Conception

Σε καλη κατασταση η φωνη του,απλα μου φαινεται καπως περιεργο να τον βλεπω να εμφανιζεται live με στολη πατερ khan. :joy:

Εγω παντως πιανω τον εαυτο μου να γουσταρει τον ηχο τους αλλα να μην τρελαίνεται για τις συνθεσεις τους(μιλαω για το ep και το νεο single).Δεν υπαρχει περπτωση να μην μου αρεσουν αλλα αν δεν ανεβασει λιγο τεμπο/νευρο ο ostby θα μεινω στο «ωραιοι»

1 Like

https://www.grande-rock.com/reviews/conception-state-of-deception

https://www.grande-rock.com/interviews/conception-2020

2 Likes

Κραταω οτι ελπιζει να παιξουνε Ελλαδα

Άμα πέσει πείνα μετά τον ιό ίσως, γιατί με τον ατζέντη που είναι… δεν το βλέπω και δεν βλέπω να ναι κι από αυτούς που καίγονται να κάνουν και πολλές ημερομηνίες.

1 Like

Ακούμε το album εδώ: https://orcd.co/conceptionlisteningparty

3 Likes

Και κριτική εδώ https://www.rocking.gr/reviews/album/Conception-State-Of-Deception/9007

5 Likes

το ακούω τώρα…νταξ δεν μαζευω τα μυαλά μου απο το πάτωμα, αλλά είναι πολύ τίμιο.

αυτη η φωνη…

2 Likes

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΣΕΘ γαμώ τη μπαναγία ρε μαλάκες πια

3 Likes

Συμφωνω απολυτα. Πως γινεται οσες φορες να το συζηταω να μην αρεσει σε κανεναν και κατα τα αλλα να χει τοση απηχηση στις μπαντες…

Κατα τα αλλα ψιλοπικρα ο δισκος. Το ακουσα σημερα το πρωι 3 φορες και δυστυχως το μονο που μου βγαζει ειναι μια συμπαθεια απλα και μονο γτ ειναι οι αγαπημενοι μου Conception που καποτε βγαλανε τον διαχρονικα αγαπημενο μου δισκο (Parallel Minds). Διαβαζοντας σχολια απο οσους το ειχαν ακουσει τα περιμενα λιγο καλυτερα τα πραματα. Δεν τα ακουσα αυτα που λεγανε. Ειδικα κατι αναφορες και παραλληρισμους σε παλαιοτερα τραγουδια, οπως το Soliloquy. Oυσιαστικα μονο 2 τραγουδια ενιωσα οτι ειναι γραμμενα απο αυτο το τημ οπως το χω γνωρισει. Τα She Dragoon και το Feather Moves. Και αυτο μονο και μονο γτ θυμιζουν σαν υφος, οχι σαν συνθετικες εμπνευσεις. Δεν υπαρχει δυστυχως κατι ξεχωριστο για μενα εδω περα. Πχ προσωπικα, αν και δεν ημουν μεγαλος φαν του Flow, υπηρχαν και κει κομματαρες. Gethsemane, Flow, Cardinal Sin. Εδω λογικα δεν θα μου μεινει σχεδον τιποτα. Μονο ισως καποιες ιδεες του Tore. Ημουνα γενικα αισιοδοξος ο,τι αν τα ξαναβρισκανε με Tore θα εβγαινε καλο αποτελεσμα, αλλα ειναι αλλοι ανθρωποι πλεον, ισως χρειαζονται παλι τον χρονο τους κτλ. Δεν ακουω ουτε την ενεργεια και τις μελαγχολικες διαθεσεις που χαν καποτε, ουτε τις φοβερες φωνητικες γραμμες που γραφε ο Κhan σ αυτους, ουτε αγαπημενα φλαμενγκο κτλ του Tore, ουτε καν τα φοβερα ξεσαλωματα και ιδεες που χε μετα στους Ark. Oυφ! Μακαρι να καταφερουν να με ενθουσιασουν παλι.

Τι εστί ΣΕΘ ;;

1 Like

Ο τραγουδιστης των Septic Flesh αλλα και αρτγουορκ καλλιτεχνης οποιος ειναι πολυ περιζητητος στον χωρο. Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου το στυλ του. Τα περισσοτερα μοιαζουν, ειναι πολυ Ψευτικα/ψηφιακα σαν αισθηση και τα χρωματα που χρησιμοποιει δεν μου προκαλουν ενδιαφερον. Την ιδια γνωμη εχουν ολοι οσοι το εχω συζητησει. Μαλλον ομως ειμαστε η μειοψηφια γτ εχει μεγαλη αναγνωριση κ ζητηση.

https://www.google.com/search?q=seth+siro+anton+artwork&tbm=isch&ved=2ahUKEwiDkaLH_MvoAhUjPewKHdfnCkAQ2-cCegQIABAA&oq=seth+siro+anton+artwork&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAA6BggAEAcQHlD_SFiJVWCqVmgAcAB4AIABgQGIAecJkgEEMC4xMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=1wWHXsPJMqP6sAfXz6uABA&bih=907&biw=1680&rlz=1C1GCEU_elGR821GR821

