Community [TV]

ναι αλλα τοτε που προσεχαν, ειχαν το φανμπεης να σπρωχνει και να ζαλιζει τα παπαρια του NBC. Με τα σκατα που κανανε χασανε αυτη τη δυναμη

‘‘EW are saying that Sony will indeed try to find a new home for Community, either on cable or a streaming service. As EW notes, the show airs in syndication on Comedy Central, while Hulu owns the digital rights, making those two obvious potential outlets.’’

i want to believe

την ειδα ευχαριστα την πεμπτη σεζον, ειχε βεβαια στιγμες που αναρωτιοσουν “τι βλεπω ρε πουστη?” αλλα υπηρξε βελτιωση απο περσι… δε με πειραξε που βασιστηκε κ σε παλιες ιδεες για να βγει…
six season and a movie? αν ειναι σε αυτο το επιπεδο ας βγει…

εκτη σεζον απ’ το yahoo :!:

δεν εχω δει τεταρτη και φυσικα πεμπτη. να δωσω βαση κατ ευθειαν στην πεμπτη; να κανω υπομονη να δω και την τεταρτη; η να μην δω καθολου και να επενδυσω τον χρονο μου σε 30rock η the office?

Δες τις μωρε, τιμης ενεκεν που λενε, δεν ειναι κ πολλα επεισοδια… θα σε χαλασει η τεταρτη αλλα στην πεμπτη καπως στρωνει το πραγμα…
30rock δεν εχω δει κ απο office μονο το αγγλικο, δε με κερδισε ομως… η χειροτερη απτις αγγλικες κωμικες που εχω δει ως τωρα…

6 seasons and a movie λεμε.

η μερα μου εφτιαξε αμεσα.

τι επεισοδιαρα το τελευταιο ρε
και τα δυο προηγουμενα (paintball και incest) αλλα σε αυτο πανηγυριζα

[SPOILER]παντως δεν θελω εβδομη σεζον. θελω movie[/SPOILER]

ισχυει, εξυπνο και με πολυ καλη και ευστοχη αυτοκριτικη σα συνολο, αν και επειδη ειμαι ρομαντικο αγορι

[SPOILER]η σκηνη-καταληξη[?] τζεφ-αννι αν και ρεαλιστικη και ομορφα δοσμενη θα προτιμουσα να εχει διαφορετικο τελος[/SPOILER]

το ιδανικο και για μενα θα ειναι να πανε για ταινια και τελος, και φυσικα να γινει μονο αν επιστρεψουν troy+shirley, για να υπαρχει ενα πιο πληρες κλεισιμο.

ειδα κ την τελευταια αυτες τις μερες, νταξει αξιοπρεπης σεζον, ειχε 2-3 δυνατα επεισοδια κ εκλεισε ωραια…
εκλαψα με τσανγκ στο επεισοδιο haaaaaam giiiirl… παμε φουλ για movie τωρα!!!

2 Likes

Κανω ενα ξεθαμα σε αυτο το τοπικ για να τα λεμε καλυτερα και πιο αναλυτικα, με αφορμη το οτι το ανεβασε το Netflix για αυτες τις περιεργες μερες που ζουμε, το οποιο αποτελεσε επισης αφορμη να ανεβασω τα μαυρα πανια στο καραβι μου, γιατι το προτιμω απο το streaming.

Εχω ηδη κανει τρελο binge μεσα σε μια βδομαδα ολοκληρη την πρωτη σεζον και 6 επεισοδια απο την δευτερη σεζον. Το προφανες και αναμενομενο ειναι πως μιας και πρωτον, την εχω ξαναδει την σειρα, και δευτερον, εχουν περασει και 10-11 χρονια, δεν μου προκαλει τον ιδιο ενθουσιασμο με τοτε, που ηταν κατι εντελως καινουριο, μοναδικο και εντυπωσιακα αστειο. Παρολα αυτα εχω τα εξης σχολια:

  • Η πρωτη σεζον ειναι πραγματικα αψογη, καθως δεν βρηκα ουτε ενα επεισοδιο στο οποιο να μην περασα καλα. Ισως να μην εχει τοσο εντονες κορυφες (οπως οι επομενες 2 σεζον), αλλα ειναι απο τις πιο συνεπεις και σταθερες σε ποιοτητα σεζον.

  • Επεισοδια απο την πρωτη σεζον οπως τα 1Χ12 Comparative Religion, 1Χ17 Physical Education (με το μπιλιαρδο), 1Χ21 Contemporary American Poultry (με την μαφια που στηνεται για τα κοτοδαχτυλα) και φυσικα το 1Χ23 Modern Warfare (η εισαγωγη του paintball στην σειρα) ειναι απλως μνημειωδη και αψογα δεκαρια.

  • Η δευτερη σεζον ξεκιναει πολυ δυνατα με 3 πολυ καλα επεισοδια, και απογειωνεται με το 2Χ04 Basic Rocket Science, το οποιο ειναι απο τα αγαπημενα μου επεισοδια στην σειρα γενικοτερα.

  • Δυστυχως τα δυο επομενα επεισοδια τα θεωρω απο μετρια εως κακα, αν ειμαι λιγο αυστηρος. Το επεισοδιο με τον Abed που το παιζει Jesus (2Χ04 Messianic Myths and Ancient Peoples) για να δημιουργησει ενα meta film εχει γερασει πολυ ασχημα, παρολη την ειρωνεια στην πωρωση με το meta που επιασε τον αμερικανικο κινηματογραφο μετα το 2005, κυριως γιατι το νοημα που βγαζει στο τελος ειναι λιγο εμετικο. Ακολουθει το επεισοδιο που ολοι γινονται κατι σαν ζομπι στο Halloween (2Χ05 Epidemiology), το οποιο με εξαιρεση 3-4 καλες στιγμες ειναι απλως βαρετο και χιλιοπαιγμενο (και δεν εννοω μεταγενεστερα, αλλα και μεχρι τοτε)

Αυτα για τωρα.

2 Likes

Εγω τωρα το επιασα πρωτη φορα και εχοντας δει τα πρωτα 17 επεισοδια μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

1 Like

εμενα μου αρεσει πολυ το Messianic Hymns αλα Charlie Kaufman και τα Abed Abed Abed που ακουγονται απο πισω :relaxed:

2 Likes

Νταξει το επεισοδιο με το paintball απλα δεν εχω λογια και αυτο με την Μαφια οντως ηταν κορυφαιο. Αυτο με την ταινια του Αμπεντ εμενα μου αρεσε, ποιο νοημα εννοεις?

στο 2χ07 εχω φτασει με τον αδερφο μου εχει πεσει τρελο binging. Η 4η ειναι τοσο κακη οσο ακουω η υπερβολες?

Ναι το επεισοδιο με την ταινια του Αμπεντ ειχε ξεκαθαρο νοημα στο τελος, το οποιο ειναι σεβασμος σε θρησκειες (συγκεκριμενα χριστιανισμο εν προκειμενω) , και απλως δεν μου αρεσει ποτε και σε κανενα κοντεξτ αυτο το νοημα. Δεν σεβομαι καμια θρησκεια ως πιστευω.

Η 4η οσο ειχα δει τοτε πριν πολλα χρονια, ηταν πολυ κακη ναι. Οσο τα φωνητικα του Χολμς στο Μεντουσα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Συμφωνώ γενικά με post αδερφού Quintom,αν και δεν βρίσκω ψεγάδια στην δεύτερη σεζόν.Ούτε και στην τρίτη.Η σειρά για μένα έπεσε με τις αποχωρήσεις Pierce και Troy καθώς οι νέοι χαρακτήρες που ήρθαν δεν είχαν την ίδια χημεία και τους ένιωθες πάντα παρείσακτους.

