Conception

Άστο βρε αγόρι μου και είσαι νέος ακόμα.

Αυτό το χάλι με τη Noise παραείναι όντως. Skyclad, Conception, Coroner και ένα τσουβάλι άλλες γκρουπάρες και δεν υπάρχει Cd ούτε για δείγμα στην αγορά. Για να μην πω και για κάτι τραγελαφικά βιβλιαράκια(που λέει ο λόγος) με μισούς στίχους, χωρίς φωτογραφίες κτλ, μη και χαλάσουν και χαρτί για δεύτερη σελίδα και μπουν μέσα.

η noise δεν υπάρχει πιά, τον κατάλογό της αγόρασε η sanctuary οπότε τρέχα γύρευε

οπότε ανάβουμε καμμια λαμπάδα μπας και παίξει επανέκδοση από sanctuary/castle/essential…

και τώρα που η sanctuary πέρασε στη universal δεν το βλέπω καθόλου πιθανό…

α τόσο καλά :?

προφανώς όλος ο κύκλος επανεκδόσεων από τίτλους της noise και t&t δεν πρέπει να πήγε και πολύ καλά αφού η εταιρία είχε μεγάλες ζημιές από το 2005 και μετά. οπότε αφού δεν προχώρησαν τα stratovarius και τα kamelot πως να στηρίξουν τα conception?

Δεν νομίζω να έκλεισε η sanctuary λόγω πωλήσεων σε καλλιτέχνες της noise!

Η Sanctuary αρχικά ξεκίνησε να στηρίξει την ροκ-μεταλ μουσική είτε με επαναεκδόσεις είτε με νεες κυκλοφορίες αλλά δεν υπάρχει χρήμα σε αυτές τις κινήσεις.

Επειτα προσπάθησαν να χρηματοδοτήσουν μια ανεξάρτητη hip-hop r&b δισκογραφική εταιρία αλλά λόγω καθυστερήσεων της κυκλοφορίας αλμπουμ απο τους μουσικούς… η sanctuary είχε μεγάλες απώλειες και την ξαναπούλησε στον ίδιο απο τον οποίο την είχε αγοράσει!

Απο την μια είχε μαζέψει όλους τους κορεσμένους ροκ καλλιτέχνες και από την άλλη πήγε να κάνει άνοιγμα σε πιο εμπορικά μονοπάτια (αλλά απέτυχε).

Γαμω τις γκρουπαρες αν και δεν εκαναν το ‘‘θορυβο’’ που επρεπε. Αν μου ζητουσαν να φτιαξω μια συλλογη με τα καλυτερα metal κομματια, το Roll the fire σιγουρα θα ηταν μεσα! Ειχαν πολλα ωραια κομματια αλλα αυτο πραγματικα με αφησε αφωνο οταν το πρωτοακουσα. Ακομη και τοτε που βγηκε ηταν απο τα ακριβα cd.

απιστευτη μπαντα και μια απο τις πολλες αδικοχαμενες… απο τα καλυτερα prog αλμπουμ κατα τη δικη μου γνωμη τα PARALLEL MINDS & THE LAST SUNSET ειδικα το δευτερο με κατι απιστευτα flamengo περασματα… ωραια πραγματα… επισης αλλη μια μπαντα που δεν εχω και δεν θα δω ποτε live!!!:cry::cry::cry:

Ακριβώς αυτό. Τίποτα παραπάνω…

Εγω παραλίγο να τους έβλεπα αλλα σταθηκα άτυχος. Ειχα δει τους Stratovarious στην περιοδεια του Visions που είχαν μαζι τους Elegy και Conception αλλα ήταν ακριβώς τότε που διαλυθηκαν και ακυρωσαν την συμμετοχη τους στην περιοδεία. Γκαντεμιά.

bump γιατί έτσι

http://www.youtube.com/watch?v=SYJuz0_Q6cQ
http://www.youtube.com/watch?v=iOUFLir2F9A

Επειδή δεν βλέπω να πιάνει το bump σε πρώτη φάση, ας κάνω ένα μίνι πολλ

Ποιο είναι το αγαπημένο σας κομμάτι που δεν υπάρχει σε (ευρωπαϊκό) δίσκο τους:
α) [B]Sundance[/B] :dance:
β) [B]Hand on Heart [/B]
γ) [B]Gravity[/B] (θρας ρε μονιά)
δ) [B]Black on Black[/B]

καλά, όλα γαμούν, τι να λέμε τώρα.
Αλλά ιδιαίτερη προτίμηση στο Sundance, γιατί είναι απλά δείχνει τι μπορεί να κάνει ο Ostby και σε ακουστική. Τελειότητα.

Και το Hand On Heart, απο τα πιο heavy της Flow περιόδου.

Το riff του Hand on heart φέρνει λίγο σε Narcosynthesis των Nevermore, or its just me?

Ή το αντίστροφο :stuck_out_tongue:
Πάντως τι άνεση στη δημιουργία φανταστικών ρεφραιν.

Και το Sundance συνηγορεί προς αυτή την κατεύθυνση. Δηλαδή αν ένας κατά βάση ροκ/μέταλ συνθέτης μπορεί να γράψει ένα τέτοιο κομμάτι, έχει την συνθετική άνεση να σου πετάξει ρεφραινάρες σαν [B]αυτήν[/B]

Όσες φορές και να ακούσεις τέτοια τραγούδια…κάθε φορά ακούγονται και τελειότερα:wink:

Και ενδιάμεσο σολάκι/φωνητική μελωδία σλουρπ.

Αδυναμία το “Black On Black” και φανταστική ακουστική από τον Ostby κι εκεί, αν και σαν κομμάτι το “Sundance” είναι εξίσου (αλλά με διαφορετικό τρόπο βέβαια) όμορφο και πιο out για Conception.

Μην ξεχνάμε το ασύλληπτο παίξιμο του Ostby στην ακουστική κι εδώ:

Sorry για το εκτός θέματος, αλλά κολλούσε.

Όχι, καλά το πας το offtopic, γιατί αν συνεχίσουμε θα οδηγηθούμε στο παρακάτω αριστούργημα:

[SPOILER][/SPOILER]