Αγαπημενο Compilation Album / Συλλογη

για μένα είναι για τον πούτσο αυτό.

Αν είσαι μικρή μπάντα κάνε ένα discography να συμπεριλάβεις όλα τα κομμάτια σου. αν είσαι μεγάλη μπάντα με πολλές κυκλοφορίες απλά μη κάνεις.

Τελειως επιδερμικος τροπος να ψαξει κανεις μια μπαντα

(η περιπτωση darkthrone Που λες ειναι λιγο διαφορετικη)

Κι εγω συμφωνώ απόλυτα μ’ αυτό που λες. Το Darkthrone το ανέφερα γιατί κατά τη γνώμη μου καλώς κάνανε αυτή τη συλλογή, προκειμένου να μπορεί κάποιος να αποκτήσει και τα demos. Χώρια που είναι δυσεύρετα, θα βαράνε και κάνα 150ρι το λιγότερο.

ναι συμφωνώ.

Παρ’ όλα αυτά compilation με διάφορες μπάντες ανά είδος/πόλη/χώρα γουστάρω άπειρα.

Και εγώ διαφωνώ με την όλη φάση. Δηλαδή ο μόνος λόγος που θα βγάλεις ένα Compilation είναι για να μαζέψεις φράγκα με κομμάτια που ήδη υπάρχουν σε άλλους δίσκους. Ακόμη και να μην υπάρχουν βγάλε EP ή άφησε τα για το επόμενο Full.

Μιας και πιάσατε Darkthrone μικρή και άμαθη αγόρασα το Preparing for War, μιας και ήθελα να ακούσω κάτι. Προφανώς θέλω να το πουλήσω τώρα.

Πραγματικά δεν παίζει να υπάρχει άλλος λόγος, και αυτές είναι οι κακές συνέπειες της συνεργασίας με εταιρείες. Πολλά συγκροτήματα διαφωνούν με τα compilation, απλά δεν είναι στο χέρι τους. Το Preparing for War εφόσον το πήρες για αρχή δεν ήταν τόσο κακό, μετά έμαθες και το υποτίμησες :stuck_out_tongue:

Στο συγκεκριμένο συμφωνώ κι εγώ, μπορείς να ανακαλύψεις απίστευτα διαμάντια.

ναι γιατί τις περισσότερες φορές σε αυτή τη φάση η κάθε μπάντα δεν βγάζει κάποιο κέρδος απ’ τον δίσκο. ίσα ίσα ένα αυτί παραπάνω θα την μάθει

Κάπου εκεί βρίσκεται το νόημα. Να παίζεις επειδή γουστάρεις και επειδή θες να δεις τι γνώμη έχει ο άλλος για τη μουσική σου. Να σκιστείς να βγάλεις και να παρουσιάσεις κάτι ωραίο με ό,τι δυνατότητες έχεις. Όταν μπλέκουν budget και λοιπά, το αποτέλεσμα πολλές φορές επηρεάζεται από τρίτους παράγοντες. Γενικότερα ο “επαγγελματισμός” αλλοιώνει πολλούς μουσικούς δυστυχώς.