Ειδικα για Conception δεν μου κανει καθολου

3 Likes

Εγώ πάλι θεωρώ πως είναι εκπληκτικός ο δίσκος. Το Flow είναι το αγαπημένο μου, οπότε δεν μπορώ να μην ανατριχιάσω πχ στο By The Blues που μοιάζει να βγήκε από εκεί. Επίσης, φαίνεται πως ο Khan διατηρεί μια Poetry For The Poisoned αισθητική που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και ως μεγάλος Kamelot fan θα ήθελα να είχαν συνεχίσει προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι τρομερός ας πούμε στα spoken parts του Of Raven and Pigs, όπως και η μπαλάντα με την Elize θυμίζει αρκετά Kamelot. Τέλος, το αριστούργημα Feather Moves βρήκε τη θέση που του άξιζε, να κλείνει το δίσκο. Μαγεία.

Γενικά, έχουν αλλάξει αλλά έχουν μείνει ίδιοι, δηλαδή και έχουν προχωρήσει και την ίδια στιγμή καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι Conception.

Για τον Seth που λέτε και ούτε εμένα μ αρέσει γιατί τον θεωρώ μονοδιάστατο, είναι άλλο ένα στοιχείο που δείχνει τη συνέχιση του Poetry που λέω, και εκείνο το εξώφυλλο εκείνος το είχε κάνει.

Edit, βρείτε τις διαφορές και κερδίστε απολύτως τίποτα

1 Like

Καταλαβαινω τν αποψη σου γτ εγω ειμαι ακριβως στην απεναντι πλευρα :stuck_out_tongue: . Εχοντας παρακολουθησει τους Conception απο το 93 και τους Kamelot απο γεννησημιου τους, η πορεια που πηραν οι δευτεροι μετα το 4th Legacy δεν μου αρεσε καθολου. Ειναι το ειδος του μεταλ που θεωρω επιτηδευμενο και βαρετο και για μενα απεχει ετη φωτος απο την προσεγγιση των Conception, αλλα ενταξει αυτα ειναι γουστα δεν τιθεται θεμα. Eιναι λογικο αφου ετσι επιασαν εμπορικα να τους τραβηξει και περισσοτερο αυτο το μουσικο υφος. πχ ολα αυτα τα συμφωνικα στοιχεια που δεν υπηρχανε καθολου στους Conception. H ακομα και η επιλογη του Seth. Oλα ειναι μεσα σε αυτο το πλαισιο.
Προσωπικα μου μενει η ελπιδα να ερθουν για καποιο λαιβ να ακουσω επιτελους μπροστα μου καποια απο αυτα τα υπεραγαπημενα μου τραγουδια

1 Like

Καλά η αισθητική του είναι πανομοιότυπη και έχει μια προκάτ αίσθηση ανακύκλωσης και μουντίλας. Αλλά έχει “κάτι”.

Εδώ είναι για τους πιο prog παρά τους πιο κλασσικούς μύστες. Μ αρέσει αυτό που ακούω, αν και λείπει το καραμπινάτο χιτάκι. Καταλαβαίνω όμως γιατί μπορεί και να μην κάνει αίσθηση σε κάποιον. Θα τον άκουγα μερικές φορές πριν τον “αφήσω”. Αν και αν δεν συμβαδίζει με τα γενικότερα ακούσματα, δύσκολα θα κερδίσει. Εδώ μεχρι και οι PsyW, το πουλήσανε λίγο το στύλ, προς πιο εμπορικές κατευθύνσεις, αλλά πετυχημένα.

Φιλε Primal δεν μου κανει καθολου σε πιο prog. Πολυ πεπατημενα μου φαινονται τα πραματα. ισως ειναι βεβαια και θεμα τι θεωρει ο καθενας πιο προγκ. Παντως συγκριτικα και ενω σαν μπαντα, μαλλον θα ακουστει ιεροσυλια, τους εχω πιο κατω απο τους Conception, το καινουργιο Psychotic Waltz μου φανηκε πολυ πιο εμπνευσμενο και συνεπες με το παρελθον τους

2 Likes

Ανελπιστα θετικο το προσημο για μενα.
Εννοειται γερνει προς flow ,εχει ωστοσο ποικιλια στον ηχο,δυνατο Khan και σιγουρα ρεει χωρις φλυαριες.
Ναι θα ηθελα πιο μπροστα τον Tore (οπως στους υπεροχους ARK) αλλα συνολικα ειναι μια πολυ καλη προσθηκη στην δισκογραφια τους.
Για το artwork εχω ηδη δηλωσει την αποστροφη μου…

ειχανε γινει κατι κινησεις αλλα λενε ειναι ακριβοι,και για να βγει κιολας τα λαιβ να μη μπουνε μεσα.
ειδωμεν

1 Like