Conan - 8/12 Αθήνα

Δεν ειπα το αντιθετο, οπως ανεφερα και στο λαιβ για Agnes Vein πηγα περισσοτερο. Για μενα ειναι αναμεσα στις 3 καλυτερες νεοεισερχομενες Ελληνικες μπαντες αυτη τη στιγμη μαζι με Dead Congregation και Transcending Bizarre?/Hail Spirit Noir (η ιδια μπαντα ειναι στην ουσια), πραγμα που τους θετει στις πιο ελπιδοφορες γενικα. Αλλα μη τα ισοπεδωνουμε κιολα, οπως ειναι μαλακια το γεγονος οτι πιο ευκολα τσεκαρει καποιος μια ξενη μπαντα για τον απλουστατο λογο πως εχουν προωθηθει τονοι μετριοτητας στο παρελθον (λυπηρο, μα αληθεια), αλλο τοσο χαζομαρα ειναι να ξεπερναμε το μετρο επειδη απλα αρχισαμε να βγαζουμε πραγματικα καλες μπαντες.

Το μέτρο που ξεπερνάμε είναι ότι συγκρίνουμε 2 μπάντες με ίδια χρόνια παρουσίας και από ένα full length? Οι χώρες προέλευσης δεν παίζουν κανέναν ρόλο, καλλιτεχνικά οι AV αυτήν την στιγμή είναι έτη φωτός μπροστά.

Σε αυτό το λάηβ δικαίως ήταν σαπόρτ μιας και οι άγγλοι μας έκαναν την τιμή να έρθουν να παίξουν εδώ, σε ουδέτερο έδαφος εννοείται ότι headliners έπρεπε να είναι οι θεσσαλονικιοί.

Δεν αντιλεγω περι της ανωτεροτητας των AV, αλλα οταν διαβαζω για υπεροχο support και ποιο Roadburn τωρα ενα χαμογελακι σκαει οσο να 'ναι. Και σε μπαντα να επαιζα, τα ιδια θα ελεγα, πιστεψε με.

Για το ρόντμπερν δεν έχω άποψη, για το να παίξουν σαπόρτ οι κάθε Κόναν στους AV δεν κατάλαβα την ένσταση.

μια τεχνική λεπτομέρεια εκ των έσω … οι Conan δεν μπορούσαν να παίξουν όσο δυνατά (δεν εννοώ ένταση) θέλουν , γιατί παίζει να σπάγανε τίποτα τζάμια … συνεχίστε την παιδική χαρά και μετά θα αναλύσουμε αν οι Sunn θα έπαιζαν support στους DreamLongDead

Γιατί γράφεις sunn?

Μπορούσες να βάλεις black sabbath ή και beatles για να είναι ακόμα πιο εύστοχη η αναλογία.

Καλα, πειτε οτι θελτε εσεις, εμενα οι AV οντως μ αρεσουν περισσοτερο απ’ τους Conan.

Η βασική διαφορά όμως ανάμεσα στις δύο μπάντες, είναι ότι οι Conan είναι touring (=ενεργή) μπάντα και οι AV non-touring (άρα ημιενεργή). Τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα.

Conan ήταν όπως ακριβώς τους ήθελα, τα’παίξανε όλα.
btw το τελευταίο κομμάτι ποιό ήταν; θύμιζε το Krull αλλά αυτό το παίξανε στην αρχή. Παίζει να ήταν κάποιο από το Battle in the Swamp. Τόσο θεοί.
Το νου σας στους Omega Monolith.

^^
Με Invincible Τhrone τελειώσανε.

a-ha! Από τη “μέτρια δεύτερη πλευρά του Monnos” (Manowar deja-vu). Thanks.

Να πώ κι εγώ την Αποψάρα μου:

Ομέγκα Μόνολιθ: Δεν είχα ακούσει νότα, δεν ήξερα τι να περιμένω και ομολογώ ότι εξεπλάγην θετικότατα! Ο παλιός ντράμμερ των Βόρτεξ μαζί με έναν κιθαρίστα όπου “έχτιζε” λούπες δημιουργόντας ένα πολύ συμπαγές, ατμοσφαιρικό και αρκούντως γκρουβάτο αποτέλεσμα. Σωστός ήχος, ωραία σκηνική παρουσία και γενικά χέβι τριπαρισμένη σκοτεινή μουσική που σε κάνει να ανυπομονείς να τους ξαναδείς λάιβ. Άξιοι!

Άγκνες Βέιν: Ο λόγος που με τράβηξε να έρφω στο λάιβ πέραν των Κόναν. Τους παρακολουθώ από το ντέμο toy 2004, οπου ήσαν πιο επικοί και μου αρέσει πολύ αυτή η εξέλιξη σε πιο Celtic Frost νόρμες και σωστά μπλακ-ίζοντα στοιχεία. Τα παιδιά τα σπάσαν κανονικά παίζοντας καινούργια και παλιά κομμάτια και αποδεικνύοντας ότι είναι εδώ και πολλά χρόνια μια από τις τόπ μέταλ μπάντες της Ελλάδας. Χέβι, σκοτεινοί, επικοί και αρκούντως ροκεντρολ, με έναν ήχο τσιμέντο πιστεύω ότι ικανοποίησαν όλους τους παρεβρισκόμενους. Support them λέμε γιατί το αξίζουν.

Οι Κόναν τώρα είναι οι Κόναν. Αργοί, καταστροφικοί για τα ηχεία, παίζουν αυτό που παίζουν και το κάνουν καλά κατ’ εμέ. Παίξαν για μια ώρα και το super heavy downtuned doom πρωτόγονο metal τους τίμια και βαβουριάρικα, ευχαρίστησαν κόσμο και διοργανωτές εμφανώς χαρούμενοι που βρέθηκαν στην Αθήνα και that’s it. Εγώ προσωπικά ευχαριστήθηκα όλο το λάιβ…

κριτική και videos και από μένα: http://drdoomslair.com/2012/12/10/conan-agnes-vein-omega-monolith-live-at-six-d-o-g-s-08122012/

Δεν καταλαβαίνω προς τι η διαμάχη με το θέμα support κτλ.
O casting το έθεσε σωστά. Οι AV θα πρέπει να βγούν σε tour και να χτίσουν φήμη.

αυτό Κρισπι σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες 8)

[SPOILER]σορρυ που μου ρθε μια drone μπαντα πρωτη και οχι οι μπιτλς :lol:[/SPOILER]

Σωστό είναι αυτό που γράφει ο Βλήδιν.
Επίσης δεν υπάρχει καμία διαμάχη, καμιά μαλακία λέμε να περάσει η ώρα.

Btw, οι CONAN έπαιξαν γεμάτο 70λεπτο, ίσως και παραπάνω.

[SPOILER]Για την ακρίβεια σου ήρθαν οι μπιτλς του ντρόοουν. :razz: [/SPOILER]

Χρησιμότατα τα σχόλια, μάθαμε πως οι AV είναι νεοεισερχόμενη μπάντα. Ομορφιές.

Απλα ψυχαγωγικος. Τι να κανουμε, ετσι ειναι.

Φοίβος λέγεται ο drummer, ο Ερρίκος είναι στο μπάσο (για το review στην κεντρική)

Σωστός. Γκράσιας.

Τεραστια συναυλια, ειχα υψηλες προσδοκιες αλλα αυτο που εγινε δεν το πιστευα. Τολμω να πω, οτι μπηκαν καποια πολυ καλα θεμελια για την συσταση δικων μας δυνατων οργανωμενων συναυλιων, αντιστοιχων του εξωτερικου. Τα δυο απιστευτα συγκροτηματα που ανοιξαν την συναυλια το επιβεβαιωνουν. Και πιο συγκεκριμενα:

[B]Omega Monolith[/B]
Τα παιδια ανεβηκανε στη σκηνη και αρχισανε να μας παρασερνουν στη σκοτοδινη μαζι τους. Χωρις πολλα λογια αλλα με πλουσια μουσικη. Δεν εχω καταλαβει αν ειναι η συνεχεια των φοβερων Tenderness of Wolves, αλλα το αποτελεσμα τους δειχνει κατι τετοιο. Με το καλο και καποια κυκλοφορια τους και φυσικα περισσοτερες συναυλιες τους.

[B]Agnes Vein[/B]
Πρωτου συνεχισω, ναι ειμαι κολημενος και πιστευω (και το ξερω) πως τα παιδια ειναι για πολυ μεγαλα πραγματα. Κατι που αποδειξανε και στη συναυλια. Ηχος με συνθεσεις που δεν εχουνε να ζηλεψουνε απο αντιστοιχα σχηματα του εξωτερικου, απεδωσαν φοβερα τα κομματια απο την κυκλοφοριαρα το Duality συν το ενα απο την επομενο κυκλοφορια τους. Πρεπει να κανουνε επισης πολλες συναυλιες για να πηγαινουμε εμεις και να τους μαθαινει περισσοτερος κοσμος.
Μας εδωσαν και την στιγμη της βραδιας, οταν ο drummer μας εδειξε το φεγγαρι.

[B]Conan[/B]
Οι Conan “παιξανε” τον επιθανατιο ρογχο που ακουστηκε στο πολεμικο τοπιο απο τους νεκρους βαρβαρους πολεμιστες καπου στην προιστορια του ανθρωπου. Δεν ξερω τι να πω περαιτερω, κανανε το λειτουργημα τους και φυγανε. Ελπιζω ομως να ξαναρθουνε και να παιξουνε παλι δυνατα. Σημειωτεων, εχω την εντυπωση πως αυτη ηταν απο τις μεγαλυτερες σε διαρκεια συναυλιες τους, αν οχι η μεγαλυτερη, καποιος αλλος που γνωριζει ισως θα μπορουσε να το επιβεβαιωσει η διαψευσει.

Δεν θα διακρινω καποιο συγκροτημα εναντι του αλλου, αυτο που μου εμεινε ειναι πως με 15? ειδα τρεις συγκροτηματαρες με αψογη σκηνικη και μουσικη αποδοση, οπως και υποδειγματικη οργανωση.
Ακυρο λοιπον σε ακυρους που βαζουνε 500 ατομα σε χωρο 100 ατομων, που θελουνε μισο κιλο πλατινα για ενα εισητηριο και την εχουνε δει ντιβες.
Στηριζουμε cts και ντουμ μεταλ, να το καθιερωσετε.

Μας εδωσαν και την στιγμη της βραδιας, οταν ο drummer μας εδειξε το φεγγαρι.

Χαχαχα!!! Δεν υφίσταται συναυλία που ο Φοίβος να μην το κάνει. Βασικά τώρα που το λέω όμως, θυμάμαι στο περσινό Defcon που είχαμε μείνει 10 άτομα, και δεν νομίζω να το έκανε. Χοχοχο, θα θυμάμαι πολύ καιρό τη φάση που ο Σάκης επαναλαμβάνει το λαϊκό αίτημα “kolo’kolo” με black φωνή. Τρελό ροκενρολ.