Concept Of God - Visions

Λοιπον κυκλοφορει το Visions των Concept Of God δηλαδη του side project των θεων solitude aeturnus!!!
project που παει κανα 2-3 χρονια πισω,καθως ηδη ειχανε γραψει κομματια το 2005!

η συνθεση του αλμπουμ ειναι:

vocals : Robert Lowe
guitar : Steve Moseley
bass : James Martin
drums : John “Wolf” Covington

το υφος του δισκου δεν απεχει και πολυ απο τους solitude aeternus (οχι μονο του κλασσικου τους ηχου!).
doom metal με καποιες επιρροες απο us power και μια διασκευη στο man of the silver mountain!!!

οι πρωτες ακροασεις ακουγονται πολυ ενδιαφεροντες.ηδη ξεχωριζουν κανα 2 κομματαρες και απο τι φαινεται ο steve moseley το κατεχει το αθλημα!!

Ξέρεις αν έχει κυκλοφορήσει; Θα το δούμε εδώ ή δεν παίζει κάτι τέοιο

[B][FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Αρχές Νοεμβρίου(09.11.07) από Massacre, οπότε λογικά θα έρθει κι από δω…

“Hearing Voices”… κ ο μ μ α τ ά ρ α![/SIZE][/FONT][/B]

…να ξερες πόσο κόσμο πρόλαβες καλέ μου Signal…:stuck_out_tongue: Αυτό το top 15 μου φαίνεται πως φέτος ειδικά πρέπει να γίνει top 50!

:slight_smile:

ετσι να πληθαινουν οι κυκλοφοριες με τον θεο στα φωνητικα.

concept of god
last chapter
candlemass
solitude

αυτο ειναι οντως ενα προβλημα ρε γμτ! πολλες δισκαρες θα μεινουν απ εξω… [-X δε γινεται κι αλλιως βεβαια… ολοι φετος βρηκαν να βγαλουν δισκο…

Δεν εχω προλαβει να ακουσω παρα πολυ αυτο το δισκο αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες!!Γουσταρω που εχει αυτες τις καπως πιο ανεβασμενες ταχυτητες…τα φωνητικα ειναι αλλου!!!

τον είχα ακούσει κανά δυο φορές όταν είχε leak-άρει αλλά δε μου έκανε καμία εντύπωση (:frowning: ) και το παράτησα για το το ξανακούσω αργότερα. λογικά τις επόμενες μέρες θα αρχίσω να το ξανακούω κι ελπίζω να αλλάξω άποψη.

μια φορα και ενα καιρο
οταν ο θεος δημιουργησε το μεταλ
ειχε προβλεψει την εξελιξη του,τα ειδη που θα δημιουργουνταν,τα παντα.
απο ολα τα ειδη,εδειξε κατα ενα περιεργο τροπο,μια συμπαθεια προς το ειδος που εφερε το ονομα του doom metal!!
πες οτι ο ηχος του doom metal, βασιζεται πανω στην πρωτη μπαντα που ο θεος ορισε να παιξει την μουσικη που θα ονομαζοταν μεταλ?
πες οτι ο ηχος του doom metal ειναι οτι πιο κοντα στην θεια φυση του?
για καποιο λογο τελοςπαντων συμπαθουσε περισσοτερο το doom metal!
ετσι αποφασισε να παρεμβει,για να κανει ξεχωριστο αυτο το αγαπημενο του ειδος!!!
χαρισε λοιπον σε οσους μουσικους εμελε να ασχοληθουν με τον ηχο αυτο, τρομερες ικανοτητες!!!
ομως σαν σοφο και δικαιο ον που ειναι ο θεος, του εδωσε και ενα μειονεκτημα,για να ισοσταθμισει το πλεονεκτημα του ταλεντου που ειχε χαρισει.
ετσι εκανε το doom metal να ηχει απομακρο και επαναλαμβανομενο.
το “καταδικασε” δηλαδη να ειναι μουσικη για λιγους, και οχι για ολες τις ωρες!!!
μουσικη που ομως αν καθησεις και την δεκτεις μεσα σου ,εισερχεσαι στο βασιλειο του θεου!

ενας απο τους προικισμενους απο το θεο μουσικους ειναι και ο robert lowe!!!
ο ανθρωπος που η φωνη του αγγιζε τη φωνη του θεου.καθε του λεξη, ικανη να καταδικασει το ανθρωπινο γενος σε αιωνια τραγωδια!!!

αυτος λοιπον ο ανθρωπος κυκλοφορησε αυτον εδω τον δισκο.
ο οποιος ειναι ενας δισκος doom metal!!!
μην περιμενουμε να μας συναπαρει.
μοναχα ας βυθιστουμε στην θεικη φυσεως μουσικη του, και ας απολαυσουμε αυτη την μοναδικη φωνη να ταιζει τις αχορταγες απαιτησεις μας για ερμηνεια!!!

τωρα ακουω τον δισκο…δν μπορω να πω οτι με τρελλανε κιολας…ευχαριστος δισκος αλλα δν εχει κομματαρες,μονο καλα κομματακια…ο Rob ειναι απλα θεος δν εχω αλλα λογια…σ’αυτον στηριζεται κ ολο το album…ειλικρινα πιστευω οτι αν ηταν αλλος τραγουδιστης δν θα μαρεσε καθολου…
σαφως ανωτερα τα τελευταιο των candlemass k των solitude…!!
η διασκευη rainbow ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! κ μονο γιαυτην αξιζει κανεις να παρει το album!

το refrain του hearing voices θυμιζει metallica:!: