Αγαπημενο Compilation Album / Συλλογη

  1. Wasted Utd. - Silent Service
  2. Ugly Noi!se - Ανώνυμοι Αλκοολικοί
  3. Koi!mpresser - Μπύρα
  4. Alcoholic Army - Σάββατο Βράδυ
  5. Soberphobia - Soberphobia
  6. Bootstroke - Αθλητική Κυριακή
  7. The Knux - Wear Your Boots
  8. Urban Scum - Pissed & Proud
  9. Bootstroke - Μπουνιές Και Κλωτσιές
  10. Wasted Utd. - Waste Of Time
  11. Urban Scum - Working Class
  12. Ενόχληση - Όλοι Για Όλους
  13. Soberphobia - Absolute Working Class
  14. Koi!mpresser - Κανείς Δεν Μας Αλλάζει
  15. Αρχίδια - Δεν Με Νοιάζεις
  16. Bootboys - Hooligans
  17. Bootstroke - Ούτε Έτσι Ούτε Άλλιως
  18. Wasted Utd. - Same Old Story
  19. Soberphobia - Droogs On The Loose
  20. The Knux - Tonight
  21. Koi!mpresser - Νέα Γενιά
  22. Skin Disease - Riot
  23. Streetboys - Bonehead
  24. The Oi!Lers - Our Rules (The Night Of Pain)
  25. Ομίχλη - Γίνε Όπως Παλιά

όταν ακούω αυτή τη συλλογή τυχαινει να είμαι μεθυσμένος :lol:

[B][U]ΑΤΣΑΛΙ[/U][/B]

Moose Molten Metal (1985)

Καναδέζικο μαίταλ, η συλλογή βγάζει τα μεγκαμπάητς της μόνο και μόνο για την κομματάρα που υπάρχει μόνο εδώ. http://www.youtube.com/watch?v=UHdDls3wQVE

Dagger ? Give 'Em What They Want 3:04
D.D.T. ? Let The Screw… 3:44
Sadwinder ? Feed The Fire 3:27
Fist ? Killer 3:17
Witchkiller ? Who Are We? 3:05
Stormbringer ? Got To Be Cruel 3:40
Galleon ? Wasting Time 4:03
Heavenknox ? Look In The Sky 3:48
Tzar ? Born To Rock 3:01
Creepy Family ? Midnight Warrior 3:51

[U][B]ΣΚΑΤΟΨΥΧΙΑ[/B][/U]

Α Diamond Hidden In The Mouth Of A Corpse (1985)

Hüsker Dü ? Won’t Change 1:59
David Johansen ? Johnsonius 5:20
John Giorno Band ? Scum & Slime 4:04
William S. Burroughs ? Excerpts From “The Western Land”: The President, Colonel Bradford, Every Man A God 5:36
Sonic Youth ? Halloween 5:02
Cabaret Voltaire ? Dead Man’s Shoe 6:05
Diamanda Galás ? Excerpt From “Eyes Without Blood” 2:42
Coil ? Neither His Nor Yours 2:48
Michael Gira ? Game 1:55
David Van Tieghem ? Out Of The Frying Pan… 2:15
Jessica Hagedorn & The Gangster Choir ? Tenement Lover 6:45

Κατά τ’ άλλα οι περισσότερες αγαπημένες συλλογές όταν ήμανε μικρός ήταν σε κασέτες και δεν επρόκειτο για επίσημες κυκλοφορίες, οπότε νομίζω δεν έχει νόημα να τις πούμε.

Η πρωτη συλλογη που αγορασα ποτε και εχει ξεχωριστη θεση στην δισκοθηκη :slight_smile:

Συμφωνώ απόλυτα:wink:

To Feed The Fire ΣΠΕΡΝΕΙ! Πωωωωω! Και η φωνη μοιαζει με Tate. Πορωθηκα ασχημα!

:yes::yes::yes::bow2:

το βρήκα το μεσημέρι ψάχνοντας για κάτι αλλο

[B][U]the history of music for nations & rise above records[/U][/B]

spiritual beggars - blind mountain
cradle of filth - a gothic romance
entombed - to ride shoot straight and speak the truth
orange goblin - land of secret dreams
paradise lost - sweetness
electric wizard - stone magnet
candlemass - dark are veils of death
arcturus - alone
cathedral - all your sins
elend - apocalypse
spiritual beggars - save your soul

είχα πάθει πλάκα τότε…πρώτη επαφή με entombed, orange goblin, electric wizard, arcturus, cathedral.!!!
ειδικα τα δυο συνεχόμενα entombed - to ride shoot straight and speak the truth //
orange goblin - land of secret dreams με ειχαν ξετινάξει.!!

*δεν μπορώ να βρω εξώφυλλο

Ανα μπράβο, αυτή ήταν. Κλασική συλλογή, τραγουδάρες.

[B]WE ARE FREE[/B] - από την δική μας [B]Playfalse Records[/B]

Στο ιντερνετ δε τη βρισκω πουθενα, μου τη δανεισε φιλαρακι.

[B]Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Η[/B]

[B]Συγχρονο ευρωπαικο punk rock / hardcore[/B] και τα μυαλα στα μπλεντερ. Πρεπει να ναι σχετικα καινουρια. Καποιες μπαντες: despite everything, jet market, dead vows, scheisse minelli, brat pack, deathbed, plague mass, astpai και πολλα ακομη λιγοτερο γνωστα ονοματα απο χωρες οπως: NL, FR, RU, UK, SE, BE, DE, SL, LT κ.α.

