COMICDOM CON -ATHENS- 2012 (30-31 Mar.& 1 Apr.)

Πλησιάζει το αθηναϊκό COMICDOM CON -ATHENS 2012
το μεγάλο φεστιβάλ των εικονογραφημένων: comics/ fanzines/ portfolios/ books όλων των…ειδών περιμένει τους οπαδούς και επισκέπτες- φίλους της Ένατης Τέχνης…

:smiley:

Παρασκευή 30 Μαρτίου
Φουαγέ (2ος όροφος)
10:00 ? 14:00 Παιδικό Πρόγραμμα: ?Γράφοντας Με Εικόνες? (Μόνο για σχολεία)

Θέατρο (2ος όροφος)
16:45 ? 17:15 Τελετή Έναρξης ? Παρουσίαση νέων εκδόσεων
17:30 ? 18.30 Παρουσίαση της ταινίας ?The Dragonphoenix Chronicles: Indomitable?
18:45 ? 20:15 Panel: ?Comics & Animation ? Συγκάτοικοι Στο Χρόνο?
20:30 ? 22:00 Προβολή του Ντοκιμαντέρ ?Independents?

Σάββατο 31 Μαρτίου
Φουαγέ (2ος όροφος)
10:00 ? 12:45 Παιδικό Πρόγραμμα: ?Kamishibai ? Θέατρο Από Χαρτί?
13:00 ? 14:30 Προβολή ταινίας κινουμένων σχεδίων ?Εγώ Ο Απαισιότατος?
14:45 ? 16:10 Παιδικό Πρόγραμμα: ?Γράφοντας Με Εικόνες?

Θέατρο (2ος όροφος)
13:30 ? 16:15 Q&A και signing Milo Manara
16:30 ? 18:00 Panel: ?Τα Comics Ως Βιοποριστικό Μέσο?
19:30 ? 21:00 Διαγωνισμός Cosplay

Seminar Room (4ος όροφος)
12:00-12:50 Workshop: Rufus Dayglo ? ?Από Το Σενάριο Στην Τελική Σελίδα?
13:00-13:50 Workshop: Douglas Paszkiewicz ? ?Οι Μυστικές Τεχνικές Της Εικονογράφησης Comics?
14:00-14:50 Workshop: Βάλια Καπάδαη ? ?Αναζητώντας Εκδοτική?
16:00-17:00 Workshop: Σοφία Μαντουβάλου και Αρίσταρχος Παπαδανιήλ ? ?Ένα Γράμμα, Μια Ιστορία?

Κυριακή 1 Απριλίου
Φουαγέ (2ος όροφος)
14:00 ? 16:00 Παιδικό Πρόγραμμα: ?Γράφοντας Με Εικόνες?

Θέατρο (2ος όροφος)
12:00 ? 13:45 Πρεμιέρα ταινίας κινουμένων σχεδίων ?Λόραξ?
14:00 ? 14:50 Q&A Douglas Paszkiewicz
15:00 ? 18:00 Q&A και Signing Mike Carey, Yildiray Cinar, Rufus Dayglo
18:15 ? 20:00 Panel: ?Ερωτικά Comics ? Μέσα Από Χάρτινες Κλειδαρότρυπες?
20:30 ? 21:30 Τελετή Απονομής Comicdom Awards 2012

Seminar Room (4ος όροφος)
11:00 ? 11:50 Workshop: Mike Carey ? ?Δομώντας Μια Σκηνή?
12:00 ? 12:50 Workshop: Yildiray Cinar ? ?Sketching On The Fast Lane?
13:00 ? 14:50 Workshop: Zara Slattery ? ?Εικονογραφώντας Τον Dickens?
15:00 ? 15:50 Workshop: Δημήτρης Βανέλλης και Θανάσης Πέτρου ? ?Η Συνεργασία Στη Δημιουργία?
16:00 ? 17:00 Παρουσίαση: Τάσος Καπλάνης ? ?Comics Και Λογοτεχνία Στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση?

Όλο το τριήμερο
? Έκθεση 2000 A.D.: The Judge Dredd Revolution (Γκαλερί Χατζηκυριάκος-Γκίκας, 1ος όροφος)
? Bazaar εκδοτικών και καταστημάτων (Γκαλερί Κένεντι & Αίθριο, 1ος όροφος)
? Fanzines (3ος όροφος)
? Ατομική Έκθεση Αλέξιας Οθωναίου (3ος Όροφος)

:roll:

καταρχας, εγω επρεπε να το ανοιξω αυτο :stuck_out_tongue:
δευτερον, Mike Carey, Douglas Paszkiewicz, Rufus Dayglo <3 κ φυσικα Milo Manara
τριτον Έκθεση 2000 A.D.: The Judge Dredd Revolution
τεταρτον, η γενικοτερη 2000 a.d. κατευθυνση αυτου το comicdom

θα ειμαστε εκει

ξερουμε αμα εχει εισοδο?
ή αμα εχουν καποιο κοστος οι ταινιες που θα προβληθουν…?

(σηγουρα θα τιμησω τα fanzines και γενικα θα παρω αρκετα comics παντως στο bazzar) :stuck_out_tongue:

[B]Ακριβώς!!![/B] :smiley:
Για όσους αναρωτιούνται τι σχέση έχει το φεστ.με τη μουσική, είναι τα…[B]φανζίνς![/B] Φανζίν για μουσική ([I]κυρίως for punk/ hXc/ thrash/extreme underground[/I])όπως και…κομικς που αναφέρονται στη μουσική ([I]π.χ. ο καινούργιος “Φαβορίτης” έχει θέμα ένα μεταλ λαιβ[/I] :p). Κοντολογίς…[B]ψαρώνουμε[/B]!!!