Θεωρώ ότι είναι μια σειρά που παίζει μεγάλο ρόλο το ΠΟΤΕ θα την δεις και σε τι φάση θα είσαι.Προσωπικά την είδα στα 30 μου και μπορούσα να ταυτιστώ με τον χαρακτήρα του Τζέφ που βλέποντας τα παλούκια στην πραγματική ζωή μέσα στον καπιταλισμό, τελικά προτίμησε μια άλλη πορεία.Μελαγχολικό ή όχι, φαίνεται ότι είναι η μόνη επιλογή προς την ευτυχία για εκείνον αυτό το ‘πισωγύρισμα’.Γενικά το community μπορεί στην βάση του να είναι κωμωδία, καταπιάνεται όμως και με πολύ σοβαρά θέματα (με τον τρόπο του προφανώς αλλά όχι τόσο επιφανειακά όπως πχ το friends ή καρικατουρίστικα όπως το big bang) αν το ψειρίσεις.Δεν είναι τυχαίο το ισχυρό fan base που λυσσάει σήμερα για να γίνει πραγματικότητα το 6 seasons and a movie.

2 Likes

Με τρελο binging αυτες τις μερες τελειωσα και ολοκληρη την δευτερη σεζον. Τα περισσοτερα επεισοδια ειχα να τα δω 9 χρονια απο τοτε που πρωτοπροβληθηκαν. Εν ολιγοις:

  • Highlight ολοκληρης της σειρας, και τα επεισοδια που για μενα ανυψωσαν το Community απο μια πολυ καλη σειρα της εποχης που παιζοταν, σε μια απο τις καλυτερες σειρες ολων των εποχων, φυσικα το διπλο επεισοδιο στο φιναλε με το paintball. Tο 2Χ23 For A Fistful Of Paintballs ειναι ενα απο τα καλυτερα tribute σε Spaghetti Western που εχω δει ποτε στην ζωη μου. Κι εκει που νομιζεις (και το ειχα ξεχασει), πως το δευτερο μερος, το 2Χ24 For A Few Paintballs More θα ειναι ακομα ενα επεισοδιο Spaghetti Western, γινεται tribute σε Star Wars, και απλα η σεζον ολοκληρωνεται με εκρηξη πιο ισχυρη κι απο του Alderaan.

  • Κορυφαιες στιγμες τα 2Χ04 Basic Rocket Science για το οποιο μιλησα στο προηγουμενο ποστ μου, το 2X11 Abed’s Uncontrollable Christmas με το clay motion που απλα μας ειχε σοκαρει και το θυμαμαι χαρακτηριστικα απο τοτε, το 2Χ14 Advanced Dungeons And Dragons για το οποιο δεν χρειαζεται κανενα σχολιο, το 2Χ19 Critical Film Studies με το tribute στο Pulp Fiction και φυσικα τα 2 τελευταια που ηδη ανεφερα.

  • Η σεζον συνολικα ανωτερη απο την πρωτη συνολικα σε μεσο ορο, αλλα με μερικα καπως πιο μετρια επεισοδια κατα την γνωμη μου. Παντως εγινε καταπληκτικη δουλεια με τους χαρακτηρες και την αναπτυξη τους, και οπως και τοτε πριν 9 χρονια, κατεληξα να τους λατρευω ολους εκτος απο την Shirley που μου ειναι αδιαφορη.

2 Likes

τη παρασταση στο Critical Film Studies την κλεβει το My Dinner with Andre

ειδικα το βλεμμα του Abed οταν ο Jeff βαζει το κινητο του στο ποτο

2 Likes

Εγώ αγνοούσα την ύπαρξη αυτής της σειράς, ώσπου την ξεκίνησα προχτές και έχω φτάσει λίγο πριν τελειώσει η πρώτη σεζόν (17ο)

Καιρό είχα να διασκεδάσω έτσι. Είναι στιγμές που κυριολεκτικά κλάνω στο γέλιο. Αγαπημένος ως τώρα ο Abed.

1 Like