VA -[B] the class of 81[/B]

Την παραπάνω DIY συλλογή την κατέβασα πρόσφατα από το [U]mutant sounds[/U]. Βασικά μου κέντρισε κατευθείαν την προσοχή λόγω και της χρονολογίας (τότε γεννήθηκα)! Πρόκειται για παγκοσμίως άγνωστα γκρουπς της Αγγλίας που κινούνται στον χώρο του ποστ πανκ, new wave. Έχω πάθει πλάκα να το πώ;;; Απίστευτα! Grym, worst enemy, iron_aris, somnambulist, και όποιος άλλος γουστάρει τσεκάρουν!

Πολύ ενδιαφέρουσα, θα τσεκάριστει!

Μου κάνει εντύπωση που πέρα από τους void (όπου απλά παίζει να χω βυνίλιο από άλλους void), αγνοώ όλες τις υπόλοιπες μπάντες ακόμη και ως ονοματα! To check λοιπον

xaxa βασικά το κομμάτι των Void γαμάει!! άμα έχεις άλμπουμ και από αυτούς εντάξει, respeeeeeeeeeeeeeeeeeect λέμε!

ρε πάω να κοιτάξω τώρα απο περιεργεια και μονο και επιστρέφω με edit:lol:

[B]edit:[/B] Fail. Ειναι the voids. Αμερικάνοι, πιο προσφατοι, πανκ ροκ με γυναικεια φωνητικα.

Αnyway η συλλογη θα τσεκαριστει συντομα, και θα επανελθω

[B]Punkdistro-Y: The sound of punk we deliver[/B].

Promotional συλλογη κι ετσι, που μου εστειλε το Punkdistro μαζι με μια παραγγελια που εκανα. Κανονική κοπή, όχι ντεμο και μαλακιες.

καποιες απ’ τις μπαντες που χει μεσα??? [B]crude, disfear, Extreme noise terror, etae, victims, bombenalarm,slang, skitsystem, paintbox, dean dirg, nightmare, martyrdod, hellshock, skitkids, heratys, death dealers, cyness, morser, fucked up, kylesa, wasted time, shades of grey[/B] και πολλα ακομη καλουδια. Συνολο 28.

Νταξει σχεδον ολα τα κομματια τα εχω ακουσει:p Ειναι ομως κορυφαιος οδηγος για την συγχρονη crust-o-hardcore σκηνη. Πραγματικά κορυφαίος.

Razorchristfukk: Deep Cuts In The Hellenic Underground Black metal (2010)

Από τις συλλογές που δείχνουν το εύρος και τη ποιότητα της underground Black metal σκηνής στην Ελλάδα σήμερα. Την έχω ακούσει σχετικά λίγες φορές και πρέπει να τη λιώσω περισσότερο, ειδικά για μπαντάρες όπως οι Nadiwrath, Burial Hordes και άλλες.

Atlantis - Pure Rock II (2006)

ΘΕΙΚΗ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΣΥΛΛΟΓΑΡΑ! Την έχει φχαριστηθεί η ψυχή μου και δε τη χορταίνω. Τραγουδάρες του άλμπουμ το Φευγάτος των Ριχτερ, Kung Fu Master από Αμολα Καλουband, Μη Μιλάς από τους ΘΕΟΥΣ Πλοκάμι Του Καρχαρία, Ένα Τσιγάρο Από Τα Βαριά από το Διονυσάρα τον Κοτσάκη, η διασκευή στο Μπάμπη Το Φλου από τον Δημήτρη Δημητράκα και ας μη μιλήσω για τη μπαλαντάρα Που Να Σαι από τη Χριστίνα Μπράτουσκα. Ειλικρινά γαμάει! :smiley:

σενιο ορθογραφικο λαθος στους ριχτερ… φευΦατε ενα μαλακα…

Χαχαχαχαχαχα γαμάτος! :smiley: Για μια στιγμή νόμιζα ότι έγραψα εγώ κάτι λάθος και λέω “τι διάολο?” αλλά ντάξει το λάθος είναι λές και το γραψε ψευδός (Ζαν Κλόντ από Μαύρα Μεσάνυχτα και έτσι) :lol::lol:

Επειδή πιστεύω πως είναι σχετικό με το θέμα, δεν ανοίγω καινούριο thread. Απλά θέλω να μάθω τη γνώμη σας σχετικά με compilations που περιέχουν κομμάτια μόνο ενός καλλιτέχνη. Υπάρχουν άτομα που προτιμούν να πάρουν το compilation προκειμένου να έχουν τα πιο “γνωστά” κομμάτια και να θεωρούνται καλυμμένοι. Υπάρχουν άλλοι (στους οποίους περιλαμβάνομαι κι εγώ) οι οποίοι σιχαίνονται τα compilation, δε βρίσκουν λόγο ύπαρξής τους και προτιμούν να πάρουν την κάθε κυκλοφορία ξεχωριστά, πολλές φορές και για συλλεκτικούς λόγους.

Μερικές εξαιρέσεις για εμένα αποτελούν μόνο συλλογές με δυσεύρετα πλέον demos ή ακυκλοφόρητα κομμάτια, όπως η συλλογή των Darkthrone που βγήκε πρόσφατα και περιλαμβάνει και τα 4 demos σε μία κυκλοφορία.

εννόεις compilation / best of μίας μπάντας. oι compilation με κομμάτια διαφορετικών μπαντών?

Αυτό που έγραψα παραπάνω, compilations με κομμάτια από μια μπάντα μόνο. Σαν best of της δισκογραφίας τους ας πούμε.