αν μη τι άλλο αντιεμπορικό όνομα αλλά και image οι τύποι όπως πάνε θα καταφέρουν να κατακτήσουν και το mainstream.

Δεν ξέρω αν και πόσες φορές έχω δηλώσει τό πόσο πού με συγκλόνησε το Good Apollo Part I. Δεν έχει και μεγάλη σημασία. Είναι αυτή η αίσθηση της μελωδίας, είναι αυτά τα καταπληκτικά δίφωνα, είναι ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται στους στίχους του…είναι όλα μαζί…

Με ένα ήχο τόσο φρέσκο, όσο ελάχιστοι, με μια φωνή χαρακτηριστικότατη, με ΜΕΛΩΔΙΑΡΕΣ, με βαριές κιθάρες, με ενορχηστρώσεις, με άποψη…

Το 2007 είχε μια πολύ δύσκολη αποστολή. Οι μπάντες που το 2005 έβγαλαν κάποιες απερίγραπτες δισκάρες θα έπρεπε φέτος να φτιάξουν αυτές που θα τις διαδεχθούν.Οι Riverside, οι Sieges Even, οι Kamelot, οι Avenged Sevenfold και πολύ άλλοι…

Οι μπάντες όμως που φαίνεται πως ήρθαν για να μείνουν δεν τα φοβούνται αυτά. Πιο τρανταχτό από όλα το No World For Tomorrow. Διαφοροποιείται όσο πρέπει, δεν έχει αναφορές μελωδιών μεταξύ των κομματιών ή συνδέσεις με προηγούμενα θέματα και όμως ακούγεται σαν απόλυτη συνέχεια. Έχει 2 κράχτες διαμάντια (The Hound, The Running Free) και όπως πρέπει δεν αποκαλύπτουν ποτέ όλη την αλήθεια στον ακροατή. Αυτή θα την ανακαλύπτεις με κάθε άκουσμα, με κάθε τραγούδι…και κάθε ακρόαση θα έχει νόημα. Και τέλος hollywoodιανό…

Μ αρεσε αρκετα,αν και το ακουσα μολις 2 φορες.Δε θα το ελεγα αριστουργηματικο,αλλα εχει μερικες πολυ καλες στιγμες.Μ αρεσε επισης που εχουν τραγουδι εμπνευσμενο-υποθετω-απ το The Dark Tower του King αν καταλαβα καλα απ τον τιτλο Gravemakers and Gunslingers.:smiley:

Εφτιαξε καθολου η φωνη ρε παιδια? Το προηγουμενο ηταν ωραιος δισκος αλλα οταν τραγουδουσε μου ρχοταν να παρω τα βουνα.

δεν ξέρω πως το εννοείς, αλλά τότε δεν αντέχεις με τίποτα ούτε τους Rush?
πάει για βασική πεντάδα ο δίσκος…

Ελα ρε, καμια σχεση τα φωνητικα τους. Ασε που στους Ρας μου κολλανε καλυτερα με την μουσικη τους. Τελος παντων, με πεισατε, θα το κατεβασω να δω.

Για την καλλιτεχνική αξία του δίσκου κτλ, οκ περιττό να αναφερθούμε.
Στα της κυκλοφορίας του τώρα, μόνο στην απαίσια -σαν προμο- έκδοση κυκλοφορεί; Με την χάρτινη θήκη;

Ενώ μουσικά ηταν πάντα ενδιαφέροντες,τα ιδιότυπα (και εκνευριστικά φωνητικά) με απέτρεπαν να ασχοληθώ περαιτέρω…Το καινούριο τους album αν μη τι αλλο ακούγεται απο τις πρώτες ακροάσεις πολύ ενδιαφέρων και ψαγμένος δίσκος (και τα φωνητικά έχουν βελτιωθεί…)…Θα επανέλθω…

Πολύ καλό και τούτο το άλμπουμ. Βασικά όλα τους μου αρέσουν. Oταν τους είχα πρωτοακούσει είχα πάθει μεγάλη πλάκα. Η πρώτη μπάντα με την οποία την “παραλλήλισα” ήταν οι Rush. Γενικά πολύ όμορφα τραγούδια.

