Community [TV]

Κι εγώ το έπιασα τώρα και το είδα όλο μονορούφι.
1,2,3 και 5η σεζόν τα σπάνε, οι άλλες 2 έχουν τα θεματάκια τους…

1 Like

Εχω τελειωσει 3η και 4η σεζον και ξεχασα να κανω ρηκαπ οπως εκανα για 1η και 2η, αλλα επιφυλασσομαι.

Πολυ συνοπτικα:

  • Η 3η σεζον καλυτερη απο οτι την θυμομουν, αλλα και παλι οχι οσο ψηλα οσο οι πρωτες 2 για μενα. Εχει μερικα επεισοδια τα οποια θα μπορουσαν καλλιστα να λειπουν. Κορυφαιες στιγμες το 3Χ04 Remedial Chaos Theory, που ειναι και στο πανθεον των καλυτερων επεισοδιων της σειρας, το 3Χ09 Foosball and Nocturnal Vigilantism με τους Γερμανους και το ποδοσφαιρακι, το 3Χ14 Pillows and Blankets που ειναι γυρισμενο σαν ντοκυμαντερ για τον εμφυλιο πολεμο, το 3Χ17 Basic Lupine Urology που ειναι εκπληκτικο tribute στο Law and Order, και το 3Χ20 Digital Estate Planning στο οποιο μπαινουν ολοι μεσα στο βιντεοπαιχνιδι.

  • Αυτα που με χαλασαν νομιζω λιγο ειναι το storyline με το air conditioning και τον Troy, το βρηκα αρκετα βαρετο και οτι ναναι… και το οτι περιπου το ενα τριτο των επεισοδιων ηταν ουσιαστικα ψυχαναλυση ειτε καποιου χαρακτηρα ή ολων μαζι. Για μενα δοθηκε μεγαλη εμφαση στο ποσο τρελαμενοι ειναι ολοι τους.

  • Η 4η σεζον ΠΟΛΥ καλυτερη απο οτι την θυμομουν, αλλα τοτε που εβγαιναν τα επεισοδια τα ειχα παρει πολυ στραβα για καποιον λογο, κι ετσι ειχα δει μονο την μιση και το παρατησα. Προς υπερασπιση μου, το πρωτο μισο της σεζον ειναι πολυ χειροτερο απο το δευτερο μισο. Η παρατηρηση που εχω να κανω ειναι πως ενω σε χιουμορ δεν φτανει τις 3 πρωτες, ξεπερναει ολες τις σεζον νομιζω σε συναισθημα. Ενιωσα πολυ μεγαλο δεσιμο με χαρακτηρες οπως Britta και Jeff για παραδειγμα. Ειδικα με Britta υγρανθηκαν τα ματια μου σε αρκετες σκηνες της σεζον.

  • Κορυφες της σεζον για μενα τα εξης: 4Χ03 Conventions of Time and Space, 4X08 Herstory of Dance, 4X10 Intro To Knots και 4Χ13 Advanced Introduction to Finality, το οποιο ειναι απλα εκπληκτικο φιναλε, και φερνει πισω για πολυ λιγο το paintball ως theme (ευχαριστη εκπληξη) και το darkest timeline.

Γενικα, ανταξια του ονοματος Community και η 4η σεζον, την ειχα αδικησει που το παρατησα, αλλα σιγουρα κατωτερη απο τις πρωτες 3.

2 Likes

αγαπημενη σκηνη 4ης σεζον

Εχοντας τελειωσει τις εξαιρετικες 3 πρωτες ειμαι σε διλλημα αν θα πρεπει να συνεχισω, να σκιπαρω την τεταρτη και να παω κατευθειαν σε 5,6 η να πιασω καμια αλλη σειρα που θελω και να την ξαναπιασω πιο μετα.

Νομίζω αν πιάσεις άλλη σειρά και γυρισεις στη 4η σεζόν, θα το παρατήσεις. :stuck_out_tongue:

Δες τα τώρα που είσαι καυτός να φύγουν.
Η 5η σεζόν είναι πολύ τίμια πάντως να ξέρεις!

1 Like

η 4η χωρις να ειναι οσο σκατα λενε οι περισσοτεροι, ειναι πολυ μετρια και ευκολα skippable. Ειναι οριακα non-canon, στην 5η γινεται μια αναφορα σε αυτη ως ‘‘gas leak year’’ =p

εχει καποιες καλες στιγμες, μαζι με τα χειροτερα επεισοδια της σειρας ομως.

η 5 απ την αλλη ειναι πολυ καλη με καποια απ τα καλυτερα επεισοδια της σειρας (post-apocalyptic floor is lava), καθως εχουμε επιστροφη Harmon και φαινεται ξεκαθαρα.

η 6η απλα καλη, οκ κλεισιμο γενικα, αν και θελω να την ξαναδω, ειναι η μονη που ειδα μονο 1 φορα.

2 Likes

Εχοντας κανει κωλοτουμπα οπως μπορει να διαβασες πιο πανω, προτεινω να την δεις.

Αλλωστε, ειναι μολις 13 επεισοδια πρωτον, δευτερον εχει μερικα πολυ καλα επεισοδια, ειδικα στο δευτερο μισο, και τριτον, νομιζω πως η 4η σεζον εστιαζει πολυ στο βασικο story arc ολης της σειρας, το οποιο ειναι φυσικα η εξελιξη της παρεας μεσα απο τις διαφορες σχολικες χρονιες. Δηλαδη οκ δεν ειναι και Homeland ξερω γω, αλλα ειναι αρκετα βασικο να δεις την 4η ωστε να καταλαβεις που βρισκεται η παρεα στην αρχη της 5ης και γιατι.

Α οι 4,5,6 ειναι 13αρες? Ε θα τις δω τοτε κλαιν, νομιζα ηταν 24αρες

2 Likes

εδω και καμποσες μερες βγηκε ενα εξαιρετικο table read με harmon και mando, ολοι αψογοι

Βλέπω τώρα το community πρώτη φορά και έχω φτάσει στα μέσα της 3ης σεζόν. Διάβασα το τόπικ, και κάηκα γιατί το επεισόδιο dungeon and dragons για κάποιο λόγο λείπει απ’το ελληνικό netflix. Είναι σε όλους ή μόνο εγώ?

Περίεργο, το χα δει πριν κανα διμηνο τριμηνο

ειχε αφαιρεθει εν μεσω blm protests επειδη ο chang ειναι βαμμενος μαυρός
ετσι ακριβως θα νικηθει ο ρατσισμος

5 Likes

ο chang λεει συγκεκριμενα οτι ο χαρακτηρας του ειναι drow, ενα dnd race δηλαδη, σχολιαζοντας το γεγονος μεσω της ανυποψιαστης shirley ευστοχα με humor. Γενικα απο τις πιο αστοχες επιλογες η αφαιρεση του επεισοδιου, ειναι και απο τα καλυτερα της σειρας.

2 Likes

γκουγκλαρα να το επιβεβαιωσω πριν ποσταρω και βρηκα αυτα τα δυο σχολια

Just so we get this absurdity straight. An episode of Community was removed because the Korean actor, playing a crazy Chinese man that teaches Spanish, did Blackface, to cosplay an elf, which he was promptly ridiculed for.

Lmao but they left the episode where a white dude has a literal swastika tattoo and says “black people ruin everything.”
Not that I want it removed either. Fuck this shit. Get double-bounced, Hulu

4 Likes
5 Likes