επειδη δεν εχω ξαναπαει σε κατι τετοιο και μου ακουγεται πολυ ενδιαφερον, μηπως θα μπορουσε κανενας να μου πει λιγα περισσοτερα πραγματα να με κατατοπίσει?

(οπως τις ερωτησεις που εκανα και ποιο πριν ας πουμε…)

Είσοδος δωρεάν, τόσο στον χώρο της Ελληνοαμερικανικής, όσο και στις όποιες εκδηλώσεις και προβολές.

Λεπτομέρειες εδώ: http://www.comicdom-con.gr/

Ότι άλλο θέλεις ρώτα με, είμαι μέλος της ομάδας που το τρέχει.

Σ’ευχαρηστω πολυ φιλε μου.

Να μωρε, για παραδειγμα ειδα κατι για την προβολη της πρεμιέρα ταινίας κινουμένων σχεδίων ?Λόραξ?, οτι θελει καποια προσκληση λόγο περιορισμένων θέσεων…

μου λες τι πεζει με αυτο?

και υπαρχει τιποτα αλλο τετοιο περιεργο που πρεπει να ξερω?

Για να αποφευχθεί ο πανικός, και για να μην έχουμε προβλήματα, θα υπάρξει ένα σύστημα προσκλήσεων. Λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν, οπότε πρέπει να παρακολουθείς το site.

Κατά τα άλλα, αναλόγως την ώρα που θα κάνεις την επίσκεψη σου, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολυκοσμία, από λίγη έως πολύ.

θα ειμαστε εκει οπως καθε χρονο…

Eπειδη παω τριημερη και φευγω Σαββατο,δυστυχως μονο την Παρασκευη θα μπορω να ειμαι,αλλα εννοειται πως και φετος θα την περασω τη βολτα μου.8)

Ε, εκεί θα είμαστε και φέτος. Σιγά μη χάσουμε το κομιξικό γεγονός της χρονιάς. Είμαι περίεργος να δω τι αφιέρωμα θα έχουμε φέτος… (πέρυσι πάντως εκείνο για τον Μπάτμαν ήταν υποδέεστερο του προπέρσινου, για την ιστορία των αμερικάνικων κόμικς, το οποίο ήταν το κάτι άλλο απλά)

Σχεδιο Μπαρκς προπερσι=P~

οκ εφέτος προβλέπονται εκπλήξεις (?)… :slight_smile:

[B][SIZE=“4”]bump[/SIZE][/B] ουρέ μη σας μαλώσω…:smiley:

[B]Να περάσετε μια ωραία ([I]και γρήγορη[/I]) βολτούλα στην Ε.Α. Ένωση και μάλιστα στον…3ο όροφο, πρίν πεταχτείτε στα ([I]γειτονικά- αφήστε τις δικαιολογίες όσοι “αθηναίοι”!![/I]!:p) κλαμπ και live stages!!![/B]:wink:

ωραια ηταν σημερα. σκεφτομαι να περασω μια βολτιτσα και αυριο για λιγο.
γαματη η εκθεση για judge dredd.

γαμω το μουνι!

δεν πηγες καν?? 8O8O8O

ΜΟΛΙΣ επέστρεψα σπίτι ξεθεωμένος ([I]μετά από 3ημερο δραστηριότητας στον 3ο όροφο των φανζίν[/I]). Α-Ψ-Ο-Γ-Η διοργάνωση. Προσωπικό κ εθελοντές τα’δωσαν όλα. Τα ιβεντς πολλά και εκπληκτικά. Ο κόσμος πολύς ([I]τίγκα μιλάμε[/I]!!!). Το κόμικ μου σχεδόν εξαντλήθηκε ([I]ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση[/I]! :slight_smile: )και έκανα πολλές γνωριμίες με νέα παιδιά- δημιουργούς που κάνουν και γαμώ τα κόμικς/φανζίνς. [B]Χάρηκα αφάνταστα με την [/B][B]εμπειρία αυτή[/B] ([I]1η φορά συμμετοχής μου[/I]) [B]και ξανά…ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΟΛΟΥΣ [/B][I](και τον Μάνο- Γιώργο ειδικά/ ξέρουν αυτοί…)[/I]
:slight_smile:

[COLOR=“DimGray”](σε λίγο πάω να διαβάσω τα φανζίνς/κόμικς που τσίμπησα μέσα το 3ημερο)[/COLOR]

AKOMA ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΜΑΙ!

Μόλις επέστρεψα κι εγώ χώμα μετά από τριήμερο κάψιμο. Απίστευτη εμπειρία. Όλοι οι καλεσμένοι απίστευτοι και είδα και πολύ καλά fanzines οπότε στήριξα. Ιδιαίτερο respect στους θεούς Douglas Paszkiewicz και Rufus Dayglo που μας έκανα να ψοφήσουμε στα γέλια με τις ατάκες που πετούσαν. Α και ο Cinar μου έφτιαξε θεικό σκετσάκι. Πολύ καλή ήταν και η διοργάνωση. Άντε με το καλό και του χρόνου! NikosMalk ποιο ήταν το κόμικ σου;