Καινούργιο conan με schwarzenegger

γιατί αξίζει ένα θρεντ μόνη της αυτή η είδηση 8)

Μακάρι να είναι καλό!Στο τέλευταίο που είχε βγεί,πιο πολύ μου άρεσε ο khal drogo παρά η ίδια η ταινία :frowning:

εχει παρει φορα ο Αρνολντ!! :smiley:

το τελευταίο κόναν ήταν πιο αηδία κι από τις μπάμιες.

Ναι ρε πουστη ναι.Μονο ο Αρνολντ ειναι ο αληθινος κοναν.Με αυτον μεγαλωσαμε :slight_smile:

φημες θελουν το Lupin να νοσηλευεται με εγκεφαλικο…

Μην καταστρέφετε την κληρονομιά ρέι!

Αντε γιατι κάτι παρά πήραν φόρα κάτι μόμοα

Ναι, ο καλτ θρύλος επιστρέφει, έλα ρε Άρνολντ, εσύ ήσουν ο μόνος γνήσιος Κόναν εξάλλου!!!

Ρε παιδιά. Κόναν με τον Σβαρτζενέγκερ εν έτει 2012/13? Τι θα παίζει, τον παππού του? Εντάξει, ταινιάρα το αυθεντικό Κόναν, αλλά:

[B]1)[/B] O Άρνι τότε ταίριαζε γάντι με τον ρόλο - ήταν 30 χρόνια νεότερος βλέπετε.

[B]2)[/B] Μιλάμε για τα[B] '80s[/B]. Άλλη παραγωγή, άλλη αντίληψη γύρω από το “sword & sorcery” στυλ ταινιών, πέρα από χολλυγουντιές και φανφάρες. Είναι απλά αδύνατον να αναπαραχθεί το πνεύμα της εποχής εκείνης σήμερα, με μια σύγχρονη μεταφορά.

Η ταινία μπορεί να είναι καλή, δεν θα είναι όμως ΚΑΛΤ.

[B]3)[/B] Δεν θα υπάρχει soundtrack Basil Poledouris.

[B]4)[/B] Γνωρίζουμε όλοι ποιά είναι η συνήθης μοίρα των sequel (ή στην περίπτωση του Κόναν, τρίκουελ, τετράκουελ, τέλος πάντων, ταινία που τη θυμήθηκαν μετά από τόσα χρόνια)

Μη μου πείτε τώρα οτι “μιζεριάζομαι” και “θάβω την ταινία πριν την ώρα της”. Απλά εκφράζω κάποιους εύλογους προβληματισμούς.

Άλλες εποχές τότε, άλλες εποχές τώρα. Οι ταινίες αυτές ενοείται δεν μπορούν να επαναληφθούν, έλα όμως που είμαστε άρρωστοι. :slight_smile:

Δώστε Conan στο λαό, είναι κάτι με το οποίο μεγαλώσαμε. :stuck_out_tongue: Μόμοα, σπιτάκι.

Ε λογικά τώρα θα κάνει τον άρχοντα Κόναν σε μεγαλύτερη ηλικία όπως τον περιγράφει στο βιβλίο του ο Howard.

Διαφωνώ με τ’ αποπάνω.

ΟΚ [B]Μορφάρα ο Αρνολντ, αλλά…τη δεκαετία του 80’[/B]!!
Από 95’ και μετά, εμφανώς άρχισε να γερνάει.
Το σώμα του δεν είναι πλέον αυτό που ήταν ([I]φυσικά[/I]).

Αντίθετα, ο [B]Μόμοα [/B]ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ απόλυτα με τον ΚΟΝΑΝ [U]ΌΠΩΣ τον σκιτσογραφούσαν τα κόμικ [/U]([I]ποιος θυμάται τα εξώφυλλα και τα Α/Μ κόμικς της “ΚΑΜΠΑΝΑΣ ΕΛΛΑΣ” ;;[/I] ) τόσο σαν σωματότυπος όσο και (οκ…περίπου) στο πρόσωπο. Ακόμα και ο τύπος χρώματος μαλλιού ταιριάζει ([I]ο Κόναν του Άρνολντ -ειδικά στο 2ο- έμοιαζε να…“ξανθίζει” (?) ύποπτα [/I]:slight_smile: )στον ηθοποιό…

Κακά τα ψέματα, γέρασε ο Άρνολντ, ας τον αφήσουμε να παίζει σε ταινίες δράσης όπου ΔΕΝ χρειάζεται να εμφανίζεται…ημίγυμνος ( :frowning: [I]εφιάλτης!! μην τον δω με…μυς που κρέμονται λόγω ηλικί[/I]ας!) και ας δώσουμε ευκαιρία στον Τζέισον Μόμοα να αποδείξει την αξία του στο ρόλο ([I]κι αν δεν σας άρεσε ο τελευταίος Κόναν, ΔΕΝ φταίει ο ηθοποιός αλλά ο σκηνοθέτης =οτι χειρότερο ως επιλογή!=και οι σεναριογράφοι -άσχετοι!!! Χειρότερη ιστορία δεν μπορούσαν να γράψουν…[/I].)

γιατί μωρέ, στον τρίτο τερμηνέητορ που τον έδειξε γυμνό, μια χαρά δεν ήταν? προφανώς και επεξεργασμένος, αλλά νταξ, δεν τρέχει και τίποτα… :stuck_out_tongue:

ποιος μομόα μωρέ???γίνεται κόναν χωρίς σβατζενέγκα??? είναι σαν να ακούς manowar και να μην τραγουδάει ο έρικ!

