Conception ή Kamelot

Αυτή η ψηφοφορία απυεθύνεται στους “μυημένους” σε αυτές τις μπάντες. (ελπίζω να είναι αρκετοι :wink: ) Για μένα ήταν πολύ δύσκολη απόφαση! Όμως, “Parallel Minds” & “Flow” rule! Αλλά από την άλλη επίσης: “The Fourth Legacy”, “Karma”, “Epica”, “The Black Halo” rule!

Εξισου πολυ καλες μπαντες και οι δυο, και καθε μια εχει κατι το ξεχωριστο και σαν κοινο σημειο αναφορας την φωνη του Khan. Δε νομιζω οτι μπορω να ξεχωρισω καποια απο τις δυο σαν καλυτερη, ασε που εχουν και καπως διαφορετικη προσεγγιση, οι μεν πιο prog οι δε πιο power.

Ντάξει χαλαρά Conception και μεγάλη διαφορά! Τελείως διαφορετικό συναίσθημα!

Το Parallel Minds ασελγεί…

Εγώ πάντως ψήφισα Conception γιατί μου αρέσει αυτό το dark ύφος πού έχουν. Αλλά και πάλι οι Kamelοt είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει το power metal τα τελευταία χρόνια! (εννοώ και το αμερικάνικο και το ευρωπαϊκο γιατί οι Kamelot πιστεύω ότι “ισορροπούν” σε αυτές τις 2 “κατηγορίες”!) Σίγουρα οι Conception φέρνουν πολύ περισσότερο στο prog αλλά και οι Kamelot έχουν αρχίσει να ενσωματώνουν κάποια prog στοιχεία τελευταία στον ήχο τους (Epica, The Black Halo) Και όποιος πιστεύει ότι οι Kamelot δεν έχουν καμία σχέση με τo progressive ας ακούσει ένα από τα πρώτα 2 albums τους (Eternity, Dominion) και καπάκι το The Black Halo. Σίγουρα θα μεινει 8O

Ακριβώς αυτό αλλά χωρίς τη λέξη “μεγάλη”

Αποκλειστικά και μόνο για τα “Eternity” και “Dominion” δεν υπάρχει για μένα καν δεύτερο συγκρότημα για σύγκριση!

Mark Vanderbilt: :respect:

Δε μου άρεσε καθόλου ο τραγουδιστής τους τότε, αν και το Eternity ήταν το πρώτο Kamelot που άκουσα…
Anyway, συμφωνήσαμε για δεύτερη φορά σήμερα στο Hellfire Club (μετά τους Firewind) μην περιμένω και πολλά:p

Για μένα είναι ντροπή να υπάρχει το poll:)Conception με συν άπειρο διαφορά!Κρίμα για τον Khan που χαραμίζεται έτσι αλλά και για τον Tore Ostby που δεν στρώνεται να προσφέρει αυτά που μπορεί στην κιθάρα!Φιλότιμοι οι Kamelot αλλά έχουν πάρει πολύ λάθος δρόμο!Εξάλλου το Parallel Minds είναι και ο αγαπημένος μου δίσκος γενικότερα!

Ρε Μάνο, είσαι εντελώς καμμένος μιλάμε! Τι κάθεσαι και ξεθάβεις! :stuck_out_tongue:

Conception χαλαρά

Οι Conception μας αφησαν νωρις…Oποτε Kamelot!!!

ΚΑΝΕΝΑΣ:lol: :stuck_out_tongue:

εννοειται

Ήμουν σίγουρος ότι θα επέλεγες Conception γι’αυτό το λόγο! :smiley:

:lol: #-o :stuck_out_tongue:

karvou βαλτου χερι!:lol: :lol:

Εγώ δε χουφτώνω άντρες…:stuck_out_tongue:

Θα ήθελα να πω Kamelot, αλλά δε το λέω γιατί πολύ απλά δεν έχω ακούσει καθόλου από τους άλλους (και δε το βλέπω στο εγγύς μέλλον:p ). Οπότε απέχω από την ψηφοφορία ως μη έγκυρος ψηφοφόρος. :frowning:

με βαρια καρδια kamelot λογω συνεπειας και συνεχειας.Παντως για να τα λεμε ολα ο Ostby ειναι κλασεις ανωτερος κιθαριστας πραγμα που φανηκε ακομη περισσοτερο στους ARK

συμφωνω, μονο που αντι για prog θα ελεγα πως εγιναν πιο ‘συμφωνικοι’, διχως να παραμεριζουν ομως τον power χαρακτήρα τους.

Απίστευτος κιθαρίστας και συνθέτης!

Δεν ξέρω γτ αλλά δε μπορώ να ψηφίσω στο πολ.

Anyway, και οι 2 είναι γαμάτες μπάντες που αναλόγως τα κέφια παίζει και το playlist.