[kollimenos mode on/] Εγώ θα επιμείνω… Σε όσους άρεσε τούτο δω, τσεκάρετε από three μεριά [/kollimenos mode off]

Το No world for tomorrow σβηνει τους 3 από προσωπου γης…

:wink: :stuck_out_tongue:

Δεν έχω άποψη γιατί έχω ακούσει μόνο 1-2 τραγούδια προς το παρόν… Αλλά for me, το the end is begun είναι ακόμα καλύτερο και από το good apollo i’m burning star etc etc που θεωρείται το καλύτερο των C&C.

Ακούστε το Live Entertainment που είναι τόσο rush όσο δεν πάει :wink:

Και γω ξενερωσα στην αρχη,αλλα πραγματικα προκειται για εναν πολυ καλο δισκο!μπορει να μην συγκρινεται με το θε’ι’κο burning star iv,αλλα ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο!:smiley:

Ηδη στα καλύτερα της χρονιάς για μένα…Απίστευτος δίσκος…

Είναι δισκάρα τελικά!! Τι κομματάρα το ομώνυμο, αλλά και τα running free, justice in murder και η πενταλογία στο τέλος. Τι να λέμε τώρα, οι C&C ποτέ δεν ήταν εύπεπτοι, πάντα ήθελαν κάποια ακούσματα για να εμπεδώσεις τις μελωδίες του και να σου “κάτσουν” τα φωνητικά. Είναι πάρα πολύ ψηλά για φέτος και αυτοί και οι Three!!
Σύμπτωση που οι τίτλοι των 2 άλμπουμ έχουν το ίδιο νόημα? (the end is begun-no world for tomorrow)

Τέλος πάντων, δίσκος-διαμάντι, χαίρεσαι να τον ακούς!!!

Post-prog ρουλζ! Τελικά έχω αρχίσει να αγαπάω αυτά τα φωνητικά :oops:

Μιας και δεν είχα ξανακούσει κάτι από τους κυρίους ομολογώ ότι εντυπωσιάσθηκα. Τυχαία ξεκίνησα και με το The Running Free το οποίο έγινε αμέσως και το αγαπημένο μου από το δίσκο. Σε γενικές γραμμές όλα τα τραγούδια ακούγονται παραπάνω από ευχάριστα και ομολογώ ότι τα φωνητικά δεν με χάλασαν αλλά το αντίθετο αφού τα βρήκα πολύ καλά. Από την πρώτη στιγμή και εμένα μου θύμισαν πολύ τους Rush αλλά μετά ανακάλυψα ότι είναι αρκετά ξεχωρίστοι και γενικά ήταν ένας δίσκος που με εντυπωσίασε αφού δεν το περίμενα τόσο καλό:D

Θα ψάξω και τα παλιότερα τους να δω τι λένε…:slight_smile:

Πάντως και οι 3 είναι θεοί:D

Δισκαρα και καλυτερο κτα τη γνωμη μου απο το προηγουμενο(μα καλα μονο εγω το πιστευω αυτο?)…Μεσα στα καλυτερα της χρονιας!Αν παρετε την κανονικη εκδοση(δωρο μου την εκαναν8) ) εχει και ενα ντιβιντι με making of κλπ αηδιες αλλα τελος παντων ο sanchez σιγουρα ειχε προβληματα με ναρκωτικα οπως ειπαν…Ελπιζω να τα χουν ξεπερασει και να συνεχισουν δυναμικα…και με καλυτερα λαιβ τομεςα που εχω ακουσει οτι υστερουν καπως…:-s

Οντως οι κιθαρες θυμιζουν μειντεν!!!Αλλα αλλη φαση εντελως!

αν ψάξεις καλύτερα τους στίχους οι παραλληλισμοί με το concept έχουν να κάνουν στο Good Apollo κατά βάση με τις σχέσεις με γυναίκα και στο νέο με ναρκωτικά. Είναι σχετικά αυτοβιογραφικοί.

Κυρίως προβλήματα είχαν οι 2 που αποχώρησαν (bass,drums) με τον μπασίστα να επιστρέφει εν τέλει.

Τα drums ηχογράφησε ο τρομέρός drummer των Foo Fighters και τη θέση μόνιμα πήρε ο drummer των DEP.

Από τα live που έχω δει δεν έχω διαπιστώσει κάποια ιδιαίτερη αδυναμία, τόσο στο DVD όσο και από youtube.

Είναι νωρίς ακόμα για σύγκριση με το προηγούμενο αν και για εμένα το προηγούμενο δύσκολα θα ξεπεραστει γενικώς…

Κι εγώ κι εγώ!!!