Ρε παίδες εννοείται πως κανείς παραγωγός δεν πρόκειται να εμφανίσει στην οθόνη έναν Κοναν με… κρεμασμένα βυζιά. Εκτος αυτού αν διαβάζατε την είδηση στα λινκ (τόσο σε αυτό εδώ μέσα όσο και σε αυτό που είχα βάλει εγώ στα προσεχώς) θα βλέπατε πως η ηλικία του Κοναν στο story θα είναι ανάλογη αυτής του Αρνι. Το story φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον πάντως από αυτά που έχω διαβάσει.

O Conan του Howard είναι ο Μόμοα… σχεδόν ολόιδιο παρουσιαστικό + γενημμένος στο πεδίο της μάχης + μια στοιχειώδη μόρφωση + πολυμήχανος + κτλ κτλ κτλ… αν διαβάσει κανείς κάποια ιστορία του από τα βιβλία, θα δεί ότι ο Μόμοα είναι εύκολα ότι πιο κοντινό στον ήρωα + πολλές αναφορές της ταινίας σε ήδη υπάρχον συγγραφικό υλικό σχετικό με τον ήρωα…

Ο Conan του Arnold δεν έχει κανένα σχεδόν κοινό σημείο με τον ήρωα του Howard…ούτε εμφανισιακό ούτε σαν Origin, ούτε σαν χαρακτήρα καν του ήρωα ούτε τίποτα…όμως διατηρεί και βασίζει όλη την ταινία στο γενικότερο φιλοσοφικό υπόβαθρο των διηγημάτων, δηλαδή τον Υπεράνθρωπο κατα Νίτσε και την κριτική στην Θρησκεία βάσει του παραπάνω…και γιαυτό εγώ το θεωρώ και σπουδαία ταινία, γιατί πίσω από την heavy metal αισθητική και το εντυπωσιακό θέαμα σε συνδυασμό με την κορυφαία σκηνοθεσία του Μίλιους, όλα τα διέπει η γενικότερη αυτή φιλοσοφία των βιβλίων και πάνω της χτίζεται το στόρυ, δίχως να παρεκλίνει και να υπερτονίζει σε βάρος της την δράση και τα εφέ-δεν ήταν ο Μίλιους τυχαίος, σεναριογράφος του Αποκαλυψη τωρα και και και…

Γιαυτό και έχω ξαναπεί ότι θα ήθελα μια ταινία με Μόμοα ακόμα, με σοβαρό σκηνοθέτη/σεναριογράφ/παραγωγή, ώστε να γίνει μια σωστή μεταφορά κάποιου διηγήματος του Howard όπως του αξίζει…

ώς έδω με το στοιχειώδες σοβαρό μέρος του πόστ…

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ Ο ΑRNOLD ΕΙΝΑΙ 65ΦΕΥΓΑ…ΣΤΑ @@ ΜΟΥ ΕΑΝ Η ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ‘‘ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΥΘΟ’’ ΚΤΛ…ΝΑ ΜΟΥ ΕΑΝ Η ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΜΕ ΚΑΚΟ PRODUCTION TEAM ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΙΤΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟς ΕΠΟΧΗς…

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΤΟΝ ΑRNOLD νΑ ΚΡΑΔΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΟΜ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ SOUNDTRACK ΤΟΥ ΠΟΛΥΔΟΥΡΗ-ΓΙΑΤΙ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΕΡΗ ΤΟΥ!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ CONAN ΞΑΝΑ ΝΑ ΣΦΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΠΑΖΕΙ!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΤΗΝ ΚΙΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΜΙΛΙΟΥΣ!ΤΕΛΟΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΕΠΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ, ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΩΝ ΜΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΗΡΩΩΝ!!!

ΑΜΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ως ΤΩΡΑ, ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΞΕΧΩΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΕΤΙΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ RATED-R, ANTE ΓΕΙΑ ΜΕΤΑ, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑhttp://www.youtube.com/watch?v=lzvy3A-czE0

Eγω τον Conan δεν τον θεωρω ουτε cult, ουτε B movie, τον θεωρω ταινια-σταθμο στο σινεμα του φανταστικου και ενα εξαιρετικό αλληγορικό έπος…

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΥΠΟΥ GAME OF THRONES ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ ΤΡΟΛΙΑ ΚΑΙ ΣΠΑΘΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟ, ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ CONAN ΘΑ ΣΟΔΟΜΙΖΕ ΚΩΛΑΡΑΚΙΑ

Αν και λατρεύω πολύ το πρώτο Conan και το θεωρώ βάρβαρο μνημείο έπους, παρόλα αυτά λατρεύω πολύ και την μυθολογία της Ιβοριανής Εποχής. Οπότε, έχω ψιλογραμμένο το ποιος θα παίζει τον Κόναν, αρκεί να μπορεί να πείσει ως Κόναν υπό τον κατάλληλο σκηνοθέτη. Ο Μομόα είναι πολύ εξωτικός για Κόναν. Πιο πολύ με απασχολεί να κάνουν επιτέλους μια σοβαρή, στιβαρή απεικόνιση της Εποχής με σαφείς πετυχημένες αναφορές στις ιστορίες του Howard ή έστω σε κάποιο από τα κλασσικά κόμικ. Δείξτε λίγο Turan, λίγη Ακιλονία, Νεμέδια, Ζάμορα όπως της αρμόζει. Ασχοληθείτε με μεράκι και όχι μόνο κερδοσκοπικά…

Βγηκε αφισα,ελπιζω οχι μουφα.2014 λεει.
Θα αγγιχτω λιγο οταν γυρισω σπιτι παντως.

ΠΟΥ ΡΕ;;;;